1. 20.12.2009, 11:02 Mesaj #4411
    Cevap: #10 Arda Turan | KAPTAN

Arda asla kanatta oynamamalı. Kanat oyuncusu dediğin adam hızlı olur, süratli olur ve seri hareket eder.Rakip savunma yerleşmeden topu ceza sahasına taşır. Rakibi hazırlıksız yakalamanın yollarını arar. İleri üçlünün solunda yazık ediliyor ona. Her maçta bunu daha açık görüyoruz.Topu aldığında önce tutuyor. Sonra karşısına rakiplerin gelmesini bekliyor ve sonra onlara çalım atmaya çalışıyor. Arda dünyada yetenekleri açısından en özel orta sahalardan biridir. Ancak biz onu hep Messi gibi görmek isterken , o ısrarla Hasan Şaş gibi davranıyor. Onu basit oyuna alıştırıp Elano'nun yanında , iyi bir ön liberonun önünde düşünmeliyiz. Bu olay bizim için çok önemli.

Orta sahadaki pas trafiğini Mustafa Sarp ve Mehmet Topal ile yakalamamız mümkün değil. Ayrıca Arda ceza sahasında etkili bir adam değil. Forvet özellikleri olan (Kewell gibi) bir oyuncunun orada oynaması lazım.Yani benim taktiğim şudur;

----İyi bir ön libero----

----Elano-----Arda----

Keita---Baros----Kewell

Elano ve Arda o bölgede çok iyi iş çıkaracaklardır. Tabi Arda artık bir zahmet Elano'yu kabullenmeye başlarsa.(bu aralar nedense oyunda onu hiç görmüyor)Tabi bu Rijkaard'ın işi.Bu sistemde en kilit adam iyi bir ön libero. Orada defansif özellikleri güçlü , ve topu en kısa ve en risksiz yoldan Elano veya Arda'ya atabilecek kapasitede bir oyuncuya ihtiyaç var. Bu adam şu anda bizim takımızda malesef yok. Ayhan,Mustafa ,Mehmet,Barış, bu takımda ancak iyi birer yedek olabilirler.Hayalimizdeki Linderoth belki olabilirdi ama o da malesef hayalden öteye gidemedi.
  2. 20.12.2009, 11:10 Mesaj #4412

cem çelik, post: 727957 Nickli Üyeden Alıntı

Arda asla kanatta oynamamalı. Kanat oyuncusu dediğin adam hızlı olur, süratli olur ve seri hareket eder.Rakip savunma yerleşmeden topu ceza sahasına taşır. Rakibi hazırlıksız yakalamanın yollarını arar. İleri üçlünün solunda yazık ediliyor ona. Her maçta bunu daha açık görüyoruz.Topu aldığında önce tutuyor. Sonra karşısına rakiplerin gelmesini bekliyor ve sonra onlara çalım atmaya çalışıyor. Arda dünyada yetenekleri açısından en özel orta sahalardan biridir. Ancak biz onu hep Messi gibi görmek isterken , o ısrarla Hasan Şaş gibi davranıyor. Onu basit oyuna alıştırıp Elano'nun yanında , iyi bir ön liberonun önünde düşünmeliyiz. Bu olay bizim için çok önemli.

Orta sahadaki pas trafiğini Mustafa Sarp ve Mehmet Topal ile yakalamamız mümkün değil. Ayrıca Arda ceza sahasında etkili bir adam değil. Forvet özellikleri olan (Kewell gibi) bir oyuncunun orada oynaması lazım.Yani benim taktiğim şudur;

----İyi bir ön libero----

----Elano-----Arda----

Keita---Baros----Kewell

Elano ve Arda o bölgede çok iyi iş çıkaracaklardır. Tabi Arda artık bir zahmet Elano'yu kabullenmeye başlarsa.(bu aralar nedense oyunda onu hiç görmüyor)Tabi bu Rijkaard'ın işi.Bu sistemde en kilit adam iyi bir ön libero. Orada defansif özellikleri güçlü , ve topu en kısa ve en risksiz yoldan Elano veya Arda'ya atabilecek kapasitede bir oyuncuya ihtiyaç var. Bu adam şu anda bizim takımızda malesef yok. Ayhan,Mustafa ,Mehmet,Barış, bu takımda ancak iyi birer yedek olabilirler.Hayalimizdeki Linderoth belki olabilirdi ama o da malesef hayalden öteye gidemedi.

Herkez böyle oynamamızı hayal ediyor ama bunun için elano ve arda'nın arkasına bir diarra gerekli! mahamadou olur alou olur ama diarra şart m.topal ve m.sarp ile bunu oynayamayız...
  3. 20.12.2009, 11:15 Mesaj #4413

omg dün 3 tane net pozisyona soktu takım arkadaşlarını hala bencilliğinden dem vuruyorsunuz..

dün yeteri kadar oynadı,aferin.
  4. 20.12.2009, 12:57 Mesaj #4414

Bence Cem Çelik'in dediği format güzel bir format. Yani Arda-Elano yan yana, arkasında iyi ve Appiah tarzı bir ön libero olması şart. Ama bu format olmaz, neden ?

Arda'nın stili belli. Çalımı çok seven bir oyuncu. Aslında stili hiç değişmedi. Çalımı hep denedi, başarılı olduğu zamanlarda iyi oynadı, başarısız olduğu zamanlarda kötü oynadı oldu. Tabii çalımı olumlu oldu diye başarılı olacak değil, bunun dışında extra işlerde yaptı. Ama dikkat edin formsuz döneminde çalımları bir türlü yapamıyordu. Fener maçında mesela bir tane çalım attığını görmedim çok kötüydü o maç. Ve hızlı düşünüp seri oynayamıyor Arda. Tabii solda bile insiyatif alıp Elano'nun işine karışıyor bir nevii yani kaptan ve sorumluluk almak istiyor tamamen iyi niyet bunu Elano konusundaydı sanırım bir arkadaş belirtmişti zaten. Yani Elano'nun yanında oynayan adam bir kere kesinlikle takımı yavaşlatmaması lazım. Hızlı düşünmesi lazım seri oynaması lazım, oyunu çift yönlü oynaması lazım. Arda bunları yapamaz bence. Stili uygun değil.

Solda bile Elano'ya karışıyorsa, yani kanat gibi oynamıyorsa (kötü niyetten demiyorum), ortada bence anlaşamazlar. Elano ile başlamaz ataklar, Arda insiyatifi tamamen eline alır. Oyunu çift yönlü tam oynayamaz bence, tabii istese başarır defansif yönüde iyi Arda'nın kötü değil. Bunların dışında Arda zaten hızlı oynamıyor yani seri oynamıyor pek, çalımı deniyor genellikle, o bölgede de bu yüzden de sıkıntılar oluşabilir.

Bu nedenlerden dolayı kanatta devam etsin Arda bence. Formda bir Arda, ve bu potansiyeli de var gelişecektir daha, iyi bir kanat oyuncusu olur Arda'dan. Tabii yeri geldiğinde ortada sağda gene oynar, ama stili bakımından kanatta oynaması daha iyi Arda'nın. Tabii Frank Arda'yı orda düşünedebilir, Arda oradada oynar. Ama Elano'nun işine karışır diye korkuyorum açıkçası.
  5. 20.12.2009, 14:01 Mesaj #4415

Arda ya ayağında çok top tutuyo çok çalım atıyo diye eleştiriyolar. Takım da en çok çalıma giren ayağında top tutan Keita ve Arda dır. Bütün atakları başlatan da bu oyuncular...
  6. 20.12.2009, 14:13 Mesaj #4416

EMRE TURUNÇ, post: 728314 Nickli Üyeden Alıntı

Arda ya ayağında çok top tutuyo çok çalım atıyo diye eleştiriyolar. Takım da en çok çalıma giren ayağında top tutan Keita ve Arda dır. Bütün atakları başlatan da bu oyuncular...

Biz de ataklar bu şekilde başlasın iki futbolcumuzun ayağına bakalım istemiyoruz.O zaman niye getirdikki Rijkaard'ı?Bu sistemin amacı paslaşarak hücuma çıkmak,paslaşarak skor üretmektir.Arda isterse 8 kişiyi çalımlayarak gol atsın benim gözümde dün attığımız gol çok daha değerlidir.Arda ya basit oynamayı,tekte oynamayı öğrenir Elano'nun işine karışmaz ya da sol çizgiye mahkum olur.İsterse boxtobox oyunu çok rahat yapabilir Arda.Ben onun yerinde olsam sol çizgide oynamak yerine bir ortasaha oyuncusu gibi oynamayı isterdim kendime Elano'yu örnek alırdım.Dünyada işini çok iyi yapan birsürü kanat oyuncusu var ama çift yönlü ortasaha oyuncuları çok nadirdir.Futbola yeni başlayacak küçük bir çocuk olsam kendime Arda'yı değil Elano'yu örnek alırım.Arda'nın bu şekilde düşünmesi ve basit oyun mantalitesini kafasına yerleştirmesi lazım yoksa Baros dönüp Kewell sol tarafa geçince Arda şans bulamaz bu takımda.
  7. 20.12.2009, 14:24 Mesaj #4417

İnan Yılmaz, post: 728338 Nickli Üyeden Alıntı

Biz de ataklar bu şekilde başlasın iki futbolcumuzun ayağına bakalım istemiyoruz.O zaman niye getirdikki Rijkaard'ı?Bu sistemin amacı paslaşarak hücuma çıkmak,paslaşarak skor üretmektir.Arda isterse 8 kişiyi çalımlayarak gol atsın benim gözümde dün attığımız gol çok daha değerlidir.Arda ya basit oynamayı,tekte oynamayı öğrenir Elano'nun işine karışmaz ya da sol çizgiye mahkum olur.İsterse boxtobox oyunu çok rahat yapabilir Arda.Ben onun yerinde olsam sol çizgide oynamak yerine bir ortasaha oyuncusu gibi oynamayı isterdim kendime Elano'yu örnek alırdım.Dünyada işini çok iyi yapan birsürü kanat oyuncusu var ama çift yönlü ortasaha oyuncuları çok nadirdir.Futbola yeni başlayacak küçük bir çocuk olsam kendime Arda'yı değil Elano'yu örnek alırım.Arda'nın bu şekilde düşünmesi ve basit oyun mantalitesini kafasına yerleştirmesi lazım yoksa Baros dönüp Kewell sol tarafa geçince Arda şans bulamaz bu takımda.

Bu takımda ayağında topu en çok tutan Arda mı Keita mı? Keita daha çok tutyor. Ama hep Arda eleştiriliyor. Oyunun belli bölümlerinde Keita Arda gibi oyuncular insiyatif almassa pozisyon üretmekte zorluk çekersin. Bjk de olduğu gibi...
  8. 20.12.2009, 14:29 Mesaj #4418

EMRE TURUNÇ, post: 728357 Nickli Üyeden Alıntı

Bu takımda ayağında topu en çok tutan Arda mı Keita mı? Keita daha çok tutyor. Ama hep Arda eleştiriliyor. Oyunun belli bölümlerinde Keita Arda gibi oyuncular insiyatif almassa pozisyon üretmekte zorluk çekersin. Bjk de olduğu gibi...

Keita'nın çalımları takımı sonuca götürüyor ama.Arda'nın çalımladığı adam tekrar karşısına geliyor ama Keita geçip gidiyor savunmacının yanından fark burda.Dediğim gibi Arda ortasaha oynamak istiyorsa çalım işinden bireysellikten vazgeçecek.Bunun başka bir çözümü yok boşuna Keita'yı atma ortaya.Yoksa Kewell sola geçince şans bulamaz.Ben kesinlikle sol tarafta Kewell'ı Arda'ya tercih ederim.
  9. 20.12.2009, 14:33 Mesaj #4419

Fazla iş yapmaya kalkmaması lazım Kaptan'ın.Bütün sorun bu bence.
  10. 20.12.2009, 14:36 Mesaj #4420

İnan Yılmaz, post: 728372 Nickli Üyeden Alıntı

Keita'nın çalımları takımı sonuca götürüyor ama.Arda'nın çalımladığı adam tekrar karşısına geliyor ama Keita geçip gidiyor savunmacının yanından fark burda.Dediğim gibi Arda ortasaha oynamak istiyorsa çalım işinden bireysellikten vazgeçecek.Bunun başka bir çözümü yok boşuna Keita'yı atma ortaya.Yoksa Kewell sola geçince şans bulamaz.Ben kesinlikle sol tarafta Kewell'ı Arda'ya tercih ederim.

Beğenmediğin Arda 3 tane al da at diye gol pası veriyo. Gçen maçta 3-4 tane gollük asist yaptı ama atan yok. Arda sonuca gidemiyo diyosun daha nasıl sonuca gitsin.Ayrıca Arda orta sahada oynamak istiyorum diye bişey de demedi. Arda nın çalım atmayan hali Serdar Eylik ti aldığı topu en yakınına verdi noldu bir pozisyon üretebildinmi.
  11. 20.12.2009, 15:45 Mesaj #4421

EMRE TURUNÇ, post: 728394 Nickli Üyeden Alıntı

Beğenmediğin Arda 3 tane al da at diye gol pası veriyo. Gçen maçta 3-4 tane gollük asist yaptı ama atan yok. Arda sonuca gidemiyo diyosun daha nasıl sonuca gitsin.Ayrıca Arda orta sahada oynamak istiyorum diye bişey de demedi. Arda nın çalım atmayan hali Serdar Eylik ti aldığı topu en yakınına verdi noldu bir pozisyon üretebildinmi.

Ya arkadaşım ne atlıyorsun her yazdığıma yahu?Hayret birşey ben kötü oynuyor mu demişim?Ne diye çarpıtıyorsun yazdıklarımı?Arda'yı Savunma Bakanı mısın sen?Bu adam ilah mı eleştirilemez mi bu adam?İstediği kadar asist yapsın.Sol açık oynarken ne yaptığı beni ilgilendirmez.Çünkü Kewell oraya geçince Arda'nın tek şansı ortasaha oynamak.Bunu yapması için ise basit oynaması,tekte oynaması,tek pasıyla oyunun yönünü değiştirebilmesi gerekir diyorum Elano'yu örnek alsın diyorum sen asist diyorsun.Bir de Serdar'ı örnek vermişsin yuh diyorum sana.Serdar'a top mu attı ki Caner?O fizikle nasıl çalım atacak çocuk?Şaka gibi yorumlar yapmayın yahu.İlk eleştiride ``auuuvvv ne diyon sen yha bilmem gaç asist yaptı``.Merak etme herkes senin kadar seviyor Arda'yı.Eksikleri var biz de bunları söylüyoruz.
  12. 20.12.2009, 16:17 Mesaj #4422

Ömer Cular, post: 727969 Nickli Üyeden Alıntı

omg dün 3 tane net pozisyona soktu takım arkadaşlarını hala bencilliğinden dem vuruyorsunuz..

dün yeteri kadar oynadı,aferin.

yok ya renkdas 3 tane golluk pas neki 13 olsa neyse de alti ustu 3 tane cik ayrica elanoya arda pas atmiyor deniliyor ya attigimiz golde elano ya pasi kim atmis arda atmis arda nin kafasinda cinlik olsa orda elano ya pas atmaz doner calim atardi yada kewell e oynardi
  13. 20.12.2009, 16:28 Mesaj #4423

mehmet zincir, post: 728597 Nickli Üyeden Alıntı

yok ya renkdas 3 tane golluk pas neki 13 olsa neyse de alti ustu 3 tane cik ayrica elanoya arda pas atmiyor deniliyor ya attigimiz golde elano ya pasi kim atmis arda atmis arda nin kafasinda cinlik olsa orda elano ya pas atmaz doner calim atardi yada kewell e oynardi

İlk yarı Arda dahil kimse pas atmadı Elano ya. Keşke imkan olsa da Elano ya atılmayan pasların videosunu yapabilsem.
  14. 20.12.2009, 16:31 Mesaj #4424

Tunç Kıyamçiçek, post: 728623 Nickli Üyeden Alıntı

İlk yarı Arda dahil kimse pas atmadı Elano ya. Keşke imkan olsa da Elano ya atılmayan pasların videosunu yapabilsem.

o zaman niye sadece arda ya yukleniliyor onu anlamiyorum kewell de mi atmadi keita dami atmadi
  15. 20.12.2009, 16:45 Mesaj #4425

Her hareketiyle tehlike yaratabilecek kapasitede. Kötü oynadı dediğimiz maçlarda bile 3-4 tane yüzde yüzlük pozisyon hazırlıyor. Örneğin Keita mükemmel-harika oynadı, Arda rezaletti diyoruz, ama gol pozisyonlarının hepsi Arda'dan. Keita sonuca yönelik, Arda yavaş diyoruz ama yine o var(Bu maçla alakası yok, genel. Keita'ya laf atıyormuşum gibi yorumlar yapılmasın lütfen. Keita'ya kötü diyen çarpılır.). Yıldız oyuncu böyle olur bence. Şu an formunun zirvesinde değil bunu biliyoruz. Sadece tek-tük hareketlerle değil oyunun genelini forse ettiği zaman izlemeye doyum olmayacak(Kast ettiğim hem oyun içinde keita gibi etkin, hem de son paslarda etkili olması). Elano'ya pas atmama muhabbetini de bırakın artık yahu...

Yukarı Git