3 Başkan ve Yönetim & 9 Sene Hayal Kırıklığı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

3 Başkan ve Yönetim & 9 Sene Hayal Kırıklığı

Biraz yakin gecmis analizi yaptim . Baskanligin ve yonetimin ne derece onemli oldugunu , tum td ve futbolcu secimlerinden ziyade esas kriter oldugunu ispatlayan bir anektot olarak okunabilir dusuncesindeyim

Eskilere gitmeyelim.

2002 de bu klup bir baskan secti ,ozhan canaydin ve faruk suren ve cansunlu kisa donem totalinde 6 senenin 5 inde sampiyon olan , 1 tanesinde ucu ucuna kaybeden bir takim iken

Sirasiyla

2002-2003 senesinde 2 incilik geldi.
2003-2004 senesinde bu kez ancak 6 inci olundu , avrupa disinda kalindi
2004-2005 senesinde yine piyasada bjk filan olmamasina ragmen 3 uncu olundu .

Ardindan canaydin elini cekti , polat ve ozellikle teknik ekip oyuncu kaynasmasi ile 3 sene gecirildi ve 2 sampiyonluk alindi

2008 de bir secim daha oldu ve Adnan Polat bu kez koltuga oturdu , ve yine 3 senelik bir skandal donem yasandi

2008-2009 senesinde 5 inci bitirildi lig
2009-2010 senesinde 3 uncu olunabildi
2010-2011 senesinde ise resmen dibe vuruldu ve 8 inci olundu

Sonra gelen yonetim ile 4 sene sampiyon olundu (3 sampiyonluk ama alinan ikinciligin benim neznimdeki karsiligi direk CL katilimi ise, sampiyonluktur)

Ardindan 2015 senesinde dursun ozbek baskan secildi , ve bakalim ne olmus

2015-2016 senesinde takim ligi 6 inci bitirdi
2016-2017 senesinde bu kez 4 uncu olundu
2017-2018 senesinde durum belli degil ama hadi 6-7 olmayiz , 1-2 olamayiz , 3 uncu olsak mesela diyelim

her secilen baskanin ilk 3 sezonundan toplam 9 sezonun bilancosu

1 adet 2 incilik
2 adet 3 unculuk
1 adet 4 unculuk
1 adet 5 incilik
2 adet 6 incilik
1 adet 8 incilik
1 adet de belirsizlik henuz

Bu tablo kabul edilemez . Burada kongre ve uyeler de elestirilebilir , gerekir de , ama su da var , bizde aziz gibi bir durum yok , hatta demiroren kadar bile belki canaydin vardir

Yani asil sorun basarisiz baskanlara sabretmek degil , cunku hic bir klupte her sene baskan degismez , her yeni gelen boyle cikiyorsa demek ki kongrenin icerisinden bu isleri kaldirabilecek baskan ve yonetimler cikarilamiyor demektir

Bu yüzden Galatasaray artık sadece Futbol kulübü olarak yoluna devam etmeli, profesyonel yöneticiler tarafından şirket gibi yönetilmeli.

Bu seneyi disarida birakiyorum , 3 farkli baskanin toplam ilk 8 senesinin 7 sinde ilk 2 ye bile girememis takim , girdigi tek sene de onceki 6 senenin mirasinin yendigi bu 8 senelik surecin ilk senesi

Kongre üyelerinde iş yok.

Kongre üyelerinin sıkıntısı aslında başkanlık seçiminde değil. Bizde başkanlık seçimi olmuyor çünkü. Kimin kazanacağı önceden belirleniyor zaten. Birçoğu seçimden önce abileriyle görüşüp başkan olacaklarını öğreniyorlar. Ben bazılarının bunu düşündüğü bile zannetmiyorum. Özellikle Canaydın ile başlayan süreçten itibaren Lise abileri tamamen ele aldılar işi. Adnan Polat kırabilirdi belki bu işi ama o da sportif olarak batırdı. Aysal da Dursun Özbek de bence tek aday oalrak seçime girdiler. Adnan Öztürk'ün bir anda çekilmesi mesela bana göre üstten fısıldandı kulağına. Hatta Riva ve Florya işi senin üstüne kalmasın denmiş bile olabilir.

Çok kötü yönetimler seçiyoruz daha doğrusu atıyorlar bu sebeplerle.

Ben kongre uyelerinde sorun gormuyorum , cunku bugun oyle ya da boyle en iyi istatistiklere sahip , en basarili klubu , iceride disarida GS ise , o GS nin de kongresi buydu

Benim iki tesbitim var .

Birincisi baskan ve yonetici profili cok asagiya indi , yani ali tanriyar , alp yalman , selahattin beyazit gibi adamlardan bahsedildigindeki ifadeler ile bu aysallar ,dursunlar, polatlarin durumu cok farkli , siyasi acidan olsun , yonetme becerisi olsun , sorun cozme olsun filan.

2002 senesi milattir bence , son 16 senedir gelen tum baskanlarda mutlaka bir noksan var. Kimi ezik bir profil , kimi asiri musrif , kimi spor ruhundan bi haber

Ikinci tesbitim de , secenlerden ziyade secilmeye namzet kisilerde sorun var . Bir secim gunu geliyorsun , gelmezsen "ne isin var orada" denir , gidiyorsun ve tek baskan adayi var , ya da 2 aday var ama bir tanesinde tanidigin ya da basarili bir gecmisi olan tek kisi yok yonetimde ..

Ne yapacaksin ? Mecburen o kisi baskan seciliyor . Fb de de surekli aziz yalakalari denir ,tek kisi diye , bizde kisiler degisiyor , yalakalik suclamasi yapilmiyor ama is yok deniyor , aslinda secenlerde sorun yok , cunku secilecek alternatifler yok .. bjk de fiko gibi bir adam cikmasaydi secilen adam demiroren denen vasifsizdi

Bu isleri duzeltebilecek tek sey , baskan ve yonetim olarak guclu profillerin bir araya gelmesidir, baska hic bir sekilde duzelmez

Üst Alt