#33 Ender Arslan | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

#33 Ender Arslan

SLM_0036-b.jpg

33 ENDER ARSLAN

Guard

Doğum Tarihi: 1983-01-13

Geldiği Takım: Anadolu Efes

Giriş Yılı: 2011

Boyu: 1.90

Kariyeri

1999-2000 Antalya Antbirlik (Kiralık)

2000-2007 Efes Pilsen

2007 BC Olimpija Ljubljana

2007 Baskonia Vitoria

2007 Panionios BC Athens

2007-2011 Efes Pilsen

Ender Arslan Kimdir?

İstanbul’da 13 Ocak 1983’te dünyaya gelen Ender Arslan, basketbola 9 yaşında Efes Pilsen yaz okulunda başladı ve 17 yaşında A Takıma yükseldi.

Efes Pilsen Yılları, Kupalara Ambargo

1999–2000 sezonunda ilk lig maçına çıkan oyun kurucu, ertesi sezon Antalya Antbirlik’e kiraya verildi. Sadece iki ay sonra Aralık 2000’de tekrar Efes Pilsen’e döndü ve kariyerini parlatacak bir dönemin başlangıç adımını attı. 2006-2007 sezonuna kadar Efes Pilsen’de aralıksız olarak forma giydi ve Oktay Mahmuti antrenörlüğünde üst üste dört lig şampiyonluğu yaşadı. Ender Arslan 2002-2003 sezonundan itibaren Efes Pilsen’in hem lig hem de Euroleague serüveninde düzenli olarak süre almayı başardı. 18 Şubat 2004’te Euroleague normal sezon maçında, Pamesa Valencia’ya karşı 25 sayı 11 asist üreterek muazzam bir performans gösterdi.

2006-2007 sezonunda Slovenya’nın BC Olimpija Ljubljana takımına transfer olan Ender Arslan, burada da istikrarlı performansını sürdürdü. Euroleague tecrübesinden geri adım atmayan yıldız isim, Unicaja Malaga maçında 16 sayı altı asist içeren bir gece sundu. Ocak 2007’de Baskonia Vitoria’ya, Mart 2007’de de Panionios BC Athens’e transfer olarak kısa süreli heyecanlara yelken açtı. 2007-2008 sezonundaysa tekrar yuvasına, Efes Pilsen’e döndü. 29 Aralık 2007’de Darüşşafaka karşısında 27 sayıyla oynadı. 2008-2009’da efsanevi bir final serisiyle Efes Pilsen’i tekrar şampiyonluğa taşıyan isimlerden biri oldu. 10 senelik bir lig deneyimi bulunan Ender Arslan, 14 Kasım 2011’de 300. lig maçına çıkma onurunu da hanesine yazdırdı. Yıldız oyun kurucu Türkiye’de 5 şampiyonluk içeren, toplam 12 kupa kazandı.

Milli Takım’da 253 maç

Ender Arslan 16, 18, 20 Yaş Altı Milli Takımları’nda oynayarak başladı Türkiye’nin formasını giymeye. 1999’da 16 Yaş Altı, 2000 ve 2002’de 20 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda yer aldı ve 2002’de Litvanya’nın Vilnius şehrinde gerçekleştirilen organizasyonda Slovenya’ya 28, Ukrayna’ya 29 sayı atan Ender Arslan, turnuvayı 17,4 sayı 3,4 asist ortalamalarıyla tamamlayarak dikkatleri üzerine çekti. 2005’te Türkiye Üniversite Milli Takımı’yla Dünya Üniversite Oyunları’na katıldı. Ayrıca bir organizasyon çerçevesinde ilk A Milli Takım deneyimini Sırbistan-Karadağ’da düzenlenen 2005 Avrupa Şampiyonası’nda yaşadı. Daha sonra Japonya’daki 2006 Dünya Şampiyonası’nda görev alan oyuncu, 5-8 turunda Litvanya potasına 18 sayı göndererek dünya altıncılığında pay sahibi oldu. 2007 ve 2009 Avrupa Şampiyonalarına da katılan Ender Arslan, 2009’da 9,8 sayı ortalaması tutturdu. Ülkemizde düzenlenen 2010 Dünya Şampiyonası’nda ikinci olup gümüş madalya kazanan milli takımımızın parçasıydı ve yarı finalde Sırbistan karşısında 12 sayı üreterek finale giden yolda değerli bir katkı sağladı.

1.90 metre boyundaki Ender Arslan 253 kez Milli Takım forması giyerek bu alanda da önemli bir başarı elde etti.​

Cevap: #33 Ender Arslan

Ender'in gelmesine başta sıcak bakıyordum ama yorumlar genelde olumsuz yönde. Yerli olması, rotasyonu genişletecek olması avantaj ama keşke Tunçeri için şartları zorlasaydık.

Ender'in gelmesine başta sıcak bakıyordum ama yorumlar genelde olumsuz yönde. Yerli olması, rotasyonu genişletecek olması avantaj ama keşke Tunçeri için şartları zorlasaydık.

Tutku varken Kerem'in gelmesi gereksiz olurdu. Benzer tipte oyun kurucular sonuçta. Ender bu iki isimden farklı J.Johnson tarzı bir adam ve Jerry'nin yerine direk olarak alınmış bir adam Ender. Tek avantajı Türk olması en az Jerry Johnson kadar de dengesiz ve çok kötü bir sezon da geçirdi Efes'de o açıdan soru işareti. Eğer kendine gelirse iyi katkı verir. Ben de şüpheli bakıyorum ve çok şey beklemiyorum ama Türk olduğu için itiraz edemiyorum.

Şu anda kesin olan bir şey kesinlikle çok iyi bir guarda ihtiyacımız olduğu.

İnşallah başarılı olur fakat her durumda bize Tutku ve Ender'in önünde birinci opsiyon olacak bir oyun kurucu lazım bence.

Üst Alt