Ali Sami Yen (1886-1951) | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

samiyn12.jpg

Gördüğüm üzere ne yazıkki Ali Sami Yen ile ilgili bir konumuz yok, her ne kadar adını sürekli ansak da kim olduğu hakkında bilgisi olmayan bir çok kişi vardır muhtemelen, o yüzden Ali Sami Yen hakkında bir çok bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Ali Sami (Yen) Bey, 20 Mayıs 1886'da İstanbul`un Kandilli semtinde dünyaya geldi. Babası, ünlü Türk edebiyatçılarından Şemsettin Sami Bey idi. Galatasaray Lisesi’nde öğrenim gören Ali Sami Yen’in futbol hayatı da bu okulda futbol oynayarak başladı. 1905 yılında Galatasaray Lisesi'nden arkadaşları Asım Tevfik (Sonumut), Emin Bülent (Serdaroğlu), Celâl (Şehit), Bekir (Sıtkı), Tahsin Nahit, Nikolof (Kaptan) ve Abidin (Daver) ile birlikte, bir Edebiyat dersi sırasında Galatasaray Futbol Takımını kurma kararını aldı.

Bu kararını şu sözlerle ifade etmektedir :

""1 teşrin 1905'te mektebin beşinci sınıfında edebiyat muallimimiz merhum mehmet ata beyin dersi esnasında birkaç arkadaş baş başa vererek galatasaray'da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik. ilk müteşebbisler oyuna ve mücadeleye meyyal arkadaşlardan asım tevfik sonumut, reşat şirvani, cevdet kalpakçıoğlu, abidin daver, kamil...gibi gençlerdi. mektepde tahsilde bulunan bulgar ve sırp talebesinden çevik ve kuvvetli olanlar da bize iltihak etmişlerdi. asım'ı muhasebeciliğe, cevdet'i ikinci reisliğe seçmiş, kendim de reis olmuştum. asım her hafta arkadaşlardan birer kuruş toplamakda mahir olduğu için kendisini muhasebeci yapmıştık. ben reisliği topu yağlayıp şişirmekle almıştım. topumuza evladım gibi bakardım. zaten varımız yoğumuz da toptu. mektebe gelirken, domuz sokağından geçer, domuz yağı alırdım. topu onunla yağlar, şişirirdim; yamasını yeni pabucumdan kesmiştim. bunu gören arkadaşlar, bana hepimizden fazla paye vermişlerdi. yani o zaman reisliğe ve diğer vazifelere payeyi, en çok çalışan kazanırdı. cevdet de ikinci reisliği formaları yıkadığı için almıştı."

Konuyla ilgili temsili film aşağıdadır :

alisamiyen.jpeg

“Bir isim ve renk sahibi olmak, Türk olmayan takımları yenmek” amacıyla kurduğu Galatasaray Spor Kulübü’nün bir numaralı kurucu üyesi oldu. Ali Sami Yen ayrıca Türk futbolunun önde gelen örgütleyicilerinden de biri idi. 1923 yılında kurulan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı. 1924 Paris Olimpiyatları’na katılan Türk kafilesinin başkanlığını yaptı. 1926-1931 yılları arasında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanlığı görevini yürüttü. Galatasaray'da 1905-1918 arasında 13 yıl, 1925'te 1 yıl olmak üzere iki dönemde toplam 14 yıl başkan olarak hizmet verdi. Ali Sami Yen' in Sarı Kırmızılı kulübe önemli bir katkısı da Galatasaray Müzesi’ni kurmasıydı. Çeşitli kaynaklara göre, 1905 yılında yönettiği Moda-Kadıköy karşılaşması nedeniyle, Ali Sami Yen ilk Türk hakemi idi.

29 haziran 1927’de, yen'in yazdığı, türkiye'de futbolu bilimsel olarak kuralları ve ayrıntılarıyla ele alan ilk kitap olan “futbolun kitabı” adlı kitap basıldı.

rıza-alisamiyn.jpg

Milli Takımın Romanya ile yaptığı ilk maçta, ilk teknik adam olarak takımın başında o vardı. Ali Sami Yen memuriyet hayatını bitirdikten sonra komisyonculuğa başlamıştır. Galatasaray Spor Kulübü'nün kurucusu Ali Sami Yen'in adı, takımın maçlarını oynadığı stada verilmiştir. Ayrıca 2007 Aralık ayında inşasına başlanan ve içinde stad, spor salonu ve AVM olan komplekse de Ali Sami Yen Spor Kompleksi ismi verilmiştir. Ali Sami Yen 1951 yılında vefat etti. Galatasaray Beyoğlu Hasnun Galip Kulüp Merkezi' nden çıkan kortej, çelenkler eşliğinde taraftarlar ve ailesi ile birlikte Feriköy'e yürüdü ve Feriköy mezarlığında toprağa verildi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Ali Sami Yen (1886 - 1951)

Topragi bol olsun nur icinde yatsin. Dunyaya en guzel eserlerden birini birakmis, biraktigi eser de bir asirdan fazladir ayakta.

Hersey icin tesekkurler Ali Sami Yen.

Bir spor kulübünden daha fazlasını kurmuş. Sanki bir devlet bir cumhuriyet kurar gibi amaç ve felsefe oluşturmuş. ilkeler değerler koymuş.

Allah rahmet eylesin Türk futbolu bugün onun değerleriyle biraz olsun ayakta.

Galatasaray öyle büyük değer ki o günler dünya harbine kurtuluş savaşına şehitler verirken bugünlerde Türk futbolunun muhafaza ve müdafasını veriyor. Bunun için planlı olarak sürekli aşağılanmalara karalanmalara maruz kalıyor.

Ama biz biliyoruz ki bize öğretilen değerleri bizim için yüz yıl önce yazılan felsefemizi amacımızı kimse yıpratamayacak.

Sonsuza dek Ali Sami Yen Sonsuza dek Galatasaray.

Galatasaray sayesinde yaşanılan bunca sevincin kaynağı olmak kendisi için büyük bir onur. Toprağı bol olsun.

Yalnız şu 5 dklık temsili filmi kim yaptıysa umarım bu işleri bırakmıştır artık.

“Bir isim ve renk sahibi olmak, Türk olmayan takımları yenmek”

Bu sözler bizlerin kuruluş amacı olmakla birlikte yaşadığımız bu günlerede gönderme yapmaktadır. Mekanın cennet olsun Ali Sami Yen. Aslında Galatasaray futbol takımının kuruluşuyla günün koşullarını anlatan bir film yapılsa çok güzel olabilir. Ayrıca Namık sanada teşekkür ederim bu bilgileri sunduğun için.

“Bir isim ve renk sahibi olmak, Türk olmayan takımları yenmek”

Bu sözler bizlerin kuruluş amacı olmakla birlikte yaşadığımız bu günlerede gönderme yapmaktadır. Mekanın cennet olsun Ali Sami Yen. Aslında Galatasaray futbol takımının kuruluşuyla günün koşullarını anlatan bir film yapılsa çok güzel olabilir. Ayrıca Namık sanada teşekkür ederim bu bilgileri sunduğun için.

Aynen. Tebrikler Namık. Tarihini bilmezsen kendini de bilemezsin.

Ali Sami Yen'i yada Metin Oktay'ı her andığımda gözlerim dolar. Metin Oktay'ı biraz Ali Sami Yen'i hiç görmememe rağmen, benim üzerimde çok ama çok büyük emekleri var.

1794743_10152261873852160_205847487_n.jpg

Bize Fransız diyen soyu belli olmayanlara en büyük kapaktır "Türk olmayan takımları yenmek" ilkesi. Doğum günüm de olan 1 Ekim'in kuruluş günümüz olması, benim için çok çok çok büyük bir gururdur.

10.000. mesajımı Galatasarayımızın kurucusunun başlığına atmak istedim.

İyi ki kurmuş Galatasaray' ı.

Bu ülkede taraftarlarını daha çok mutlu eden başka bir kulüp daha var mıdır acaba?

İyi ki sevmişiz sarıyı kırmızıyı, çok şanslıyız.

10.000. mesajımı Galatasarayımızın kurucusunun başlığına atmak istedim.

İyi ki kurmuş Galatasaray' ı.

Bu ülkede taraftarlarını daha çok mutlu eden başka bir kulüp daha var mıdır acaba?

İyi ki sevmişiz sarıyı kırmızıyı, çok şanslıyız.

bence ali sami yen yerine şemsettin saminin konusuna post atmalıydın
olmasaydı olmazdık...

İyi ki doğdun reis. İyi ki doğdun da Türkiye'nin tek şerefli kulübünü, uluslararası anlamdaki en başarılı ve en tanınır markasını kurdun.
Sana ne kadar minnet etsek az..

CFZdvrRWgAAd6F3.jpg:large

Üst Alt