10 Numaraya İhtiyaç Var mı ? - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

10 Numaraya İhtiyaç Var mı ?

Cevap: 10 Numaraya İhtiyaç Var mı ?

Amrabat stilinde kanat oyuncularin olursa 10 numaraya ihtiyacin olmaz. O görevi üstlenirler cünkü

bence smooth criminal bir takim oldugumuzdan soyle hamleler yapabilirs

muslera

ebue semih/ghan ujfalusi hakan

melo

engin selcuk olcan

amrabat

elmander

iyi oluru herard [?]

İyi kanatlarımız olması yeterli bence. Elmander o görevi belli bir oranda yapıyor. Gerektiğinde Melo,Selçuk, oynadığında Engin güzel katkılar verebiliyor. İyi bir kanat desteğiyle çift forvetli sistemde çok güzel işler yapabiliriz. Tabi bu verilen desteği Baros'un iyi değerlendirmesi lazım elimizdeki gole en yakın adam kendisi ancak hala istenen durumda değil.

Ben düşman göstermiyorum, 4-4-2 ve 10 numara sistemin yapısı gereği birbirine düşman zaten. Çift forvet duracak diyorsun, kanatlara koymuyorum diyorsun, Melo-Selçuk diyorsun. 10 numarayı nereye koydun onu anlayamadım pek. 4-4-2'de ikili orta saha çift yönlü olmak zorundadır. Yoksa baklava dilim oynarsın artık, onda da savunma zaafiyete uğrar. Takım iyi giderken niye bu riski alalım? Savunmayı düzgün yaptığımız sürece nasıl olsa gol buluyoruz. Biraz daha iyi kanat oyuncuları ile hücumda yaşadığımız sorunları da aşacağımız açık ve net. İyi hücum yapmak için ille de süper yaratıcı bir oyuncuya ihtiyacımız yok ki.

Arda'yı da bitiren bu kaptanlık ve takım liderliği değil miydi? Adam kanatta gayet güzel akıp giderken, oyun liderliğini ona verip bitirdik adamı. Açıkça verimi düştü. Bütün topları Arda'ya ver, bekle ki Arda bir şey üretsin de takım gol atsın. Ben Şahan videosundaki at topu Fink'e tarzı bir futbol görmek istemiyorum.

Lincoln-Baros-Kewell-Arda'lı donemde, eğer şu anki defans ve orta saha olsaydı, Şampiyonlar ligin'de finale falan gidiyorduk.

Kanatlar iyidir tamamdır. Fakat Galatasaray saha içi lideri olmadan, tıkanır arkadaşım. Bu budur, bunda inkar edecek birşey yok. 10 numarayı hangi bolgeye koydugumu soyledim. 10 numara orta saha forvet arasında mekik dokuyacaktır. Melo Inan orta sahayı isletmeye devam edecektir. 10 numara bolgede serbest dolanacaktır..

Takımı bozma niyetinde degilim, iyi gittimizi bende biliyorum. Fakat diri ve kapanan takımlara karşı delemiyoruz defansı. Bunun kanatla bir ilgisi yok, adamlar kitledimmi giremiyorsun içeriye işte, forvetleri besleyemiyorsun. Olmuyor. Takım raydan çıktımmı girmiyor raya. Baros ve Elmander'in kısırlıklar içinde maçlar çıkardığını gormek istemiyorsanız bu oyuncu şart. Selcuk Inan ve Melonun onunde mutlaka oynamalı boyle bir oyuncu. Elmander'i birazcık kaydır, zararı yok, o kanadı, Balta-Inan-Elmander cok guzel işletir. Hele takımında bir beyin varsa, hallaç pamuğu gibi atarsın rakibin defansını.

Beyinsiz olmaz. OLMAZ.

Bakın Arda kalsa hem sol kanatta etkili olurdu hem de oyun kurabilme yetisiyle bu takıma çok şey katardı. Arda'nın bu takıma zarar vereceğini düşünenler olsa da ben onlara katılmıyorum. Arda veya onun tarzında bir oyuncu (hem kanat hem playmaker) ilaç gibi gelirdi bu takıma.

Ben geleneksel düşünüyorum 10 numaralar konusunda. Türkiye liginde klasik 10 numaralar her türlü iş yapar. Ama şu takıma bir 10 numara almak demek yukarıda da bahsedildiği gibi işleyen düzene çomak sokmak anlamına gelir. O yüzden kanatları daha fazla aktif tutmalıyız ki ikinci yarıda bu performansımızın üstüne çıkabilelim. Kanatları çok etkin kullanabilecek, sık sık dribling yapabilecek, adam eksiltebilecek ve fiziki açıdan çok iyi durumda olan kanat oyuncularına ihtiyacımız var. Engin'i sol kanata adapte edebiliriz, bir de Olcan gelirse bir nebze olsun aşama kaydedebiliriz. Gökhan Töre gelmez, onu hesaba katmıyorum. Sağ kanat konusunda ise bir aday var mı, kim olur, nasıl olur bilemiyorum.

Ronaldinho dediğimiz biraderin azıcık gencini bulsak sol kanadı da toparlar, gol de atar, gol de attırır, içeriye de girer, dışarı da çıkar.

Ben Emir'in ne demek istedigini anladım,hem sol veya sag acıkta oynayabilecek,hem de oyun kurucu özelliklerine sahip bir topcu istiyor.Keşke böyle birini bulabilsek.Benim demek istedigim ise şu,Saf 10 numaralar kanatta başarılı olamazlar,sahaya tam performanslarını yansıtamazlar.Nitekim Misimovic de öyle oldu.Başka örnek verecek olursak;Ronaldınho,Lampard,Alex gibi saf oyun kurucu özelligine sahip oyuncular kanatta dökülürler.

Ben Emir'in ne demek istedigini anladım,hem sol veya sag acıkta oynayabilecek,hem de oyun kurucu özelliklerine sahip bir topcu istiyor.Keşke böyle birini bulabilsek.Benim demek istedigim ise şu,Saf 10 numaralar kanatta başarılı olamazlar,sahaya tam performanslarını yansıtamazlar.Nitekim Misimovic de öyle oldu.Başka örnek verecek olursak;Ronaldınho,Lampard,Alex gibi saf oyun kurucu özelligine sahip oyuncular kanatta dökülürler.

Var işte Matias Suarez.

Kazım'ın yerine ihtiyaç var.Bize bir sağ açık yeter diye düşünüyorum şimdilik.Tabi sezon sonu şampiyonlar ligi için takviye yaparız.

Emrecim doğru soyle Ronaldinho yu kaç sene önce izledin en son ? Adam barcelona zamanı çoğunlukla, milandada sol dan doğru oynadı be hep.Döküldüğünede hiç şahit olmadım.

Yahu 10 numara denince benim aklıma Alex, Lincoln, Misi tarzı adamlar geliyor ama sizin düşünceniz farklı. Yaratıcı oyuncu desek daha doğru olur, çünkü başta yazdığım adamlar mümkün değil öyle sol açık tarzı falan oynayamazlar.

bizim alıcağımız öyle biri yok piyasada sniejderi alabiliyorsan al ama alamazsın işte lampard denmiş o da zaten gelmez rosicky olabilir ama bu seferde barosu kesip elmanderi ileri koydunmu ondan faydalanamazsın elmander hedef santrafor oynayamaz katiyen

bana göre bu sezonu barosun yerine bitirici top tutan birini alıp şampiyonlar ligine gidilmesi durumunda büyük isimlerle görüşülmesi yönünde sezon sonunda

tabi kanatlara yerli takviyelerini saymıyorum ama mevcut durumda devre arasında getirebilceğimiz böyle biri yok maalesef

Ronaldinho kraldır kral.Meloyla da kanka olurlar :)

Ama devre arası transfere büyük paralar harcanacağını düşünmüyorum.

Ligi hayırlısıyla şampiyon bitirirsek,şampiyonlar ligi için sezon sonu büyük 1-2 isim katılabilir takıma.Ama devre arasında sanmıyorum.

Fakat acil olan bir konu var ki,

Servet-Gökhan-Aydın-Ayhan-Riera-Aykut. Bu adamlar Galatasaray'dan daha fazla beslenmemeli..Derhal yollar ayrılmalı.Yedek kulübesine başarıya aç gençler konulmalı..

10 numara dersek, hem kanatta oynayabilen hem de ofansif ortasaha modelinde oynayabilen bir adam lazım. 10.5 numara yani :)

Üst Alt