1. 15.12.2008, 09:56 Mesaj #286
  Erman Toroğlu-Hürriyet

  Kaybedilecek çok şeyin farkındalar

  Alex ileride, Emre geride, Roberto Carlos da araya girince her şeyden önce Fenerbahçe, tek topları iyi yaptı. Ve çabuk yaptı. Antalyaspor da bozmaya oynamadan futbol oynamaya kalkınca ortaya keyifli bir mücadele çıktı. Hiç baskı görmeyen Fenerbahçeli oyuncular iyi top kullanan bu üçlüye uyunca ortaya ilk yarıda keyifli bir Fenerbahçe çıktı.  Emre’nin oynaması Güiza’yı da rahatlatıyor. Çünkü yalnız Alex’ten top alan bu oyuncu Emre’nin de uzun top atma isteğiyle top alma ve pozisyona girme şansını ikiye katlıyor. Dün ilk yarı Fenerbahçe takımında vazifesini yapmayan oyuncu yoktu. Tabii bunda kaybedilecek çok şeyin olduğunu futbolcular artık fark etmiş.  Antalya’dan Volkan’ı anlamak mümkün değil. Çok alakasız bir sarı kart alıyorsun, arkasından ikinci sarıyı, ki, bence direkt kırmızılık bir hareketle gelen bir kart daha var. Böyle oyundan atılıyorsun. Sonra da bunun adı profesyonellik oluyor.  Güiza’nın ceza alanı içinde bir pozisyonu var, net penaltı. Ama hakem Bülent Yıldırım, kendisi daha yakın olmasına rağmen yardımcısına bakıyor. Güiza da yardımcının üzerine gidiyor ve "Niye penaltı vermiyorsunuz?" diye tepkisini ortaya koyuyor. Aslında çok açık bir çekme var, ceza alanı içindeki ikili mücadelede. Hem de arkadan çekme. Yalnız penaltı değil, Güiza’yı çekip yere indirene de sarı kart gerekir.  Seyirciyi bilmem ama...

  Bu yazının buraya kadar olan bölümü ilk 45 dakikanın bitiminde yazıldı. Ve dedik ki, bu eksik Antalyaspor’u, Fenerbahçe ikinci yarı fark atarak bitirir. Yani, ikinci kısmı son dakikaları beklemeden yazabilirdik ama hiç de öyle olmadı. İkinci yarı, ilk yarıdaki Fenerbahçe’den eser yoktu. Yardımcı hakem "ofsayt" diye buz gibi Antalyaspor golünü iptal etti. Dijehua da boş kaleye topu atamadı. Yani onlar gol olsaydı acaba Fenerbahçe tempoyu arttırabilir miydi? Tartışılır.  Lugano geride çırpındı, ileride çırpındı. Alex’in keyifsizliği ve mutsuzluğu suratında okunuyor. Demek ki önümüzdeki yıl ya Aragones olmayacak ya Alex.  Küçükler mücadele ediyorlar ama işleri bir yere kadar oluyor. Büyükler kadro farkından dolayı bazı maçları öyle veya böyle fotofinişle alıyorlar. Fenerbahçe, duran toplardan gollerini buluyor. Düşünün, Güiza ve Lugano’nun attığı goller aynı. 90 dakikaya baktığınızda ilk yarıdaki Fenerbahçe biraz kımıldadı. Ama ikinci yarı o tadı vermedi. Seyircisi memnun mu bilemem. Ama herhalde yöneticileri memnunlardır!..
 2. 15.12.2008, 09:57 Mesaj #287
  Ogün Altıparmak-Yenişafak

  Sonuç iyi, futbol kötü

  Fenerbahçe, dün akşam Şükrü Saracoğlu Stadı'nda Antalyaspor'dan 3 puan aldı ama maçı seyreden taraftarlarına da kök söktürdü. Koca takım içinde bir tek iyi oynayan futbolcu vardı, o da Lugano'ydu. Hem defansta hem de hücumda etkili oldu, bir topu direkten döndü bir de gol atarak Fenerbahçe'nin rakibine karşı 3 puan almasının en büyük etkeni oldu.  Dün akşam şayet Antalyaspor yaklaşık 1 saat 10 kişi oynamasaydı, herhalde Fenerbahçe'nin işi bu kadar kolay olmazdı. Fenerbahçe'de Emre ve Alex maalesef benim bugüne kadar seyrettiğim en kötü futbollarını oynadılar. Allahtan orta saha göbeğinde Josico vardı ki görevini yaparak takımını kısmen rahatlattı.  Fenerbahçe böyle futbol oynadığı takdirde önümüzdeki hafta oynayacağı Konyaspor deplasmanında galibiyeti çok zor görebilir. Bunun da en önemli nedeni Lugano'nun kart cezalısı olması. Bu kadar güzel top oynayan, görevini tam yapan Lugano'nun maalesef bir eksiği var, o da hakemle fazla oynaması ve kart görmesi. Zaten Uruguay'da da en fazla kart gören futbolcu olarak tarihe geçmiş. Herhalde Lugano bu kart görme meziyeti olmasa İtalya'da mutlak görev yapar.  Fenerbahçe'de tekrar teknik direktör Aragones'i uyarmak istiyoruz. Takım iyi mi çalışmıyor yoksa verilen taktiği iyi mi uygulamıyor? Yalnız ilk on birde oynayan futbolcular değil, yedek olan futbolcular da aynı rahatlık içinde. Oyuna girince sanki bütün hırslarını kaybediyorlar. Üzüm üzüme baka baka kararır gibi arkadaşlarına bakarak onlar da oyun konsantrasyonundan uzak bir manzara çiziyorlar. Ve iyi bir takım oyunu oynayamıyorlar.  Bütün bunlara rağmen Fenerbahçe oynadığı kötü futbolla ve bu kadar puan kaybıyla yine başa oynuyorsa o zaman Türk futbolunda çok büyük bir yanlışlık olduğunu söyleyebiliriz. İnşallah önümüzdeki hafta Konya deplasmanından Fenerbahçe 3 puan alır devre arasında takımdaki eksiklikleri iyi tespit ederek lüzumlu transferleri yapar. Aksi takdirde Fenerbahçe'nin liglerin sonunda ilk üçe girmesi bile zorlaşır ki o da iflas demektir. Çünkü vefakar Fenerbahçe taraftarı bu kadar kötü netice karşısında değil kombine bilet almak maça bile gitmez. Bizden uyarması...
 3. 15.12.2008, 09:59 Mesaj #288
  Gürcan Bilgiç-Sabah

  Doğruya en yakın

  Fenerbahçe'nin oyun şablonunda umut veren gelişme oldu. Alex ve Emre, birlikte oynadıkları bir maçta ilk kez görev yerlerini ayrı bölgeler olarak seçtiler. Cümle biraz kırık oldu, farkındayım.

  Şöyle ki; ikisi de oyun kurucu formatında olan bu ikili, daha önce hep ilk topu kendilerine istiyor, dolayısı ile orta yuvarlak çevresinde kafa kafaya çarpışıyorlardı.

  Ve yine Emresiz maçlarda Alex'in oyun sınırları orta saha ile çiziliyor, en verimli olduğu, rakip ceza alanı ve çevresinden uzaklaşıyordu. Alex'in etkisizliğinde, Fenerbahçe de kayıpları oynuyordu.

  Emre dün Alex'i "kıymetli" olduğu alana itti adeta. "Bırak ben sana getireyim topu" diyerek, ilk adres oldu. Sonrası kendi kendine geldi zaten. Top ileri taşınınca, Alex'in ayaklarında gereken büyüyü kazanınca; Fenerbahçe çok adamla hücum etme, rakip defansı şaşırtma ve pozisyonları yakalama şansını elde etti. Aragonesli Fenerbahçe'nin bugüne kadarki; en doğru görevlendirmeyle ve formatla oynadığı izliyorduk. Yukarda da belirttiğimiz gibi, tek fark Emre ile Alex'di. Farksız olan da Güiza'ydı. Attığı gole rağmen artık kritik etmeye değer olmadığını kabul ederek, Lugano'ya dikkati çekmek gerekir.  DEDE'NİN GÜİZA PLANI

  Fenerbahçe iki golünü duran toplardan kazandı. İlk kornerinde Lugano'nun etkili kafa vuruşu vardı, ikincisinde de Carlos'dan gelen şutu iyi takibi. Çok istekli, konsantre ve kaybetmeye tahammülsüzdü Lugano .Goller yine duran toplardan dedik. Öteki net pozisyonları Güiza auta atma başarısı gösterdiği için skor tabelasında rakama dönüştürülemedi. Ve bu performansa rağmen, Aragones'in elindeki diğer forvetleri yedek kulübesine bile oturtmamasındaki "sır" da ortaya çıktı. "Dede" Guiza'yı oyundan almaya mecbur kalmamak için alternatifsiz bırakmayı tercih ediyordu anlaşılan. Yönetimin 30 milyon euroluk müthiş yatırımını, İlhan Parlak'ın birazcık performansı ne hale getirirdi, düşünemiyorum.

  Bülent Yıldırım böylesine kolay bir maçta, yardımcısının uyarısına rağmen Güiza'nın çekilmesine penaltı kararı vermedi. Fenerasyoncular bunu da not alsınlar, Baros'dan kartlarını saklayanları, Ankaragücü'nün penaltısını vermeyenleri de
 4. 15.12.2008, 10:34 Mesaj #289
  super karakterlı edu-lugano ıkılısı erken tatıle cıktı cezalı beyler allahtan bızde boyle rezıl topcular yok
 5. 15.12.2008, 12:08 Mesaj #290
  Edu Gidiyor

  Edu Palmerias'a transfer oluyor. Fenerbahçe'nin başarılı defans oyuncusu Edu Dracena Brezilya'nın Palmerias takımı ile görüştü.

  Palmerias'ın başında 2 sezondur Fenerbahçe ile adı geçen ünlü teknik direktör Vanderlei Luxemburgo var. Luxemburgo 2003 yılında Cruzerio'da beraber çalıştığı Edu Dracena'ya resmen transfer teklifinde bulundu.

  Luxemburgo'nun ısrarla takımında görmek istediği Edu için menacer Tom Cecílio ile görüşme yapıldı.

  Brezilyalı teknik adam Libertodares Kupasında Palmerias'ı şampiyon yapmayı hedeflediği ve takımının defanstaki sorununu Edu ile kapatmak için bu transferi kesinlikle istediği kaydedildi.

  1,5 yıl daha Fenerbahçe ile sözleşmesi bulunan Edu'nun sarı lacivertli takımdan ayrılarak Palmerias'a transfer olacağı yönündeki haber Brezilya'nın en saygın spor televizyonu Globoesporte'de yayınlandı.  tumspor-Taha Dağlı
 6. 15.12.2008, 18:02 Mesaj #291
 7. 15.12.2008, 18:07 Mesaj #292

  Mustafa GÜRPINAR, post: 25115 Nickli Üyeden Alıntı

  Edu Gidiyor

  Edu Palmerias'a transfer oluyor. Fenerbahçe'nin başarılı defans oyuncusu Edu Dracena Brezilya'nın Palmerias takımı ile görüştü.

  Palmerias'ın başında 2 sezondur Fenerbahçe ile adı geçen ünlü teknik direktör Vanderlei Luxemburgo var. Luxemburgo 2003 yılında Cruzerio'da beraber çalıştığı Edu Dracena'ya resmen transfer teklifinde bulundu.

  Luxemburgo'nun ısrarla takımında görmek istediği Edu için menacer Tom Cecílio ile görüşme yapıldı.

  Brezilyalı teknik adam Libertodares Kupasında Palmerias'ı şampiyon yapmayı hedeflediği ve takımının defanstaki sorununu Edu ile kapatmak için bu transferi kesinlikle istediği kaydedildi.

  1,5 yıl daha Fenerbahçe ile sözleşmesi bulunan Edu'nun sarı lacivertli takımdan ayrılarak Palmerias'a transfer olacağı yönündeki haber Brezilya'nın en saygın spor televizyonu Globoesporte'de yayınlandı.  tumspor-Taha Dağlı  O bizim Göz Bebeğimiz
 8. 15.12.2008, 21:50 Mesaj #293
 9. 15.12.2008, 21:56 Mesaj #294
 10. 15.12.2008, 22:49 Mesaj #295
  EXPO 2015 adaylığı tanıtımında da Carlos'u kullanmışlardı.  Nitekim kazanılamayan bir oylamaydı işte. Yazık.
 11. 16.12.2008, 01:19 Mesaj #296
 12. 16.12.2008, 01:50 Mesaj #297
 13. 16.12.2008, 11:46 Mesaj #298
  gokhan enrecıksın sercan yıldırım mehmet topuz orhan san ozer hurmacı engın baytar mehmet yıldız musa aydın hepsı fenerde kapıs kapıs hadıeeeıee
 14. 16.12.2008, 12:31 Mesaj #299
  fena adam değil gökhan ama fener böyle adamları oynatmaz kolay kolay, gönül gibi çok iyi çıkış yakalaması lazım..
 15. 16.12.2008, 13:18 Mesaj #300
  Gökhan Emreciksin Fenerbahçe'de  Ankaragücü'nün genç yeteneği Gökhan Emreciksin'i fenere çok yakın.Transfer sadece imzaya kaldı.

  Ara transfer döneminde büyük bir taarruza kalkmaya hazırlanan fenerbahçede ilk transfer belli oldu. Sabah saatlerinde Gökhan Emreciksin ile Fenerbahçe hakkında çıkan spekülasyonların ardından Sporx fenerbahçe ve Ankaragücü cephesine çok yakın kaynaklarla yaptığı görüşme sonucunda transferin imzaya kaldığını duyurdu. Bonservis konusunda ise henüz herhangi bir açıklama yapılmazken fenerbahçenin bu transferi kısa bir süre içinde açıklaması bekleniyor.  Kaynak: Sporx ve fenerbahce.com

Yukarı Git