1. 15.12.2009, 17:30 Mesaj #4366
  2. 15.12.2009, 17:39 Mesaj #4367
    Cevap: #10 Arda Turan | KAPTAN

Ahmet Özgün Güven, post: 718141 Nickli Üyeden Alıntı

Emre, amacım eleştirmek değil, bilirsin zaman verilmesi gerektiğini söylüyorum hep. Ama vücudu pek normal gibi görünmüyor bana. Hatırlarsan Lincoln'ün topuk pası sonrası attığı çok güzel bir gol vardı Sion maçında. Oradaki fiziği tam bir futbolcu gibiydi.

Haklısın tabii fiziği ilginç, ama zaten bu yüzden milletin belini kırabiliyor çalımlarla. Kilo konusunu bilmiyorum açıkcası bana biraz gereğinden fazla kas yapmış gibi geldi. Fazla kas yapmak atak oyuncuları için iyi değildir çünkü esnekliği azaltır. Kewell'ın sakatlık sonrası aşırı kas yapmasının sonucu o eski kıvrak çalımlarını atamamasıdır mesela.

Kilo aşılmayacak şey değil bence, ama fazla kas yapmak büyük yanlış.
  3. 15.12.2009, 19:18 Mesaj #4368

Emre Peker, post: 718254 Nickli Üyeden Alıntı

Haklısın tabii fiziği ilginç, ama zaten bu yüzden milletin belini kırabiliyor çalımlarla. Kilo konusunu bilmiyorum açıkcası bana biraz gereğinden fazla kas yapmış gibi geldi. Fazla kas yapmak atak oyuncuları için iyi değildir çünkü esnekliği azaltır. Kewell'ın sakatlık sonrası aşırı kas yapmasının sonucu o eski kıvrak çalımlarını atamamasıdır mesela.

Kilo aşılmayacak şey değil bence, ama fazla kas yapmak büyük yanlış.

Evet, bu söylediğin daha mantıklı ve daha tehlikeli. Kasın fazlası, hareket kabiliyetini azaltır. Devre arasında belki bir program falan verirler bilemiyorum Rijkaard-Neskeens-Puyol birşeyler yapar gibime geliyor.
  4. 15.12.2009, 19:20 Mesaj #4369

Cumartesi gününe çok diri bir Arda görmek istiyorum,iyice dinlen bakalım kaptan.
  5. 15.12.2009, 21:52 Mesaj #4370

Ahmet Özgün Güven, post: 718537 Nickli Üyeden Alıntı

Evet, bu söylediğin daha mantıklı ve daha tehlikeli. Kasın fazlası, hareket kabiliyetini azaltır. Devre arasında belki bir program falan verirler bilemiyorum Rijkaard-Neskeens-Puyol birşeyler yapar gibime geliyor.

kasla ne ilgisi var yahu

6. 15.12.2009, 22:04 Mesaj #4371

fatih can, post: 718846 Nickli Üyeden Alıntı

kasla ne ilgisi var yahu

Kas arttıkça esneklik azalır, fiziksel bir gerçek bu.

Sporda kas oranını belli bir düzeyde tutmak en öncelikli şartlardan biridir.

Tenis'de mesela bu oranı az tutmak gerekirken, Rugby'de daha fazlalaşır. Futbol'da ise ortalardadır, mesela Puyol isterse dünyanın en yetenekli adamı olsun kıvrak olamaz. Ronaldinho'da Muntari'deki fizik olsa böyle esnek olamaz.

Kas ve esneklik ters orantıda gider.

Buna bazen Shaq, Le'Bron ve Essien gibi istisnalar gelebilir ama onlarda bu yüzden dominant olur zaten.

Kewell sakatlıktan çabuk çıkmak için bu kadar çok kas yaptı, muhtemelen bahsedilen sakatlık da bununla ilgili. Çünkü bu kadar hızlı kas yapınca vücuttaki esneklik oranı çok hızlı düştü, eklemlerde sorun çıkar.

Rafael Nadal'ın dizlerindeki problem bu soruna ayrı bir örnek, Federer'in asla uzun sakatlık yaşadığını göremezsiniz. Ya da Davydenko'nun.

Her spordan örnek verilebilir buna. Arda'ya da fazla kas çalıştırması yapılırsa 2 seneye bu çalımları göremeyiz.
  7. 15.12.2009, 22:06 Mesaj #4372

Vucud şampiyonasına mı girecek Arda su an biraz kilosu dısında gayet iyi ne kas çalışması
  8. 16.12.2009, 13:18 Mesaj #4373

Arzu Keskin, post: 718881 Nickli Üyeden Alıntı

Vucud şampiyonasına mı girecek Arda su an biraz kilosu dısında gayet iyi ne kas çalışması

Biz de onu diyoruz. Fazla kas yapmasın işte
  9. 16.12.2009, 13:25 Mesaj #4374

Arda'nın kasa ihtiyacı yok. İhtiyacı olan tek şey. Sosyetik olma sevdasından vazgeçip tek düşüncesini GS'ye vermesi. 3 aydır sahada Arda göremedim.
  10. 16.12.2009, 13:31 Mesaj #4375

Emre, neredesin, nereye gitti konu?
  11. 16.12.2009, 19:40 Mesaj #4376

Ahmet Özgün Güven, post: 719624 Nickli Üyeden Alıntı

Emre, neredesin, nereye gitti konu?

Buradayım, başka başlıklara kapılıp gittim.

Ben kilo konusunun o kadar da ciddi olmadığını, ama bu "fiziğini geliştirmeli" kalıbının yanlış olduğunu söylemek istemiştim.

Daha güçlü olmasına gerek yok, mesela nice güçsüz oyuncu vardır ama vücut kompozisyonları çok iyi olduğu için yıkamazsınız yere. Hani bir denge merkezi muhabbeti döner hep, aslında vücut kompozisyonu denen olay o.

"Composure" diye geçer sporda ingilizcede; direkt Türkçeye çevirisi yok sanırım. Son gaz sola doğru koşarken sağ köşeye nokta vuruş yapan adamın vücut kompozisyonu iyidir mesela. Messi'nin ki inanılmazdır, Scholes sırf bu sayede orta sahada bu yaşında sırıtmaz vs. vs. Sonra baksetbol'da Jordan'ın, Duncan'ın başarısının arkasında yatan, tenisde Federer'in çok çaba harcamıyormuş gibi inanılmaz açılar yaratmasının sebebi de budur. Tenis oynayan adamlar dikkat edin aynı zamanda futbol da oynarlar, çünkü ilk öğrenmeleri gereken şey "Composure"dır. Ayakların yere doğru pozisyonda basması ve vücut dengesini sağlamak çok önemli tenis'de de. Futbol oynamak bu yüzden Tenis antrenmanlarından biridir.

Söylemek istediğim fizik yerine Arda'nın -zaten güçlü olan- bu yönünün üzerinde durmak gerek.

Kas ve esneklik ters orantıda gider orası fiziksel bir gerçek. Benim işim de bununla ilgili olduğu için bilimsel olarak biliyorum yani bunu, tartışma ***ürmez orası

Test: ***ürmez
  12. 17.12.2009, 00:19 Mesaj #4377

Arda yı çalım atıyo diye eleştirenler, sürekli tek pas oynamasını istiyenler. Graz maçında Arda nın çalım atmayan versiyonunu gördük Serda Eylik...
  13. 17.12.2009, 04:55 Mesaj #4378

Sinem ardamızı çok yoruyo belli Bir an önce evlensinlerde arda gerçek sahalara dönse
  14. 17.12.2009, 10:51 Mesaj #4379

halukcan başer, post: 721190 Nickli Üyeden Alıntı

sinem ardamızı çok yoruyo belli bir an önce evlensinlerde arda gerçek sahalara dönse

:d:d:d:d
  15. 17.12.2009, 13:47 Mesaj #4380

Emre Peker, post: 720138 Nickli Üyeden Alıntı

Buradayım, başka başlıklara kapılıp gittim.

Ben kilo konusunun o kadar da ciddi olmadığını, ama bu "fiziğini geliştirmeli" kalıbının yanlış olduğunu söylemek istemiştim.

Daha güçlü olmasına gerek yok, mesela nice güçsüz oyuncu vardır ama vücut kompozisyonları çok iyi olduğu için yıkamazsınız yere. Hani bir denge merkezi muhabbeti döner hep, aslında vücut kompozisyonu denen olay o.

"Composure" diye geçer sporda ingilizcede; direkt Türkçeye çevirisi yok sanırım. Son gaz sola doğru koşarken sağ köşeye nokta vuruş yapan adamın vücut kompozisyonu iyidir mesela. Messi'nin ki inanılmazdır, Scholes sırf bu sayede orta sahada bu yaşında sırıtmaz vs. vs. Sonra baksetbol'da Jordan'ın, Duncan'ın başarısının arkasında yatan, tenisde Federer'in çok çaba harcamıyormuş gibi inanılmaz açılar yaratmasının sebebi de budur. Tenis oynayan adamlar dikkat edin aynı zamanda futbol da oynarlar, çünkü ilk öğrenmeleri gereken şey "Composure"dır. Ayakların yere doğru pozisyonda basması ve vücut dengesini sağlamak çok önemli tenis'de de. Futbol oynamak bu yüzden Tenis antrenmanlarından biridir.

Söylemek istediğim fizik yerine Arda'nın -zaten güçlü olan- bu yönünün üzerinde durmak gerek.

Kas ve esneklik ters orantıda gider orası fiziksel bir gerçek. Benim işim de bununla ilgili olduğu için bilimsel olarak biliyorum yani bunu, tartışma ***ürmez orası

Test: ***ürmez

Sana hak verdim ben zaten ama "Arda kas yapmasın, gerek yok" falan diye cevaplar gelince şaşırdım. Yoksa haklısın

Yukarı Git