ANALİZ - Şampiyon Galatasaray U14 Takımı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

ANALİZ - Şampiyon Galatasaray U14 Takımı

Altyapılarda en önemli etmenlerden biride oyuncuları futbola başladıklarında en iyi şekilde seçmek ve takıma kazandırmaktır. Bu sayede yaş gruplarında iyi jenerasyonlar yakalamak mümkün olabilmekte. İşte bu yazımızda bahsedeceğimiz Galatasaray U14 Takımımızda bunun en önemli örneklerinden biri. Geçtiğimiz yıl U13 Ligi İstanbul grubunu ilk sırada tamamladıktan sonra Türkiye Finallerine giden takımımız Bursaspor karşısında şansız bir mağlubiyet ile çeyrek finalde elenmişti. Bahsettiğimiz gibi iyi bir kadroya sahip olan takıma, bu yıla girilirken 4 takviye yapıldı. Bu sayı ileriki yaş grupları için fazla görünebilir fakat yeni yapılandırılan bu alt yaş gruplarında makul bir miktar gibi görünüyor.

Bu yıla grup Şampiyonluğu hedefi ile giren takımımız ilk 5 haftada istediği sonuçları alamamış ve 8 puan toplayabilmişti. Altyapıda yapılan değişikler sonrası ise 8.Haftada takımımızın başına Ünsal YAŞAR hoca geçti ve takımımızda bu haftadan sonra hem oyun hem de skor bazında iyi sonuçlar gelmeye başladı. Ünsal YAŞAR yönetimindeki takımımız geri kalan 14 maçta 13 Galibiyet ve 1 Mağlubiyet aldı ve şampiyonluğa ulaştı. Takımımız attığı 58 gol ile en çok gol atan ve 14 gol ile de en az gol yiyen takım oldu. Oynanan 21 Maçta 17 Galibiyet 2 Beraberlik ve 2 Mağlubiyet ile 53 puan topladı ve en yakın rakibi Fenerbahçe ile 6 puan fark yarattı.

Takımımızda;

Yunus Akgün 17 Karşılaşmada 13 Gol kaydetti ve takımımızın en golcü oyuncusu oldu. Onu 10’ar golle oyuncularımız Recep Gül ve Melih Gökçimen takip etti. Diğer hücum oyuncularımız Erdinç Mergen 6 Gol, İlker Şengül ise 2 Gol kaydetti. Bu oyuncularımız gollerinin yanı sıra birçok golünde asistine imza attılar.

Orta sahamızda bu yıl takımımıza katılan Abdussamed Karnuçu (2 Gol) ve Atalay Babacan (2 Gol) en çok forma şansı bulan oyuncular oldular ve takıma önemli katkıda bulundular. Geçtiğimiz yılda takımımızda yer alan orta saha oyuncularımızdan Oben Saraçoğlu, Ayhan Tuş (4 Gol), Ferhan Evren (3 Gol) de birçok maç da forma giydiler. Diğer orta saha oyuncularımız Kemal Kadir Durmuş , Buğrahan Kavaklı (1 Gol) , Berk Ali Nizam (1 Gol) ve Bedirhan Danışmaz da genelde sonradan oyuna dahil oldular ve takımımıza kenardan birçok maç da dinamizm getirdiler.

Grubunda en az gol yiyen takım konumunda olan ekibimizde savunmada

Emirhan Civelek - Ozan Kabak – Sezer Demir – Erkan Şentürk ; en çok forma giyen oyuncular oldular. Stoperlerimizden Ozan Kabak attığı 3 Gol ile de savunmadaki başarısının yanında, yan toplardaki hava hâkimiyetini de gösterdi. Bu oyuncularımızın yanı sıra Ogün Çalışkan, İbrahim Kutay Dirlik ve Doğuş Narbahçe ‘de oynadıkları sürede çok önemli katkılar yaptılar.

Kalecilerin her maçın devre arasında değiştiği ligde, en çok forma şansı bulan kalecilerimiz Berk Balaban ve Yiğit Yitmez oldu. İki kalecimizin de şu anki seviyede çok iyi performanslar gösterdiğini düşünüyorum. Fiziki olarak gayet iyi durumda olan kalecilerimiz, güçlü refleksleriyle de dikkat çekiyorlar. Diğer kalecimiz Boran Güngör ise bu yıl 3 Maçta forma giydi.

Takım Değerlendirmesi;

Galatasaray U14 Takımımız genel manada bakıldığında özellikle hücum gücü ve teknik kapasitesi yüksek bir takım olarak çekiyor. Gollerin birçoğu kanatlardan teknik kapasitesi yüksek oyuncuların içe kat etmesi sonucu elde edilen pozisyonlar ile geliyor. Bu yaş kategorilerinde çokça görülen uzun top oyununun yerine takımımızda daha çok pasa dayalı bir oyun oynanıyor. Bunda teknik ve pas kalitesi yüksek oyuncuların çok olması da önemli bir rol oynuyor. Geçtiğimiz yıl orta sahada görülen defansif eksiklikler bölgeye yapılan 2 önemli transfer ile giderilmiş gibi görünüyor. Takım defansı içinse istatistiklere bakmak yeterli gibi. Bu yaş kategorilerinde 21 Maçta sadece 14 gol yemek gerçekten çok zor bir iş. Ne kadar en az gol yiyen takım konumunda olunsa da bu yaştaki tüm takımlarda görülebilecek tecrübe eksiklikleri nedeni ile defans bölgesinde pozisyon alma yanlışları görülebiliyor tabi ki. Fakat burada bir oyuncuya parantez açmak gerekiyor diye düşünüyorum. Savunmanın ortasında görev yapan oyuncumuz Ozan Kabak gerçekten yaşının çok üstünde bir olgunlukta görev yapıyor. Pozisyon alma yeteneği, fiziki gücü, oyun bilgisi ve hava toplarındaki hâkimiyetinin çok üst düzey seviyede olduğunu düşünüyorum. Sağ bekte Emirhan Civelek savunma oyununun yanı sıra hücum bindirmeleri ile, orta sahada Atalay Babacan ve Abdussamed Karnuçu iki yönlü oyunlarıyla, kanatlarda Recep Gül ve Melih Gökçimen teknik, hız ve asist özellikleriyle, ileride Yunus Akgün gol yollarındaki fırsatçılığı, son vuruşlardaki başarısı ve oyun zekası ile dikkat çeken isimler arasında yer alıyor. Tabi bu oyuncuların yanında diğer bahsettiğimiz oyuncularımızda takım bütünlüğü için önemli performanslar gösteriyorlar.

İleri ki yıllar için düşüncelerimden bahsetmem gerekir ise, bu jenerasyona özellikle bu yıl çok fazla takviye yapılacağını düşünmüyorum. Belki defansif olarak alternatifleri artırmak için 1-2 takviye düşünülebilir. Tüm yaş gruplarını göz önüne aldığımızda 5-6 yıl içinde A takımımıza en çok oyuncu verecek yaş grubunun bahsettiğimiz 2000 (u-14) jenerasyonu olduğunu düşünüyorum. Tabi bunda oyunculara önemli işler düşüyor. Şu anki yeteneklerinin üstüne koyarak ilerlemeleri çok büyük önem taşıyor.

ANALİZ | Bu çocuklar bir harika ! Galatasaray U-14 takımı. | CimBom Statistic

GÖKAY AKPINAR ( @GSfutbolakademi Hesap Sahibi )

fatih terim ve müfit erkasap bahsetmişti geçen sene sanırım.milenyum çocuklarını övmüştüler...güzel gelecek:DD

Yanılmam...Daha bu isimlere sakat olan Yunus Akgün kesin olarak ve diğer kalecimiz Yiğit ve Kadir de eklenebilirdi bana göre

GS FUTBOL AKADEMİSİ (GSfutbolakademi) sur Twitter

Galatasaray U14 Takımından 10 oyuncumuz U14 Milli Takımımızın Hazırlık kampı kadrosuna çağrıldı.

U14 Milli Takımına Çağrılan Oyuncularımız

-

Ramazan Emirhan Civelek

Atalay Babacan

Bekir Melih Gökçimen

Berk Balaban

Ozan Muhammed Kabak

Recep Gül

Kudret Oben Saraçoğlu

Musa Buğrahan Kavaklı

Erkan Şentürk

Abdussamed Karnuçu

Yanılmam...Daha bu isimlere sakat olan Yunus Akgün kesin olarak ve diğer kalecimiz Yiğit ve Kadir de eklenebilirdi bana göre

GS FUTBOL AKADEMİSİ (GSfutbolakademi) sur Twitter

Galatasaray U14 Takımından 10 oyuncumuz U14 Milli Takımımızın Hazırlık kampı kadrosuna çağrıldı.

U14 Milli Takımına Çağrılan Oyuncularımız

-

Ramazan Emirhan Civelek

Atalay Babacan

Bekir Melih Gökçimen

Berk Balaban

Ozan Muhammed Kabak

Recep Gül

Kudret Oben Saraçoğlu

Musa Buğrahan Kavaklı

Erkan Şentürk

Abdussamed Karnuçu

bu milenyum çocukları geçmişte olduğu gibi yine en çok bizim milli takıma oyuncu vermemizi sağlayacak abi.

bu milenyum çocukları geçmişte olduğu gibi yine en çok bizim milli takıma oyuncu vermemizi sağlayacak abi.

inşallah sergen. bu takımı u13 de iken ilk maçta izlediğimde nasıl olduklarını çözmüşdüm zaten. inanılmaz bir jenerasyon oldu. bu sene takıma dahil olan atalay ve abdussamed inde çağırılması akademi izleme komitesinin ve teknik ekibin başarısı.

inşallah sergen. bu takımı u13 de iken ilk maçta izlediğimde nasıl olduklarını çözmüşdüm zaten. inanılmaz bir jenerasyon oldu. bu sene takıma dahil olan atalay ve abdussamed inde çağırılması akademi izleme komitesinin ve teknik ekibin başarısı.

sence ardaların,erkan ferinlerin,cafercanların olduğu jenerasyondan daha mı iyi abi?onlar da çok iyiydi ama çoğu yol katedemedi.bu çocuklar böyle olmayacak,ben inanıyorum.çok iyi yerlere gelecekler.

sence ardaların,erkan ferinlerin,cafercanların olduğu jenerasyondan daha mı iyi abi?onlar da çok iyiydi ama çoğu yol katedemedi.bu çocuklar böyle olmayacak,ben inanıyorum.çok iyi yerlere gelecekler.

analize bakarsan zaten en az 6-7 tanesi onlardan kat kat potansiyelli isimler

başta

ozan

yunus

melih

recep

emirhan

atalay

abdussamed

çocuklar istedikleri kadar harika olsunlar oynatmadıktan sonra önemi yok ciddi yapılanma lazım kulüpte belli bir sistem lazım futbol felsefesi lazım gelen teknik direktör oyuncu kim olursa olsun o sisteme uygun gelmeli kulübe

Üst Alt