Akıl oyunları - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Akıl oyunları

Cevap: Akıl oyunları

Kırmızı ve yeşil şekillerle kare oluşurula biliyor fakat dikdörtgen oluşturulurken 1 kare boşluk kalıyor.[Anlatamadım galiba :)]

3 x 3 = 9 birimlik bir şekilden, 2 x 5 = 10 birimlik bir şekil yaratmaya çalışırsan 1 kare boşluk olur elbet.:) Ama yanıt bu değil.

Sonuçta şekiller üsttekinden altakine değişmezken, 5 x 13 ölçülerinde yerleştirilmiş bir şekilden, yine 5 x 13 ölçülerine yerleştirlmiş bir diğer şekile (şekili oluşturan bileşenler değiştirilmeksizin, sadece yerleri değiştirilerek) 1 kare nasıl boş kalabilir?

3 x 3 = 9 birimlik bir şekilden, 2 x 5 = 10 birimlik bir şekil yaratmaya çalışırsan 1 kare boşluk olur elbet.:) Ama yanıt bu değil.

Sonuçta şekiller üsttekinden altakine değişmezken, 5 x 13 ölçülerinde yerleştirilmiş bir şekilden, yine 5 x 13 ölçülerine yerleştirlmiş bir diğer şekile (şekili oluşturan bileşenler değiştirilmeksizin, sadece yerleri değiştirilerek) 1 kare nasıl boş kalabilir?

Çok uğraştım ama bulamadım. :eek:

Bilgisayar ortamında 3D şemada yaptım.. tek sebep, kırmızı sütunun dikey durduğu tabandan çekilmesi. böylece en alt safhada bir parça eksik kalıyor. sebep bu. elbette tüm alan içinde herhangi bir hacim değişmesi söz konusu diğil. 4 boyutlu pratikte, parça etkisi herhangi bir değişime uğramıyor ancak resimden gözüktüğü kadarıyla 1 parça boşluk meydana geliyor. ama tam olarak cevabı, uzun kırmızı çubuğun alt safhadan kaldırılması ve alt katmandaki parça sayısının azalması. ama yinede sorunsal türevine girmez bu :D

Açıklıyorum; :)

Öncelikle olay belirtilen kırmızı L şeklinde değil, üçgenlerde;

Turuncu ve mor üçgenler sırasıyla 2 x 5 ve 3 x 8 kenar uzunluklarına sahip yani eğimleri eşit değil. Bu durumda komple şekil bir üçgen gibi görünse de değil.

Üçgeni belirtecek gerçek bir çizgi çekersek üsttekinde boşluk 2 sinde -1 birim kare boşluk olacak kadar- dışa doğru fazlalık var. 1 birim karelik fark buradadır.

2 türlüde aynı kapıya çıkıyo zaten. Üçgenlerden yola çıkılarakta aynı şey aslında... . uzun kırmızı kutuyu alttan almadığımda değişen birşey olmadı çünkü.. teker teker hepsinin yerlerini değiştiripte denedim.

Bir soru da benden

Çok basit bir soru;

Bir cinayet işleniyor,cinayetin görgü tanığı polislere "katil adama sivri bir cisimle birkaç kez vurdu ve cesetle birlikte havuza attı" diyor.Polisler havuzda sadece cest buluyorlar.Katil adamı ne ile öldürmştür?

Bir soru da benden

Çok basit bir soru;

Bir cinayet işleniyor,cinayetin görgü tanığı polislere "katil adama sivri bir cisimle birkaç kez vurdu ve cesetle birlikte havuza attı" diyor.Polisler havuzda sadece cest buluyorlar.Katil adamı ne ile öldürmştür?

Sivri bir buz parçası olabilir. Havuza düşünce erir ve kaybolur.

2 soru daha;

1-) Alt katta 3 tane elektrik düğmesi ve bu elektrik düğmeleri için 3 katta 3 adet normal ampul var. Elektrik düğmelerinin olduğu yerden bu ampulleri göremiyorsunuz. Her 3 düğmenin hangi lambaya ait olduğunu kesin olarak bilmek için üst kata kaç kez çıkmak gerekir.

2-) Bir odada enine bir boru döşeli ve bu borunun içinden su geçiyor. Ancak borunun herhangi bir yöne eğimi yok ve bu boruyu tahrip etmeden içindeki suyun hangi yöne aktığını nasıl bulursunuz?

^

1 ) ilk düğmeye bastıktan sonra beklenir. o kapatılır ve 2. düğmeye basılır. sonra odaya girilir. Ampül sönük ve sıcaksa 1., yanıyorsa 2., sönükse 3.'dür... her ışığa aynı formül uygulanır :) dolayısıyla 3 kere..

2) boruyu ısıtırsınız, ısı hangi tarafa ilk etapta daha çok iletilirse su o tarafa akıyor demektir. :) aslında ben sadece suyun sesini duyarakta anlıyabilirim :D

^

1 ) ilk düğmeye bastıktan sonra beklenir. o kapatılır ve 2. düğmeye basılır. sonra odaya girilir. Ampül sönük ve sıcaksa 1., yanıyorsa 2., sönükse 3.'dür... her ışığa aynı formül uygulanır :) dolayısıyla 3 kere..

2) boruyu ısıtırsınız, ısı hangi tarafa ilk etapta daha çok iletilirse su o tarafa akıyor demektir. :) aslında ben sadece suyun sesini duyarakta anlıyabilirim :D

Emir valla iyisin. 2 yanıt da doğru.

Sadece 1. soruda yaptığın işlem, 1 kerede 3 lambanın da hangi düğmeye ait olduğunu anlamak için yeterli. "Dolayısıyla 3 kere" dediğin yeri "Dolayısıyla 1 kere" olarak düzelterek seni tebrik ediyorum.

Emir valla iyisin. 2 yanıt da doğru.

Sadece 1. soruda yaptığın işlem, 1 kerede 3 lambanın da hangi düğmeye ait olduğunu anlamak için yeterli. "Dolayısıyla 3 kere" dediğin yeri "Dolayısıyla 1 kere" olarak düzelterek seni tebrik ediyorum.

biliyorum 1 keredede olur aslında :D tesekkurler

52179938.jpg

boşluğa hangisi gelicek ? A'mı B'mi C'mi D'mi E'mi F'mi G'mi H'mi ? :008: :cool:

Üst Alt