ABD Kongresi Kriptoparayı Tartışıyor


Bitcoin1-640x448.jpg

SEC ve CFTC sözcüleri, ABD Kongresi’ni kriptopara konusunda uyaracak.

Kriptopara, son zamanlardaki büyük değer kayıplarına rağmen gündemin önemli konuları arasında yer almaya devam ediyor. Kriptoparanın ortaya çıkışı ve yaygınlaşması yakın bir geçmişte gerçekleştiği için devletler bu para birimleriyle ilgili ne gibi düzenlemeler yapılması gerektiğini henüz kestirebilmiş değil. Örneğin Çin kriptopara madenciliğini engellemeye çalışırken, Güney Kore farklı açıklamalarıyla yatırımcıları ikilemde bırakıyor.

SEC (Securities and Exchange Commission) ve CFTC (Commodity Futures Trading Commission) sözcüleri, ABD Kongresini kriptoparanın tehlikeleri konusunda uyaracak. Söylenene göre sözcüler kriptopara borsasıyla ilgili yüzeysel kanunların gözden geçirilmesini ve değiştirilmesini tavsiye edecek.

Sanal para birimleriyle ilgili konular SEC, CFTC, Maliye Bakanlığı ve eyalet kanunları arasında kalıyor. Bu durumda bir birimin verdiği karar, diğer birimin kurallarıyla çakışabiliyor. Sözcüler özellikle bu durumun düzeltilmesinden yanalar.

Amerika’da yapılacak bir kanuni düzenleme, kriptoparanın geleceğinde önemli etkiye sebep olabilir. Bakalım ABD Kongresi, SEC ve CFTC sözcülerinin uyarılarının ardından nasıl bir yol izleyecek.

technopat
 
Üst Alt