2012 Hyundai İ30 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

2012 Hyundai İ30

Kaputun altında; ilk gelen bilgilere göre, 3 benzinli ve 3 dizel olmak üzere 6 farklı güç kombinasyonuna sahip olacak Yeni i30 90 ile 135 HP arasında değişen güçlere sahip olacak. Hem benzinli hem de dizel motorun yaygın olarak kullanıldığı Avrupa Pazarı’nda Hyundai, i30 ile 50:50 oranında dizel/benzinli motor satış dağılımı hedefliyor.Yeni i30’un en iddialı motor seçeneği değişken geometrili turbo beslemeye sahip dizel ünite olacak. 128 HP güç üreterek Yeni i30’u 10.9 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştıran motor, Yeni i30’u 197 km/s maksimum sürate ulaştırıyor. Benzinli motorlar arasında ise GDI teknolojisine sahip 135 HP gücündeki 1.6 litrelik ünite ön plana çıkıyor.

Hyundai’nin Blue Drive anlayışı çerçevesinde güçleri kadar verimlilikleri ile de göze çarpan motor seçenekleri 6 ileri otomatik veya 6 ileri düz vites seçeneklerine sahip. 1.6 litre hacimli 128 HP’lik dizel motor ISG (Idle Stop & Go) teknolojisi ile de tercih edilebiliyor. ISG teknolojisi ile birlikte Yeni i30 100 gr/km değerinin altında karbondioksit salınımı sunuyor.

Bununla beraber, bütün motor seçeneklerinde altı-ileri manuel şanzıman standart olarak sunulacak. Akabinde güçlü dizel ve benzinli motor seçenekleri altı-vitesli otomatik şanzıman ile kombine edilebilecek.

Diğer taraftan, Hyundai, yeni i30’da bir ilki gerçekleştirerek sürücü için diz hava yastığını güvenlik donanımına eklemiş. Mercedes SLR gibi ultra süper sporlarda bulunan bu opsiyonu artık C sınıfında da görmek sevindirici. Ayrıca, adaptif farlar, yüksek çözünürlüklü 7-inç TFT LCD ekran, panoramik cam tavan, entegre bir navigasyon sistemi, geri görüş kamerası ve daha önce de bahsettiğimiz elektrikli park freni diğer güncel ekipmanlardan.

turkeycarblog

786761.jpg

7867616.jpg

7867615.jpg

7867619.jpg

7867626.jpg

7867637.jpg

7867638.jpg

786762.jpg

Fiyatları şuan için böyleymiş:

Benzinli

1.6 gdi style manuel 43.200

1.6 gdi style otomatik 46.000

1.6 gdi elite manuel 48.700

1.6 gdi elite otomatik 51.500

Dizel

1.6 crdi style manuel 50.700

1.6 crdi style otomatik 53.500

1.6 crdi elite manuel 56.200

1.6 crdi elite otomatik 59.000

Cevap: 2012 Hyundai İ30

O paraya 2 tane araba alırsın.. biri diyebilir b.kmu var iki tane alıyosun benzin olmus 5 lira demeli yani diyebilir degil:D

Nedense Japon ve Kore arabaları itici geliyor bana hep. Hep bir ön yargım var bu arabalara :D Alman ve Amerikan arabalarına bir sempatim var hep :ask:

Bu cumartesi test sürüşü yaptım Çekmeköy tarafında,acayip kaliteli bir otomobil olmuş.

Malzeme kalitesi de çok yüksek,özellikle sert virajlardaki direksiyon hakimiyeti güzeldi.

Hyundai YENİ i30 1.6 CRDi ELITE OTM-128hp-58.750TL

VW Golf 1.6 TDI Highline Tiptr. DSG -105hp - 66.600TL

Ford Yeni Focus Titanium 1.6TDCi - 115hp - 66.260TL

Yukarıya yazdığım 3'ü bu araçların en üst donanım paketleri ve fark ortada.Zaten Golf'ün donanım pakedi Focus'un yanına bile yaklaşamazken Hyundai'de geri görüş kamerası,oto park asistance,acil fren desteği gibi Focus'da olan donanımları getirmiş.

İkisine ciddi rakip,satar diyorum.Özellikle insanlardaki Hyundai algısını kıracak bir araç olmuş.

Elite - Otomatik - Benzinli 40.000-43.000 civarı olsaydı gidip bir test sürüşü yapardım..

Hyundai'nin bu fiyatlarda satması için biraz zamana ihtiyacı var, yoksa donanım olarak diğerlerinden geri kalır yanı yok.

Bu cumartesi test sürüşü yaptım Çekmeköy tarafında,acayip kaliteli bir otomobil olmuş.

Malzeme kalitesi de çok yüksek,özellikle sert virajlardaki direksiyon hakimiyeti güzeldi.

Hyundai YENİ i30 1.6 CRDi ELITE OTM-128hp-58.750TL

VW Golf 1.6 TDI Highline Tiptr. DSG -105hp - 66.600TL

Ford Yeni Focus Titanium 1.6TDCi - 115hp - 66.260TL

Yukarıya yazdığım 3'ü bu araçların en üst donanım paketleri ve fark ortada.Zaten Golf'ün donanım pakedi Focus'un yanına bile yaklaşamazken Hyundai'de geri görüş kamerası,oto park asistance,acil fren desteği gibi Focus'da olan donanımları getirmiş.

İkisine ciddi rakip,satar diyorum.Özellikle insanlardaki Hyundai algısını kıracak bir araç olmuş.

VW'nin DSG'li tüm araç satışları durdu. O ayrı bir konu.

Ama Golf ile İ30 karşılaştırılamaz bir kamera yüzünden donanımı daha iyi denemez. VW ile Hyundai arasında 8.000TL fiyat farkı olması çok doğal. Fiyatı pahalı olan Golf değil Hyundai bence.

Ayrıca 1.6 CRDİ motor Fiat'ın 1.6 Multijet'ine göre başarısız. Aralarında 50nm gibi büyük bir tork farkı var ve Fiat daha ekonomik. İşin içine Golf Bluemotion ve Citroén C4'de girince İ30 abartıldığı kadar uçmaz.

Ülkemizde hepsi pahalı.

Ben Ford Focus aldım 2010 Nisan'da(hala aynı araç), satışı yapan tanıdığım idi. Almanya'dan gelen Ford resmi faturasını gördüm. Bakma fırsatım oldu. Ford o aracı benim önüme 21.000TL'ye getiriyor. Ben aracı 35.500'e alabildim ki ek ıvır zıvır indirimle (aynı abim yardımcı oldu saolsun).

N.Ş.A'da bu araçlar çok daha ucuz. Ahh o ÖTV-TRT vergileri vs bitiriyor bizi.

araba hoş olmuş gerçekten. euroncap'tan 5 yıldız aldığına göre sorun yok.

'hyundai arabaya bu para verilir mi?' sorusuna gelince de. araba sektörü eskisi gibi değil. bütün arabalar neredeyse aynı standartlarda. binin sürün, işçiliğine bakın 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. fiyat olarakta normaldir o paralar piyasaya göre. geçen 1 sene zarfında acaip zam geldi arabalara (bu segment için 10milyar gibi bir rakam, oranlarsak %20-25 gibi deli bir oran).

araba hoş olmuş gerçekten. euroncap'tan 5 yıldız aldığına göre sorun yok.

'hyundai arabaya bu para verilir mi?' sorusuna gelince de. araba sektörü eskisi gibi değil. bütün arabalar neredeyse aynı standartlarda. binin sürün, işçiliğine bakın 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. fiyat olarakta normaldir o paralar piyasaya göre. geçen 1 sene zarfında acaip zam geldi arabalara (bu segment için 10milyar gibi bir rakam, oranlarsak %20-25 gibi deli bir oran).

Babamla bu konuyu konuştuk geçen hafta. Birçok otomobil firması artık bazı noktalarda benzer seviyeye geldi. Misal VW artık bence eskisi kadar kaliteli olarak üretmiyor araçları. 2008den beri o kalite düşüşte. Sırf ismi var diye 10bin tl fark koymak yanlış olabiliyor. Hyundia araçları hiç sevmedim. Ancak bu araç güzel görünüyor hakkını teslim etmek gerekebilir (aracı görmedim henüz yakından).

Babamla bu konuyu konuştuk geçen hafta. Birçok otomobil firması artık bazı noktalarda benzer seviyeye geldi. Misal VW artık bence eskisi kadar kaliteli olarak üretmiyor araçları. 2008den beri o kalite düşüşte. Sırf ismi var diye 10bin tl fark koymak yanlış olabiliyor. Hyundia araçları hiç sevmedim. Ancak bu araç güzel görünüyor hakkını teslim etmek gerekebilir (aracı görmedim henüz yakından).

senle aynı şeyleri düşünüyorum noktasına kadar. ama vw fanatikleri çıkar da ikili tartışmalara girer diye yazmak istememiştim sen yazmışsın. eskinden isim yapmışlar şimdi de onun ekmeğini yiyorlar. bir 10 sene sonra her şey eşitlenir ama :)

senle aynı şeyleri düşünüyorum noktasına kadar. ama vw fanatikleri çıkar da ikili tartışmalara girer diye yazmak istememiştim sen yazmışsın. eskinden isim yapmışlar şimdi de onun ekmeğini yiyorlar. bir 10 sene sonra her şey eşitlenir ama :)

Babamda var. Adamın 2.ci VW'si. 2006'da çıkan Passat'ı var şuan satmaya kıyamadı başka araç aldı:). Yorgundu bugün biraz arsa bakmaya gittik ben kullandım. Dedim "baba adamların süspansiyonları vs harika kaç yaşına geldi banamısın demiyor vs..". Babam atladı lafa yine son çıkanlara gidip baktım, sağlam arkadaşlarım var VW bayiisinde "alma" dediler. Bunu demişler:) Babam sonra ekledi, leş. Yeni yaptıkları bunların yanına yaklaşmıyor...

VW'nin DSG'li tüm araç satışları durdu. O ayrı bir konu.

Ama Golf ile İ30 karşılaştırılamaz bir kamera yüzünden donanımı daha iyi denemez. VW ile Hyundai arasında 8.000TL fiyat farkı olması çok doğal. Fiyatı pahalı olan Golf değil Hyundai bence.

Ayrıca 1.6 CRDİ motor Fiat'ın 1.6 Multijet'ine göre başarısız. Aralarında 50nm gibi büyük bir tork farkı var ve Fiat daha ekonomik. İşin içine Golf Bluemotion ve Citroén C4'de girince İ30 abartıldığı kadar uçmaz.

Donanımı tabi ki daha iyi hocam,tamam şu cevabından VW fanatiği olduğun anlaşılıyor ama benim bu yazdığım 3 model içerisinde Golf en eski olanı ve donanımının da buna paralel güncelliğini kaybetmesi normaldir.

Benim VW arabalarda beğenmediğim özellik,çoğunun aynı platformdan çıkması.Bu fabrikaların üretim maaliyetlerini inanılmaz düşüren birşey ama iç donanım ve iç görsellik anlamında Polo ile Golf'ün çok az farkı var.Hadi Passat sonuçta üst segment ama Jetta ile yine benzerlikleri büyük..Yani arabama sürekli 4 kişi binmiyorsa,Polo ile Golf almak arasında çok bir fark görmüyorum ben..

Devam edecek olursak,Doğuş Grubu'nun satış sonrası hizmetlerde geçirme politikasını hoş bulmuyorum.VW/Seat servisleri,arabanın camsuyunu sen değiştirdin bu yüzden garantisi öldü diyecek kadar pimpirikli servisler ve inanılmaz pahalı.3.yılındaki Seat Leon'a 485TL ödedi arkadaşım,araç serviste yarım saat kaldı/kalmadı.

Bu yüzden aradaki fark 8bin TL'den çok daha fazla oluyor ki Hyundai'nin 5 yıl garanti vermesi de cabası.

Ben motor kıyası yapmadım ama CRDİ motorun Multijet motordan iyi ya da kötü olduğuna nerden geldik anlamadım.Ha Fiat'ın bu segmentte yazacağım arabası Fiat Bravo'dur ama 2013'de üretimi bitireceği dedikodusu var.Yoksa Bravo'nun Multijet motoru 300nm tork veriyor ki Mercedes/BMW dizellerinde bu tork yok.Ama Hyundai'nin de dizel motorlarının performans ve ekonomi konusunda iyi olduğu da gerçek.Tem'de korkusuzca basan 100lerce Getz var.

Sonuç olarak Türkiye insanının kafasındaki imajı kırmak çok zor.VW at arabası yapsa Alman arabasıdır diyip alacaklar afedersin.Ama şöyle birşey de var,yıllar önce Toyota'da bu konumdayken bir atılım yaptı ve bugünkü imajı ortada.Ki Hyundai'nin çizimleri Toyota'ya göre çok başarılı,bu fiyat politikasını devam ettirirse 4-5 sene sonra başarıya ulaşacaktır.

arkadaşlar bende 2.el peugeot 307 alcam 1.4 hdi 2003 model yalnız araba 180 binde motorunda bir sorun yokmuş fazla km yapmış olması ne kadar etkiler arabayı :)

Üst Alt