Amazon'un Türk Pazarına Giriş Tarihi Belli Oldu | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Amazon'un Türk Pazarına Giriş Tarihi Belli Oldu

Mart ayı sonunda büyük bir lansmanla Türkiye’ye girmeye hazırlanan Amazon’un yüzde 10 gibi pazarın altında bir komisyon oranıyla satışlara başlayacağı öğrenildi.
Amazon bir süredir Türkçe desteğiyle Amazon Almanya üzerinden Türkiye piyasasına hitap etmeye çalışıyordu.
amazon.jpg

Toptancı ve satıcılara ‘Hazır olun’ mesajı veren Amazon’un mart ayı sonu itibariyle Türkiye’de test satışlarına başlayacağı belirtildi. Amazon’un Türkiye piyasasına ortalamanın altında bir komisyon oranıyla girmesi beklenirken e-ticaretten perakende sektörüne kadar tüm alanlarda kartların yeniden karılacağı düşünülüyor.

‘eBay’in ‘Gittigidiyor’u satın almasının ardından Amazon’un da Türkiye’ye yönelik bir hamle yapması bekleniyordu. Geçtiğimiz yıl bu yönde ilk adımını atan Amazon şirket kurduğunu ilan etmişti. Lüksemburg merkezli Amazon Europe Core Sari’ye bağlı olarak faaliyet gösteren Amazon Turkey Services’in hiç beklemeden Türkiye’de toptancı ve satıcılarla irtibata geçtiği öğrenildi.

Türkiye ekibiyle komisyon oranlarından ürün yelpazesine kadar pazar araştırması yapan firma, büyük tedarikçilerle de bir araya gelerek beklentilerini dinledi. Amazon’un en çok sorduğu soru ise “Ne kadar komisyon ödüyorsunuz” oldu. Komisyon oranlarının ortalama yüzde 15’lerde olduğu sektöre, Amazon’un ortalama yüzde 10 komisyon oranı ile gireceği konuşulanlar arasında.

KENDİ ADIYLA GELİYOR

Girdiği ülkelerde o ülkenin en büyük e-ticaret platformunu satın alan Amazon’un Türkiye’de de Hepsiburada’yı satın alacağı iddia edilmişti. Hepsiburada, daha önce yaptığı açıklama ile iddiaları yalanlamıştı.
Gelen haberlere göre firmanın ‘amazon.com.tr’ adıyla faaliyet göstereceği belirtiliyor. Amazon’un belirli ürün kategorisinde test satışlarına başlayacağı bildirildi. Ayrıca Lüksemburg ekibinin önümüzdeki hafta Türkiye’ye gelerek büyük firmalarla görüşmeler yapacağı öğrenildi.

KENDİ KARGO ŞİRKETİNİ KURDU
dis-ticaret.jpg

Türkiye’deki tüm hazırlıklarını tamamlayan Amazon, müşterilerinin satın aldığı ürünleri üreticiden alıp tüketiciye ulaştıracak kendi kargo şirketini de kuruyor.
‘Shipping with Amazon’ ismini alacak olan kargo şirketi ilk aşamada Amazon müşterilerine daha avantajlı fiyatlarla kargo seçeneği sunacak. Böylece bir alışverişte hem alışveriş komisyonundan hem de kargo ücretinden kazanç sağlayacak olan Amazon aynı zamanda rakip kargo şirketlerinin de Amazon siparişlerinden elde ettiği kazancı keserek kargo şirketlerine ağır bir darbe vurmuş olacak.

Amazon’un ikinci aşamada ise kargo şirketini tüm diğer kargo işlemlerine açması bekleniyor. Böylece Shipping with Amazon, UPS veya FedEx gibi dünya çapında dev bir kargo şirketine dönüşecek.

SAHİBİ DÜNYANIN EN ZENGİNİ

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, servetini 2017 yılında 99 milyar dolara çıkararak dünyanın en zengin kişisi unvanını Bill Gates’ten almıştı. Amazon hisseleri, tarihinde ilk defa bin 500 doları aşarken Bezos’un serveti de 124 milyar dolara ulaştı.

Kaynak: Diken.com.tr

Son düzenleme:
Sevdiğim güvenilir firmalardan biri. Hepsiburada falan çöp Amazonun yanında. Umarım hepsi batar. Gammaz iki yüzlü hilekar Türk firmaları kazanacağına ahlaklı düzgün iş yapan Amazon kazansın. Umarım yurtdışındaki gibi çalışırlar burada da.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ürün çeşitliliği artışına sebep olur inşallah, bazı ürünlerde ciddi ciddi alternatif yok 21. YY'de bu kadar ürün kıtlığı olmamalı Türkiye gibi bir ülkede.

Kendi kargosu ile birlikte gelirse geldiği gibi zirveye oturur. Olayı başlamadan bitirmiş olur. Öbür türlü de kısa sürede pazarı toparlar gibi görünüyor zaten. Ancak kendi kargolarının olması beni ikna eder açıkçası her türlü alışveriş için.

Kendi kargosu ile birlikte gelirse geldiği gibi zirveye oturur. Olayı başlamadan bitirmiş olur. Öbür türlü de kısa sürede pazarı toparlar gibi görünüyor zaten. Ancak kendi kargolarının olması beni ikna eder açıkçası her türlü alışveriş için.
Merak etme renktaş, kendi kargo şirketi ile gelmese bile bulunduğu ülkede iş yapan kargo şirketlerini kendine mahkum ediyor.

Merak etme renktaş, kendi kargo şirketi ile gelmese bile bulunduğu ülkede iş yapan kargo şirketlerini kendine mahkum ediyor.

Biz de o kargo şirketlerine mahkum oluyoruz sıkıntı orada :D şube şube değişiyordur muhakkak ama ben daha yurtiçi kargonun kapıma kargo getirdiğini görmedim, nasıl bir psikopatlıksa kurye kapıya kadar geliyor ama zile basmıyor not bırakıp gidiyor. Bir keresinde kargo adresi yanlış yazılmıştı, neyse ilk gün yanlış yere gitti işte bende aradım dedim ki kargoyu yarın sakın çıkarmayın gelip şubeden teslim alacağım. Çalışan da biz zaten bir kere evde bulamınca çıkarmıyoruz şubede tutuyoruz dedi ve kapadık. Ertesi gittim kargoyu almaya dağıtıma çıkarmışlar, aynı şeyi 3 gün falan devam ettirdiler. Bir de o kadar pis bir zaman ki işlerim sebebiyle günde sadece 11 de gidebiliyorum kargo şubesine.

Arıyorum, şubeye gidiyorum falan yok nafile istisnasız her gün dağıtıma çıkardılar. Nasıl başardıklarını cidden bilmiyorum... Neyse işte 5. gün müydü neydi direkt olarak kargo aracının şöforünün telefonunu aldım bir yerde buluşup o şekilde teslim aldım. Bazen gerçekten akıl almaz işler yapıyorlar.

Son düzenleme:
Biz de o kargo şirketlerine mahkum oluyoruz sıkıntı orada :D şube şube değişiyordur muhakkak ama ben daha yurtiçi kargonun kapıma kargo getirdiğini görmedim, nasıl bir psikopatlıksa kurye kapıya kadar geliyor ama zile basmıyor not bırakıp gidiyor. Bir keresinde kargo adresi yanlış yazılmıştı, neyse ilk gün yanlış yere gitti işte bende aradım dedim ki kargoyu yarın sakın çıkarmayın gelip şubeden teslim alacağım. Çalışan da biz zaten bir kere evde bulamınca çıkarmıyoruz şubede tutuyoruz dedi ve kapadık. Ertesi gittim kargoyu almaya dağıtıma çıkarmışlar, aynı şeyi 3 gün falan devam ettirdiler. Bir de o kadar pis bir zaman ki işlerim sebebiyle günde sadece 11 de gidebiliyorum kargo şubesine.

Arıyorum, şubeye gidiyorum falan yok nafile istisnasız her gün dağıtıma çıkardılar. Nasıl başardıklarını cidden bilmiyorum... Neyse işte 5. gün müydü neydi direkt olarak kargo aracının şöforünün telefonunu aldım bir yerde buluşup o şekilde teslim aldım. Bazen gerçekten akıl almaz işler yapıyorlar.
Amazon sirketi müsteri memnuniyeti konusunda cok tutucu bir sirket ve bunun icin kargo sirketlerine bile baski uyguluyorlar.
BUgün Almanya´da Amazon sirketinin agzina bakan bir kargo sirketi yok desem abartmis olmam.
Fiyattan tut, artik hafta sonu aksam müsterinin siparis esnasinda belirledigi bir zaman diliminde paketi müsteriye teslim etmeye kadar her seyi yaptiriyor.

müthiş olacak inşallah yurtdışından ürün temininde bize daha fazla olanak sunar da kurtuluruz ithalatçı şark kurnazlarından.

Amazon'dan hiç alışveriş yapmadım. Konsept olarak Ebay'den falan farkı var mı bilmiyorum ama ne zaman bir ürün fiyatına bakayım desem, Amazon'da o ürünü diğer yerlerin minimum 2 katı fiyatına görüyorum. Adamların hepsi olta atmış bekliyorlar mı yoksa ben mi kazıkçılara denk geldim bilmiyorum.

Amazon'dan hiç alışveriş yapmadım. Konsept olarak Ebay'den falan farkı var mı bilmiyorum ama ne zaman bir ürün fiyatına bakayım desem, Amazon'da o ürünü diğer yerlerin minimum 2 katı fiyatına görüyorum. Adamların hepsi olta atmış bekliyorlar mı yoksa ben mi kazıkçılara denk geldim bilmiyorum.
ebay daha özgür bir platform ve amazon kadar ürünlerin arkasında durmaz , ebay'de onay olması lazım aynı aliexpress ,gittigidiyor ve n11 gibi.Bu tüketiciyi koruyan bir özellik ama ebay'de kim kime dum duma aynı gitti gidiyor gibi.

satıcıların profiline çok dikkat etmek gerek.

Amazon dağıtıcılıktan ziyade aynı hepsiburada gibi kendisi de tedarik edip yolluyor hatta bunu daha da kapsamlı yaparak ciddi indirimler yapıyor.

Bir üründe prime logosu yada amazon's choice ibarelerini görürseniz güvenle satın alabilirsiniz.

Amazon'daki tek handikap onay olmaması ama amazon denetim ve müşteri memnuniyetinde şu an dünyada bir numara.

Ayrıca müşterileri de çok advanced bilgiye sahip , yorumların birçoğu review niteliğinde.

Sadece satın almak için değil bilgi toplamak için de hergün amazon sitesine girer yorumlara bakarım.

Bu ne demek?

Amazon'da gördüğümüz ve Türkiye'de olmayan malların Türkiye pazarına girişi demek mi oluyor? Yoksa sadece adıyla var olup diğer sitelerdeki ürünler ve benzerlerinin satışı mı olacak?

Bu ne demek?

Amazon'da gördüğümüz ve Türkiye'de olmayan malların Türkiye pazarına girişi demek mi oluyor? Yoksa sadece adıyla var olup diğer sitelerdeki ürünler ve benzerlerinin satışı mı olacak?

onun için ciddi bir yatırım ya da lojistik depolarla büyük anlaşmalar yapmaları lazım

ya da bekleme süresi tayin edecekler o süre sonunda ürünü alacaksın

yatırım kapsamını bilmediğimiz için bu konuda bir şey söylemek zor

canımm

Bu ne demek?

kendi uluslararası kargo şirketini dahil ederse yurtdışı ürünlerini getirecektir.

ancak hükümetin bu euro limit politikasında biraz esnekliğie gitmesi gerekiyor.

Üst Alt