1. 07.12.2009, 20:27 Mesaj #4306
    Cevap: #10 Arda Turan | KAPTAN

Arda maçın iyisi olabilir, eleştirdiğimiz nokta hep çalım denemesi. Basit oynamayı denemeli. Bu yönden eleştri alıyor genelde forumdan ve diğer kişilerden. Basit ve hızlı oynasın, başka bişey istemiyorum.
  2. 07.12.2009, 20:38 Mesaj #4307

Cem Kılıç, post: 704113 Nickli Üyeden Alıntı

Arda maçın iyisi olabilir, eleştirdiğimiz nokta hep çalım denemesi. Basit oynamayı denemeli. Bu yönden eleştri alıyor genelde forumdan ve diğer kişilerden. Basit ve hızlı oynasın, başka bişey istemiyorum.

Bir kere Barış'ı eleştirin be. Ne alıp veremediğiniz var şu altyapımızdan çıkan adamlarla?! Aydın, Sabri, Arda... Bu adamlara dönüyor oklar hemen. Ruh bu oyunculardadır.
  3. 07.12.2009, 22:19 Mesaj #4308

Cem Kılıç, post: 704113 Nickli Üyeden Alıntı

Kendini boşa çıkaran, iyi koşular yapan oyunculara harika paslar atıyor. Arda olmasa, pres yapan ve oyunu daraltan takımlara karşı pas yaparak mı oyunu açacağımızı zannediyorsun. Elbette ki bireysel yetenek de gerekecek.
  4. 07.12.2009, 23:34 Mesaj #4309

Bazen gereksiz yere çok çalım atıyor Arda, Nonda'ya attığı pas ve direkten dönen topu gol olsaydı şimdi liderdik ama olmayınca olmuyor.
  5. 08.12.2009, 07:39 Mesaj #4310

Arda'nın topu çok tutmasına sinirleniyorum ama anladım ki adamın stili o. Rijkaard kendini geliştirmesine yardımcı olucak bu konuda... Neyse önemli diğil, kaptan form tutmaya başladı sanırsam...
  6. 08.12.2009, 09:01 Mesaj #4311

Arda simdiye kadar sag tarafta oynarken bu kadar islemiyordu.

Ben Pana ve IBB macinda iyiye giden bir Arda gørdum. Pana macinda cok iyi isler yapti, ve IBB macinda en iyilerinden biriydi. Kesinlikle Arda da yukselis var, ve bu yukselis devam ederse Eski Ardayi 1-2 haftayaca gøruruz.

Tamam 2 mac kaldi. Olsun, gidisi yas dønusu muhtesem olacak

Yasli gittim sen geldim
  7. 08.12.2009, 13:48 Mesaj #4312

Arda ve ayağında çok top tutmasıyla ilgili en güzel tespitlerden birisini Anıl Tatar yapmıştı. 19 yaşından beri yıldızımız olarak her maç oynayan bir adam Arda. Hele ki ikinci gerets dönemindeki yetersiz kadroyu düşünürsek Arda açık ara en klas futbolcuydu. Her top onun ayağına atılır onun birşeyler yaratması beklenirdi. Ki bu ilk senesiydi A takımda düşünün. İçerde berabere 3-3 berabere kaldığımız Konya maçını hatırlayın, güzel bir örnektir. Beki bile yardıma gelmezdi Arda'ya. Zaten Orhan Ak yardıma geldiğinde de pek birşey olmazdı. Sonra Lincoln geldi. Ama o da sakatlık ve başka problemlerden dolayı bu yükü hafifletemedi. Yine herşey Arda'nın ayağına kaldı. 5-3 kazandığımız Sivas maçını hatırlayın. Yani en önemli yaş dönemini "Tek Adam, tek yıldız" olarak geçirdi Arda ister istemez. Geçen sene zaten ne olduğunu anlayamadık. Yine de en çok maç yapan oyuncularımızdan birisiydi. Şimdi birden bunların hepsini bırak tek pas yap, topla fazla oynama gereksiz çalım atma falan diyoruz. Bu değişim o kadar çabuk gerçekleşemez. Ancak son maçta olduğu gibi elano ipleri biraz daha eline alıp takımı oynatmaya başlarsa belki Arda üzerindeki "Herşeyi ben yapmalıyım" psikolojisinden kurtulur. Onun dışında zamanla bu sisteme alışmasını bekleyeceğiz, sabırla ve destekleyerek. En önemli çağını "Heyt aslanım nasıl geçti 3 kişiyi!" lakırdılarıyla geçiren de yine bizleriz. Bu kadarını Arda'ya borçuluyuz.
  8. 08.12.2009, 14:49 Mesaj #4313

Ahmet Özgün Güven, post: 704961 Nickli Üyeden Alıntı

Arda ve ayağında çok top tutmasıyla ilgili en güzel tespitlerden birisini Anıl Tatar yapmıştı. 19 yaşından beri yıldızımız olarak her maç oynayan bir adam Arda. Hele ki ikinci gerets dönemindeki yetersiz kadroyu düşünürsek Arda açık ara en klas futbolcuydu. Her top onun ayağına atılır onun birşeyler yaratması beklenirdi. Ki bu ilk senesiydi A takımda düşünün. İçerde berabere 3-3 berabere kaldığımız Konya maçını hatırlayın, güzel bir örnektir. Beki bile yardıma gelmezdi Arda'ya. Zaten Orhan Ak yardıma geldiğinde de pek birşey olmazdı. Sonra Lincoln geldi. Ama o da sakatlık ve başka problemlerden dolayı bu yükü hafifletemedi. Yine herşey Arda'nın ayağına kaldı. 5-3 kazandığımız Sivas maçını hatırlayın. Yani en önemli yaş dönemini "Tek Adam, tek yıldız" olarak geçirdi Arda ister istemez. Geçen sene zaten ne olduğunu anlayamadık. Yine de en çok maç yapan oyuncularımızdan birisiydi. Şimdi birden bunların hepsini bırak tek pas yap, topla fazla oynama gereksiz çalım atma falan diyoruz. Bu değişim o kadar çabuk gerçekleşemez. Ancak son maçta olduğu gibi elano ipleri biraz daha eline alıp takımı oynatmaya başlarsa belki Arda üzerindeki "Herşeyi ben yapmalıyım" psikolojisinden kurtulur. Onun dışında zamanla bu sisteme alışmasını bekleyeceğiz, sabırla ve destekleyerek. En önemli çağını "Heyt aslanım nasıl geçti 3 kişiyi!" lakırdılarıyla geçiren de yine bizleriz. Bu kadarını Arda'ya borçuluyuz.

Çok ama çok doğru,

Ayrıca bence gelişim gösteriyor Arda basit oynama konusunda, takım içinde oyuncuların birbirine güveni arttıkça topu vermek için kendini daha rahat hissedecektir.

Sonuçta alıntı yaptığım yazıdaki gibi senelerdir ayağında top tutabilen yegane adam olmuş, ve aslında Arda'yı Arda yapan meziyetlerinden biri bu. Bundan tamamen vazgeçmesini de beklememeliyiz.

Ben kendi adıma, oyunu ne zaman yavaşlatıp ne zaman hızlandırması gerektiğini öğrenebilecek zekaya sahip olduğunu düşünüyorum. Bunu kanatlarda yapıyor da zaten, ama ortada da yapabilir kanımca. Şimdilik beklentim bu, ama Arda'yı Arda yapan değerlerden vazgeçmeden. Çünkü iki oyuncuyu üzerine çekip aralarından sıyrılmak da takımdaki diğer oyuncular için bir boşluk oluşturuyor gerçekten.
  9. 08.12.2009, 15:52 Mesaj #4314

Emre Peker, post: 704999 Nickli Üyeden Alıntı

Çok ama çok doğru,

Ayrıca bence gelişim gösteriyor Arda basit oynama konusunda, takım içinde oyuncuların birbirine güveni arttıkça topu vermek için kendini daha rahat hissedecektir.

Sonuçta alıntı yaptığım yazıdaki gibi senelerdir ayağında top tutabilen yegane adam olmuş, ve aslında Arda'yı Arda yapan meziyetlerinden biri bu. Bundan tamamen vazgeçmesini de beklememeliyiz.

Ben kendi adıma, oyunu ne zaman yavaşlatıp ne zaman hızlandırması gerektiğini öğrenebilecek zekaya sahip olduğunu düşünüyorum. Bunu kanatlarda yapıyor da zaten, ama ortada da yapabilir kanımca. Şimdilik beklentim bu, ama Arda'yı Arda yapan değerlerden vazgeçmeden. Çünkü iki oyuncuyu üzerine çekip aralarından sıyrılmak da takımdaki diğer oyuncular için bir boşluk oluşturuyor gerçekten.

Ben de kesinlikle katılıyorum söylediklerine. Özellikle tempoyu ayarlama kısmını çok iyi becerebileceğini düşünüyorum. Böyle zamanlarda topu ayağında tutması, oyunu rahatlatması tempoyu düşürmesi(Bir pivot forvet misali) çok işimize yarayabilir. Tabii o da bunu ne zaman kullanacağına iyi karar vermeli. Takımın el freni konumuna düşmeden yapmalı bunu. Rijkaard da bence zaman zaman onun bu özelliğini kullanmak istiyor. Örneğin ilk panathinaikos maçında çok baskı yiyorduk. Rijkaard Arda'yı oyuna soktu ve bariz şekilde topu ayağında tutmasını istediğini gördük. İBB maçında da çıkmasaydı o 2-3 dakikalık süreyi eritebilirdi. Asıl söylemek istediğim senin de belirttiğin gibi sistem oturmaya başladığında Arda topu arkadaşlarına verirken daha rahat olacak. Bu biraz da güven meselesi. O bu takımın iyiliğini ister, takım kazanırsa Arda rahat eder. Bir maçı kalkıp elano kazandırsın ister eminim. Onun içinde en iyisi bu olur. Psikolojik olarak rahatlar en azından. Şimdi düşününce geçen yıllarda ne kadar büyük bir yük altında olduğunu daha iyi anlıyorum. Hele ki 19-20 yaşlarında... Elbette o yaşlarda pek çok önemli yıldız çıktı hatta daha gençtiler; ancak çoğu takımın tartışmasız en klas adamı değildi. Her maç onların üzerinden oynanmıyordu. Bunlar varsa bile bu ülkesinde şampiyonluğa ulaşmak zorunda olan bir takımda değildi. Bu yüzden, en çok Arda'nın zamana ihtiyacı var ve tartışmasız en çok hakeden de o. Elano, Rijkaard'ın nasıl desteğe ihtiyacı varsa Arda'nın da var. Ben bunu esirgemeyelim diyorum.
  10. 08.12.2009, 16:08 Mesaj #4315

Ahmet Güven arkadaşımın dediklerine küçük bir ekleme.

Gerçekten bu yaşlarda tartışmasız takımın en klas ayağı denilen adam sayısı çok azdır dünyada, ve de çok az olmuştur hep.

Aldığı sorumluluk ve takım içindeki yetenek düzeyini düşününce tek karşılaştırabileceğim adam Torres'dir. Hele medya etkisini katarsak belki ondan bile fazla.

Zor gerçekten, destek olmak çok önemli.
  11. 09.12.2009, 10:25 Mesaj #4316

Arda yavas yavas geliyor Bekleyelim devre arasindan sonra bu takim insallah cosacak.
  12. 09.12.2009, 13:59 Mesaj #4317

Güçlü bir Arda asla yavaş değil özellikle kısa mesafede rakibi çok kolay eksiltebiliyor,sadece Arda için konsantrasyon gerekli aklı sahada olsun coşar..
  13. 11.12.2009, 22:10 Mesaj #4318

Umarım kendi toparlar. Yoksa Hasan'ın 32'de başına gelen Arda'ya 23'ünde gelecek.
  14. 11.12.2009, 22:19 Mesaj #4319

Elano'nun gole çevirdiği pozisyon Arda'ya gelse, %80 Ömer'e nişanlardı yemin ediyorum! Topuk pasları ve anlamsız varyeteler peşinde kaptanımız! Toparlanmayacaksan biraz kulübede otur bir zahmet!
  15. 11.12.2009, 22:20 Mesaj #4320

Çok başarılı ortalar kesti ama gol olmadı kaptan gemisinin dümenindeydi.

Yukarı Git