#17 Cenk Akyol | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

#17 Cenk Akyol

SLM_0044-b.jpg

17 CENK AKYOL

Forvet

Doğum Tarihi: 1987-04-16

Geldiği Takım: Anadolu Efes

Giriş Yılı: 2012

Boyu: 1.97

Kariyeri

2003-2007 Efes Pilsen

2007-2008 Galatasaray

2008-2009 Efes Pilsen

2009-2010 Scandone Avellino

2010-2012 Efes Pilsen

Cenk Akyol Kimdir?

16 Nisan 1987'de İstanbul'da dünyaya gelen Cenk Akyol voleybolcu ebeveynlerinden ötürü ilk olarak bu spora yöneldi. Zamanla basketbola geçiş yapan Cenk oyunculuk kariyerine 8 yaşında Efes Pilsen altyapısında başladı.

Aralık 2003'te lacivert beyazlı formayla Türkiye Basketbol Ligi'ndeki ilk maçına Pınar Karşıyaka önünde 17 yaşında çıkan Akyol bir sonraki sezon daha fazla süre alıp genç yaşında kısa süreli de olsa Euroleague tecrübesi edinme şansını yakaladı. Potansiyeli çok yüksek bir oyuncu olarak görülen Cenk Akyol 2005 yazında NBA draftına katıldı ve Atlanta Hawks tarafından ikinci tur 59. sıradan seçilme başarısı gösterdi. Cenk, 3 Kasım 2005'te Euroleague normal sezon birinci maçında Mediolanum Forum'da AJ Milano karşısında yaklaşık 25 dakika süre alıp 15 sayı üretti ve bu organizasyondaki kariyer rekorunu elde etti.

Dört sezon boyunca Efes Pilsen için ter döken ve iki lig şampiyonluğu, iki Türkiye Kupası ve bir Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda pay sahibi olan Cenk Akyol 2007-2008 sezonunda Murat Özyer'in çalıştırdığı Galatasaray'a kiralık olarak geçti. ULEB Eurocup'ta dördüncü olup tarihi bir başarıya imza atan takımımızın parçalarından biri olan Cenk, Son 32 turu ikinci maçında Asvel'e karşı 17 sayı kaydetti. Akyol, 2008-2009 sezonunda Ergin Ataman'ın göreve geldiği Efes Pilsen'e döndü. 10 Ocak 2009'da oynanan Antalya Büyükşehir Belediyespor maçında 6/7 üç sayı isabetiyle 22 sayı buldu ve ligdeki kariyer rekoruna ulaştı. Cenk bu sezonda lig şampiyonluğu, Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası zaferleri gördükten sonra yaz aylarında Atlanta Hawks ile denemelere katıldı. 2009-2010 sezonunda İtalya'nın SS Scandone Avellino takımına transfer olan Cenk Akyol 23 maça çıkıp 11,8 sayı ortalaması yakaladı.

Son iki sezonu Anadolu Efes'te geçiren Cenk Akyol bir Cumhurbaşkanlığı Kupası sevinci daha yaşadı. 2011-2012'de ligde 6,8 sayı ortalamasıyla oynayan Akyol Banvit karşısındaki playoff yarı final serisinde 10,8 sayı ortalamasına kadar çıkarak takımını finale taşıyan isimlerden biri oldu.

Milli Takım kariyerinde de önemli işler çıkaran Cenk Akyol 2003'te İspanya'da düzenlenen 16 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda 15 sayı 4,8 ribaund, 3 asist ortalamasıyla Ersan İlyasova, Oğuz Savaş gibi isimlerden oluşan takımın lideri konumundaydı ve Sırbistan-Karadağ'ın ardından ikinci olunmasında ciddi katkı sağladı. 2005'te Sırbistan-Karadağ'da gerçekleşen 18 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda ev sahibi ekibe boyun eğerek ikincilikle yetinen Milli Takım'da yer alan Cenk Akyol 18,0 sayı, 3,6 ribaund, 3,9 asist ile yine takımını sırtlayan isim oldu. 2005 Avrupa Şampiyonası'nda 12 kişilik A Milli Takım'a 19 yaşında seçilme başarısı gösteren Cenk, 2006'da ülkemizde organize edilen 20 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda en çok dikkat çeken oyuncuların başında geldi. 16,1 sayı ortalamasıyla görev alan Cenk Akyol, bir kez daha Sırbistan-Karadağ karşısında finalde kaybetse de turnuvanın en değerli beşine, Ersan İlyasova, Emir Preldzic, Nikola Pekovic gibi isimlerle birlikte seçildi. Japonya'nın ev sahipliğini yaptığı 2006 Dünya Şampiyonası'nı altıncılıkla bitiren ve olağanüstü mücadelesiyle büyük övgü alan A Milli Takım'da 6,2 sayıyla oynadı. Cenk Akyol ülkemizde düzenlenen 2010 Dünya Şampiyonası finalinde Kevin Durant & Russell Westbrook ikilisinin sürüklediği Amerika Birleşik Devletleri'ne yenilip dünya ikincisi olan A Milli Takımı'nda da bulundu.

1.97 metre boyunda ve 26 yaşındaki Cenk Akyol şutör guard ve kısa forvet pozisyonlarında görev alıyor ve fundemantal özelliklerini barındırması, bire bir savunması, düzgün şutuyla takım oyununa sağlayacağı verimlilikle ön plana çıkıyor.​

Cevap: #18 Cenk Akyol

2.ci gelişi bu ilk geldiğinde kiralıktı mecbur döndü şimdi ise kalıcı olur umarım.

Cevap: #18 Cenk Akyol

Bu çocuk da bir büyüyemedi,baskete beşikte başladı herhalde.

Iyi bir transfer,bu seneden umutluyum ama benim için önemli olan bu seneki oluşacak kadronun mümkün olduğu kadar sezon sonunda da korunup bir sonraki sene asıl ligte harikalar yaratmak.CSKA bizi bir sene özleyecek ,çok fazla onları bekleteceğimizi sanmıyorum.

Cevap: #17 Cenk Akyol

Ben fizik idmanlarından dolayı sutları yüzdeli girmiyor sanıyordum ama sadece o değil. Ciddi bir çekingenlik var Cenk'te. Bu ligin en iyi yerli şütörlerinden biri hatta basında geliyor fakat son pozisyonda nasıl tereddüt etti anlamadım. Hawkins ve Gordon'da ona sitem etti ki eğer Cenk o şutu atsa belkide suan hepimiz sevinc naraları atıyorduk. Yinede canı sağolsun ben Cenk'e cok güveniyorum.

Cevap: #17 Cenk Akyol

Bu şekilde özgüveni yüksek ol her zaman.Çok güveniyordum kendisine.Şu ana kadar yanıltmıyor.Aynen devam

Üst Alt