1. 19.02.2010, 21:31 Mesaj #5341
    Cevap: #10 Arda Turan | KAPTAN

Sertaç Murat Kılıç, post: 931211 Nickli Üyeden Alıntı

Yok be. Ben o penaltı olayında işin gerçeğini ve detayını tam bilmememe rağmen üzülmüştüm. İstemediğim birşeyin olmadığına sevindim en azından. Elano bu kadar güzel form tutmuşken her detay korkutur oldu beni.

İyi üzmeyin Arda'mı, Elano'mu.
  2. 19.02.2010, 23:48 Mesaj #5342

Utku GEMİCİ, post: 930297 Nickli Üyeden Alıntı

Bu ne yüzsüzlüktür diyeceğim ağır olmaz umarım..

Hakli olsan agir olmaz. En basitinden 84-85 dakika civari Keita'nin Hagi vari ters ayak ici pasini Arda kendi ekseninde donerek gebertti. Halbuki Dos Santos bombos solda kaciyodu
  3. 20.02.2010, 13:38 Mesaj #5343

Mete Alparslan, post: 931555 Nickli Üyeden Alıntı

Hakli olsan agir olmaz. En basitinden 84-85 dakika civari Keita'nin Hagi vari ters ayak ici pasini Arda kendi ekseninde donerek gebertti. Halbuki Dos Santos bombos solda kaciyodu

Bir tek hatası var. Onu bulmuşsun. Ki o da ne top kaybı ne pas hatası. Belki de bilinçli yaptı top biraz ayağımızda kalsın tempoyu düşürelim diye. Keita'nın ilk yarıdaki oyunu neydi peki? Bu kadar insafsdızlık olmaz. Kafa toplarını nasıl aldı? Kaç kez çizgiye indi? Kaç top kaybı ve isabetsiz top yaptı? Ne kadar koştu? Nasıl şutlar çekti. Ne hareketler yaptı. Senin aklında orada topu gevelemesi kalmış. Helal olsun.
  4. 20.02.2010, 13:52 Mesaj #5344

Bu maç için demiyorum ama bazen gereksiz yerde, gereksiz hareketlere giriyor, topu doğru zamanda ayağında çıkarmıyor ya da çıkaramıyor belki de.

Mesela üç kişinin arasına dalıyor, çıkıyor pasını veriyor. Eyvallah, ancak o üç kişinin arasına girmese de o pası verebilecek konumdaydı zaten. Anlatabiliyor muyum?

Bu fazla sorumluluk almak istemesinden veya kendisinin daha farklı şeyler yapmak zorunda hissetmesinden olabilir, bilmiyorum.

En büyük eksikliği bu bence Arda'nın. Çünkü bu tempo yapmasını zorlaştıdığı gibi gereksiz yere de yoruyor Arda'yı.

Sorun fazla çalım atmasında değil, takım için yerine kendi için attığı çalımlarda. Bunları biraz daha azaltmalı.

Yoksa Arda bu takımın Elano, Keita dahil en yetenekli oyuncusu. Yeteneklerini doğru zamanda ve doğru yerde kullanmasını daha iyi öğrenmeli sadece.
  5. 20.02.2010, 13:57 Mesaj #5345

Çağatay Vatansever, post: 932383 Nickli Üyeden Alıntı

Bu maç için demiyorum ama bazen gereksiz yerde, gereksiz hareketlere giriyor, topu doğru zamanda ayağında çıkarmıyor ya da çıkaramıyor belki de.

Mesela üç kişinin arasına dalıyor, çıkıyor pasını veriyor. Eyvallah, ancak o üç kişinin arasına girmese de o pası verebilecek konumdaydı zaten. Anlatabiliyor muyum?

Bu fazla sorumluluk almak istemesinden veya kendisinin daha farklı şeyler yapmak zorunda hissetmesinden olabilir, bilmiyorum.

En büyük eksikliği bu bence Arda'nın. Çünkü bu tempo yapmasını zorlaştıdığı gibi gereksiz yere de yoruyor Arda'yı.

Sorun fazla çalım atmasında değil, takım için yerine kendi için attığı çalımlarda. Bunları biraz daha azaltmalı.

Yoksa Arda bu takımın Elano, Keita dahil en yetenekli oyuncusu. Yeteneklerini doğru zamanda ve doğru yerde kullanmasını daha iyi öğrenmeli sadece.

Bu alışkanlığı yüzünden kontra atak nedir unutturdu bize.Hasan Şaş' ı hiç aratmadı. Kimi fazla sorumluluk alıyor diyor ben ise arkadaşlarına karşı bencillik yaptığını düşünüyorum.
  6. 20.02.2010, 14:13 Mesaj #5346

Çağatay Vatansever, post: 932383 Nickli Üyeden Alıntı

Bu maçtaki pozisyonda pas veremezdi. Önü ve sağ tarafı kapalıydı. Hatta başka bir futbolcu olsa çok büyük ihtimalle şişirir ya da taca atardı o topu. Bu çalımların nasıl yararı olduğunu anlamak lazım. Antalya maçında da 3 kişinin arasından geçti. Pası geriye çıkarttı o anda keita bomboş kaldı. Topu alınca ortaladı Arda o sırada içeri geçmişti. Aslında rahat bir kafa pozisyonuydu ama vuramadı. Yani Keita rahat rahat ortaladı Arda da rahat vurabilecek pozisyondaydı. Olmadı orası ayrı. Oysa aynı pozisyonda Arda topu direk sağındaki keitaya verebilirdi. Ama keitanın önünde rakip bek arda nın önünde de rakip stoper bekliyor olurdu. Bu tarz hareketler ne kadar çok olursa savunmanın dengesi o kadar bozulur.

Yazıdan bağımsız; Hasan Şaş kadar...

Bu arada şu iki maçta neler yapmış yahu?

7. 20.02.2010, 17:35 Mesaj #5347

Mete Alparslan, post: 931555 Nickli Üyeden Alıntı

O pozisyonu iyi izle anlarsın bencillikle felan alakası yok. Sadece orda geç gördü Santos u pas atacağı zaman adam kapattı alanı, o da geri döndü...
  8. 20.02.2010, 17:41 Mesaj #5348

Rubar Kızıl, post: 932393 Nickli Üyeden Alıntı

Bu alışkanlığı yüzünden kontra atak nedir unutturdu bize.Hasan Şaş' ı hiç aratmadı. Kimi fazla sorumluluk alıyor diyor ben ise arkadaşlarına karşı bencillik yaptığını düşünüyorum.

Sen Hasan şaş ın bize ve milli takıma yaptığı kattkıları görmedin heralde. Her kötü örneğe Hasan Şaş ı göstermeyin. Bencil bi adam asist kralı olurmu. Senin gibi adamlar neden Arda ya karşı takıntılı onuda anlamıyorum. Bişey mi yaptı size ağzı ile kuş tutsa beğenmiyonuz...
  9. 20.02.2010, 18:02 Mesaj #5349

Ahmet Özgün Güven, post: 932446 Nickli Üyeden Alıntı

Bu maçtaki pozisyonda pas veremezdi. Önü ve sağ tarafı kapalıydı. Hatta başka bir futbolcu olsa çok büyük ihtimalle şişirir ya da taca atardı o topu. Bu çalımların nasıl yararı olduğunu anlamak lazım. Antalya maçında da 3 kişinin arasından geçti. Pası geriye çıkarttı o anda keita bomboş kaldı. Topu alınca ortaladı Arda o sırada içeri geçmişti. Aslında rahat bir kafa pozisyonuydu ama vuramadı. Yani Keita rahat rahat ortaladı Arda da rahat vurabilecek pozisyondaydı. Olmadı orası ayrı. Oysa aynı pozisyonda Arda topu direk sağındaki keitaya verebilirdi. Ama keitanın önünde rakip bek arda nın önünde de rakip stoper bekliyor olurdu. Bu tarz hareketler ne kadar çok olursa savunmanın dengesi o kadar bozulur.

Bu maçtaki pozisyon için birşey söylemedim zaten, Arda'nın yeteneklerine vs. de laf söylemedim.

Şu maçtaki şu pozisyon diye fazla örnek veremem, hafızam o kadar güçlü değil ancak dikkat ederseniz fark edeceksinizdir siz de mutlaka.

Ben çalım atmasın demiyorum zaten. Senin dediğin gibi bir çok kez yararlı da oluyor ancak önemli olan doğru zamanda doğru şeyi yapmak.

Arda bu doğru kararları daha çok vermeye başladıkça hem takım için hem kendisi için daha yararlı olacaktır.

Bazen bir ara pası, bir ters top, bir tek pas savunmanın dengesini iki üç çalımdan çok daha fazla bozabilir.
  10. 20.02.2010, 18:29 Mesaj #5350

Ahmet Özgün Güven, post: 932446 Nickli Üyeden Alıntı

Bu 2 maçta süperdi. Hele Estonya maçında olağan üstü oynamıştı, hayatındaki en iyi futbollarından birini oynamıştı resmen. Hep öyle oynasa 50 M € fiyata bile satabiliriz abartmıyorum.
  11. 20.02.2010, 18:36 Mesaj #5351

Arda 'nın bu sezon oynadığı en iyi maç Bosna-Türkiye idi.
  12. 21.02.2010, 17:22 Mesaj #5352

Arda kontra atak oyuncusu değil Arda büyük takım oyuncusu dar alanda oynamayı seven bir futbolcu.Mesela Hagi kontra atak futbolcusuydu bunu Cruyf söyledi.Onun için Barcelona'da fazla başarılı olamadı.Hagi'nii Galatasaray'da attığı gollere bakarsanız zaten çoğu ceza sahası dışından atılmış şutlar, penaltı, freekick ve deplasmanda atılan goller Arda sizin istediğiniz türde bir oyuncu değil.Olabilirmi olabilir o ayrı konu
  13. 21.02.2010, 20:59 Mesaj #5353
  14. 21.02.2010, 21:22 Mesaj #5354
  15. 21.02.2010, 21:24 Mesaj #5355

Yukarı Git