1. 01.09.2009, 21:19 Mesaj #3016
  Cevap: #15 Milan Baros  Yunus Emre Çayırlı, post: 527226 Nickli Üyeden Alıntı

  Sabri de savaşıyor....

  Bir forvetin asıl görevi gol atmaktır. İstediği kadar koşsun, Sabriyi koyalım forvete çapraz koşu yapsın dursun o zaman.

  Baros'un geçen sezon attığı gollerin %90ını; Lincoln'ün önüne attığı toplar ve penaltılar oluşturuyor. Bize top tutabilen, pas yeteneği yüksek ve en önemlisi bitirici bir forvet lazım. Baros lig maçında 1 gol atıyorsa 7-8 tanede kaleciyle karşı karşıya kaçırıyor. Anadolu takımlarına karşı bol bol pozisyon bulunur, ama Avrupa maçlarında adama öyle kaleyi açmazlar. Avrupa maçlarında 2-3 kez kaleciyle karşı karşıya ya kalır ya kalmaz.  Geçen sezon ligde oynadığı maçlara baktığımızda 31 maçta oynamış 18'inde gol atamamış!! Yani bu neyi gösterir? Attığı zaman 2-3 tane atıyor ama zaten maç farka gitmiş oluyor. Asıl gerekli olan diğer 18 maçta maç sıkışmışken golü atıp maçı koparmak.  Geçen sezon Uefa maçlarındaki istatistiklerine baktığımız zaman Baros Uefa'da geçen sezon toplam 5 gol atmış bunların 2si penaltıdan, penaltıyı çıkardığımız zaman 9 maçta 3 gol atmış ki attığı bu 3 golün 2si Bellinzonaya yani bizim ligdeki x bir Anadolu takımına eşdeğer bir takıma. Gruplarda bir tek Hamburg'a gol atabildi. Tek forvet oynadığını göz önüne aldığımız zaman Çok zayıf istatistikler..  Şimdi klasik yok defansı yoruyor, yok çok koşuyor vs. diyeceksiniz ama Uefada Romaya karşı oynarken defansı yorması, koşması felan işlemez, icabında tek pozisyon bulursun ama onu atman lazım ki maçı kazan. Romaya karşı oynarken 7-8 tane kaleciyle karşı karşıya pozisyon bulucak halimiz yok. Jardel gibi adam lazım, icabında tek pozisyon bulduğun halde yazıcaksın. Yakaladımı yazıcaksın böyle forvet lazım bize.  Galatasaray'ı büyük hedefe taşıyacak forvet Baros değil....  Senin düşüncendir saygı duyarım.  Ben gayet memnunun Baros'tan. 3.haftada asıp kesmeyelim.  Biz takım oyunu oynuyoruz kimin gol attığı yada attırdığı önemli değil. Kazanmak önemli.
 2. 01.09.2009, 21:31 Mesaj #3017
  Cevap: #15 Milan Baros  Şebnem Başaran, post: 527248 Nickli Üyeden Alıntı

  Baros'tan daha iyisini alabileceğimiz bi bütçe varda ben mi bilmiyorum !  Jan Klaas Huntelaar Milan'a 15m €ya gitti. Keita(8m €) ve Elano(7m €) alınmadan önce 15milyonu verip rahatlıkla alabilirdik....
 3. 01.09.2009, 21:47 Mesaj #3018
  Cevap: #15 Milan Baros  Yunus Emre Çayırlı, post: 527354 Nickli Üyeden Alıntı

  Jan Klaas Huntelaar Milan'a 15m €ya gitti. Keita(8m €) ve Elano(7m €) alınmadan önce 15milyonu verip rahatlıkla alabilirdik....  Kusra bakma ama cok sacma, Huntelaar kanatlarda ve ortasahada oynayabiliyor mu? Ya da 15 milyon'a oraya gitti diye ayni fiyata Turkiye'ye gelmeyi dusunur mu? ya da parayi falan biraktim Turkiye'ye gelmeyi hic dusunmus mudur? Parayi basinca olmuyor malesef cogu sey, eger olsaydi bile kadro yapisi olarak cok eksik bolgelerimiz olacakti. Maxwell'i FCB 4milyon'a aldi, o zaman Maxwell'i alsaydik Caner yerine derim simdi ben.. Sacma yani.  Arda'da bir pozisyonda yuzde yuzluk bir gol pasi verme sansi vardi Baros'a vermedi dribbling denedi, verse Baros golunu atmisti yine. Golden sonra zaten Ankaraspor cok acik alan birakti defansin arkasinda santraforlar icin cok uygun bir durum olustu. Ama Baros'un oynadigi dakikalarda Ankaraspor'un forvetleri bile Galatasaray ortasahasina pres yapiyordu yani 11 kisiyle topun arkasindaydilar, bu da ne demek Baros'un basinda 4 adam vardi demek, kimse de yanina yaklasmayinca basarisiz oldu tabi tek elestirebilecegim yonu olan kafasini cok kaldiramadigi icin. Eger Kewell'la beraber oynarsa ve Keita, Elano vs. ona yaklasmayi becerebilirse kimse birsey soyleyemez zaten, top ayagindayken kafasini kaldirmayi becerirse Liverpool'dan buraya degil FCB'ya gitmisti ve hala oynuyordu orada zaten.
 4. 01.09.2009, 21:54 Mesaj #3019
  Cevap: #15 Milan Baros  Konsantrasyon eksikliği ve son vuruşlardaki beceriksizlik,Nonda şu anda çok daha formda.
 5. 01.09.2009, 21:59 Mesaj #3020
  Cevap: #15 Milan Baros  emre peker, post: 527468 Nickli Üyeden Alıntı

  Kusra bakma ama cok sacma, Huntelaar kanatlarda ve ortasahada oynayabiliyor mu? Ya da 15 milyon'a oraya gitti diye ayni fiyata Turkiye'ye gelmeyi dusunur mu? ya da parayi falan biraktim Turkiye'ye gelmeyi hic dusunmus mudur? Parayi basinca olmuyor malesef cogu sey, eger olsaydi bile kadro yapisi olarak cok eksik bolgelerimiz olacakti. Maxwell'i FCB 4milyon'a aldi, o zaman Maxwell'i alsaydik Caner yerine derim simdi ben.. Sacma yani.  Arda'da bir pozisyonda yuzde yuzluk bir gol pasi verme sansi vardi Baros'a vermedi dribbling denedi, verse Baros golunu atmisti yine. Golden sonra zaten Ankaraspor cok acik alan birakti defansin arkasinda santraforlar icin cok uygun bir durum olustu. Ama Baros'un oynadigi dakikalarda Ankaraspor'un forvetleri bile Galatasaray ortasahasina pres yapiyordu yani 11 kisiyle topun arkasindaydilar, bu da ne demek Baros'un basinda 4 adam vardi demek, kimse de yanina yaklasmayinca basarisiz oldu tabi tek elestirebilecegim yonu olan kafasini cok kaldiramadigi icin. Eger Kewell'la beraber oynarsa ve Keita, Elano vs. ona yaklasmayi becerebilirse kimse birsey soyleyemez zaten, top ayagindayken kafasini kaldirmayi becerirse Liverpool'dan buraya degil FCB'ya gitmisti ve hala oynuyordu orada zaten.

  Saçma??

  Huntelaar basit bir örnekti sadece. Çok daha ucuzlarını da sayabilirim. Geçen sezon başında Gignac 5m € , yine Dzeko 2 sezon önce sadece 3m € idi. Araştırdıktan sonra çok kral forvetler var ucuza. Huntelaar hem isim yapmış, hem Realin kadrosunda , hem de çok kaliteli bir forvet olduğu halde 15m €...  Ayrıca bana Baros'u Ankara maçındaki performansı üzerinden değerlendirmişsiniz ama ben Baros'u geçen sezon oynadığı toplam 46 maça göre değerlendirdim. Biraz yukarıya bakarsanız değerlendirmemi görebilirsiniz.
 6. 01.09.2009, 22:17 Mesaj #3021
  Cevap: #15 Milan Baros  Yunus Emre Çayırlı, post: 527522 Nickli Üyeden Alıntı

  Saçma??

  Huntelaar basit bir örnekti sadece. Çok daha ucuzlarını da sayabilirim. Geçen sezon başında Gignac 5m € , yine Dzeko 2 sezon önce sadece 3m € idi. Araştırdıktan sonra çok kral forvetler var ucuza. Huntelaar hem isim yapmış, hem Realin kadrosunda , hem de çok kaliteli bir forvet olduğu halde 15m €...  Ayrıca bana Baros'u Ankara maçındaki performansı üzerinden değerlendirmişsiniz ama ben Baros'u geçen sezon oynadığı toplam 46 maça göre değerlendirdim. Biraz yukarıya bakarsanız değerlendirmemi görebilirsiniz.  Çıkışta olan, nispeten genç oyuncuları Türkiye'ye getirmek zor iş. Ya kariyerinin sonunda yııldızlar gelir buraya (Hagi, Taffarel...vs), ya da bir şekilde oynadığı kulüpte gözden düşmüş adamlar gelir (Anelka, Elano, Keita, Baros...vs)  Avrupa'da ödenen bonservislerle buradakileri karşılaştırmak anlamsız. Farklı bir piyasa var Türkiye'de.
 7. 01.09.2009, 22:45 Mesaj #3022
  Cevap: #15 Milan Baros  Yunus Emre Çayırlı, post: 527226 Nickli Üyeden Alıntı

  Sabri de savaşıyor....

  Bir forvetin asıl görevi gol atmaktır. İstediği kadar koşsun, Sabriyi koyalım forvete çapraz koşu yapsın dursun o zaman.

  Baros'un geçen sezon attığı gollerin %90ını; Lincoln'ün önüne attığı toplar ve penaltılar oluşturuyor. Bize top tutabilen, pas yeteneği yüksek ve en önemlisi bitirici bir forvet lazım. Baros lig maçında 1 gol atıyorsa 7-8 tanede kaleciyle karşı karşıya kaçırıyor. Anadolu takımlarına karşı bol bol pozisyon bulunur, ama Avrupa maçlarında adama öyle kaleyi açmazlar. Avrupa maçlarında 2-3 kez kaleciyle karşı karşıya ya kalır ya kalmaz.  Geçen sezon ligde oynadığı maçlara baktığımızda 31 maçta oynamış 18'inde gol atamamış!! Yani bu neyi gösterir? Attığı zaman 2-3 tane atıyor ama zaten maç farka gitmiş oluyor. Asıl gerekli olan diğer 18 maçta maç sıkışmışken golü atıp maçı koparmak.  Geçen sezon Uefa maçlarındaki istatistiklerine baktığımız zaman Baros Uefa'da geçen sezon toplam 5 gol atmış bunların 2si penaltıdan, penaltıyı çıkardığımız zaman 9 maçta 3 gol atmış ki attığı bu 3 golün 2si Bellinzonaya yani bizim ligdeki x bir Anadolu takımına eşdeğer bir takıma. Gruplarda bir tek Hamburg'a gol atabildi. Tek forvet oynadığını göz önüne aldığımız zaman Çok zayıf istatistikler..  Şimdi klasik yok defansı yoruyor, yok çok koşuyor vs. diyeceksiniz ama Uefada Romaya karşı oynarken defansı yorması, koşması felan işlemez, icabında tek pozisyon bulursun ama onu atman lazım ki maçı kazan. Romaya karşı oynarken 6-7 tane kaleciyle karşı karşıya pozisyon bulucak halimiz yok. Jardel gibi adam lazım, icabında tek pozisyon bulduğun halde yazıcaksın. Yakaladımı yazıcaksın böyle forvet lazım bize.  Galatasaray'ı büyük hedefe taşıyacak forvet Baros değil....  Baros hakinda uzun uzun konusmustuk daha once, yine bakalim o zaman adamin oyun tipine. Uzun uzun yazacagim simdi neden sacma oldugunu dusundugumu bulamadim daha onceki mesajimi cunku..  Adam dunyanin en hizli forvetlerinden biri, yok canim Kaka vs. vs. diyecekseniz evet o kadar hizli bir adam Baros. Ayrica top kendisinde degilken cok faydali, oyun icinde koridorlari bu kadar iyi goren bir forvet gormedim ben takimimizda daha, belki Lincoln ve Ilie.. Sirf koridor kosularini guzel yapmiyor, bunlari gorebilmesinin disinda bilincli olarak arkadaslarina koridor yaratabiliyor. Topa vurus teknigi cok duzgun ve gayet temiz vuruyor. Yani pas verdiginde pasi duzgun veriyor, sut cektiginde sutu duzgun cekiyor.  Ama ne oluyorsa top ayagina gectikten sonra oluyor, adamcagiz kafasini kaldirip baksa kim nerede ona gore bir B plani olusturabilse kafasinda, zaten cok iyi olan top tutma becerisi tavan yapacak. Eger kafasini kaldirip bakabilse kale nerede, kaleci nerede, hangi ayagi daha onde vs.. o zaman zaten temiz olan son vuruslari cok daha basarili olacak.  Yani Baros'un tek eksigi bu, adamin B plani yok, onun icin top ona gelene kadar gordukleri var sadece, top ayagina gectikten sonra ise sadece top var. Bu yuzden top geldiginde ya ver-kac dener Baros top ayagina hemen gelmeden once cektigi resime gore, ya da yine top ayagina gelmeden once gordugu koridora kosu yapar topu alinca. Acikcasi bu oyununu degistirebilecegine, Frank'in onun stiline cok etki edebilecegine inanmiyorum, cunku her ne kadar sacma olacak olsa da ben de futbol oynarken boyleydim, top ayagima gecmeden gordugum hersey topu alinca yokoluyordu. Bu yuzden bunun ogretebilinen birseyden cok zaten insanin icinde bulunmasi gereken bir sezgi oldugunu dusunuyorum. Beceriksizlikle uzaktan yakindan alakasi yok yani. Eger Baros'ta bu da olursa sahip oldugu beceriyle zaten FCB'da cok rahat oynardi. Ilk dokunus desen var, temiz vurus desen var, zamanlama desen var.  Istatistik konusunda da yaniliyorsun bence, cunku istatistikler dogrudur ama istatistikler sadece bir konuyu anlamana fayda edebilecek arac olabilirler. Istatistigi ortaya koyup "bu boyledir!" demek ve herkesin bunu kabul etmesi gerektigini dusunmek de sacma bence. Eger oyle olsaydi Alex Hagi'den buyuk olurdu ama zamaninda birinin dedigi gibi "Hagi 40 metreden cakinca sasirirsin o istatistigi nereye koyacagini". Yanlis anlama seni hedef almadim bu cumleyle sadece istatistik konseptini aciklamak icin kullandim. Istatistigi "soylemek" degil "okumak" lazim, yani bir konsepte oturtmak. Simdi ben senin verdigin istatistiklere ve bu adamin ozelliklerine bakinca tahmin edebiliyorum o gol atamadigi yerlerde niye atamadigini, cunku Lincoln gibi Baros'u cozmus baskasi yanina yaklasmadi Baros'un oyun icinde. Baros da top ayagina gelmeden resmini cekemedi arkadaslarinin, bu yuzden top ezdi. Eminim bakarsak 90% boyle olacaktir pozisyonlarin. O gol atamadigi 18 macin da belki Lincoln'un o unlu istikrarsizliginin da payi vardir ve o da kotu oynamistir, tembellik etmistir. Yine eminim 80% boyle cikacak bu, ben senin kanitlamak icin soyledigin istatistikleri boyle okudum acikcasi..  Ayrica gecen sene Baros tek forvetti, ona en yakin Lincoln oynuyordu, bu yuzden senin dedigin gibi surekli Lincoln'un icinde bulundugu organizasyonlarla gol atti cunku Lincoln'u goruyordu surekli top ayagina gecmeden resmini cekebiliyordu durumun. Simdi 3 forvet oynuyoruz, simdi bence eger birinin bu adamin yanina yaklasmasi gerekiyorsa basarili olabilmesi icin, gecen sezonda sadece 1 olan bu sayi, Frank'in sisteminde 4 kisiye yukseldi (umarim felsefe oturdukca 5'e cikacak bu sayi), yani senin kanitlamak icin kullandigin Lincoln ornegi gibi anlasabilecegi 3 tane daha adam cikti ortaya. Benim gordugum sistemi tam anlamiyla oturtamadigimiz icin kanat adamlari cok uzakta kaliyor ve Baros simdilik bunu sadece Arda'yla veya arkasinda kim oynuyorsa onla deniyor. Simdi tahmin ediyorum bu adamin gol attigi maclarda Arda ile uyumu iyiydi, digerlerinde de Antep, ankaraspor maci gibi uyumu iyi degildi. Bu yine ayni sebepten, kanat adamlari yaklasabilirlerse, gecen senenin "ofansif orta saha kanadi" olmaktan cikip tam anlamiyla bir "forvet kanadina" donusurlerse, Baros'un performansi sadece Arda'ya veya Elano'ya orantili degil Keita ve Kewell'dan ya da Aydin'dan da beslenme potansiyeline sahip olacaktir. Boylece atiyorum Arda'yla uyumsuz oldugu 18 macta gol atamamak yerine, yanina yaklasabilen bu 4 kisinin hepsiyle uyumsuz oldugu 8 macta atamayacaktir sadece.  Cunku biliyoruz ki Baros takimi icin savasan bir adam yani bu uyum sorunu cogunlukla ondan degil daha once Lincoln ornegindeki gibi destek almasi gereken oyunculardan kaynaklanacaktir. Ise bu yuzden sistem oturmadigi icin aksiyor Baros. sistem diyince Jardel gibi adam demisin kusra bakma ama sacma diyecegim burada gene. Bu sistemde oyun bir yerde toplanamaz, herkes her an oyunun icinde olmali, Jardel iyi golcuydu ama bu sistemde yer yok o tip bir futbolcuya, zaten cok farketmedigin buradan belli cunku tek forvet demisin Baros'a. Baros su an tek forvet degil merkez forvet oynuyor. Takimda 3 forvetle oynuyor. Malesef kanatlardaki forvet adamlari top bizim kontrolumuz altina gecince islevlerini tam yerine getiremiyorlar ve cizgiye sadik kaliyorlar. Bu da Baros'un onlardan kopmasina ve sadece Arda'dan beslenmesine neden oluyor. Bu yuzden de Frank neredeyse her mac kanattakileri cikariyor baskalarini sokuyor. Farkli bir oyun sistemi bu gecen sene oynadigimiz Belcika'nin 4231'i degil. Baros'a daha cok uyan bir sistemde oynuyoruz. Jardel falan sacmalik.  Onemli olan forvetin oyun sIkIstIgI zaman gol atmasi da degildir, boyle dusunen varsa da sacmaliyordur bence yeniden. Onemli olan takimin gol atmasidir. Forvetin sadece gol atmaktan cok daha baska gorevleri de yerine getirmesi gerekir, ozellikle su an Frank'in oynatmak istedigi sistemde.. Eger sadece tek vuruscu olmasi beklenseydi Karan ayrilmazdi bu takimdan, ya da Koller alinirdi.  Bu yazdiklarim yuzunden Huntelaar orneginin de, Jardel'in de, istatistiklere dayandirarak soyledigin "bize buldugunu atan adam lazim" sozunun de sacma oldugunu dusunuyorum. Istatistikleri de sadece bireye dayandirarak okudugunu, ve bunun bir takim oyunu oldugunu ve bu takimin sisteminin gecen seneki sistemden cok farkli oldugunu bilmeyerek hala gecen seneki istatistiklerle konustugunu dusunuyorum. Eger yeni bir sistem de oynuyorsak eski sistemdeki bireysel istatistigin de dayandirildigi mantik zayiflayacaktir bu yuzden de yalnizca bu istatistikleri de "Baros yetersizdir!" demek icin yeterli bulmani sacma buluyorum.
 8. 01.09.2009, 22:56 Mesaj #3023
  Cevap: #15 Milan Baros  Ayrica Sercan'i bu kadar istememin sebebi de zaten adamin bu kadar genc olmasina ragmen kafasini kaldirabilmesi, Baros'dan da birseyler ogrenir beraber oynadikca diye umuyordum..
 9. 02.09.2009, 10:49 Mesaj #3024
  Cevap: #15 Milan Baros  Yunus Emre Çayırlı, post: 527226 Nickli Üyeden Alıntı

  Sabri de savaşıyor....

  Bir forvetin asıl görevi gol atmaktır. İstediği kadar koşsun, Sabriyi koyalım forvete çapraz koşu yapsın dursun o zaman.

  Baros'un geçen sezon attığı gollerin %90ını; Lincoln'ün önüne attığı toplar ve penaltılar oluşturuyor. Bize top tutabilen, pas yeteneği yüksek ve en önemlisi bitirici bir forvet lazım. Baros lig maçında 1 gol atıyorsa 7-8 tanede kaleciyle karşı karşıya kaçırıyor. Anadolu takımlarına karşı bol bol pozisyon bulunur, ama Avrupa maçlarında adama öyle kaleyi açmazlar. Avrupa maçlarında 2-3 kez kaleciyle karşı karşıya ya kalır ya kalmaz.  Geçen sezon ligde oynadığı maçlara baktığımızda 31 maçta oynamış 18'inde gol atamamış!! Yani bu neyi gösterir? Attığı zaman 2-3 tane atıyor ama zaten maç farka gitmiş oluyor. Asıl gerekli olan diğer 18 maçta maç sıkışmışken golü atıp maçı koparmak.

  Galatasaray'ı büyük hedefe taşıyacak forvet Baros değil....  Çok tutarlı olmamış yorumun arkadaşım bence. Hem diyorsunki Sabri de koşuyor ama forvetin görevi gol atmak, o zaman nasıl attığını niye önemsiyorsun ve attıklarına da bahane buluyorsun. Dediğin gibi bir forvet dünyada olsa ve karşı karşıya kaldığı 7-8 pozisyonun hepsini gol yapsa gol krallığı yarışları 20-40 arası değil de, 200-300 arası olurdu. Kusura bakma Baros ta bir maçta ancak 2-3 atar, 7-8 değil. Her forvet te düzinelerce gol atacak diye bir kural yok, oyuncunun özelliğine göre bu sene de 5-6 gole de iner ama bir bakarsın ki oyuncunun takımın gol atmasına ve kazanmasına etkisi bununla ölçülemeyecek düzeydedir.

  Buraya da Barosun özelliklerini tek tek yazmak istemiyorum, defalarca tartışıldı bu konu, Baros bu sistem için çok önemli bir oyuncudur, daha doğrusu tercih meselesidir, ya çakılı golcü alırsın, geleni atar (Bu arada Barosu oynat çakılı o da atar) ya da hareketli golcü kullanırsın takımın direk hücum gücünü artırır, ya da paran varsa İbra alırsın ne dilersen yapar.

  Alışık olduğumuz Baros gibi iştahlı oynasın isterse hiç gol atmasın, yerine atacak başkası da olur. Artık dünya futbolunda 4-6-0 diye bir olgu varken ve golcü diye bir kavram önemini yitirirken değerlendirmelerimizi klasik anlayışla yaparsak olmaz.
 10. 02.09.2009, 11:02 Mesaj #3025
  Cevap: #15 Milan Baros  yazık diyorum baroşa laf yazanlara 2 maçta adamı ne yaptılar yaa geçen sene hangi avrupa maçında kötü oynamış adam hamburg maçında harika oynadı berlin vs hepsinde harika oynadı adam bi kere çok hızlı rakip defansın dengesini çok rahat bozuyor ayrıca dribling yapamayan diyen adam var peki bende size şunu soruyorum hamburg maçında adamı geçip penaltı yaptıran kimdi.ben diyorumki avrupa maçları başlasın asıl baroşun çıkışını o maçtan sonra görces ondan sonra zaten herkes lafını yiycekk panathinakos maçından sonrada yorumlarınızı bekliyorumm!!!
 11. 02.09.2009, 13:02 Mesaj #3026
  Cevap: #15 Milan Baros  Yunus Emre Çayırlı, post: 527522 Nickli Üyeden Alıntı

  Saçma??

  Huntelaar basit bir örnekti sadece. Çok daha ucuzlarını da sayabilirim. Geçen sezon başında Gignac 5m € , yine Dzeko 2 sezon önce sadece 3m € idi. Araştırdıktan sonra çok kral forvetler var ucuza. Huntelaar hem isim yapmış, hem Realin kadrosunda , hem de çok kaliteli bir forvet olduğu halde 15m €...  Ayrıca bana Baros'u Ankara maçındaki performansı üzerinden değerlendirmişsiniz ama ben Baros'u geçen sezon oynadığı toplam 46 maça göre değerlendirdim. Biraz yukarıya bakarsanız değerlendirmemi görebilirsiniz.  Türkiye adını duyunca her futbolcu gelir mi sence ?

  Yarısından çoğu kuşkuyla yaklaşmıyormu ?

  Ayrıca 1 futbolcuya o kadar para verileceğine 2 sine verilmesi daha mantıklı.
 12. 02.09.2009, 13:15 Mesaj #3027
  Cevap: #15 Milan Baros  emre peker, post: 527799 Nickli Üyeden Alıntı

  Baros hakinda uzun uzun konusmustuk daha once, yine bakalim o zaman adamin oyun tipine. Uzun uzun yazacagim simdi neden sacma oldugunu dusundugumu bulamadim daha onceki mesajimi cunku..  Adam dunyanin en hizli forvetlerinden biri, yok canim Kaka vs. vs. diyecekseniz evet o kadar hizli bir adam Baros. Ayrica top kendisinde degilken cok faydali, oyun icinde koridorlari bu kadar iyi goren bir forvet gormedim ben takimimizda daha, belki Lincoln ve Ilie.. Sirf koridor kosularini guzel yapmiyor, bunlari gorebilmesinin disinda bilincli olarak arkadaslarina koridor yaratabiliyor. Topa vurus teknigi cok duzgun ve gayet temiz vuruyor. Yani pas verdiginde pasi duzgun veriyor, sut cektiginde sutu duzgun cekiyor.  Ama ne oluyorsa top ayagina gectikten sonra oluyor, adamcagiz kafasini kaldirip baksa kim nerede ona gore bir B plani olusturabilse kafasinda, zaten cok iyi olan top tutma becerisi tavan yapacak. Eger kafasini kaldirip bakabilse kale nerede, kaleci nerede, hangi ayagi daha onde vs.. o zaman zaten temiz olan son vuruslari cok daha basarili olacak.  Yani Baros'un tek eksigi bu, adamin B plani yok, onun icin top ona gelene kadar gordukleri var sadece, top ayagina gectikten sonra ise sadece top var. Bu yuzden top geldiginde ya ver-kac dener Baros top ayagina hemen gelmeden once cektigi resime gore, ya da yine top ayagina gelmeden once gordugu koridora kosu yapar topu alinca. Acikcasi bu oyununu degistirebilecegine, Frank'in onun stiline cok etki edebilecegine inanmiyorum, cunku her ne kadar sacma olacak olsa da ben de futbol oynarken boyleydim, top ayagima gecmeden gordugum hersey topu alinca yokoluyordu. Bu yuzden bunun ogretebilinen birseyden cok zaten insanin icinde bulunmasi gereken bir sezgi oldugunu dusunuyorum. Beceriksizlikle uzaktan yakindan alakasi yok yani. Eger Baros'ta bu da olursa sahip oldugu beceriyle zaten FCB'da cok rahat oynardi. Ilk dokunus desen var, temiz vurus desen var, zamanlama desen var.  Istatistik konusunda da yaniliyorsun bence, cunku istatistikler dogrudur ama istatistikler sadece bir konuyu anlamana fayda edebilecek arac olabilirler. Istatistigi ortaya koyup "bu boyledir!" demek ve herkesin bunu kabul etmesi gerektigini dusunmek de sacma bence. Eger oyle olsaydi Alex Hagi'den buyuk olurdu ama zamaninda birinin dedigi gibi "Hagi 40 metreden cakinca sasirirsin o istatistigi nereye koyacagini". Yanlis anlama seni hedef almadim bu cumleyle sadece istatistik konseptini aciklamak icin kullandim. Istatistigi "soylemek" degil "okumak" lazim, yani bir konsepte oturtmak. Simdi ben senin verdigin istatistiklere ve bu adamin ozelliklerine bakinca tahmin edebiliyorum o gol atamadigi yerlerde niye atamadigini, cunku Lincoln gibi Baros'u cozmus baskasi yanina yaklasmadi Baros'un oyun icinde. Baros da top ayagina gelmeden resmini cekemedi arkadaslarinin, bu yuzden top ezdi. Eminim bakarsak 90% boyle olacaktir pozisyonlarin. O gol atamadigi 18 macin da belki Lincoln'un o unlu istikrarsizliginin da payi vardir ve o da kotu oynamistir, tembellik etmistir. Yine eminim 80% boyle cikacak bu, ben senin kanitlamak icin soyledigin istatistikleri boyle okudum acikcasi..  Ayrica gecen sene Baros tek forvetti, ona en yakin Lincoln oynuyordu, bu yuzden senin dedigin gibi surekli Lincoln'un icinde bulundugu organizasyonlarla gol atti cunku Lincoln'u goruyordu surekli top ayagina gecmeden resmini cekebiliyordu durumun. Simdi 3 forvet oynuyoruz, simdi bence eger birinin bu adamin yanina yaklasmasi gerekiyorsa basarili olabilmesi icin, gecen sezonda sadece 1 olan bu sayi, Frank'in sisteminde 4 kisiye yukseldi (umarim felsefe oturdukca 5'e cikacak bu sayi), yani senin kanitlamak icin kullandigin Lincoln ornegi gibi anlasabilecegi 3 tane daha adam cikti ortaya. Benim gordugum sistemi tam anlamiyla oturtamadigimiz icin kanat adamlari cok uzakta kaliyor ve Baros simdilik bunu sadece Arda'yla veya arkasinda kim oynuyorsa onla deniyor. Simdi tahmin ediyorum bu adamin gol attigi maclarda Arda ile uyumu iyiydi, digerlerinde de Antep, ankaraspor maci gibi uyumu iyi degildi. Bu yine ayni sebepten, kanat adamlari yaklasabilirlerse, gecen senenin "ofansif orta saha kanadi" olmaktan cikip tam anlamiyla bir "forvet kanadina" donusurlerse, Baros'un performansi sadece Arda'ya veya Elano'ya orantili degil Keita ve Kewell'dan ya da Aydin'dan da beslenme potansiyeline sahip olacaktir. Boylece atiyorum Arda'yla uyumsuz oldugu 18 macta gol atamamak yerine, yanina yaklasabilen bu 4 kisinin hepsiyle uyumsuz oldugu 8 macta atamayacaktir sadece.  Cunku biliyoruz ki Baros takimi icin savasan bir adam yani bu uyum sorunu cogunlukla ondan degil daha once Lincoln ornegindeki gibi destek almasi gereken oyunculardan kaynaklanacaktir. Ise bu yuzden sistem oturmadigi icin aksiyor Baros. sistem diyince Jardel gibi adam demisin kusra bakma ama sacma diyecegim burada gene. Bu sistemde oyun bir yerde toplanamaz, herkes her an oyunun icinde olmali, Jardel iyi golcuydu ama bu sistemde yer yok o tip bir futbolcuya, zaten cok farketmedigin buradan belli cunku tek forvet demisin Baros'a. Baros su an tek forvet degil merkez forvet oynuyor. Takimda 3 forvetle oynuyor. Malesef kanatlardaki forvet adamlari top bizim kontrolumuz altina gecince islevlerini tam yerine getiremiyorlar ve cizgiye sadik kaliyorlar. Bu da Baros'un onlardan kopmasina ve sadece Arda'dan beslenmesine neden oluyor. Bu yuzden de Frank neredeyse her mac kanattakileri cikariyor baskalarini sokuyor. Farkli bir oyun sistemi bu gecen sene oynadigimiz Belcika'nin 4231'i degil. Baros'a daha cok uyan bir sistemde oynuyoruz. Jardel falan sacmalik.  Onemli olan forvetin oyun sIkIstIgI zaman gol atmasi da degildir, boyle dusunen varsa da sacmaliyordur bence yeniden. Onemli olan takimin gol atmasidir. Forvetin sadece gol atmaktan cok daha baska gorevleri de yerine getirmesi gerekir, ozellikle su an Frank'in oynatmak istedigi sistemde.. Eger sadece tek vuruscu olmasi beklenseydi Karan ayrilmazdi bu takimdan, ya da Koller alinirdi.  Bu yazdiklarim yuzunden Huntelaar orneginin de, Jardel'in de, istatistiklere dayandirarak soyledigin "bize buldugunu atan adam lazim" sozunun de sacma oldugunu dusunuyorum. Istatistikleri de sadece bireye dayandirarak okudugunu, ve bunun bir takim oyunu oldugunu ve bu takimin sisteminin gecen seneki sistemden cok farkli oldugunu bilmeyerek hala gecen seneki istatistiklerle konustugunu dusunuyorum. Eger yeni bir sistem de oynuyorsak eski sistemdeki bireysel istatistigin de dayandirildigi mantik zayiflayacaktir bu yuzden de yalnizca bu istatistikleri de "Baros yetersizdir!" demek icin yeterli bulmani sacma buluyorum.

  Öncelikle emeğin için teşekkür ederim. Ancak doğru tespitlerin olduğu kadar yanlış düşündüğün pek çok nokta var veya benim anlatmak istediğimi iyi anlamamışsın. Şuan uygun durumda değilim, birazdan çıkmam lazım ama bu uzun yazıyı cevapsız bırakmayacağım. Akşam döndüğümde sana çok ayrıntılı ve uzun bir analiz yapacağım....
 13. 02.09.2009, 13:17 Mesaj #3028
  Cevap: #15 Milan Baros  Geçen sezon Avrupa maçlarının nerdeyse tümünde Baros çok iyi performans sergiledi..
 14. 02.09.2009, 17:35 Mesaj #3029
  Cevap: #15 Milan Baros  3-2 yenildiğimiz Hamburg maçında belki kariyerinin en iyi futbolunu oynadı. Ama geçen seneden bu seneye değişmeyen bir şey var Baros'un tekniği çok zayıf. En kolay pozisyonlarda bile topu durduramıyo ayağına dolaştırıyor.  Geçen senenin başında bu kadar savruk değildi. Sezon ortalarına doğru sırtı dönük oynamayı da öğrenmişti. Buna pres yapma özelliğinide ekledi. Tamam dedik forvetimizi bulduk. Ama Baros 3 aylık uzun bir hazırlık dönemine rağmen kademe atlayacağına geri gitti. Geçen seneki Baros'tan eser yok. Geçen seneki Baros'tan geriye kalan tek özelliği pres yapıp mücadele etmesiydi, ama son Ankara maçında onu da yapmadı.  Bence bu milli takım arasında kendine gelmesi gerekir. Milli takımlada maçlara çıkacak. Geldiğinde daha iyi olacağını düşünenlerdenim. Döndükten sonra hala sıkıntılar olursa formda bir Nonda'dan yararlanma vaktimiz gelmiş demektir.
 15. 02.09.2009, 18:34 Mesaj #3030
  Cevap: #15 Milan Baros  Yahu lig başlayalı 4-5 hafta oldu.Ligin ortasına doğru göreceğiz asıl..
Yukarı Git