Alex Türk vatandaşı oluyor! - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Alex Türk vatandaşı oluyor!

Cevap: Alex Türk vatandaşı oluyor!

Bunun icin ila ta basbakan'a mi gitmek lazim? B.kunu cikardilar, biz burda bir yerlerimizi yirtiyoruz spor'a siyaset'i bulastirmayin diye ama millet kendi ayaklariyla siyaset'i bulastiriyor.

Allah akil fikir versin Alex'e, sirf millete sirin gorunmek icin basbakan'a gitti. Turk olma arkadas, git kendi ulkene.

Cumhurbaşkanı karar verir

benim bildigim

Hani Kemal Sunal'in "Sark Bülbülü" filminde Bir Sahne var..

Aga: " Kim ula bu Saban, ALLAH midir Muhtarmidir" Oma benziyor bu durum :)

ne var bunda adam 7 yıldır bu ülkede bence çok normal bir durum ayrıca bu konu bizi ilgilendiren bir konu değil sonucta devlet büyükleri karar verecek

Bugün Esenboğa Havalimanın da Alex le A. Yıldırım ı otomobilin arkasında yan yana gördüm bende burada ne işleri var diye düşünmüştüm. Alex in hakemlere yönelik gergin hareketlerini ve sarı kart görmemesi sebebini başkanından aldığı güvenceye bağlıyorum.

''İyi ama bir Alex değil'' cümlesini artık kurmamak için Alex'in adını değiştirmesini bekliyorum:)

Alex gibi harika, profesyönel ve efendi bir futbolcunun Türk olmasina cok sevinirim ama Fenerbahce bu sayede bir yabanci daha fazla oynatabilecek, bu yüzden istemiyorum.

Yok oynatamicagiz ki Turk Statusunde. Tahminim sempatisinden + kizlari filan artik yari Turk oldu diye istiyor. Birde twitter'dan soylemisti 2-3 hafta once Turk olmak istiyorum Aziz Baskan'a soyledim kac kere ama istemiyor galiba diye.

Cevap: SON DAKİKA: Alex Türk oluyor!

Önemli olan Alex'in oynaması değil,önemli olan bu Türk vatandaşı olmanın bu kadar basitleşmesi.Alex'in bir kelime Türkçe konuştuğunu duydun mu hiç?Ya da Alex'in futbolu bıraktıktan sonra Türkiye'de yaşayacağını düşünüyor musun?

Alex takir takir turkce konusuyor arkadasim. Turkiye'de yasamasina gerek yok eminim gelip gidicektir. Ben de sen de Brezilya'da 7 sene yasasan emin ol bir sempatin olurdu 2. vatanin gibi hissedersin. Ha Nobre konusunda, Vederson konusunda sonuna kadar haklisin. Ama Amerika'da da Canada'da da Turkiye'de de 5 sene calisinca alabilmen vatandaslik cok normal

Vatandaslik islemleri sabit degil. Genelde onaylayan meclisler oluyor ve orada dogmadin sonradan gittin ise belirli yukumlulukler var. Mesala 5 yil ya da 7 hatta 10 yil o ulkede yasama sarti falan sonra basvuru ve onay sureci. Fakat bu her kisiyi kapsamaz. Hatta bir ulkeye gittikten hemen sonra da oranin vatandasi olabilirsin. Bunun cok fazla ornekleri var. Dunyanin her yerinde boyle yani Turkiye'ye ozgu birsey degil.

Futbolcular icin de gecerli. Mesala Turkiye'de oynayan yabancilara belirli sartlar sunuyorlar vatandas olmalari icin. Mesala Almanya'da bir Turk isminde birisi Alman vatandasi bile olsa dogustan hatta hic Turkiye'ye gelmese bile direk onu vatandas yapabilir Turkiye.

Sabit bir yontemi yok. Biraz da isine o an ne denk gelirse vatandas yaparsin gibi. Ki bu konuda basbakanlarin ya da cumhurbaskanlarinin ulkedeki sistemlere gore yetkisi var.

Ulkene yararli gorursen tum kurallari umursamayip ki kurallar ne orda bile emin degilim ama istisna durumlari kanunla belirtmislerdir geldikten bir gun sonra bile vatandas yapabilirsin bir kisiyi.

Yani siyasi karar midir falan tartisilir de baska yolu yok ve yetkili kisi bu konuda yetkisini kullanabilir. Esitlige aykiri falan olmasi bu durumun tartisilabilir fakat her ulke bunu yapiyor.

Ihtiyac duyar ve kendisi icin yararli hissederse diger insanlari bekleyen surecler olmadan ozel imza ya da belki ozel kanun maddeleri vardir onlar isletilerek vatandas olur bir kisi.

ay-yildizli-daiane-1238312.Jpeg

Bu Samet kadar Sizin tabirinizle 'ballı' adam görmedim :ays:

Üst Alt