#89 Sofiane Feghouli(ARŞİV) - Sayfa 336 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Arkadaş bu Fatih Terim size ne yaptı tam olarak açıklayın da öğrenelim. Hocaya karşı efsaneler yaratmaktan vazgeçmek lazım. Türk milletinin toplumsal hafızası zayıf olduğu için geçmişte içine düştükleri durumları kolayca unutabiliyorlar. Bir diğer problemimiz de başarılı insanları aşağıya çekmeye çalışma çabası.

Öncelikle Feghouli'nin maaşı ve getirebileceği bonservisi düşünürsek satılmak istenmesi ekonomik yapısı dengesiz olan bizim için çok normal bir durum. Bu hala daha geçerli.

Oyuncunun kadro dışı süreci de bir motivasyon ittirmesine neden oldu. Ama Fatih Terim hatasıdır ama antrenörün motivasyon stratejisidir ben orasını bilemem, ben sonuca bakarım. Oyuncuları doğru şekilde idare etmek hocanın görevidir bunu iyi yapanlar başarılı antrenör oluyor. Sahada maçı çıkıp kazanan oyuncudur, Antrenörün yapabileceği oyunculara maçın, sezonun önemini kavratmak ve doğru antrenman teknik çalışmaları ile doğru saha içi taktik müdahalelerle oyunun akışına yön vermektir. Oyuncular güçlü zinde ve rahat ortam hissettikleri yerlerde performans vermeye başlar bu da sahaya olumlu tesir eder. Örneğin bugün Feghouli'yi alıp fener'e koysak muhtemelen verim alamazlar çünkü idare mekanizması o kulüpte doğru çalışmıyor. Zamanında bizde de böyleydi hatırlamayan arkadaşlar mevcut maalesef.

Feghouli meselesinin finalinde sonuç olumlu mu? bitti bunun ötesinde söylenecekler farazi olduğu gibi saçma sanrılar ve hezeyanlardan ibarettir. Senelik 4 mio'nun tek başına şampiyon yapsın diye verilmekte olduğunu da algılamak zor değil. Bizim ölçeğimizde yıldız star oyuncu maaşıdır bu, Aynı şey Belhanda ve Muslera içinde geçerli. Para ölçeğinde talepte artacak. Yoksa neyimize bu paraları vermek bizim.

Benim Takımda en beğendiğim iki adamdan biri Feghouli'dir. Böyle oynadığı sürece başımızın üstünde yeri var. Umarım geçen sezon olduğu gibi maaşının hakkını vermeye devam eder ve kulübün simge oyuncularında birine dönüşür.

Takim olusumu ve takim olmak, takim ici dissiplini, takim icerisindeki dengeler gibi konulari kapsiyor, ancak kulaklar bunlara genel olarak sagirdir buralarda. Aslinda basarinin sirri da burada yatar, yoksa iyi futbolcu alip, iyi futbolcu ile calisan her hoca sampiyon olur, ama basarili olan bir takim vardir herzaman sadece.

Bana kalirsa Feghouli´nin ilk sezonda sampiyonlukta önemli katkisi vardi, ancak ben Feghouli´nin bu sezon ikinci yariya kadar baya bir yerildigini hatirliyorum, özellik ile de tembel olmasindan. Kesik yedikten sonra, bizdeki en iyi performansini gösterdigi gercegi yazdiklarini dogrular cinste aslinda... Burnun sürtüldügü dönemlerinden bir tanesinde, hoca oyundan cikartiginda sprint atti resmen. Demekki yeniden kanitlamak icin kendisini bir neden vardi oyunda...

Simdi burada arkadaslar söyle zannediyor olayi. Bir oyuncu iyi oynuyorsa, kendisine her türlü taviz verilmeli. Ve diyer oyuncular koyun oldugu icin, bundan asla etkilenmemeli, ve etkileniyorsa da, bu oyuncularin sucu oluyor, ve profesyonel davranmamis oluyorlar sonunda... Futbolcular hayvan sürüsü degil, insandir. Zil takip oynatirlar adami.

Bu olaylar bir cok insanin calistigi bir muesse se de böyle yürür, hele ki spor kulüplerinde. Bekleneni yapmayan oyuncuya formayi verirsen, bir daha seni kimse takmaz, taviz vere vere de, tüm takim birden pavyona döner. Bizde 2013-2017 arasi oldugu gibi. Herkes "istedigimi yaparim", moduna girdigi vakit, gecmis olsun diyerek, sonunda tüm takimi temizleyebiliriz.

Sevmeme ragmen, yabanci hocalardan örnek vermeye zorlaniyorum bu konularda, sanki bizde buz hokeyi oynaniyormus gibi. Fatih Terim cünkü bana göre coktan önemli bir marka olmus ve basarisindan dolayi, yaptigi tercihlerinden örnek verilmesi gereken bir hocaya bürünmüstür.

Ama bu tarz olaylarin ortasinda bulunan ve performanstan bile öte prensiplerini tercihlerinin arkasinda yatmasinda en önemli hoca Ferguson´dur belkide. Takimin basarisini etkileyecek bir oyuncu gördügü vakit cezasini keserdi, ki dissiplin fanatigi olmak ile alakasi da yok bunun. Ama uzun vadeli basari icin, bu gibi hamleler önemlidir, bazen sadece oyuncu acisindan degil takim acisindan bu önemlidir. Bir sampiyonlugu hic bir oyuncu kazanmaz tek basina, sadece takim ile kazanirsin. Beckham futbolda megastar oldugu dönemlerde Ferguson bu sorunlari yasadi kendisi ile, ve sonunda takimdan dahi gönderdi, sürec de Ferguson´un kararlarini hakli göstermistir...

Futbol uzun vadede bir sonuclar silsilesidir, eger hoca bir hamle yapiyor, ve sonucta takima pozitif etki ediyorsa, dogru yapmis demektir. Eger Feghouli ikinci yarida top oynamasaydi, durum farkli olurdu, ama bizdeki en iyi performansini gösterdigine göre, kendisi acisindan verilen ilacin dogru oldugunu gösteriyor...

Feghouli hem performansini yüksellti, hemde takimi daha cok sahiplenmeye basladi. Özellik ile yildiz oyuncularda zaten amac bu olmalidir. Balik bastan kokar cünkü.

Takim olusumu ve takim olmak, takim ici dissiplini, takim icerisindeki dengeler gibi konulari kapsiyor, ancak kulaklar bunlara genel olarak sagirdir buralarda. Aslinda basarinin sirri da burada yatar, yoksa iyi futbolcu alip, iyi futbolcu ile calisan her hoca sampiyon olur, ama basarili olan bir takim vardir herzaman sadece.

Bana kalirsa Feghouli´nin ilk sezonda sampiyonlukta önemli katkisi vardi, ancak ben Feghouli´nin bu sezon ikinci yariya kadar baya bir yerildigini hatirliyorum, özellik ile de tembel olmasindan. Kesik yedikten sonra, bizdeki en iyi performansini gösterdigi gercegi yazdiklarini dogrular cinste aslinda... Burnun sürtüldügü dönemlerinden bir tanesinde, hoca oyundan cikartiginda sprint atti resmen. Demekki yeniden kanitlamak icin kendisini bir neden vardi oyunda...

Simdi burada arkadaslar söyle zannediyor olayi. Bir oyuncu iyi oynuyorsa, kendisine her türlü taviz verilmeli. Ve diyer oyuncular koyun oldugu icin, bundan asla etkilenmemeli, ve etkileniyorsa da, bu oyuncularin sucu oluyor, ve profesyonel davranmamis oluyorlar sonunda... Futbolcular hayvan sürüsü degil, insandir. Zil takip oynatirlar adami.

Bu olaylar bir cok insanin calistigi bir muesse se de böyle yürür, hele ki spor kulüplerinde. Bekleneni yapmayan oyuncuya formayi verirsen, bir daha seni kimse takmaz, taviz vere vere de, tüm takim birden pavyona döner. Bizde 2013-2017 arasi oldugu gibi. Herkes "istedigimi yaparim", moduna girdigi vakit, gecmis olsun diyerek, sonunda tüm takimi temizleyebiliriz.

Sevmeme ragmen, yabanci hocalardan örnek vermeye zorlaniyorum bu konularda, sanki bizde buz hokeyi oynaniyormus gibi. Fatih Terim cünkü bana göre coktan önemli bir marka olmus ve basarisindan dolayi, yaptigi tercihlerinden örnek verilmesi gereken bir hocaya bürünmüstür.

Ama bu tarz olaylarin ortasinda bulunan ve performanstan bile öte prensiplerini tercihlerinin arkasinda yatmasinda en önemli hoca Ferguson´dur belkide. Takimin basarisini etkileyecek bir oyuncu gördügü vakit cezasini keserdi, ki dissiplin fanatigi olmak ile alakasi da yok bunun. Ama uzun vadeli basari icin, bu gibi hamleler önemlidir, bazen sadece oyuncu acisindan degil takim acisindan bu önemlidir. Bir sampiyonlugu hic bir oyuncu kazanmaz tek basina, sadece takim ile kazanirsin. Beckham futbolda megastar oldugu dönemlerde Ferguson bu sorunlari yasadi kendisi ile, ve sonunda takimdan dahi gönderdi, sürec de Ferguson´un kararlarini hakli göstermistir...

Futbol uzun vadede bir sonuclar silsilesidir, eger hoca bir hamle yapiyor, ve sonucta takima pozitif etki ediyorsa, dogru yapmis demektir. Eger Feghouli ikinci yarida top oynamasaydi, durum farkli olurdu, ama bizdeki en iyi performansini gösterdigine göre, kendisi acisindan verilen ilacin dogru oldugunu gösteriyor...

Feghouli hem performansini yüksellti, hemde takimi daha cok sahiplenmeye basladi. Özellik ile yildiz oyuncularda zaten amac bu olmalidir. Balik bastan kokar cünkü.

Bu anlattıklarına bir örnekte mesela Hagi, Fatih Terim döneminde saha içi agresiflik dışında her hangi bir problemle gündeme gelmez iken onun gidişi ve Lucescu'nun gelmesiyle antrenör ile maç içi maç dışı sık sık kavga etmeye başlamıştı Jardel ile beraber Real maçı devre arası sahaya çıkmıyoruz resti çekmişlerdi. Yine glasgow maçında Luce'nin elini sıkmamış, Ve bir çok maçta taktiklerden şikayetçi olduğunu belirtip müdahale etmeye başlamıştı. Zaten ertesi sezonda futbola veda etti. Şu haber de o dönem ki vaziyeti ortaya koyuyor. Belki de Fatih hoca kalmış olsa Hagi'yi 1-2 sezon daha fazla izleyecek idik. Ama bu tamamen varsayımsal ve boş muhabbet ben orada değilim, benim anlatmak istediğim "oyuncu idaresi kısmının" önemi, ülkemizde nedense hep geri planda tutuluyor ama bu meslekte en kritik nokta burası.

Hagi : “Fatih Hoca’da yine benim gibi her zaman bir numara olmak isteyen birisidir. Her zaman kazanmak isteyen birisidir. Dolayısıyla kendisiyle çok iyi anlaştık. Bize birçok şey öğretti ve kendisi ile birçok güzel anılarımız oldu. Bize çok yardımcı oldu. Biz de ona yardımcı olduk."
  • "Fatih Hoca’yla tek bir anım var o da 4 yıl boyunca süren bir anı. Kendisiyle çok iyi bir işbirliği içerisinde çalıştık kendisine büyük saygım var. Kendisi de bana aynı zamanda saygı göstermektedir. Ama bu iş birliği sonucunda başarıyı elde ettik, yani bu başarıya imza attık hep birlikte.”

• Teknik direktör Fatih Terim'e de değinen tecrübeli futbolcu Feghouli, "Fatih Terim, Türkiye'nin bir numaralı teknik direktörü. Kazandığı kupalarla bunu kanıtladı. Avrupa'nın en tecrübeli antrenörlerinden bir tanesi... Mükemmel bir motivasyoncu; bize müthiş destek oluyor" dedi.

Bu anlattıklarına bir örnekte mesela Hagi, Fatih Terim döneminde saha içi agresiflik dışında her hangi bir problemle gündeme gelmez iken onun gidişi ve Lucescu'nun gelmesiyle antrenör ile maç içi maç dışı sık sık kavga etmeye başlamıştı Jardel ile beraber Real maçı devre arası sahaya çıkmıyoruz resti çekmişlerdi. Yine Ümit Karan'ın anlattığına göre glasgow maçında Luce'nin elini sıkmamış, Ve bir çok maçta taktiklerden şikayetçi olduğunu belirtip müdahale etmeye başlamıştı. Zaten ertesi sezonda futbola veda etti. Şu haber de o dönem ki vaziyeti ortaya koyuyor. Belki de Fatih hoca kalmış olsa Hagi'yi 1-2 sezon daha fazla izleyecek idik. Ama bu tamamen varsayımsal ve boş muhabbet ben orada değilim, benim anlatmak istediğim "oyuncu idaresi kısmının" önemi, ülkemizde nedense hep geri planda tutuluyor ama bu meslekte en kritik nokta burası.

Hagi tam anlamiyla yildizdi, bunu Hagi´den sonra bir Drogba´da gördüm. Hem kalitesi, hemde özverisi ile. Bir oyuncu hem yetenekli, hemde idmanda herkesten cok/özel calistigi icin yildizdir.

"oyuncu idaresi kismi", yok hükmünde resmen, o yüzden kimse izledigini anlayamiyor.

Bu anlattıklarına bir örnekte mesela Hagi, Fatih Terim döneminde saha içi agresiflik dışında her hangi bir problemle gündeme gelmez iken onun gidişi ve Lucescu'nun gelmesiyle antrenör ile maç içi maç dışı sık sık kavga etmeye başlamıştı Jardel ile beraber Real maçı devre arası sahaya çıkmıyoruz resti çekmişlerdi. Yine glasgow maçında Luce'nin elini sıkmamış, Ve bir çok maçta taktiklerden şikayetçi olduğunu belirtip müdahale etmeye başlamıştı. Zaten ertesi sezonda futbola veda etti. Şu haber de o dönem ki vaziyeti ortaya koyuyor. Belki de Fatih hoca kalmış olsa Hagi'yi 1-2 sezon daha fazla izleyecek idik. Ama bu tamamen varsayımsal ve boş muhabbet ben orada değilim, benim anlatmak istediğim "oyuncu idaresi kısmının" önemi, ülkemizde nedense hep geri planda tutuluyor ama bu meslekte en kritik nokta burası.

Beyler çok kafaya takıyorsunuz. Fatih hoca kendisine söylenenleri bu kadar takmıyordur kafaya. Salalım biraz, şunun şurasında bir iki yıla bir çok yerimiz aşağıya doğru sarkmaya başlayacak, tüm kalkışlar tarihe karışacak.

Beyler çok kafaya takıyorsunuz. Fatih hoca kendisine söylenenleri bu kadar takmıyordur kafaya. Salalım biraz, şunun şurasında bir iki yıla bir çok yerimiz aşağıya doğru sarkmaya başlayacak, tüm kalkışlar tarihe karışacak.

Bu argumani herkes icin kullanabiliriz sanirim. Ok yaydan cikmikstir, bunun sonu gelmez, topraga kadar devam edecegiz.

D-GKhkHX4AIGUri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt