Koronavirüs Hakkında Önemli Bilgiler

Şüphelendiğiniz durumlarda 184'ü arayın!

83. Oscar Ödülleri (2011)


ADAYLAR



En iyi film adayları:

127 Hours (2010)

Black Swan (2010)

The Fighter (2010)

Inception (2010)

The Kids Are All Right (2010)

The King’s Speech (2010)

The Social Network (2010)

Toy Story 3 (2010)

True Grit (2010)

Winter’s Bone (2010)





En İyi Erkek Oyuncu:

Javier Bardem for Biutiful (2010)

Jeff Bridges for True Grit (2010)

Jesse Eisenberg for The Social Network (2010)

Colin Firth for The King’s Speech (2010)

James Franco for 127 Hours (2010)





En iyi Kadın oyuncu:

Annette bening for The Kids Are All Right (2010)

Nicole Kidman for Rabbit Hole (2010)

Jennifer Lawrence for Winter’s Bone (2010)

Natalie Portman for Black Swan (2010)

Michelle Williams for Blue Valentine (2010)





En iyi Yardımcı Erkek oyuncu:

Christian Bale for The Fighter (2010)

John Hawkes for Winter’s Bone (2010)

Jeremy Renner for The Town (2010)

Mark Ruffalo for The Kids Are All Right (2010)

Geoffrey Rush for The King’s Speech (2010)





En iyi Yardımcı Kadın oyuncu:

Amy Adams for The Fighter (2010)

Helena Bonham Carter for The King’s Speech (2010)

Melissa Leo for The Fighter (2010)

Hailee Steinfeld for True Grit (2010)

Jacki Weaver for Animal Kingdom (2010)





En iyi Yönetmen:

Darren Aronofsky for Black Swan (2010)

Ethan Coen, Joel Coen for True Grit (2010)

David Fincher for The Social Network (2010)

Tom Hooper for The King’s Speech (2010)

David O. Russell for The Fighter (2010)





En İyi Özgün Senaryo:

Another Year (2010): Mike Leigh

The Fighter (2010): Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson

Inception (2010): Christopher Nolan

The Kids Are All Right (2010): Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg

The King’s Speech (2010): David Seidler





En İyi Uyarlama Senaryo:

127 Hours (2010): Danny Boyle, Simon Beaufoy

Toy Story 3 (2010): Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich

True Grit (2010): Joel Coen, Ethan Coen

Winter’s Bone (2010): Debra Granik, Anne Rosellini

The Social Network (2010) Aaron Sorkin





En İyi Animasyon:

How to Train Your Dragon (2010)

The Illusionist (2010)

Toy Story 3 (2010)





En İyi Sinematografi:

Black Swan (2010): Matthew Libatique

Inception (2010) Wally Pfister

The King’s Speech (2010): Danny Cohen

The Social Network (2010) Jeff Cronenweth

True Grit (2010) Roger Deakins





En İyi Kurgu:

Black Swan (2010) Andrew Weisblum

The Fighter (2010) Pamela Martin

The King’s Speech (2010) Tariq Anwar

127 Hours (2010 Jon Harris

The Social Network (2010) Angus Wall and Kirk Baxter





En İyi Sanat Yönetmenliği:

Alice in Wonderland (2010, Robert Stromberg , Karen O’Hara

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 (2010), Stuart Craig , Stephenie McMillan

Inception (2010), Guy Hendrix Dyas (Production Design), Larry Dias and Doug Mowat

The King’s Speech (2010), Eve Stewart (Production Design), Judy Farr

True Grit (2010), Jess Gonchor (Production Design), Nancy Haigh





En İyi Kostüm:

Alice in Wonderland (2010) Colleen Atwood

I Am Love (2010) Antonella Cannarozzi

The King’s Speech (2010) Jenny Beavan

The Tempest (2010) Sandy Powell

True Grit (2010) Mary Zophres





En İyi Makyaj:

Barney’s Version (2010)

The Way Back (2010)

The Wolfman (2010)





En İyi Film Müziği:

How to Train Your Dragon (2010) John Powell

Inception (2010) Hans Zimmer

The King’s Speech (2010) Alexandre Desplat

127 Hours (2010) A.R. Rahman

The Social Network (2010) Trent Reznor and Atticus Ross





En İyi Orijinal Şarkı :

Coming Home from Country Strong (2010) Music and Lyric by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey

I See the Light from Tangled (2010) Music by Alan Menken Lyric by Glenn Slater

If I Rise from 127 Hours (2010) Music by A.R. Rahman Lyric by Dido and Rollo Armstrong

We Belong Together from Toy Story 3 (2010) Music and Lyric by Randy Newman





En İyi Ses Miksajı:

Inception (2010) Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick

The King’s Speech (2010) Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley

Salt (2010) Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin

The Social Network (2010 Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten

True Grit (2010) Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland





En İyi Ses Kurgusu:

Inception (2010) Richard King

Toy Story 3 (2010) Tom Myers and Michael Silvers

Tron: Legacy (2010) Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague

True Grit (2010) Skip Lievsay and Craig Berkey

Unstoppable (2010) Mark P. Stoeckinger





Görsel Efekt dalındaki adaylar:

Alice in Wonderland (2010) Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 (2010) Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi

Hereafter (2010) Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell

Inception (2010) Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb

Iron Man 2 (2010) Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick





Yabancı dilde en iyi film:

Biutiful (2010): Alejandro González Iñárritu(Mexico)

Dogtooth (2009): Giorgos Lanthimos(Greece)

In a Better World (2010): Susanne Bier(Denmark)

Incendies (2010): Denis Villeneuve(Canada)

Outside the Law (2010): Rachid Bouchareb(Algeria)





En İyi Belgesel:

Exit through the Gift Shop (Producers Distribution Agency) Banksy and Jaimie D’Cruz A Paranoid Pictures Production

Gasland Josh Fox and Trish Adlesic A Gasland Production

Inside Job (Sony Pictures Classics) Charles Ferguson and Audrey Marrs A Representational Pictures Production

Restrepo (National Geographic Entertainment) Tim Hetherington and Sebastian Junger An Outpost Films Production

Waste Land Lucy Walker and Angus Aynsley (Arthouse Films) An Almega Projects Production





Kısa Metraj en iyi belgesel:

Killing in the Name Nominees to be determined A Moxie Firecracker Films Production

Poster Girl Nominees to be determined A Portrayal Films Production

Strangers No More Karen Goodman and Kirk Simon A Simon & Goodman Picture Company Production

Sun Come Up Jennifer Redfearn and Tim Metzger A Sun Come Up Production

The Warriors of Qiugang Ruby Yang and Thomas Lennon A Thomas Lennon Films Production





Kısa metraj en iyi film: Animasyon:

Day & Night (2010) A Pixar Animation Studios Production Teddy Newton

The Gruffalo (2010) Jakob Schuh and Max Lang

Let’s Pollute (2010) Geefwee Boedoe

The Lost Thing (2010) A Passion Pictures Australia Production Shaun Tan and Andrew Ruhemann

Madagascar, carnet de voyage (2010) A Sacrebleu Production Bastien Dubois





Kısa metraj en iyi film:

The Confession (National Film and Television School) A National Film and Television School Production Tanel Toom

The Crush (Network Ireland Television) A Purdy Pictures Production Michael Creagh

God of Love A Luke Matheny Production Luke Matheny

Na Wewe (Premium Films) A CUT! Production Ivan Goldschmidt

Wish 143 A Swing and Shift Films/Union Pictures Production Ian Barnes and Samantha Waite
 
Cevap: 83. Oscar Ödülleri (2011)



Ordaki filmlerden Inception, Fighter, Social Network ve Animal Kingdom'u izledim



Animal Kingdom>Social Network>Fighter=Inception diye siralarim.
 
Cevap: 83. Oscar Ödülleri (2011)



izlediklerime gore



1.127 Hours

2.Social Network

3.Inception

4.Black Swan

5.The Fighter
 
Cevap: 83. Oscar Ödülleri (2011)



ADAYLAR



En iyi film adayları:

127 Hours (2010)

Black Swan (2010)

The Fighter (2010)

Inception (2010)

The Kids Are All Right (2010)

The King’s Speech (2010) √

The Social Network (2010)

Toy Story 3 (2010)

True Grit (2010)

Winter’s Bone (2010)





En İyi Erkek Oyuncu:

Javier Bardem for Biutiful (2010)

Jeff Bridges for True Grit (2010)

Jesse Eisenberg for The Social Network (2010)

Colin Firth for The King’s Speech (2010) √

James Franco for 127 Hours (2010)





En iyi Kadın oyuncu:

Annette Bening for The Kids Are All Right (2010) √

Nicole Kidman for Rabbit Hole (2010)

Jennifer Lawrence for Winter’s Bone (2010)

Natalie Portman for Black Swan (2010)

Michelle Williams for Blue Valentine (2010)





En iyi Yardımcı Erkek oyuncu:

Christian Bale for The Fighter (2010) √

John Hawkes for Winter’s Bone (2010)

Jeremy Renner for The Town (2010)

Mark Ruffalo for The Kids Are All Right (2010)

Geoffrey Rush for The King’s Speech (2010)





En iyi Yardımcı Kadın oyuncu:

Amy Adams for The Fighter (2010)

Helena Bonham Carter for The King’s Speech (2010)

Melissa Leo for The Fighter (2010) √

Hailee Steinfeld for True Grit (2010)

Jacki Weaver for Animal Kingdom (2010)





En iyi Yönetmen:

Darren Aronofsky for Black Swan (2010)

Ethan Coen, Joel Coen for True Grit (2010)

David Fincher for The Social Network (2010) √

Tom Hooper for The King’s Speech (2010)

David O. Russell for The Fighter (2010)





En İyi Özgün Senaryo:

Another Year (2010): Mike Leigh

The Fighter (2010): Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson

Inception (2010): Christopher Nolan √

The Kids Are All Right (2010): Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg

The King’s Speech (2010): David Seidler





En İyi Uyarlama Senaryo:

127 Hours (2010): Danny Boyle, Simon Beaufoy √

Toy Story 3 (2010): Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich

True Grit (2010): Joel Coen, Ethan Coen

Winter’s Bone (2010): Debra Granik, Anne Rosellini

The Social Network (2010) Aaron Sorkin





En İyi Animasyon:

How to Train Your Dragon (2010)

The Illusionist (2010)

Toy Story 3 (2010) √





En İyi Sinematografi:

Black Swan (2010): Matthew Libatique

Inception (2010) Wally Pfister √

The King’s Speech (2010): Danny Cohen

The Social Network (2010) Jeff Cronenweth

True Grit (2010) Roger Deakins





En İyi Kurgu:

Black Swan (2010) Andrew Weisblum

The Fighter (2010) Pamela Martin

The King’s Speech (2010) Tariq Anwar

127 Hours (2010) Jon Harris

The Social Network (2010) Angus Wall and Kirk Baxter √





En İyi Sanat Yönetmenliği:

Alice in Wonderland (2010), Robert Stromberg , Karen O’Hara

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 (2010), Stuart Craig , Stephenie McMillan

Inception (2010), Guy Hendrix Dyas (Production Design), Larry Dias and Doug Mowat

The King’s Speech (2010), Eve Stewart (Production Design), Judy Farr √

True Grit (2010), Jess Gonchor (Production Design), Nancy Haigh



________________________________



Diğerleri hakkında bir fikrim yok. Bu arada True Grit'i izlemediğim için birçok dalda görmezden geldim. Özellikle Sinematografi ve Sanat Yönetmenliği gibi dallarda ödüle yakın gibi hissediyorum ama dediğim gibi izlemediğim için görmezden gelmek zorundaydım. Hatta Yönetmen ödülünü de alabilirler Coen Kardeşler.



Özgün senaryoda Inception'ı seçtim çünkü gerçekten özgün bir şey var ortada. Her gün hayatta yaşadığımız bir şey olsa dahi, çok üzerinde durmayız. Bilinçaltımıza işler yine de. Senaryonun bazı kısımları kılıfa uydurma falan olsa da, Akademi'nin bunları görmezden geldiğini biliyoruz. Slumdog Millionaire gibi delik teşik, son derece kılıfa uydurma bir filme bile özgün senaryo ödülü vermişlerdi.



127 Hours oldukça olağandışı bir hikaye. Böyle bir olayı gerçek şekliyle aktarıp da kötü bir şey çıkartamazsınız ortaya.



Inception'ın en iyi kurgu adayları arasında yer alması gerekiyordu. Hatta ödülü de alması gerekiyordu.
 
Cevap: 83. Oscar Ödülleri (2011)



yahudi lobisi 'King's speech' deki kral gerçekte anti-seminist olduğu için(filme yansıtılmasa bile) hiç bir dalda oy vermeyin diye juriye baskı yapmış.Bakalım işe yaramış mı..
 
Cevap: 83. Oscar Ödülleri (2011)



En iyi film adayları:

127 Hours (2010)

Black Swan (2010)

The Fighter (2010)

Inception (2010)

The Kids Are All Right (2010)

The King’s Speech (2010)

The Social Network (2010)

Toy Story 3 (2010)

True Grit (2010)

Winter’s Bone (2010)





En İyi Erkek Oyuncu:

Javier Bardem for Biutiful (2010)

Jeff Bridges for True Grit (2010)

Jesse Eisenberg for The Social Network (2010)

Colin Firth for The King’s Speech (2010)

James Franco for 127 Hours (2010)





En iyi Kadın oyuncu:

Annette bening for The Kids Are All Right (2010)

Nicole Kidman for Rabbit Hole (2010)

Jennifer Lawrence for Winter’s Bone (2010)

Natalie Portman for Black Swan (2010)

Michelle Williams for Blue Valentine (2010)





En iyi Yardımcı Erkek oyuncu:

Christian Bale for The Fighter (2010)

John Hawkes for Winter’s Bone (2010)

Jeremy Renner for The Town (2010)

Mark Ruffalo for The Kids Are All Right (2010)

Geoffrey Rush for The King’s Speech (2010)





En iyi Yardımcı Kadın oyuncu:

Amy Adams for The Fighter (2010)

Helena Bonham Carter for The King’s Speech (2010)

Melissa Leo for The Fighter (2010)

Hailee Steinfeld for True Grit (2010)

Jacki Weaver for Animal Kingdom (2010)





En iyi Yönetmen:

Darren Aronofsky for Black Swan (2010)

Ethan Coen, Joel Coen for True Grit (2010)

David Fincher for The Social Network (2010)

Tom Hooper for The King’s Speech (2010)

David O. Russell for The Fighter (2010)





En İyi Özgün Senaryo:

Another Year (2010): Mike Leigh

The Fighter (2010): Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson

Inception (2010): Christopher Nolan

The Kids Are All Right (2010): Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg

The King’s Speech (2010): David Seidler





En İyi Uyarlama Senaryo:

127 Hours (2010): Danny Boyle, Simon Beaufoy

Toy Story 3 (2010): Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich

True Grit (2010): Joel Coen, Ethan Coen

Winter’s Bone (2010): Debra Granik, Anne Rosellini

The Social Network (2010) Aaron Sorkin





En İyi Animasyon:

How to Train Your Dragon (2010)

The Illusionist (2010)

Toy Story 3 (2010)





En İyi Sinematografi:

Black Swan (2010): Matthew Libatique

Inception (2010) Wally Pfister

The King’s Speech (2010): Danny Cohen

The Social Network (2010) Jeff Cronenweth

True Grit (2010) Roger Deakins





En İyi Kurgu:

Black Swan (2010) Andrew Weisblum

The Fighter (2010) Pamela Martin

The King’s Speech (2010) Tariq Anwar

127 Hours (2010 Jon Harris

The Social Network (2010) Angus Wall and Kirk Baxter





En İyi Sanat Yönetmenliği:

Alice in Wonderland (2010, Robert Stromberg , Karen O’Hara

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 (2010), Stuart Craig , Stephenie McMillan

Inception (2010), Guy Hendrix Dyas (Production Design), Larry Dias and Doug Mowat

The King’s Speech (2010), Eve Stewart (Production Design), Judy Farr

True Grit (2010), Jess Gonchor (Production Design), Nancy Haigh
 
Üst Alt