2018 DK Final | Fransa 4-2 Hırvatistan | MS | 15 Temmuz | TRT 1 - Sayfa 30 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

2018 DK Final | Fransa 4-2 Hırvatistan | MS | 15 Temmuz | TRT 1

100-200 sene önce yaptıkları şeyler başka diyerek tartışmadan sıyrılmakta güzelmiş. :) Evet ya, çok başka şeyler gerçekten. Alt tarafı, başka ülkenin ve oranın insanlarını sömürmüşler. Mbappe'nin büyük dedesi, kendi toprağında hür bir şekilde yaşamadı muhtemelen ama olsun kendisi şu anda Dünya Kupası şampiyonu oldu.

100-200 sene önce yaptıkları şeyler başka diyerek tartışmadan sıyrılmakta güzelmiş. :) Evet ya, çok başka şeyler gerçekten. Alt tarafı, başka ülkenin ve oranın insanlarını sömürmüşler. Mbappe'nin büyük dedesi, kendi toprağında hür bir şekilde yaşamadı muhtemelen ama olsun kendisi şu anda Dünya Kupası şampiyonu oldu.

Ya arkadaş dediğimi gerçekten anlamamışsın. Ben o dönemler yaptıkları doğru demedim ki. Ancak aradan asır geçmiş artık ve yeni dönemde Fransız halkı bu isimlere kucak açmış.

Oyuncuları yetiştirmiş ve oyuncular da gururla oynuyorlar. Oyuncuların hiç biri zorla oynatılmıyor. Hepsi onurlu şekilde milli marşı söylüyor,gururla oynuyor.

Mahrez gibi önemli bir oyuncu rahatlıkla Cezayir'i seçebiliyor mesela. Juventus'ta oynayan Benatia aynı şekilde Fas'ı seçti. Daha çokça sayabiliriz.

Ben burada yanlış göremiyorum. Geçmişe bakılacaksa her ülkenin pek çok çirkin hadisesi vardır. Osmanlı döneminde her şey tertemiz miydi? Elbette bazıları daha çok çirkin şeyler yaptı bunlar ayrı.

Ancak özetle, günümüze bakıldığında Fransa oyuncuları sahiplenmiş,oyuncularda ülkeyi sahiplenmiş ve sonuçta başarı geldi.

Mahrez diyor hala ya. :) Mahrez dediğiniz adam 91 doğumlu, 2009 senesinde profesyonel olmuş bir futbolcu. Cezayirli ve Fas kökenli, Fransa'da doğmuş. 2014 senesinde ilk kez Cezayir'de top oynuyor. Fas'ı da seçebilirmiş ama o tercihini Cezayir'den yana kullanmış. Fransa Milli Takımı da kollarını açmış, Mahrez bizi seçsin diyordu anasını satayım. 2010 senesinde, Ligue 2'de oynayan adamı ne yapsınlar ? Yasin Öztekin, Almanya'yı seçmedi bizi tercih etti gibi bir şey oluyor bu. Bu arada, dipnot. Ayılıp bayıldığınız Fransa hala o Afrika ülkelerinden vergi adı altında haraç toplamakta. Oyuncular zorla oynatılmıyor, doğru. Adamlar o kadar zaman geçtiği için asimile olmuşlar tabi, gayet normal. Fransa'nın başarısı benim umurumda değil. Ortadaki çirkinliği kabul edin, yeter.

Mahrez diyor hala ya. :) Mahrez dediğiniz adam 91 doğumlu, 2009 senesinde profesyonel olmuş bir futbolcu. Cezayirli ve Fas kökenli, Fransa'da doğmuş. 2014 senesinde ilk kez Cezayir'de top oynuyor. Fas'ı da seçebilirmiş ama o tercihini Cezayir'den yana kullanmış. Fransa Milli Takımı da kollarını açmış, Mahrez bizi seçsin diyordu anasını satayım. 2010 senesinde, Ligue 2'de oynayan adamı ne yapsınlar ? Yasin Öztekin, Almanya'yı seçmedi bizi tercih etti gibi bir şey oluyor bu. Bu arada, dipnot. Ayılıp bayıldığınız Fransa hala o Afrika ülkelerinden vergi adı altında haraç toplamakta. Oyuncular zorla oynatılmıyor, doğru. Adamlar o kadar zaman geçtiği için asimile olmuşlar tabi, gayet normal. Fransa'nın başarısı benim umurumda değil. Ortadaki çirkinliği kabul edin, yeter.

Fransa'nın avukatı gibi olacağım ama Mahrez,Benatia,Bakambu,Belhanda vb. pek çok oyuncu o dönem nasıldı beni ilgilendirmiyor. Ben diyorum ki bu oyuncular Fransa eğitiminden geçmiş mi? Geçmiş.

Afrika'da yetişse bu kadar iyi olabilir mi? Hayır. En basitinden Almanya'da oynayan İlkay,Mesut,Emre Can orada değil burada yetişse bu kadar iyi olabilir miydi? Olamazdı açık ve net.

Fas,Cezayir,Tunus gibi ülkelerin son dönemdeki başarısında Fransa'nın rolü çok büyük. Tıpkı bizim şu anki kadromuzun yarısının Almanya,Fransa,Hollanda gibi altyapılarda yetişmesi gibi. O ülkeler olmasa biz şimdi Arnavutluk seviyesinde olurduk kadro olarak.

Fransa,Almanya,Rusya,İtalya vb. ülkelerin ne kadar çirkin geçmişleri olduğunu herkes biliyor zaten. En iyi kendileri biliyor.

Basketbolda en büyük başarılarımızda katkısı olan; Mirsad Türkcan Sırp kökenlidir ama burada yetişmiş,ülkeyi benimsemiş ve sonuna kadar savaşarak oynadı. Şu an en büyük yeteneğimiz Cedi Osman Makedonya kökenlidir ama gayet Türk gibi oynuyor. Bu oyuncular Türkiye'de yetişti ama kökenleri olan ülkeleri seçseler burada ne yangınlar kopardı değil mi?

Umarım bu kez anlamışsındır.

Yok, anlamadım. Sen çünkü başka bir türkü söylüyorsun. Şu anki konumuz, bu futbolcuların Afrika'da yetiştiği taktirde bu kadar iyi olup olmaması değil. Durumu özetleyecek olursak eğer Fransa zamanında sömürdüğü, köle olarak getirttiği insanların şu anki torunlarına çok iyi eğitim vererek böyle bir başarı elde etmiş. Başarıya giden yolda her şey mübahtır diyebiliriz o zaman. Almanya örneği de denk bir örnek değil. Mesut, İlkay gibi gençlerin aileleri kendi istekleriyle Almanya'ya göç etmişler ve çocuklarının eğitimlerini burada almalarını sağlamışlar. Fransa ise bu adamları köle olarak getirtmiş. Kadrondaki futbolcuların sadece 4 tanesi Fransız. gerisi yedekler de dahil olmak üzere Afrika kökenli futbolculardan oluşmakta. Bu takım, bugün Dünya Kupası şampiyonu oldu. Sömürgecilik ve koloniciliğin başarısı da diyebiliriz. İşin ilginç yanı, ırkçılık ve islamfobiyle de zaman zaman gündeme gelebilen bir ülke Fransa. Gerçi sömüren kadar sömürülen insanlar da suçlu. Örneğin şu anda senin zihniyetin de sömürülmeye gayet müsait.

Yok, anlamadım. Sen çünkü başka bir türkü söylüyorsun. Şu anki konumuz, bu futbolcuların Afrika'da yetiştiği taktirde bu kadar iyi olup olmaması değil. Durumu özetleyecek olursak eğer Fransa zamanında sömürdüğü, köle olarak getirttiği insanların şu anki torunlarına çok iyi eğitim vererek böyle bir başarı elde etmiş. Başarıya giden yolda her şey mübahtır diyebiliriz o zaman. Almanya örneği de denk bir örnek değil. Mesut, İlkay gibi gençlerin aileleri kendi istekleriyle Almanya'ya göç etmişler ve çocuklarının eğitimlerini burada almalarını sağlamışlar. Fransa ise bu adamları köle olarak getirtmiş. Kadrondaki futbolcuların sadece 4 tanesi Fransız. gerisi yedekler de dahil olmak üzere Afrika kökenli futbolculardan oluşmakta. Bu takım, bugün Dünya Kupası şampiyonu oldu. Sömürgecilik ve koloniciliğin başarısı da diyebiliriz. İşin ilginç yanı, ırkçılık ve islamfobiyle de zaman zaman gündeme gelebilen bir ülke Fransa. Gerçi sömüren kadar sömürülen insanlar da suçlu. Örneğin şu anda senin zihniyetin de sömürülmeye gayet müsait.

Yapacak bir şey yok,anlaşamadık. Ben emparyalizme karşıyım ama futbol konusunu söylüyorum. Bu konuda da Fransızların gayet güzel işler yaptığını düşünüyorum.

Burada yaşayan göçmenleri hem futbolla tanıştırıyorlar,hem ciddi bir eğitim veriyorlar,para olarak bütün sülaleleri kurtuluyor. Bunların üstüne Afrika ülkelerine de oyuncu yetiştiyorlar.

Sen tarih olarak bakıyorsun olaya,ben futbol olarak bakıyorum. Tarihe girersek dediğim gibi pek çok ülkenin iğrenç olayları var. ABD,Rusya,Arabistan,Çin,Japonya... hepsinin yaptığı zulümleri anlatabiliriz burada.

Fransa tamam Afrika kökenli oyuncular sayesinde dünya şampiyonu olmuş olabilir. Ama o Afrikalı oyuncuları silah zoruyla oynatırmiyorlar ve üstelik o oyuncular Fransa milli takım sayesinde ve tatbiki kendilerin emekleri ilede müthiş milyonluk sözleşmeler kapıyor.

Bir çoğunda da Fransa milli duygusu mevcut artık nesiller sonrasında.

Siyahi Afrika kökenli Fransıza sen Fransız değilsin söylersen cevabını alırsın.

200 yıl önceki dönem tarihe karıştı az çok artık.

İnsanlar positif ileriye bakmayı tercih etmiş... nasıl birlikte yaşarız... nasıl birlikte bir oluruz diye düşünüp uygulamasını çalışmış.

Amerika gibi işte. Henüz dört dörtlük birlik beraberlik yok ama yıllar gittikçe daha da olumlu hale gelişiyor. Amerika'da siyahi başkanları oldu..60 yıl önce bunu söyleseydik hadi len ordan söylip seni iyice dönerlerdi.

Bir gün inşallah... belki yüz belki bin belki bin yıl sonra bir dünya... bir halk...tek ırk olarak hareket etmeyi öğreneceğiz. Ülke olmayacak. Ama bunun için insanlar daha çok ekmek fırın yemesi gerekir büyük olasılıkla.
Finish

Çok sıkıcı turnuvaydı. Belçika ve biraz da İngilizlerin maçları hariç hiçbir maç zevkli değildi. Bu sıkıcı turnuvayı da sıkıcı bir futbol oynayan bir takım kazandı. Hayatımda geriye bakarken olumlu olarak hatırlamayacağım bir organizasyondu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üst Alt