1. 30.07.2009, 22:53 Mesaj #1036
    Cevap: # 7 Aydın Yılmaz

Evet sakatlandi, ama darbe vardi, adam çok kötu hamle yapti Aydin'a. Dikkatinizi çekmistir Rijkaard Aydin'i sakatlaninca çikartti oyundan, ondan önce Keita'yi oyuna aldiginda Kewell'i çikartti. Bu Aydin'a olan guvenini temsil ediyor bence.
  2. 30.07.2009, 23:06 Mesaj #1037

Aydin i Rijkaard begendi.Ben de begendim.

Eger Rijkaard begenmeseydi Kewell yerine Aydin i cikarirdi.

Aydin olumlu isler yapti gercektende.Yaser den daha iyi oldugu kesin.
  3. 30.07.2009, 23:12 Mesaj #1038
  4. 30.07.2009, 23:13 Mesaj #1039
  5. 30.07.2009, 23:21 Mesaj #1040

valla bence bugün sağ tarafta aydın ve sabrinin oluşu takımı olumsuz etkiledi ikisininde kapasitesi ortada aydın anca yedek olur hatta olmalı hatta ve hatta bi takıma kiralık gönderilebilir.
  6. 30.07.2009, 23:27 Mesaj #1041

Diğer günlere nazaran iyiydi fakat küsmeyip rotasyon zamanında çok verimli oynaması gerekli!
  7. 30.07.2009, 23:29 Mesaj #1042
  8. 30.07.2009, 23:32 Mesaj #1043
  9. 30.07.2009, 23:36 Mesaj #1044

Mehmet Kaya, post: 414194 Nickli Üyeden Alıntı

Evet sakatlandi, ama darbe vardi, adam çok kötu hamle yapti Aydin'a. Dikkatinizi çekmistir Rijkaard Aydin'i sakatlaninca çikartti oyundan, ondan önce Keita'yi oyuna aldiginda Kewell'i çikartti. Bu Aydin'a olan guvenini temsil ediyor bence.

Kötü darbe yedi maalesef
  10. 31.07.2009, 00:26 Mesaj #1045

Mehmet Kaya, post: 414194 Nickli Üyeden Alıntı

Çok kötü girdi adam Aydına ya arkadan sarı kart verdi hakem sadece birde direk kırmızıydı bence o pozisyon sakatlamaya yönelik girdi resmen
  11. 31.07.2009, 01:41 Mesaj #1046

Bugün Aydın aman aman çok iyi bir futbol oynamadı ama eskisine göre gözle görülür şekilde daha iyiydi. İlk kez resmi ve önemli sayılabilecek bir maçta umut veren bir performans izledik kendisinden. En azından ayağına aldığı topları daha verimli kullandı. Üstelik, eskisi gibi savunmaya yardımı göstermelik değildi. Top kazandığına bile şahit oldum.

Ancak, yine de, Aydın oynadığı zaman sağ kanat savunması daha çok açık vereceği kesin gibi. Birincisi fizikli ve dayanıklı bir oyuncu olmadığında Keita kadar diri şekilde savunmaya yardım etmesi mümkün değil. Arkasındaki Sabri de aynı şekilde fizik zaafı olan bir isim olduğundan dolayı o kanatta hem çabuk hem de fiziği yerinde olan (bu da genelde siyahi oyuncu olabiliyor) bir isim olduğu zaman sıkıntı yaşanabiliyor. Bir de tabi, bugünkü maçta savunma anında Ayhan sola yakın, Mustafa orta boşlukta pozisyon alıyordu. Ancak, Arda ofansta daha serbest olduğundan ve temposu yeteri kadar yüksek olmadığından Arda da savunmada sağa yakın olan kendi alanını kapatmakta geciktiği için sağ kanat savunmasının arızası da arttı. Arda, orta sahada iken bu sıkıntıyı biraz yaşayacağımızı ben tahmin ediyordum zaten, zamanla azalacığını umyorum bu sıkıntıların.

Daha detaylı ve açık anlatırsak, bugün dizilişimiz savunmada (top rakipteyken);

----------Baros----------

Kewell--------------Aydın

------Ayhan---Arda------

-----------Sarp----------

gibiyken, hücumda (top bizdeyken);

----------Baros----------

Kewell--------------Aydın

----------Arda-----------

---Ayhan-------Sarp-----

gibi oldu. Bu dizilişler önceden verilen taktik miydi, yoksa oyun içinde top bizdeyken Arda daha serbest oynayınca öyle mi gözüktü bilemedim ama buna yakın bir durum oluştu maçta. Bu durum oluşunca yerini Ayhan ve Sarp'a göre daha çok kaybeden Arda savunmadaki yerine yeteri kadar çabuk dönemedi ve orayı yeteri kadar dolduramadı. Aynı kanattaki iki ismimizden Aydın'ın savunma yönü bugünkü iyi niyetine rağmen zayıf olması, Sabri'nin de mevkisine göre fiziksiz olması ve güven vermemesi, üstüne rakibin anladığım kadarı ile en etkili silahının da sol kanatta fiziği kuvvetli çabuk bir oyuncu olması birleşince sağ kanadımız aksadı. Öte yandan bu zaafların;

-----------Baros-----------

Kewell-----------------Keita

-------Arda------Elano-----

-----------Topal-----------

dizilişinde biraz daha az olabileceğini düşünüyorum. Arda'nın alanını kaybettiği tarafta Kewell gibi hem fizikli hem tecrübeli bir oyuncu ve Hakan Balta gibi hakikaten sağlam ve yerini çok zor gereksiz kaybeden, kolay adam kaçırmayan fiziği de yerinde bir sol bek olduğu için sağ kanat kadar zaafiyet gösterilmeyecektir o kanatta.

Tabi, Elano'nun sağ kanatta aynı sıkıntıyı yaşatıp yaşatmayacağı için şimdilik birşeyler söylemek zor. Sağ açık da oynayabilen (4-4-2'de) bir oyuncunun o dönüşleri daha yerine yapabileceğini umuyorum. Tabi Arda'nın da sol açık oynayabildiğini unutmuyorum ama Elano orta sahanın ortasına da alışkın bir isim olduğundan alanını kaybetmemesi için yapması gerekenlere daha alışkın. Ayrıca, bugünkü kadroda orta sahanın ortasındaki yaratıcılık yükü Arda'ya bindiğinden Arda biraz daha çok gezmek ve daha çok top almak zorundaydı ve bu sebeple alanını daha çok kaybetti. Sahada hem Elano hem Arda olursa ikisi de kendi alanı çevresinde hücum pozisyonu alarak iş bölümü yapabileceklerinden alanlarını daha az keybedebilirler. Çünkü aşırı bir serbestlikle gezmeyecekler, zaten buna ihtiyaç da olmayacak. Daha da uzun vadede, sistem daha bir oturup, oyuncuların tamamı sisteme alışıp çok iyi bir pas trafiğini yaşandığında ise zaten daha az top kaybedeceğimizden veya kaybettiğimiz topları daha kısa zamanda geri kazanabileceğimizden Elano ve Arda bir maçta 15-20 kere değil, 5-10 kere o alanları doldurmak için geri dönmek zorunda kalacaklar. Bu da hem dönüşlerde diri kalmalarına yardımcı olacak, hem de zaten sayı azaldığında dönememiş olma riskleri de azalmış olacak. Bir maçta 4-5 kere alanlarına dönemedikleri oluyorken, en fazla 1-2 kere olacak. Tabi dediğim gibi bunlar uzun vadede olacak işler.

Örneğin Xavi ve Iniesta gayet herkesin beğendiği çift yönlü, işlerini iyi bilen, mevkilerinin en iyisi sayılabilecek isimler. Ancak alın onları bugünkü Galatasaray kadrosuna koyun, onlar da geri dönüşlerde sıkıntı yaşayabileceklerdir. Mevkisine alışkın olmayan Arda kadar olmasa da yaşayacaklardır. Çünkü onlar aslında atıyorum bir Lampard kadar defansif özellikte değiller aslında. Fizikleri de onun kadar iyi değil. Ancak Barca o kadar iyi pas yapıyor, topa o kadar çok sahip olabiliyor ki, hem geri dönmek zorunda kaldıkları pozisyon sayısı 3'ü 5'i geçmiyor, zaten diri kaldıkları için o dönüşleri de rahat yapabiliyorlar.

Genel olarak şu önemli, takımın genel performansı bireysel performanslara bağlıdır ama bunu tersi de diğeri kadar geçerli ve doğrudur. Bireysek eksiklerler takım oturdukça daha da azalacak, hatalı bulduğumuz, zayıf gördüğümüz oyuncuları da takım oturdukça daha çok beğenmeye başlayacağız.

Neyse, lafı çok uzattık, bir Aydın'dan nerelere geldik. Her ne kadar "konu dışı" olduysam ve sürçi lisan ettiysem affola...

Ek: O kadar yazıp, asıl yazmak istediklerimden birini unutmuşum. Umarım Aydın'ın sakatlığı ciddi değildir. Bunu klasik bir temenni olarak söylemiyorum. Tam ışık veren bir performans sergilemişken, öyle çok uzun değil, 3-4 haftalık bir sakatlık bile Aydın'ı önce fiziki formdan düşmesine, sonra da moral, motivasyon ve güvenini kaybetmesine, üstüne bir de çekingen hale gelmesine neden olarak eski ümit vermeyen Aydın'a çevirebilir. Bunun sonucunda da git gide eline daha az geçecek olan şansları eski Aydın gibi kötü kullanırsa bu sefer geri dönüşü olmayan şekilde kaybolmasına ve hem onun, hem de bizim için ciddi hayal kırıklıkları yaşanmasına sebebiyet verebilir.
  12. 31.07.2009, 01:45 Mesaj #1047

Bugün biraz daha gayretli gibiydi , ama hala biseyler eksik insan oldu aydın diyemiyor bir türlü umarım biranönce kendini bulur tamamen . Yazık olup harcanmasını istemedigim bir oyuncu .
  13. 31.07.2009, 01:47 Mesaj #1048
  14. 31.07.2009, 02:29 Mesaj #1049
  15. 31.07.2009, 13:34 Mesaj #1050

fena degildi, daha iyi olabilir.

Aydin'da kendisini gelistirmis tebrik ederim.