Analiz | Derbide Galatasaray | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Pazar günü Beşiktaş ve Galatasaray karşı karşıya geldi. Karşılaşmayı Umut Nayir’in golüyle Beşiktaş 1-0 kazandı.
Ortalama pozisyonlar ve kadrolar

1-ortalama-pozisyonlar-1.png

Galatasaray’ın ilk 11’ine baktığımız zaman Lemina dışında herhangi bir sürpriz yoktu. Real Madrid maçı sonrası olaydan çıkarken seyirci ile yaşadığı olay sonrası sahada olup olmaması merak edilen Belhanda ise maça ilk 11 başladı.

Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman Nagatomo ve Babel’in birbirine çok yakın olduğunu görüyoruz. Bu durum sosyal medyada da fazlasıyla eleştirildi. Öncelikle ortalama pozisyonların nasıl belirlendiğini belirtmek istiyorum. Ortalama pozisyonlar oyuncunun sahanın hangi bölgesinde daha çok bulunduğunu göstermiyor. Bu yüzden sosyal medyada yapılan eleştirilerin taca çıktığını söyleyebilirim. Ortalama pozisyonlar oyuncunun topla en çok buluştuğu ortalama pozisyonu gösteriyor. Nagatomo ve Babel’in birbirine yakın olmasını Galatasaray’ın hücum dizilişi ile göstermek istiyorum.

3-gs-h%C3%BCc-dizili%C5%9F-min.png

Yukarıdaki görsele baktığımız zaman Babel sol kanattayken Nagatomo ise iç koridora yerleşmiş durumda. Sivasspor maçında hücumda genişliği sadece beklere bırakan Fatih Terim bu anlayışından bu maçta vazgeçmiş gözüküyor. Kanat oyuncuları kenar çizgisine yaklaşınca bek oyuncularının merkeze kaydığını gördük. Maç içinde sürekli alan değiştiren Nagatomo ve Babel’in topu aldıkları yerlerin birbirine yakın olması da bu durumun doğal bir sonucu.

5-gs-h%C3%BCc-dizili%C5%9F-2-min.png

Ortalama pozisyonlar ile ilgili bir diğer durum ise Belhanda Lemina ve Nzonzi’nin orta yuvarlağın içinde bulunması. Galatasaray derinden oyun kurarken Beşiktaş’ın baskısıyla karşılaştı. Bu baskıyı kırmak için de bu üç oyuncudan biri daha derine gelip topun 1. bölgeden 2.bölge’ye taşınmasına yardımcı oldu. İlk görselde Belhanda derinde Lemina ilerideyken ikinci görselde Lemina’nın derinde Belhanda’nın ileride olduğunu görüyoruz. Durum böyle olunca da bu üç oyuncunun ortalama pozisyonları birbirine yakın çıktı.

Hücumda Galatasaray

2-topla-oynama.png

Galatasaray maçın başından sonuna kadar topla daha fazla oynayan taraftı. Galatasaray %58 topla oynama yüzdesi ile maçı tamamladı ancak Galatasaray topa hakim olan takım demek doğru değil. Beşiktaş, Real Madrid’in de tercih ettiği gibi topu Galatasaray’a bıraktı.

Galatasaray’ın sezon boyunca hücumda yaşadığı en büyük sorunlarından biri de rakip ceza sahasına girememesiydi. Bu maçta 69 kere rakip yarı sahaya 37 kere üçüncü bölgeye 15 kere de ceza sahasına girdi. Bu maç özelinde bu sorunun yaşamadığını söyleyebiliriz.

3-%C5%9Fut.png

Galatasaray maçta 13 şut çekerken sadece 2 şutu kaleyi bulabildi. Bunun yanında Galatasaray ilk yarı çektiği şutlardan kaleyi bulamadı.

4-%C5%9Fut-grafi%C4%9Fi.png

Yukarıdaki görsel Galatasaray’ın çektiği şutların atıldığı yerleri gösteriyor. Görsele baktığımız zaman Galatasaray’ın çektiği 13 şutun 5’ini ceza sahası içerisinden attığını görüyoruz.

1-gs-%C5%9Fut-1-min.png

Galatasaray’ın gerçekleştirdiği pozisyonlara baktığımız zaman organizelikten uzak rakibin hatalarını değerlendirdiğini görüyoruz. Yukarıdaki pozisyonda Beşiktaşlı oyuncular Galatasaraylı oyuncularla birebir eşleşmiş durumda. Muslera topu boş pozisyondaki Mariano’ya atıyor. Mariano ise topu Feghouli’yi gönderiyor. 1v1 pozisyonda Feghouli topu üçüncü bölgeye taşıdı.

2-gs-%C5%9Fut-2-min.png

Pozisyonun devamında Feghouli’nin açtığı ortadan Andone faydalanamadı. Andone yukarıdaki pozisyonda öne doğru koşarak kendisine boş pozisyon oluşturdu. Tempo ve hareketlilik konusunda eleştirilen Galatasaray’da Andone’nin neden olması gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

4-andone-hareketlilik-min-1.png

Yukarıdaki pozisyonda Andone sola doğru kaymış bulunuyor. Andone’nin boşalttığı alana Babel geçerken Lemina ise ceza sahasına koşarak 4v4 eşleşmeyi sağlıyor. Mariano topu kanada koşan Feghouli’ye gönderiyor. Feghouli’nin ortasında Lemina pozisyondan faydalanamadı.

6-andone-hareketlilik-2-min.png

Başka bir pozisyon, Galatasaray ceza sahası içerisinde yine eksik durumda bulunuyor. Bu durumda Andone iki Beşiktaşlı oyuncu arasında geriye gelip kendisine boş pozisyon oluşturuyor.

7-andone-hareketlilik-3-min.png

Başka bir pozisyon daha, Galatasaray üçüncü bölgede eksik pozisyonda bu durumda Andone sol kanada doğru savunma arkasına koşu yapıp topu alıyor.

Pozisyonun devamında ise Andone topu Nagatomo’ya gönderiyor. Nagatomo ise topu ceza sahası önündeki boş pozisyondaki Belhanda’ya gönderdi. Belhanda tek topla Lemina’ya bıraktığı topta Lemina’nın şutu kaleyi bulmadı.

Andone Galatasaray adına ileride hareketliliği ve tempoyu sağlayan isim. Ancak tek santrafor olarak oynamasını Galatasaray’ın mevcut kadro yapısında pek mümkün bulmuyorum. Andone girdiği 19 ikili mücadelenin sadece 2 tanesini kazanabildi. Girdiği 46 aksiyonun sadece 21’inde başarılı olarak %46 aksiyon başarısına sahip. Üçüncü bölgede tek kalması kendisinin de etkisini kısıtladığını düşünüyorum.

Adem Büyük sonrası Galatasaray

9-gs-ilk-isabetli-%C5%9Fut-min.png

Adem Büyük oyuna girince Galatasaray 4-4-2’ye döndü. Andone’nin yanına Adem Büyük geçti. Yukarıdaki pozisyonda Adem Büyük ve Emre Mor’un ceza sahası koşusu ile birlikte Galatasaray ceza sahası içerisinde 3v3 eşitliği yakalamış oldu. Nitekim bu pozisyonun da devamında Galatasaray ilk isabetli şutunu Adem Büyük ile bulmuş oldu.

10-gs-ikinci-isabetli-%C5%9Fut-min.png

Galatasaray’ın ikinci ve son isabetli şutuna bakacak olursak Nagatomo çizgiye inerken Andone ve Adem Büyük çapraz koşu yapıyorlar. Galatasaray ceza sahası içerisinde sayı olarak az da olsa ceza sahası içerisindeki ikili koşuları ile kendilerine boş alan oluşturuyorlar. Pozisyonun da devamında Adem Büyük Nagatomo’nun ortasına yaptığı kafa vuruyor.

Sonuç
Andone, Galatasaray’ın hücumdaki hareketliliği ve temposu için önemli bir isim. Ancak tek başına Andone etkisiz kalıyor. Özellikle ikili mücadelelerde Andone’nin zayıf olduğunu düşünüyorum. Fatih Terim, Andone-Falcao ikilisi ile mi oynar, yoksa Andone-Babel ikilisi ile mi oynar bilemiyorum, ancak bence ileride çift oyuncu ile oynaması gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca Fatih Terim’in maç sonu açıklamalarından sonra nasıl bir kadro tercihi yapacağını da merakla bekliyorum.

/futbolakademi

Andonenin pozisyonunda topa ufak dokunuş yapıp arkaya bırakması gerekiyordu. Bu ancak oyuncuların birbiriyle uyumuyla olur yani bu pozisyonları defalarca çalışarak

Üst Alt