1. 09.06.2009, 01:59 Mesaj #2191
    Cevap: #66 Arda Turan | Pazubandı Olmayan Kaptan

tabi canım ne istersiniz diye soruyor saba programın uzamasını dio puahahhaha
  2. 09.06.2009, 08:16 Mesaj #2192

Arda'ya rekor zam

Sarı-Kırmızılı yönetim, genç yıldızın sözleşmesini 2014´e kadar uzatıp, yıllık ücretini 1.5 milyon Euro´ya çıkarmayı planlıyor.

Avrupa devlerini peşinden koşturan Arda Turan’ın sözleşmesi yenileniyor. Galatasaray Yönetimi, kulüple 2012 yılına kadar mukavelesi bulunan genç yıldızla önümüzdeki günlerde masaya oturacak. Arda’nın Cim Bom’la olan kontratını 2014’e kadar uzatacağı, 1 milyon Euro’luk yıllık kazancının ise 1.5 milyon Euro’ya yükseltileceği öğrenildi. Frank Rijkaard’ın teknik direktörlüğe getirilmesinden memnuniyet duyan Sarı-Kırmızılı oyuncu, Hollandalı hocanın başarılı olacağına inandığını ve takım halinde hedeflere ulaşabilmek adına ellerinden geleni yapacaklarını söylemişti. Rijkaard da, Arda’yı takımın önemli parçalarından biri olarak görüyor ve Barcelona’da Messi’ye yüklediği görevlerin bazılarını genç yıldıza vermeyi planlıyor.

kaynak : malum
  3. 09.06.2009, 10:13 Mesaj #2193
  4. 09.06.2009, 11:57 Mesaj #2194

O kıza çıkışta telefon numarasını vermediyse adam değilim...
  5. 09.06.2009, 12:01 Mesaj #2195

Beyler eksisozluk'te Arda Turan'in Bayern Munih'e verildigi, karsiliginda Philip Lahm'in alindigi yaziyor. Bu haber kolpa olabilir yalniz, yazan eleman da guvendigim yazarlardan birisi(guybrush threepwood). Ne derece dogru bilmiyorum. Dalga gecmek icin yazmis olabilir.

DUZELTME: YALAN CIKTI ARKADASLAR OZUR DILERIM, GUYBRUSH'I HASLAYACAGIM SOZLUKTE.
  6. 09.06.2009, 12:03 Mesaj #2196

Baris Akgun, post: 267830 Nickli Üyeden Alıntı

Beyler eksisozluk'te Arda Turan'in Bayern Munih'e verildigi, karsiliginda Philip Lahm'in alindigi yaziyor. Bu haber kolpa olabilir yalniz, yazan eleman da guvendigim yazarlardan birisi(guybrush threepwood). Ne derece dogru bilmiyorum. Dalga gecmek icin yazmis olabilir.

Üste Para almışmıyıs oda yasıyormu ?
  7. 09.06.2009, 12:43 Mesaj #2197

Baris Akgun, post: 267830 Nickli Üyeden Alıntı

DUZELTME: YALAN CIKTI ARKADASLAR OZUR DILERIM, GUYBRUSH'I HASLAYACAGIM SOZLUKTE.

Lahm bana gore dunyanin en iyi sol bekidir. Ama Ardaya degismem. Ayrica Lahm da Gsye gelmez.
  8. 09.06.2009, 13:10 Mesaj #2198
  9. 09.06.2009, 13:25 Mesaj #2199

Lahmacun bey Galatasaray'a gelecekmis, bunu iddaa edeni tanimam etmem.
  10. 09.06.2009, 16:16 Mesaj #2200
    Cevap: # 66 Arda Turan | Pazubandı Olmayan Kaptan

Nasıl ayrılacağız Arda seninle,sanki Kayahan o şarkıyı sana yapmış...

Ömrümüz 1000 yıl olsada doyamayacağız sana...!
  11. 10.06.2009, 05:28 Mesaj #2201
  12. 10.06.2009, 08:18 Mesaj #2202

Son zamanlarda Arda hakkında forumlarda gördüğüm 4-3-3'ün orta üçlüsünün solunda kendisini kullanma fikri hakkında düşüncelerimi yazmak istiyorum.

Arda yetenek ve mücadele olarak birçok mevkide oynayabilecek bir oyuncudur. Manisa'da falan sağ bek oynadığını bilirsiniz, o sebeple temel anlamda sorun yok. Ancak üst düzey anlamda konuşursak ben kendisinin aniden öyle 4-3-3'ün orta üçlüsünde oynayabileceğini düşünmüyorum. Çift DMC'li sistem olursa ikisinin önünde tek MC olarak düşünürsem idaha rahat olabilir ama daha çok akla gelen ve forumlarda daha çok konuşulan tek DMC'li 3'lü orta sahanın iki MC'sinden sola yakın olan şeklinde oynamasının en azından kısa vadede birçok arkadaşın sandığı kadar verimli olmayacağı görüşündeyim. Şöyle ki:

1. Kondüsyonunun soru işareti yaratması: O bölgedeki oyuncu oyunun çift yönlü ağırlığını çekecek 2 oyuncudan biridir. İki ceza sahası arasında kalan geniş alanın tamamında sorumluluk sahibi olacaktır. Yani hem hücumda hem de savunmada birinci dereceden görevlidir, ve bu iki görev de yorucu olacaktır. Çok ama çok yüksek kondüsyon gerektiren bir pozisyondur. Özellikle takım sisteme alışana kadar Barcelona kadar çok topa sahip olmayacağımızı hesaplarsanız ileri geri çok fazla çalışmak zorunda kalacaktır. Üstelik fiziği orta saha için biraz zayıf olduğundan fizikli ortasahalar ile yapacağı mücadeleleri kazanabilmek için daha çok çaba sarfetmek zorunda kalacaktır. Evet, Arda çift yönlü sayılacak bir oyuncudur ama bu derece 90 dakika gücünü koruyabilen bir oyuncu olduğu şimdilik şüphelidir.

2. Yorgunluğun hücuma etkisi: Arda savunmada iyi niyetle çabalayacaktır, rakip kovalayacaktır, pres yapacaktır, hatta yerinde müdahalelerle çok top da kazanabilir ama bu savunma görevleri onu yorunca hücum performansı emin olun düşecektir. Özellikle tam olarak alışkın olmadığı çizgiden uzak bu mevkide yorgunken pas hataları yapacak, çalım girişimlerinde başarı yüzdesi de düşecektir. Halbuki Arda'nın yıldızlaşarak kendini yüceltmesi için hücuma konsantre olarak orada kendini geliştirmesi ve başarılı olması gerekmektedir.

3. Hücum pozisyonuna yabancı oluşu: Yorgunluk bir kenara Arda'nın pozisyonu çok iyi pas yönetimi ve başarısı isteyen bir mevkidir. Arda zaman zaman kanadında iyi paslaşmalar yaparak içeri girse de o mevkide oyun kurucu gibi oynamakta zorlanabilir, bunda o mevkiye alışmamış olması önemlidir. Ayrıca, o derece pas trafiğini ciddi ciddi asıl yönlendiren ve başlatan oyuncu olmak şimdiye kadar pek düzenli olarak denemediği birşeydir.

4. Savunma pozisyonu sıkıntısı: Bu daha teknik bir konu. Bahsi geçen mevkideki oyuncunun savunma görevleri çeşit çeşittir. Bunlardan önemli olanlar olarak; yerleşik savunmada orta sahada mevkisine denk düşen alanı yanındaki diğer MC ile iyi anlaşarak kapatması, top kaptırıldığı anda çabuk baskı, rakip beki kovalayacak olan sol forvetin bıraktığı yerden itibaren (kendi yarı sahasının ortaları gibi) solundaki alanı daraltarak rakip bekin orada rahat etmesine engel olmak, rakip kontrataklarda eğer kendi tarafındaki bek yerini kaybederek ileride yakalandıysa ve kendisi uygun durumdaysa o alanı kapatma (bu her zaman ona düşmese de zaman zaman düşecektir), ön liberonun sürpriz çıkışlarında yine yanındaki MC ile koordine olarak onun eksikliğini hissettirmeme gibi görevleri sayabiliriz. Yani o mevkideki oyuncu savunmayı çok iyi okuyarak çok iyi pozisyon almalı ve doğru yerlere savunma koşuları yaparak doğru toplara müdahale etmeli. Lütfen bunları hayal ederken takımın Barca gibi sürekli hücum yapacağını umarak düşünmeyin, o da ileride olacak umarım ama yukarıda da dediğim gibi takım sisteme alışana kadar zaman zaman çok top kaybedecek ve savunmanın doğru işleri yapması zor olan bu sistemde oyuncuların bireysel savunma dikkat ve performansları o anlarda çok önemli. Bir mevkideki oyuncunun bu kadar çok yönlü ve karışık savunma görevleri olunca, dengeyi tutturmak özellikle Arda gibi futbol hayatının çoğunu hücuma konsantre olarak geçirmiş bir oyuncu için ne kadar yetenekli olursa olsun çok zordur.

Bu 4 sebepten dolayı Arda'nın tek DMC'li çift MC'li orta sahanın sol tarafında başarı oranının birçok arkadaşın sandığı kadar yüksek olmayabileceğini düşünüyorum. Arda'nın bu konudaki en büyük şansı kendini geliştirmeye açık bir oyuncu olması ile beraber Riijkard gibi genç oyuncuların gelişimine katkıda bulunmayı bilen bir hoca ile çalışma şansını yakalamasıdır. Arda'nın ilk bakışta özellikleri Barca'nın o mevkisinin yıldızı Iniesta ile benzeşiyor olabilir ama Iniesta'nın en genç halinde DMC olarak bilindiğini ve üstelik bu sistemi olmasa bile çift yönlü orta saha olarak orta sahanın orta kısmında oynamaya altyapıda çok küçük yaşlarda başladığını unutmamak gerek. Yani kendisi orta sahanın ortasının savunmasının nasıl yapıldığını Arda'dan çok daha küçük yaşta yalayıp yutmaya başlamıştı. Muhtemelen 4-3-3 sistemi (tabi kağıt üstünü kastetmiyorum, antrenman düzeyinde) ile de Arda'dan çok daha genç yaşta tanışmıştı.

Ancak, Eğer Riijkard Arda'yı o bölgede oynatmak gibi bir tercih yaparsa elbette saygı duyarım ama bu durumda Arda'nın bir Iniesta performansına çıkması çok zaman alacaktır. Öte yandan, sonuçta Riijkard ve Arda kafasına koyarsa da yıldızımız 1-2 sene içinde bugünkünden çok daha dünya çapında bir futbolcu haline gelebilir. Dediğim gibi potansiyel ciddi şekilde var ama Arda'nın geliştirmesi gereken fiziki ve mental olarak çok özellik var.

Lütfen, bu yazdıklarımı olumsuz ve Arda'ya karşı yorumlar olarak görmeyin. Aksine bunları Arda'yı çok sevdiğim için yazıyorum ve oynadığı her mevkide başarılı olmasını en az sizler kadar isterim. İnşallah nerde oynarsa oynasın hepimizin istediği gibi olur.

Son olarak, ise Riijkard ne düşünür bilemem ama, ben Arda'nın 4-3-3 sisteminin sol forvet oyuncusu olarak çok daha verimli olacağını ve yıldızlaşacağını düşünüyorum. Elbette o sistem için de geliştirmesi ve alışması gereken çok şey var. Örneğin; içe katedişlerini biraz daha geliştirmeli, mümkünse daha hızlı ve çabuk oynamayı başarabilmeli, daha iyi şutlar çıkartabilmeli, tehlikeli alana toplu veya topsuz daha çok girerek daha skorer bir kimliğe bürünmeli. Ancak, Arda'nın bunları yapabilmesi diğerlerinden daha kolay çünkü dediğim gibi hayatı boyunca hücuma konsantre olmuş bir isim zaten zamanla alışacaktır ve bunun sinyallerini de ofansif görevlerine ağırlık verdiği maçlarda göstermiştir. Arda'yı sol forvet oyuncusu olarak oynatmak da Arda'ya aynen bu özgürlüğü verecektir, Arda savunmadan çok hücumu düşünebilecek ve mevki kaybetme korkusunu daha az yaşayınca daha etkili ve daha skorer bir kimliğe bürünebilecektir. Elbette savunmayı tamamen boşlamayacaktır ama o mevkinin savunma görevlerinin daha az olduğu aşikardır. Arda şu ana kadar hep kanat savunması görevleri çok yüksek görevlerle oynadığından bu derece ağırlıklı olarak hücumu düşünebilme özgürlüğüne sahip olamamıştır. Geçen gün bir röportajında Hakan Balta'yı tartışmasız en iyi sol bek olarak göstermesi da bundandır. Hakan gibi sağlam ve hücuma nadir çıkan, çıksa da dengeli çıkan bir bek onu savunma anlamında rahatlatmakta ve hücumu düşünmesini çok kolaylaştırmaktadır. Düşünün bir de bu yükün önemli bir kısmını kendisinden tamamen alırsanız neler olur?

Yani; özetle orta üçlünün solunda çok büyük çabalar sonucu uzun vadede, forvetin solunda ise daha kısa vadede Arda yıldızlaşabilir, daha doğrusu daha çok parlayabilir. Bu sebeple önümüzdeki 2 sene Arda için güzel yıllar olabilir, ancak hocası, arkadaşları, yönetim, medya ve biz desteğimizi verdiğimiz sürece.

Dediğim gibi yukarıda uzun uzun açıkladığım sebeplerle benim tercihim Arda'nın sol forvet olması yönündedir. Tahminim bu Arda'nın da hoşuna gidecektir. Böylelikle özellikle taktiğe yeni alışma dönemimizde Arda gibi mücadeleci bir oyuncuyu forvette kullanarak daha dişli bir takım yaratmış olacağımız fikri de işin ekstrasıdır.

Saygılarımla...
  13. 10.06.2009, 08:31 Mesaj #2203

Kesinlikle katılıyorum, özetle Arda sol forvet olarak çok daha faydalı olacaktır.
  14. 10.06.2009, 20:06 Mesaj #2204

bence kaptan o olmalı bu sene geçen sene Hasan şas ın olması gerekirken ümit karanı yapmışlardı onların gittiğini düsünürsek bu sene arda katan olmalı yakışır ardama
  15. 10.06.2009, 20:33 Mesaj #2205

Zaten Arda hep kenarda oynadı bizde.4-3-3 O'na yabancı gelmeyecektir.

Yukarı Git