Altyapı için bir öneri l Oyuncuları İtalya ve Almanya liglerine kiralamak | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Altyapı için bir öneri l Oyuncuları İtalya ve Almanya liglerine kiralamak

Bu konuyu açma sebebim son senelerde alt yapıdan çıkan yetenekli ve meziyetli oyuncuların fiziki kurallar, mental taktik bilgisi sonucunda ezilip ortadan kaybolması.

Kondüsyon, fizik gücü, taktik gibi futbolda olmazsa olmaz alt yapı etkenlerinin en iyi iki ulkesi olan İtalya ve Almanya 2. hatta 3. liglerinde altyapıdaki futbolcularımızın Türkiye'de 10 senede göremeyecegi futbol alt yapısını bir sezonda bu iki ülkeden herhangi birinde tecrübe edinebilirler.

Emre Çolak mesela, müthis bir yetenek ama o fizikle imkansız, bu ligde adama top oynatmazlar. Cafercan, hani şu genc Cafercan 25 yasına geldi fizigini daha yeni yeni toparlıyor. Bunun gibi bir çok tez konusu olabilecek oyuncu var.

Türkiye'de bu oyuncular %40 seviyeye cıkıp orada takılı kalıyosalar, Alman ve İtalyan liglerinde bu oyuncular %70'e çıkabilirler.

Bunun A takıma inanılmaz derecede faydalı olacağı ve aranan eski Galatasaray'ı geri getirecegi kanaatindeyim.

Cevap: Altyapı icin bir öneri l Oyuncuları Italya ve Almanya liglerine kiralamak

Almanya alt ligleri çok akıllıca olur. Fiziğini kullanabilme mantalitesini çok daha iyi bir şekilde benimseyebilirler. Ayrıca ben kondisyon ve fizik gücünden çok, taktik disipline önem veriyorum. Bence en büyük sorunumuz fizik değil. Pozisyon alma, sezme ve yaratıcılık konusunda pek eğitemediğimizdir. Çünkü bu eğitime sahip olan futbolcular, fiziksel olarak bir eksiklikleri olsa bile bunu çok iyi kapatabilirler. Buna M. Götze örneğini rahatlıkla verebiliriz. Size katılıyorum, çok doğru bir hamle olur.

Cevap: Altyapı icin bir öneri l Oyuncuları Italya ve Almanya liglerine kiralamak

Güzel öneri, iyi olurdu.

Almanya alt ligi'de iyi bir seçim olurdu; her ne kadar Baris'i begenmesekte adam fizik olarak iyi durumda, ayni sekilde diger gurbetçiler.

Almanya'da 3.5 milyon Türk var, bizde ise 70 milyon insan ve Almanya'da yetisen Türk futbolcuların Türkiyedeki Türklere nazaran bir dünya devinde oynayabilme ihtimali cok daha yüksek. Bunlardan Hamit ve Mesut suan birer dünya devinde oynuyorlar zaten. Nuri desek elini kolunu sallaya sallaya en iyisinde oynar. Orada begenilmeyen Cenk Tosun bile TSL'de her takımda oynar vs. Bu liste uzar gider. Bu utanc duyulması gereken bir mesele malesef. Yeni yönetimin bu fikre kulak vermesi taraftarıyım.

Barıs ilk sezonunda taraftarın namı diger Turk Gattusosuydu. Yanındaki kazmalarla futbolu unuttu. Barıs icin oranın en kotusu desek bile fark yarattı geldigi ilk iki sezonda.

Almanya'da 3.5 milyon Türk var, bizde ise 70 milyon insan ve Almanya'da yetisen Türk futbolcuların Türkiyedeki Türklere nazaran bir dünya devinde oynayabilme ihtimali cok daha yüksek. Bunlardan Hamit ve Mesut suan birer dünya devinde oynuyorlar zaten. Nuri desek elini kolunu sallaya sallaya en iyisinde oynar. Orada begenilmeyen Cenk Tosun bile TSL'de her takımda oynar vs. Bu liste uzar gider. Bu utanc duyulması gereken bir mesele malesef. Yeni yönetimin bu fikre kulak vermesi taraftarıyım.

Barıs ilk sezonunda taraftarın namı diger Turk Gattusosuydu. Yanındaki futbol cahilleriyle futbolu unuttu. Barıs icin oranın en kotusu desek bile fark yarattı geldigi ilk iki sezonda.

Emre Çolak'ı kiralık bile istemezler bence Almanya 4.liginde falan.

Fikir doğru ama uygulama sakat.Türk oyuncular Avrupa'da yabancı statüsünde,bu 18 yaş üstü olduğu gibi 18 yaş altı için de geçerli.Bu oyuncuların pasaport alabilmeleri için 5 yıl boyunca oynadıkları ülkede ikamet etmeleri gerekiyor.

Altyapılarda gençlere belki az maaş verilse bile onlara yapırılan dolaylı yatırımın masrafları yüksek.Onların iyi bir futbolcu olabilmesi için arkaplanda özellikle Avrupa'nın büyük kulüpleri milyonlarca euro harcıyor.Kimse kalkıp ilerde kendisinde oynamayacak bir futbolcu için bu yatırımları yapmaz.Dahası,kalkıp Avrupa'da altyapı eğitimini alıp iyi bir yerlere geleceğini gören oyuncu Türkiye'ye dönmek istemez.

Biz bu altyapıdan,döneminde Avrupa'nın sayılı oyuncularını,Dünya 3.'sü takımının iskeletini çıkarttık.Yeter ki altyapıya daha fazla yatırım yapılsın,gençlere daha fazla şans verilsin.

Emre Colak Bayern'e

Berkin de Inter'e giderse harman olur.

Emre Colak Bayern'e

Berkin de Inter'e giderse harman olur.

Tamam da niye gitsin ki.Atıyorum Emre Çolak'dan bir Nuri Şahin çıkacaksa Bayern niye göndersin ya da bu adam niye Türkiye'ye dönmek istesin?

Onu geçtim Bank Asya'ya kiraladığın adamlar oynamazken buradaki adamlar nasıl harman olsun?Ya da onların sistemine adapte olduktan sonra gelip nasıl oynasın vs. vs.

Burada da oyuncu çıkartırız.Klasik bir cümle ama 70milyon insandan oyuncuları seçip yetiştiremiyorsan mantığında bir sorun var demektir.

Almanlar veya İtalyanlar yetiştirirler sonrada satın alırlar,niye yetiştirip bedavaya geri yollasınlar..

Böyle bir öneri yerine altyapı ekiplerini tamamen yollayacaksın Almanya'da işin ustası olmuş ehli adamları getireceksin işlerine karışmayacaksın..

* Making the player’s movements faster and better

* Linking movements efficiently and wisely

* Using the weaker foot

* Weaknesses in the player’s game

* Psychological factors (sports personality tests)

* Medical factors

* Physical tests (beep test)

* Technical skills

* Skill training (juggling the ball, running with the ball, dribbling, kicking, passing and ball control)

* Tactical (to help the ball carrier, to get the ball back, to offer support, to pass the ball and follow the pass, positioning and the movement into space)

Kansu'nun verdiği linkteki maddelere bakıyorum bir de Arda'nın bir kaç yıl önce altyapı eğitimleri ile ilgili sarf ettiği cümlelere. Bence altyapıdan oyuncu yetişmemesinin nedeni iki tane. Birincisi yukardaki maddelerdeki temelleri onlara aktaracak eğitimenler mevcut değil. Bu eğitmenlerin eğitilmesi gerek. Ya yabancılar burada seminerler verecek yada buradan dışarıya eğitime gidilecek, yada kadro tamamen yabancı olacak. İkincisi klüplerin ana stratejilerinde altyapı bir btün olarak algılanmıyor. A takıma yama olacak bireysel yetenekler aranıyor. Bu çok yanlış. Futbol bir takım oyunu. Gençlere bir bütün olarak bakılmalı. Gereli altyapıyı verdikten sonra pilot takımlarda profesyonel tecrübe kazandırımalı. Tabi geleceğin taktiksel futbol stratejileri şimdiden öngörülerek bunlar yapılmalı.

Kastımı net olarak anlatamadım galiba. Mesela 14 yasındaki bir gencimizi verelim yetistirsinler demiyorum. Yeteneklerine ve meziyetlerine inandıgımız bir oyuncumuzu, bir sezonluk bedeli neyse ödeyerek Italya Serie B ekiplerinden Modena veya Regginaya kiralamak gibi. Bir daha ki sezon orada aldıgı egitim, futbol alt yapısı, fizik ve kondusyon ile Galatasaray A takımına hazır bir sekilde gelmek. Daha basit bir örnek verecek olursak, Ardayı Manisaspora degilde Italya'dan Modenaya, Regginaya veya Almanya 2. Bundesliga ekiplerinden 1860 Munihe, Bochuma falan kiralamak.

Bunu bir ara Real yapmıstı. Gereken sartlar olusturulursa olmayacak birsey degil. Berkin fizik olarak A takıma hazır bence, ama Emre Colak ile baslanabilir mesela.

Kastımı net olarak anlatamadım galiba. Mesela 14 yasındaki bir gencimizi verelim yetistirsinler demiyorum. Yeteneklerine ve meziyetlerine inandıgımız bir oyuncumuzu, bir sezonluk bedeli neyse ödeyerek Italya Serie B ekiplerinden Modena veya Regginaya kiralamak gibi. Bir daha ki sezon orada aldıgı egitim, fizik, kondusyon, mental birikim ve taktik bilgisi ile Galatasaray A takımına hazır bir sekilde gelmek. Daha basit bir örnek verecek olursak, Ardayı Manisaspora degilde Italya'dan Modenaya, Regginaya veya Almanya 2. Bundesliga ekiplerinden 1860 Munihe, Bochuma falan kiralamak.

Bunu bir ara Real yapmıstı. Gereken sartlar olusturulursa olmayacak birsey degil. Berkin fizik olarak A takıma hazır bence, ama Emre Colak ile baslanabilir mesela.

Kastımı net olarak anlatamadım galiba. Mesela 14 yasındaki bir gencimizi verelim yetistirsinler demiyorum. Yeteneklerine ve meziyetlerine inandıgımız bir oyuncumuzu, bir sezonluk bedeli neyse ödeyerek Italya Serie B ekiplerinden Modena veya Regginaya kiralamak gibi. Bir daha ki sezon orada aldıgı egitim, fizik, kondusyon, mental birikim ve taktik bilgisi ile Galatasaray A takımına hazır bir sekilde gelmek. Daha basit bir örnek verecek olursak, Ardayı Manisaspora degilde Italya'dan Modenaya, Regginaya veya Almanya 2. Bundesliga ekiplerinden 1860 Munihe, Bochuma falan kiralamak.

Bunu bir ara Real yapmıstı. Gereken sartlar olusturulursa olmayacak birsey degil. Berkin fizik olarak A takıma hazır bence, ama Emre Colak, Murat Akca, Semih Kaya, Ahmet Kesim ile baslanılabilir mesela.

Parasi neyse verelim direk egitmenleri, mentalitelerini, egitim sistemlerini falan Florya'ya transfer edelim :)

Üst Alt