Almanya'da Üniversite Öğrencisiyim, Buradaki Yaşam Hakkında Birkaç Açıklama - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Almanya'da Üniversite Öğrencisiyim, Buradaki Yaşam Hakkında Birkaç Açıklama

Kerim yüksek lisans veya doktora için mi oradasın? İş işin mi? Türkiye’de bitirdiğin üni ve bölüm sağlam çünkü.
Reis sen sormasan trollemeye devam edecektim de sen sorduğun için uzatmıyorum :) Gerçi yazdıklarım doğru arkadaşlarım var eğitim için giden, çoğu da benim seyahat için gittiğim zamanki izlenimlerim.

Dresden'de hot dog olayı ünlüdür özel bir ekmek arası sosisleri var ondan öyle dedim mesela, insanlar sıra oluyor ondan yemek için.

O öğrenciyi uni bitince dikecekler haberi yok.
Herşeyi güzelleme yaparak anlatmış. Öyle her öğrencinin arabası yok o yalan. Hiç bir yer düzenli işin olmazsa sana ayda 100 euroya araba vermiyor hatta faturalı telefon bile alamıyorsun.
Bir ögrenci ek işte calışırsa muhakkak uni 1-2 sene uzuyor çünkü almanyada uni zaten bir full iş.
Diyelim bitirdin uniyi eş dost ahbap yoksa imkanı yok senin profiline uygun ve ücreti makul bir iş bulman. Alman çok milliyetçidir bu konuda. Önce almanlar alınır iyi pozisyonlara.
Uni bitti 2000€ ya iş buldun öğrenciyken aldığın burs gibi yardımı geri öde bakalım. En az ayda 105 euro olmak üzere 10000 euroya kadar aldığın her kuruş yardımı geri öde.
Çocuğun oldu kreşe gidecek ne o sizin karı koca brüt geliriniz 80000 euro senelik hoş geldin ayda 350 euro öde bakalım kreşe. Okumadın it gibi çalışmıyorsun yan gelip yatıyorsun sosyal yardım alıyorsun o zaman senden para almıyorlar.
Ben 80000 euro üzerinden vergi ödüyorum sigorta ödüyorum kreş parası ödüyorum sen 30000 kazanıyorsun benimle aynı standarttasın. Ben 6 sene okumuşum beyin yanmış sen ot gibi gidip hammalık yaparak benimle aynı standarda sahipsin.
Insanların iş hayatında pestilini çıkarmadan beş kuruş kazandırmıyor bu alman.
Hayat saat 8de bitiyor disco vs. hariç hava b.k gibi her gün yağmur iki hafta aralıksız yağdığını biliyorum.
Buraya tr'den gelen ithal damatlara sorun bakıyım nasılmış burada yaşam.

Gscimbom Mobile

Herşeyi güzelleme yaparak anlatmış. Öyle her öğrencinin arabası yok o yalan. Hiç bir yer düzenli işin olmazsa sana ayda 100 euroya araba vermiyor hatta faturalı telefon bile alamıyorsun.
Bir ögrenci ek işte calışırsa muhakkak uni 1-2 sene uzuyor çünkü almanyada uni zaten bir full iş.
Diyelim bitirdin uniyi eş dost ahbap yoksa imkanı yok senin profiline uygun ve ücreti makul bir iş bulman. Alman çok milliyetçidir bu konuda. Önce almanlar alınır iyi pozisyonlara.
Uni bitti 2000€ ya iş buldun öğrenciyken aldığın burs gibi yardımı geri öde bakalım. En az ayda 105 euro olmak üzere 10000 euroya kadar aldığın her kuruş yardımı geri öde.
Çocuğun oldu kreşe gidecek ne o sizin karı koca brüt geliriniz 80000 euro senelik hoş geldin ayda 350 euro öde bakalım kreşe. Okumadın it gibi çalışmıyorsun yan gelip yatıyorsun sosyal yardım alıyorsun o zaman senden para almıyorlar.
Ben 80000 euro üzerinden vergi ödüyorum sigorta ödüyorum kreş parası ödüyorum sen 30000 kazanıyorsun benimle aynı standarttasın. Ben 6 sene okumuşum beyin yanmış sen ot gibi gidip hammalık yaparak benimle aynı standarda sahipsin.
Hayat saat 8de bitiyor disco vs. hariç hava b.k gibi her gün yağmur iki hafta aralıksız yağdığını biliyorum.

Gscimbom Mobile
Ülkene dön hocam.

Reis sen sormasan trollemeye devam edecektim de sen sorduğun için uzatmıyorum :) Gerçi yazdıklarım doğru arkadaşlarım var eğitim için giden, çoğu da benim seyahat için gittiğim zamanki izlenimlerim.

Dresden'de hot dog olayı ünlüdür özel bir ekmek arası sosisleri var ondan öyle dedim mesela, insanlar sıra oluyor ondan yemek için.

Eyvallah reis Valla esasında ilk dinamo dresden’e üst oynayacağım ne dersin diyecektim de orada rahatlıkla eğitime devam edebileceğini de düşündüm bir an.

Gscimbom Mobile
Ekonomik anlamda olan durum sistemsel bir getiri değil mi sonuçta? İyi bir eğitim alırsan fark yaratman kolay. Adamlar okumayan kesimi de kazanıp belli noktalara atıyor bu da bir kazandırma politikası. Sen diyorsunki ben okudum farklı olayım ama Türkiye'deki durum da çok farklı değil hatta daha beter ki alım gücün de zayıf. Sistemsel olarak işleyiş olduğu için, bu bence biraz fazla geliyor yoksa hiç bir ülkede her şey mükemmel değil.

İnsanlar çok soğuk, sokaklar bomboş, soğuk bir mizacı var onlara sonuna kadar katılıyorum bu yüzden bence Türklere çok uygun bir ülke değil aslında o yüzden herhalde belirli bölgelerde Türkler yoğunlaşmış.

Almanya da yaşam hem çok güzel hem kötü.

Her ülkede olduğu gibi.

Almanya da herşey daha düzenli, profesyonel ve birseyellik üzeri kurulmuş bir yapı var, ama Inananlar bazen soğukkanlı olabiliyorlar.

Ayrıca bazen insan sıkılabilir... TR daki "aksyon" yok :D

Son düzenleme:
||ALINTIDIR||

Bir de bazı yandaş medyanın, Almanya'nın Türkiye'nin yerli araba üretimine büyük tepkiler verdiği falan yazıları dolanıyordu. Size şöyle söyleyeyim, siyaset günlük hayatta konuşulmuyor bile. Mutfaktaki televizyonda kattakilerle toplanıp Simpsons izliyoruz her akşam, bazen de bilgi yarışmalarını açıyoruz. Geç saatlerde de yemek programları oluyor. Haberlerde de varsa yoksa hava durumu ya da ülkedeki güncel gelişmeler (ama neredeyse hiçbiri siyasetle alakalı değil). Yani Avrupa kuduruyor, Almanya çalkalanıyor diye atıp tutarken insanların hiçbir şeyi gram umursamadığını ve gayet nefret ve rekabetten uzak, huzurlu bir yaşam sürdüklerini bilmenizi isterim.

O kadar imkanlar anlatılmış, refah seviyesi anlatılmış hiçbiri canımı sıkmadı, imrenmedim ama şu alıntıladığım kısım canımı çok sıktı. Yazık bu topluma bu insanlara. Herkes birbirinden nefret ediyor. Kutuplaşma ciddi boyutlarda. Karşıt görüşteki insanlar düşman olduğunu düşünüyorlar.

Dürüstlük yok, karşıdakine güven yok. Burada forumda bile insanlar karşıdakinin yalan söylediğini düşünüyor. Boyunuz kaç konusunda kimse yazılanlara inanmıyor karşıdaki yalancılıkla suçlanıyor. Bu güvensizliği oluşturan şey bunun üzerine ciddi kafa yorulmalı ve çözüm üretilmeli. Siyasetin canı cehenneme. Toplum içerisinde huzur ve güven olmadığı sürece siyasi ortam düzelmeyecektir. Siyasilerin oyununa geliyoruz. Haber bülteni adı altında sunulan zehire karşı gelemiyor birer robot oluyoruz. Kendi siyasi cephemizin robotu.

iPhone cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Gscimbom Mobile
Nasıl yazıyı yazan öğrenci bazı konularda çok güzelleme yaptıysa sen de ters orantıda aynı derece de fazla yerin dibine sokmuşsun.

sent via GSC

durumum yoktu okuyamadım

biri bana özet geçebilir mi
0114ae50e1e217533ff592ec4e8c95d6.gif

Ekonomik anlamda olan durum sistemsel bir getiri değil mi sonuçta? İyi bir eğitim alırsan fark yaratman kolay. Adamlar okumayan kesimi de kazanıp belli noktalara atıyor bu da bir kazandırma politikası. Sen diyorsunki ben okudum farklı olayım ama Türkiye'deki durum da çok farklı değil hatta daha beter ki alım gücün de zayıf. Sistemsel olarak işleyiş olduğu için, bu bence biraz fazla geliyor yoksa hiç bir ülkede her şey mükemmel değil.

İnsanlar çok soğuk, sokaklar bomboş, soğuk bir mizacı var onlara sonuna kadar katılıyorum bu yüzden bence Türklere çok uygun bir ülke değil aslında o yüzden herhalde belirli bölgelerde Türkler yoğunlaşmış.
Iyi bir eğitimle işler bitmiyor.
Mesela benim bir komşum var 40 yaşında aşağı yukarı. Meslek dahi öğrenmemiş. 3 çocuğu var, çocuk parası vs devlet 1900 euro yardım veriyor bu arkadaş arada bir bahçe işleriyle uğraşıyor oradan vergisiz kaçak 1000 euro kazanıyor. Çocuklarına benden fazla zaman ayırabiliyor. Ben 350 euro kreş parası ödüyorum o hiç bir şey ödemiyor. Tıkır tıkır parasını alıp çoluk çocuğunla zaman geçirebiliyor....

Gscimbom Mobile

Mesela benim bir komşum var 40 yaşında aşağı yukarı. Meslek dahi öğrenmemiş. 3 çocuğu var, çocuk parası vs devlet 1900 euro yardım veriyor bu arkadaş arada bir bahçe işleriyle uğraşıyor oradan vergisiz kaçak 1000 euro kazanıyor. Çocuklarına benden fazla zaman ayırabiliyor. Ben 350 euro kreş parası ödüyorum o hiç bir şey ödemiyor. Tıkır tıkır parasını alıp çoluk çocuğunla zaman geçirebiliyor....

Gscimbom Mobile
1900 euro yardim dogru mu
Saka fln herhalde.

1900 euro yardim dogru mu
Saka fln herhalde.
Yok şaka değil 5 kişilik bir ailenin geçim sınırı. 700 euro kira gerisi yeme içme parası.
Mesela bu arkadaş çocuğunu müzik dersine bedava yazdırıyor ben 120 euro ödemek zorunda kalıyorum. Adam net 3000 eve getiriyor ve o kadar da imkana sahip. Saat 11e kadar yatıyor öğlen çocukları okuldan alıyor gezdiriyor senede 4 hafta izin yapıyor. Akşam ben işten gelirken camdan bana kıs kıs güldüğünü hissedebiliyorum.

Gscimbom Mobile

Gscimbom Mobile
Onun yerinde olmak mı isterdin?

Tek bir sey yanlis: 17de yasinla ehliyetini yapip anne babanöa araba sürüyorsun. 18e girer girmez yanliz basina.

Digerlerini ben burada habire söyledim, sizi kekliyorlar diye.

Üst Alt