ŞL 23/24 YF M:2 | PSG 0-1 Borussia Dortmund | MS | 7 Mayıs | TV 8,5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
1714597904470.png

1714597907948.png 1714597911265.png 1714597914050.png

1714597967314.png

2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi Yarı Final 2. Maç
PSG (0) - (1) Borussia Dortmund
Parc des Princes
7 Mayıs 2024 Salı
22:00

anektodsal bir ufak giris yaparak basliyayim yorumuma .
uzerinden yillar gecti - bekledigim final : bvb-bayern versusu idi.
her ikisinin de en peak ve en saglam kadro ve hocalari ile yapilacak buyuk final'in 2.perdesi......<<<< >>>>
olur da iki alman devi finale cikarsa ,her ne kadar bekledigim kadrolar ve hocalar mevcut bvb ve bayern de olmasa da, bi nevi eski finalin rovansini izlemek adina ,bu durumu gormezden gelecegim.

ilk perdeyi bayern son nefes de alip kupaya uzanmasinin artcilari bvb tarafin da uzun sure hissedildi. nacizane , o donem bvb nin almasini bekliyordum nuri sahin dolayli . ki, o donemki futbollarini buyuk final ve beraberinde kazanim olacak dev kupa ile kapatacaklardi. olmadi, bayern kazandi.

bayern'in ve alman futbolunun efsanesi lothar matthaus'un da -dedigi ve bekledigi gibi ;
bende 2. bir bvb - bayern finali gormeyi o gun bugundur beklemedeyim.

finale bvb cikarsa bu baglam da anlamli olacaktir tarafim adina.

diger yandan, psg nin finale uzamasina da memnun olurum...
psg'yi bu sezon stad da bir kez izlemistim, acik soylemek gerekirse adeta mest olmustum. tam olarak hoca nin oyununu sahaya yansitiyorlardi. dembele ve vakti zamaninda listemdeki vitinha'ya -izledigim bu psg macinda - bayilmistim. belki benim sansima cok iyi bir mac oldu bastan sona.

messi,neymar dan ve o donemki futboldan daha keyif veren ve adeta hocanin kimligini sahaya yansitan bir psg buldum o mac ve tv den izledigim kimi maclarda. daha dinamik ,daha yardimlasmali, daha hedefe odakli.

bugune tekrar donersek ;

her iki tarafin da esnek ve acik vermeye meyilli yonleri var benim gozlemimde.

psg de ilk mac ozelinde -sol stoper oynatilan hernandez ve sol kanat bek bolgelerini , diger sag bek ve stoperine nazaran bir tik asagi da buldum . rovans da benzer problemi bu bolgeler den verebilirler ayni 11le cikarlarsa.

bvb tarafin da ozellikle versus psg ilk macinda dikkatimi ceken ;
onde baskili tam saha dinamik pres futbolunu 90 dakikaya yayma problemi yasamalarini >> ilk macin 2.yarisinin ilk ceyreginden sonra reaksiyon vee aksiyon hareketlerin de. *agir hissetmeleri /bi tik vitesi dusuk yorulmus gorunmelerini az daha psg cezalandiriyordu. bi ara mbabpe cezalandiriyordu top cerceveyi bi turlu tutturamadi.

ayni duruma bvb bu aksam da duserse, psg kendi sahasinda bu sefer affetmez gibi .

degisiklikleri de daha erken yapmasi gerekiyor bvb tarafi.
ilk mac dedigim bolumden itibaren son dakikaya kadar psg ust uste baskiyi arttirdikca, bvb erken den yorulan vitesi dusen kimi oyunculari kenara almaliydi. <yani , asiri absurd bir durum du bu durum. << >>

ilk degisiklik dakika 83 de yapildi, sahanin en efor yapan oyuncusu olan ^adeyemi beni cikarin diye vucut dili bas bas bagiriyordu,, uzun sure gecti 83 de cikarildi.... ayni benzer gec degisiklik reaksiyonu rovansda da yaparlarsa -bvb bi nevi kendi ayagina celme takar.

bvb icin macin kilit kelimesi ; orantili dengeli takim reaksiyonu ve aksiyonu < - > kondisyon, konsantrasyon, kompak anlayis dan odun vermeme . ati olarak ,oyun gidisati ve oyuncunun vucut dili reaksiyon veremedigini hisseder hissetmez ^dogru zamanli degisikliklerle takimi macta ortak tutma / diri tutma nuanslarini - macin gidisatina gore kilit durumlar arasinda olabilitesi yuksek ihtimaller olarak dusunuyorum.

velhasil :

sonucunu merak ettigim versuslardan. psg v bvb eslesmesi.

hak eden kazansin. keyifli seyirler.

saygi ve selamlar.

Son düzenleme:
PSG alır gibi duruyor ama artık skorla mı - uzatmada mı penaltılarla mı bilemedim.

Mbappe'nin hırs seviyesine bakar gibi.

PSG XI: Donnarumma; Hakimi, Marquinhos, Beraldo, Nuno Mendes; Zaire-Emery, Vitinha, Ruiz; Dembele, Goncalo Ramos, Mbappe

Dortmund XI: Kobel; Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen; Can, Sabitzer; Adeyemi, Brandt, Sancho; Fullkrug

Üst Alt