17 ağustos 1999 | marmara depremi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

17 ağustos 1999 | marmara depremi

17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 19 yıl geçti. Depremden etkilenen yerler görünürde yaralarını sarmış olsa da, acıları hiç dinmiyor.

1800819_0_1502951070fWbtP.jpg

Depremden etkilenen yerler görünürde yaralarını sarmış olsa da, acıları hiç dinmiyor. Depremde hayatını kaybedenler, felaketin 18. yıldönümünde anılıyor. Deprem sonrası resmi raporlara göre 17 bin 480 kişi öldü, 23 bin 781 kişi yaralandı ve 505 kişi de sakat kaldı. Türkiye 18 yıldır aynı soruyu soruyor 'Yeni bir depreme hazır mıyız?'

Acısı hiç dinmeyecek. İzleri ise yıllar boyu hiç silinmeyecek.

Avcılar'ın hali, her geçişimde gözlerimin önünden hala gitmiyor.

Bir benzerini yaşamayalım demek istiyorum ama daha kötüsünün bağıra bağıra geldiği acı bir gerçek.

Bu sefer hangi memlekette kaç bin kişi ölecek!

Yine Kocaeli mi! Yoksa İstanbul mu! Erzincan mı! Hatay mı! Van mı!

Zamanı belli değil ama büyük fay kırıklarına sahip bu memleketlerde büyük depremler olacak. Hazır değiliz maalesef!

17 Ağustos'ta memlekette olduğum için şanslıydım ama Kaynaşlı 12 Kasım depreminde Bursa'da evdeydim. En alt kat fırın olduğu için bina da zayıf diyorlardı, normalden daha fazla sallanmış o yüzden. İnsanın pskilojisini alt üst eden bir olay. Günlerce gözümün önünden gitmedi o an. Çaresizliği iliklerine kadar hissettiğin an.

Allah rahmet eylesin, acılarının yaşayanlar tarafından unutulabileceğini sanmıyorum ama her sene unutmadık diye zırvalayan devlet ahalisinin unuttuğu İstanbul'un halinden çok açık. Bırakın depremi yağmurda çöken evler var.

Korkunc bir his, resmen caresizlik icindesin. 1-2 ay sonra Hereke'ye gitmistim. Yol boyunca onlarca kirik dokuk bina gormustum. Dusundum iyi kurtulmusuz diye kendi kendime.

Üst Alt