1. 03.09.2009, 02:06 Mesaj #3061
    Cevap: #15 Milan Baros

Onur Yilmaz, post: 530767 Nickli Üyeden Alıntı

Sende az degilsin Sinan

Muzu ekecek yani ayıp birşey değil
  2. 03.09.2009, 07:26 Mesaj #3062

Yunus Emre arkadas okudum hepsini uzun bir yazi olmasina ragmen ve keyifde aldim okurken.

1.Uzun uzun kafasini kaldiramadigi icin pas veremiyor hemen, ya da bitiriciligi iyi gorunmuyor dedim. Yoksa topa vurusu temiz adamin. Pas vermeyi sevmiyor gibi birsey cikmaz bundan

2.Baros cok iyi top tutar ama topu tuttuktan sonra yine kafayi kaldiramadagi icin sistem icindeki kanat oyunculari ona yaklasmayinca tuttugu topu onlara akaramaz. Yoksa top tutmasinda sorun yok. Top tutmak illa sirtini rakibe vererek topun uzerine basmak degildir. Baros topu iyi kontrol eder ve kosu yoluna atar. Yani topu iyi tutar, ama ondan sonrasini yapamayip kafasini kaldirip etrafina bakmasi uzun surdugu icin "top tutamiyor" deniyor. Ayrica "bir forvetin gorevi top tutmaktir" yanlis bu sistem icinde. Italyanlarin beton 433'u degil bu. Topu takim halinde tasimaya calisiyor takim. kisa paslarla defanstan cikip, ofansif bolgelere gectikce pas menzilinin uzamasi bu yuzden. Modern futbolda uzun paslarla baslayip ileri alanlarda kisa pas yapilir, tam tersi yani, o zaman iste senin dedigin bu ozellik onemli olur. Yani merkez forvetle, tek santrafor farkli seyler. Biri toplarin geldigi son durak, digeri toplarin gectigi duraklardan sadece biri.

3. Eto'o ile bir tutmayalim. Baros'un istatistiklerini Eto'o ile karsilastirmak konusunda pek birsey diyemiyecegim. Bende Xavi ile Ayhan'i karsilastirip sonucta Ayhan'in yeterli olmadigini, Marquez ve Servet'i karsilastirip Servet'in Galatasaray futbolcusu olmamasi gerektigini, Messi ile Arda'yi kiyaslayip Ahmet Cakarvari yorumlar yapmaliyim o zaman.

Madem Eto'o ile karsilastirmak istiyorsun en azindan oyun icinde Eto'o topu saklar arkadaslarini bekler yerlesmeleri icin diyebilirmiyiz? Sanmiyorum, FCB bunu takim halinde yapar, Eto'o da kanat bile oynayabilen bir forvettir santrafor degil. Arkadaslarinin yerlesmesi icin top tutmayi da kanada dogru kosu yaparak saglar zaten, Baros'la stil olarak cok farkli degil. Farkli olarak dunyanin en iyi bitiricilerinden biri ve kafasi hep yukarida. Bu yuzden de Eto'o zaten.

Kisa kesmek istiyorum cunku ortada bulusamiyacagiz anlasilan. Baros kelimenin tam anlamiyla bir sistem oyuncusu, yani ona bir "puppetmaster" gerek bence. Kukla gibi oynatacaksin bu adami verim almak icin. Arkadaslari onu kullanabildigi oranda verimli, ne eksik, ne fazla. Takim sistemi oturmaya basadikca ve ona yakin oynayan arkadaslari Baros'u cozdukce cok daha verimli olmaya baslayacaktir. Topu ileriye dikersen takim yerlesmeden sonra Baros'un tutamadigi top geri doner sana evet. Baros'a yaklasmazsan kanat forveti olarak kosu yapmaktan baska sansi kalmaz top kaybeder evet. Takim olarak bakmak lazim.

Ben Baros'a dunyanin en iyi forveti demiyorum, ama iyi bir forvet ve insanlarin hakkini vermesi gerekir, cunku bu bir takim oyunu ve Baros da karakteristik olarak "yildiz futbolcu" degil. Oyunda tek basina fark yaratan bir oyuncu degil. O bir takim oyuncusu yani takimin ondan faydalanabildigi olcude verimli, ve de iyi bir takim oyuncusu. Baros gibi ugrasip cabalayan ve butun bu fiziksel ve teknik ozelliklerinin yanina mental ozelligi neden yok diye tartismak uygun degil. O zaman "dunya yildizi" olur, zaten temiz olan vuruslari sayesinde kafasini kaldirip kale nerede, kaleci nerede gorebildigi icin cok iyi bir bitirici olur, bu takimda olmaz.

Anladigim kadariyla sen hem Baros'un yaptiklarini yapacak, hem de buldugunu atacak, hem de kafasi hep yukarida olup arkadaslarina ara pas falan atacak, takim oyuncusundan ziyade oyunda tek basina fark yaratan yildiz bir adam istiyorsun, kolay gelsin diyorum, kimse memnun edemez boyle dusunenleri.

Turkiye'de nedense en cok en ileri uctaki ve en geri uctaki adamlar elestirilir cok ilginc buluyorum bunu, takim oyunu oldugunu unutuyoruz, top onlara gelene kadar neler olmasi gerekiyor, top oraya geldiginde takim arkadaslari nerede falan kimsenin umrunda degil, varsa yoksa top kaybetti, pas yapamiyor, isabetsiz pas cok verdi. hem geri uctaki adamlar icin hem ileri uctakiler icin ayni yorumlar. Bu bolgelerde oynayan kimse sizi memnun edemez, takim yeterli seviyeye ulasmadikca, ulasinca da vasatin ustunde oynayan herkes memnun eder. Yani bekleyin bence bir 10 hafta zaten memnun kalirsiniz.
  3. 03.09.2009, 07:45 Mesaj #3063

Baros'un TSL icin yeterli UEFA finali icin yetersiz oldugunu dusunenler de 2005 CL sampiyonu Liverpool'un hangi forvetini yeterli bulurlar simdi bu sistem icinde acaba? Pana'daki Cisse? Marseille'deki Morientes? Preston North'daki Mellon? Yoksa Recreativo'daki Pongolle mi?

Baros'un yeterli olup olmadigindan ote takim olarak o duzeye erisip erisemeyecegimiz tartisilmali acikcasi. Cunku Liverpool'un o finali almasindaki en buyuk etken "iyi bir takim" olmalariydi, yildizlari cok olan bir takim degildi o zamanlar Liverpool. Zorlasan Gerrard ve Kewell, o kadar. Digerleri takim oyuncusu idi.

Ben de burada yazmaya bunu anlatmaya calismaya devam ederim Sarp'a, Baros'a, Ayhan'a, Sabri'ye futbolcu degil diyenlere..
  4. 03.09.2009, 08:53 Mesaj #3064
  5. 03.09.2009, 09:06 Mesaj #3065

Milan Baros bu ligin cok ustunde bir adam. Form durumu degiskenlik gosteriyor bu aralar. Bu milli mac arasinda kendini bulacaktir. Bugun baba da olmus, morali yerine gelmistir.
  6. 03.09.2009, 10:30 Mesaj #3066
  7. 03.09.2009, 15:48 Mesaj #3067

Milan Barosun oğlu olmuş Allah analı babalı büyütsün inş. oğlu şerefine dizer golleri artık
  8. 03.09.2009, 22:08 Mesaj #3068

G.Saray’ın golcüsü, zor anlar yaşayan eşi Tereza Frankova’yı yalnız bırakmadı.

Kız çocuğu bekleyen çiftin erkek bebekleri oldu. Şaşkınlık ve sürprizi bir arada yaşayan ikili, ilk bebeklerine Patrick ismini koydu.
  9. 03.09.2009, 22:19 Mesaj #3069
  10. 03.09.2009, 23:20 Mesaj #3070

Şebnem Başaran, post: 532718 Nickli Üyeden Alıntı

Devamı gelmesin lütfeen

Bunu kaldırabileceğimi sanmıyorum

Niye öyle diyorsun, Barosun en büyük hayali Tereza ile bir düzine çocuk yapıp pembe panjurlu evlerinde yaşamakmış:p
  11. 04.09.2009, 00:09 Mesaj #3071

Patrick geldiğine göre 20 yıl sonra linderothtan kaybolan boşluğu dolduracaktır
  12. 04.09.2009, 00:16 Mesaj #3072

İnşallah Patrick daha bitirici bir forvet olur...

Sene 2032 Galatasaray'a alırız onu
  13. 04.09.2009, 00:18 Mesaj #3073

Sinan Arslan, post: 533039 Nickli Üyeden Alıntı

Güzeldi.
  14. 04.09.2009, 00:47 Mesaj #3074

Sinan Arslan, post: 533039 Nickli Üyeden Alıntı

O zamana kadar kim öle kim kala.
  15. 05.09.2009, 23:15 Mesaj #3075