1. 10.06.2009, 23:52 Mesaj #2206
    Cevap: # 66 Arda Turan | Pazubandı Olmayan Kaptan

ardaya verilen ücretin artırılması gerek...1.5 milyon euro oldu diye bi haber dolaşıyo etrafta.sadece güldüm bu habere..kimse para önemli değil falan demesin...hakkettiği değeri maddi olarak da görmeli...burada 5 yılda kazandığını 1 yılda verseler adama ne yüzle gitme diyeceksin? Ardanın Galatasaraylılığından kimsenin şüphesi yok ama bu yapılan da ayıptır ya...

roberto carlos: 2.4 milyon euro

josico: 2 milyon euro

maldonado: 2 milyon euro

colin kazım: 1.8 milyon euro

vederson: 1.6 milyon euro şu tabloya bakınca biraz utanması gerek yönetimin...lincoln e verileni falan zaten söylemiyorum bile...Arda gibi birine bu yapılmamalı...
  2. 11.06.2009, 01:23 Mesaj #2207

@ Utku Hasan Kevenoğlu

Arda son 4-5 maçını oyun kurucu olarak oynuyor neredeyse,son Fransa maçında özellikle sürekli orta alandaydı ve çok verimli oynadı ...

Uzun vadede Arda'nın artık o mevkide oynaması gerektigini düşünüyorum ...
  3. 11.06.2009, 18:12 Mesaj #2208

Caner Akdemirci, post: 272175 Nickli Üyeden Alıntı

@ Utku Hasan Kevenoğlu

Arda son 4-5 maçını oyun kurucu olarak oynuyor neredeyse,son Fransa maçında özellikle sürekli orta alandaydı ve çok verimli oynadı ...

Uzun vadede Arda'nın artık o mevkide oynaması gerektigini düşünüyorum ...

Birincisi bu oyun kurucu olarak oynadığı fikrinize katılmıyorum. Evet, sürekli içeri girerek topla oynadı ama sonuçta o maçtaki asıl mevkisi kanat olan bir oyuncunun tam olarak oyuncu kurucu olarak oynadığını söylemek abartılı olur. Üstelik asıl sıkıntı işin defansif yönünü de hesaba katınca başlıyor. Yani, orta sahanın orta kısmında savunma görevleriniz de olunca, o defansif görevleri yapmakta zorlanılabileceği gibi oyun kurmak da zorlaşıyor.

İkincisi uzun vade fikrinize saygı duyarım. O da gerçekleştirilebilir bir öngörüdür. Ancak önceki mesajımda dediğim gibi bence o alana alışması için geliştirmesi gereken çok özellliği var. Fiziği, maç kondüsyonu, devamlılık, pas trafiğini yönetebilme, o mevki için doğru savunma pozisyonu alabilme, doğru yerlere koşu yapabilme, vs... Bunların hepsini geliştirebilmesi için de çok faktörün düzgün işlemesi lazım. Umarım eğer denenirse sistemin çarkları güzelce döner ve sonuçta Arda'dan bir Iniesta yaratırız. Öte yandan, benim şahsi fikrim Arda'nın şu anki halinin bir sol forvet yaratmaya daha uygun olduğu şeklinde. O mevkide kısa sürede yıldızlaşacağına inancım tam ve daha az çaba ve risk alarak bu yapılabilir diye düşünüyorum.

Saygılar...
  4. 11.06.2009, 19:37 Mesaj #2209

Arda'nın sol açıkta daha verimli olduğu gerçek ancak yanında emana-appiah gibi savaşçı bir oyuncu olsa daha rahat oynayacağını ve verimli olacağını düşünüyorum zira Arda son zamanlarda bu bölgede oynayabileceğini gösterdi gerek pasları gerekse oyunu okuması bu bölgede oynayabilecek kapasitede bence sizler nasıl düşünürsünüz bilemiyorum benim şahsi görüşüm böyle...
  5. 11.06.2009, 19:51 Mesaj #2210

İlk çıktığı günden beri söylüyorum bu adamın ortada oynaması gerektiğini. Arda yı hem de bu hızla kanata hapsetmek, sadece bu koridoru kullanmasını söylemek ve sol beke yardım etmesini beklemek tam bir katliam bence. O kadar defansif misyonu ortada da çok rahat yapabilir. Akıllı oynarsa kanatta olduğundan daha az koşar. Daha doğrusu boş koşmak zorunda kalmaz. Kanatta oynarken sürekli ileri-geri gidip gelmek zorunda kalıyor. Ve çoğunu da topsuz şekilde yapıyor. Kondüsyonu zaten o kadar iyi değil bir de hızlı olmayınca bu sorun yaratıyor. Örnek vermek gerekirse sabride hiç böyle bir problem yaşamazsınız. Arda, ya orta üçlüde oynar ya da forvet 3 lüsünden biri olarak oyunun çok büyük çoğunluğunu rakip sahada geçiririr. Orada etkili olur. Sürekli diri kalır. Ondan çok fazla defansif bir şey beklemeyiz. İkisinden biri olmalı bence...
  6. 11.06.2009, 19:59 Mesaj #2211

Bence solda devam etmesi daha iyi. Cunku soldan iceri iyi katediyor ve o taraftan cok etkili ırtalar yapiyor ki takimimiza adam gibi orta yapan yokken bu da cok onemli.
  7. 11.06.2009, 20:09 Mesaj #2212

Ahmet Özgün Güven, post: 273487 Nickli Üyeden Alıntı

İlk çıktığı günden beri söylüyorum bu adamın ortada oynaması gerektiğini. Arda yı hem de bu hızla kanata hapsetmek, sadece bu koridoru kullanmasını söylemek ve sol beke yardım etmesini beklemek tam bir katliam bence. O kadar defansif misyonu ortada da çok rahat yapabilir. Akıllı oynarsa kanatta olduğundan daha az koşar. Daha doğrusu boş koşmak zorunda kalmaz. Kanatta oynarken sürekli ileri-geri gidip gelmek zorunda kalıyor. Ve çoğunu da topsuz şekilde yapıyor. Kondüsyonu zaten o kadar iyi değil bir de hızlı olmayınca bu sorun yaratıyor. Örnek vermek gerekirse sabride hiç böyle bir problem yaşamazsınız. Arda, ya orta üçlüde oynar ya da forvet 3 lüsünden biri olarak oyunun çok büyük çoğunluğunu rakip sahada geçiririr. Orada etkili olur. Sürekli diri kalır. Ondan çok fazla defansif bir şey beklemeyiz. İkisinden biri olmalı bence...

Sizin söylediklerinizin tutarsız tarafı şu. 4-3-3'ün sol forvetinin defansif görevleri, orta üçlünün solundaki kişiden çok daha azdır. 4-4-2'de sol kanat oynayınca kanat savunması yüzünden beke yardım etmek için ileri geri çok çalışmak zorunda kalır ve yorulur bu doğru. Ancak 4-3-3'de sol forvetin beke yardım etme görevi o kadar ağır değildir, örneğin Barcelona'da Henry maç boyunca ileri geri çalışmak zorunda kalmaz. Tabi, bizde takım Barca kadar topa sahip olamayacağı için biraz daha fazla koşması gerekecektir ama yine de hücuma 4-4-2'nin kanadından çok daha fazla konsantre olabilecektir Arda. Orta üçlünün solunda oynarsa asıl çok koşacak ve ileriye enerjisi az kalacaktır. 4-3-3'de orta üçlüde oynayıp koşmamak ve enerjisini hücuma saklamak diye birşey söz konusu değildir. O anca Barca gibi takım olarak sürekli topa sahip olabilirseniz kendiliğinden gerçekleşir. Önceki uzun mesajımda 4-3-3'ün orta üçlüsünün solunda oynayacak oyuncudan savunma anlamında neler beklendiğini uzun uzun yazmıştım.

Ayrıca 4-3-3'ün sol forvetinin kanada hapsolacağını söylemek de yanlış. O mevkide kanadına hapsolursa bir oyuncu zaten yanlış yapıyor demektir. Sürekli toplu veya topsuz içeri katetmesi, tehlikeli alana girmesi, skorer olması gerekir. C.Ronaldo, Henry, ters tarafta oynamasına rağmen Messi buna örneklerdir. Burada bahsettiğim tabi daha çok Barca tipi 4-3-3. Chelsea gibi 4-3-3'ün defansif versiyonlarını oynayan takımlarda kanat forvetler orta saha gibi oynayarak dizilişi 4-5-1'e yakın hale getirebiliyorlar, ben bunu kesinlikle istemem Galatasaray'da.

Ben de hücumda kendisini daha etkili kullanmak için 4-3-3'ün sol forveti olarak kullanmayı tercih ettiğimi söylüyorum. Ancak, Arda'nın yeteneklerine ve özelliklerine bakarak gerçekten şans da dahil herşey iyi giderse uzun vadede eksiklerini gidererek çok iyi bir orta alan oyuncusu olabileceğine de katılıyorum, ona itirazım yok. Sadece bu yolun bizim için daha zor ve riskli olduğunu düşündüğüm için sol forvet olarak kullanmanın daha mantıklı olacağına inandığımı belirtiyorum.
  8. 11.06.2009, 20:18 Mesaj #2213

Utku Hasan Kevenoğlu, post: 273535 Nickli Üyeden Alıntı

Sizin söylediklerinizin tutarsız tarafı şu. 4-3-3'ün sol forvetinin defansif görevleri, orta üçlünün solundaki kişiden çok daha azdır. 4-4-2'de sol kanat oynayınca kanat savunması yüzünden beke yardım etmek için ileri geri çok çalışmak zorunda kalır ve yorulur bu doğru. Ancak 4-3-3'de sol forvetin beke yardım etme görevi o kadar ağır değildir, örneğin Barcelona'da Henry maç boyunca ileri geri çalışmak zorunda kalmaz. Tabi, bizde takım Barca kadar topa sahip olamayacağı için biraz daha fazla koşması gerekecektir ama yine de hücuma 4-4-2'nin kanadından çok daha fazla konsantre olabilecektir Arda. Orta üçlünün solunda oynarsa asıl çok koşacak ve ileriye enerjisi az kalacaktır. 4-3-3'de orta üçlüde oynayıp koşmamak ve enerjisini hücuma saklamak diye birşey söz konusu değildir. O anca Barca gibi takım olarak sürekli topa sahip olabilirseniz kendiliğinden gerçekleşir. Önceki uzun mesajımda 4-3-3'ün orta üçlüsünün solunda oynayacak oyuncudan savunma anlamında neler beklendiğini uzun uzun yazmıştım.

Ayrıca 4-3-3'ün sol forvetinin kanada hapsolacağını söylemek de yanlış. O mevkide kanadına hapsolursa bir oyuncu zaten yanlış yapıyor demektir. Sürekli toplu veya topsuz içeri katetmesi, tehlikeli alana girmesi, skorer olması gerekir. C.Ronaldo, Henry, ters tarafta oynamasına rağmen Messi buna örneklerdir. Burada bahsettiğim tabi daha çok Barca tipi 4-3-3. Chelsea gibi 4-3-3'ün defansif versiyonlarını oynayan takımlarda kanat forvetler orta saha gibi oynayarak dizilişi 4-5-1'e yakın hale getirebiliyorlar, ben bunu kesinlikle istemem Galatasaray'da.

Ben de hücumda kendisini daha etkili kullanmak için 4-3-3'ün sol forveti olarak kullanmayı tercih ettiğimi söylüyorum. Ancak, Arda'nın yeteneklerine ve özelliklerine bakarak gerçekten şans da dahil herşey iyi giderse uzun vadede eksiklerini gidererek çok iyi bir orta alan oyuncusu olabileceğine de katılıyorum, ona itirazım yok. Sadece bu yolun bizim için daha zor ve riskli olduğunu düşündüğüm için sol forvet olarak kullanmanın daha mantıklı olacağına inandığımı belirtiyorum.

Söylediklerimi tam anlayamamışsınız. Ben diyorum ki madem defansf misyonda üstlenmesini istiyoruz ,beke yardım etmek gibi, o zaman orta üçlü de oynasın burada o kadar defansif oynasa koşsa yeter diyorum hem topla da daha çok oynamış olur. Birinci senaryom bu, ikincisi de kanat değil sol forvet olarak yani henry gibi oynaması ki burada da belirtmiştim kendisinden defansif birşey beklemeyiz. Aynen bu şekilde yazmıştım. Yoksa beke yardım etmesi gerekmediğini bende biliyorum. Tamamen yanlış anlamışsınız. Hücuma gücünü saklar dediğim kısım forvette oynarken. Defansif olarak daha çok ön plana çıktığı ve topla daha çok oynayıp top dağıtımını yaptığı yer ise orta üçlü umarım anlatabilmişimdir.

Kanada hapsolmak derken ben ardanın bugüne kadar oynadığı kanat anlayışından bahsediyorum. Çoğu maçta bekine yardım etmekten adam gibi topla oynayamadı. Sonra da oyundan düştü diyoruz. Çünkü bizde defans yaparken 4-4-1-1 e dönülüyordu ve arda burda kanada hapsolmuş oluyordu umarım nettir yeterince
  9. 11.06.2009, 20:30 Mesaj #2214

Ahmet Özgün Güven, post: 273561 Nickli Üyeden Alıntı

Söylediklerimi tam anlayamamışsınız. Ben diyorum ki madem defansf misyonda üstlenmesini istiyoruz ,beke yardım etmek gibi, o zaman orta üçlü de oynasın burada o kadar defansif oynasa koşsa yeter diyorum hem topla da daha çok oynamış olur. Birinci senaryom bu, ikincisi de kanat değil sol forvet olarak yani henry gibi oynaması ki burada da belirtmiştim kendisinden defansif birşey beklemeyiz. Aynen bu şekilde yazmıştım. Yoksa beke yardım etmesi gerekmediğini bende biliyorum. Tamamen yanlış anlamışsınız. Hücuma gücünü saklar dediğim kısım forvette oynarken. Defansif olarak daha çok ön plana çıktığı ve topla daha çok oynayıp top dağıtımını yaptığı yer ise orta üçlü umarım anlatabilmişimdir.

Kanada hapsolmak derken ben ardanın bugüne kadar oynadığı kanat anlayışından bahsediyorum. Çoğu maçta bekine yardım etmekten adam gibi topla oynayamadı. Sonra da oyundan düştü diyoruz. Çünkü bizde defans yaparken 4-4-1-1 e dönülüyordu ve arda burda kanada hapsolmuş oluyordu umarım nettir yeterince

Tamam, haklısınız, ben son kısmın forvet için olduğunu farketmemişim hızla okurken, özür dilerim. Sanırım giriş kısmında "ortada oynamalı" cümlesini görünce ileri kısmında yeniden mevki olayına dikkat etmemişim. O zaman anlıyorum ki çok benzer düşünmemize rağmen siz orta üçlünün solu konusunda benim kadar karamsar değilsiniz, ben de pek karamsar sayılmam ama o mevkide başarılı olmasının zaman alacağını düşünüyorum, o sebeple önceliği sol forvete veriyorum.
  10. 11.06.2009, 20:39 Mesaj #2215

Utku Hasan Kevenoğlu, post: 273592 Nickli Üyeden Alıntı

Tamam, haklısınız, ben son kısmın forvet için olduğunu farketmemişim hızla okurken, özür dilerim. Sanırım giriş kısmında "ortada oynamalı" cümlesini görünce ileri kısmında yeniden mevki olayına dikkat etmemişim. O zaman anlıyorum ki çok benzer düşünmemize rağmen siz orta üçlünün solu konusunda benim kadar karamsar değilsiniz, ben de pek karamsar sayılmam ama o mevkide başarılı olmasının zaman alacağını düşünüyorum, o sebeple önceliği sol forvete veriyorum.

Aslında emana hamit gibi adamlar olsa orta da ardayı esinlikle öndeki üçlüde kullanırım. Ama bildiğiniz gibi rijkaard ın sisteminde orta sahadaki adamların topla ilişkisinin çok iyi olması lazım. Ne topal ne barış ne de ayhan böyle. Ayhan diğerlerine nazaran biraz daha iyi ama yeterli değil. Şu mehmet güven adam olsaydı tam tarif ettiğim orta saha aslında... Transferlere göre konuşmak daha mantıklı olacak sanırım
  11. 11.06.2009, 23:07 Mesaj #2216

Ahmet Özgün Güven, post: 273611 Nickli Üyeden Alıntı

Aslında emana hamit gibi adamlar olsa orta da ardayı esinlikle öndeki üçlüde kullanırım. Ama bildiğiniz gibi rijkaard ın sisteminde orta sahadaki adamların topla ilişkisinin çok iyi olması lazım. Ne topal ne barış ne de ayhan böyle. Ayhan diğerlerine nazaran biraz daha iyi ama yeterli değil. Şu mehmet güven adam olsaydı tam tarif ettiğim orta saha aslında... Transferlere göre konuşmak daha mantıklı olacak sanırım

Tabi zaten eğer 4-3-3 oynayacaksak bence de orta saha 3'lüsünün önde oynayacak olan ikilisi için transfer yapmak gerekiyor. Ayhan bence de kadrodaki en uygun isim, hatta bu sistemde verimliliğinin de artacağına inanıyorum ve transfer bütçemizin azlığını düşünürsek oynatılabilir ama onu oynatsak bile onun yanına 1 adam daha almak şart. Tabi alternatifli bir kadro ve geleceği de düşünmek için 2 transfer yaparsak çok daha iyi olur. Neyse, transfer detaylarına bu başlıkta girmeyelim.

Ek: Yazmadan edemedim, Emana ve Hamit benim de şu ana kadar adı geçen isimlerden en çok istediklerim o mevki için.
  12. 12.06.2009, 02:50 Mesaj #2217

4-3-3 ün sol acıgında bir macı kaldıracagını zannetmiyorum hele koskoca bir maratonu asla kaldıramaz ama rotasyonlu olabilir.
  13. 12.06.2009, 05:57 Mesaj #2218

Yeni kaptan: Arda

Başkan Polat, Galatasaray´da yeni kaptanı seçti. Genç yıldızla yapılan 5 dakikalık bir görüşme sonrası, Arda Aslan´ın 1. kaptanı oldu.

Sezon içerisinde birçok kez tartışma konusu olan, pazubandın Lincoln’e verilmesiyle iyice tartışılır hale gelen kaptanlık sorunu çözüme kavuştu. Başkan Adnan Polat, Arda Turan’la yaptığı 5 dakikalık görüşmede, genç yıldıza, “Kaptanlığa hazır mısın?” diye sordu. Sarı-Kırmızılı oyuncunun verdiği, “Kulübüm için her türlü fedakârlığa ve sorumluluğa hazırım başkanım” cevabının ardından Polat, “Tamam o zaman, artık kaptanımız sensin. Hayırlı olsun” diyerek kararını açıkladı.

Kewell iddiası

Kulüp tarafından resmi açıklama yapılmazken, Arda’yla birlikte Harry Kewell’ın da kaptanlar arasında yer alacağı öne sürüldü. Ayhan’ın ise ikinci mi yoksa üçüncü kaptan mı olacağına daha sonra karar verilecek.

FANATİK ÖZEL

Raşit Altun
  14. 12.06.2009, 08:32 Mesaj #2219

her maçta güzel oyununu devam ettiriyor. üstüne bir şeyler katarsa türkiyede tutamamız çok zor . umarım Galatasaray ile güzel yerlere geldikten sonra onuda avrupanın köklü kluplerinde görürüz. aslında gönül ister ki hiç gitmesin ama son söz arda'nın... bırakma bizi arda
  15. 17.06.2009, 03:00 Mesaj #2220

Yukarı Git