Amazon, Premier Lig'in Yayın Haklarını Almaya Hazırlanıyor!


amazon-kindle1.jpg

ABD merkezli e-ticaret ve bulut bilişim şirketi olan Amazon, Premier Lig'in yayın haklarına talepte bulunmayı planlıyor.

ABD'nin ticaret devi olan Amazon, İngiltere Premier Ligi'nin yayın haklarını almak için yetkili yerlerle görüşmeler başlattığı açıklandı. Bloomberg'in yaptığı habere göre Amazon firmasının, önümüzdeki ay gerçekleşecek olan Premier Lig'de oynayacakları maçların haklarına ilişkin açık artırmaya teklif vermeyi planladığını bildirdi. 2015 yılında SkySport 6,9 milyar dolar ödeme yaparak Premier Lig'in üç sezonluk yayın haklarını satın almıştı.

cb1fc58e8717b90b6ad40f10e4f808d928826bec.jpeg

Hızlı büyümesiyle dikkat çeken Amazon, ihaleye teklif vermesi halinde medya devleri Sky ve BT'ye rakip olacak. Ancak bunların yanında sosyal medya devi olan Facebook'un da bu ihalede bulunacağı söylentiler arasında yer alıyor. Analistler, Premier Ligi haklarının 2015'te Skysport tarafından ödenen 5.6 milyar dolarlık teklifte % 40 oranında artış yapacaklarını öngörüyorlar.

Amazon, daha önce ABD Ulusal Amerikan Futbolu Ligi (NFL) ve ATP tenis turnuvalarının çevrimiçi yayın haklarını almıştı. Şirket, ihaleden zaferle ayrıldığı takdirde spor yayıncılığı konusundaki en büyük anlaşmasına imza atmış olacak. Amazon'un İspanya La Liga’nın 2019-2022 dönemi yayın hakları için teklif sunma kararı aldığı yönünde söylentilerde geçtiğimiz aylarda çıkmıştı.

webtekno
 
geçenlerde de yüzüklerin efendisi dizisinin haklarını 250 milyon dolara satın aldılar, amazon gaza basmış gibi görünüyor
 
İngiltere Premier Ligi'nin yayın hakları için Facebook, Netflix, Amazon ve Twitter teklif verecek. BBC yetkilisi; "Yayıncılık tarihinin en ilginç ve büyüleyici ihale sürecini yaşayacağız"
 
Üst Alt