Antidepresantlar | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Antidepresantlar

Cevap: Antidepresantlar

2-3 hftada bişi anlamazsın, ağrı kesici iğne mi bu ? 6 aydan sonra büyük fark yarattığını anlıyorsun

hapin faydasini 3-4 haftadan sonra hissedersin. bu 3-4 hafta icinde yan etkiler oluyor ve bu normal. bazilari yan etkileri fazla hisseder, bazilari daha az. ama mutlaka yan etkisi olur. en azindan 3-4 hafta icmelisin. ama seni cok kötü yaparsa o zaman degistirmelisin. arkadasinin dediklerini uygulamalisin. bu haplarda kafana göre takilmaya gelmiyor. sadece hap icmeyle de olmuyor. düzenli uyku sart,ama depresyonda olanlar zaten geceleri pek uyuyamiyor. uyku sorunun var mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
cok ince düsünürsen olacagi bu :D düsün düsün b...k..r isin demisler. ünlü bir psikolog depresyon hakkinda sunlari demistir (almancadan türkceye ceviriyorum,umarim olur):

depresyon siyah elbiseli bir kadindir. odadan iceriye girer ve senin masana oturup anlatmaya baslar. sakin onun anlattilarini dinlememek gibi bir aptallik yapma,cünkü o sana hayatinda dogru gitmeyen seyleri anlatir.

anlayacagin gibi hayatinda bazi seyleri degistirmelisin. su an neleri degistirecegini bilemezsin. bunu zamanla göreceksin. sen haplari düzenli kullanmaya bak. uyku sorununu her sabah 8'de kalkip, gündüz hic yatmayayip gece uykun geldiginde yatmaya bak. bir hafta bunu yaparsan bak bakalim saat 5'de mi yatiyorsun yoksa daha erken mi.

hap kullanirken hic beklentin olmasin. beklentin olursa bu hap bana yaramiyor düsüncesine girersin ve kendine stres yaparsin. mide bulantisi, asiri terlerme, halsizlik, bas dönmesi olabilir. bunlar normal renktas.

Uzun süreli kullanım konusunda yazılanlar çok doğru. Yazdıklarında çok farklı ilaçlar ve oldukça fazla olduğunu da söylemek gerek(her ne kadar ayrı dönemlerde kullanmış olsan bile). Yazdığın ilaçlar kimi insanlar tarafından mutluluk hapları olarak bilinir ama oldukça yanlış bir bilgidir. Seratonin salgılatmasının yanında birçok yan etkileri var. Eğer sorunlarının çok büyük olduğunu düşünmüyorsan ve ilaçların ilk dönemlerdeki büyük sorunlarını çekmek istemiyorsan ilaç kullanma bence. Bahsettiğin arkadaşına seratonin salgılamasına yardımcı olabilecek vitaminler konusunu açabilirsin. Kullandığın taktirde antidepresanlardan beklediklerinin bir kısmını alabileceğini düşünüyorum.

Uzun süreli kullanım konusunda yazılanlar çok doğru. Yazdıklarında çok farklı ilaçlar ve oldukça fazla olduğunu da söylemek gerek(her ne kadar ayrı dönemlerde kullanmış olsan bile). Yazdığın ilaçlar kimi insanlar tarafından mutluluk hapları olarak bilinir ama oldukça yanlış bir bilgidir. Seratonin salgılatmasının yanında birçok yan etkileri var. Eğer sorunlarının çok büyük olduğunu düşünmüyorsan ve ilaçların ilk dönemlerdeki büyük sorunlarını çekmek istemiyorsan ilaç kullanma bence. Bahsettiğin arkadaşına seratonin salgılamasına yardımcı olabilecek vitaminler konusunu açabilirsin. Kullandığın taktirde antidepresanlardan beklediklerinin bir kısmını alabileceğini düşünüyorum.

mantıklı, saol devrim.

anam agladi yan etkilerden ilk zamanlar. birakirken yine yan etki. pat diye birakamiyorsun. birakirsan yine anan agliyor. ama haplari düzenli kullan derim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bunları kullanmak normal mi? Yani bakıyorum da herkes normalmiş gibi konuşuyor, merak ettiğimden soruyorum, acaba bende kullansam nasıl olur. İhtiyacım var mı yok mu bilmiyorum ama belki kullanınca ulan acayip ihtiyacım varmış diyebilirim. Ne diyosunuz

Bunları kullanmak normal mi? Yani bakıyorum da herkes normalmiş gibi konuşuyor, merak ettiğimden soruyorum, acaba bende kullansam nasıl olur. İhtiyacım var mı yok mu bilmiyorum ama belki kullanınca ulan acayip ihtiyacım varmış diyebilirim. Ne diyosunuz

Herhangi bir psikiyatrik sorunların var mı reis? Yoksa hiç yaklaşma bence... Mesela bir dönem ben de depresyondan ötürü kullandım; gerçekten yan etkileri insanları bildiğin süründürüyor. 1-2 ay içinde yan etkiler ortadan kalkarsa ilacın dozajını arttırarak içmeye başlayacaksın. Yine 1-2 hafta-ay arası yan etkilerle boğuşacak, sonra da tamamen alışmış olacaksın. En az 6 ay kullanman gerekiyor, yoksa hiçbir tesirini fark edemezsin.

Tabi benim depresyon biraz takıntıyla biraz da anksiyetik problemler ile bağlantılı olduğu için bir kaç ilacı birlikte kullanmak durumunda kaldım. Gerçi kullanmadığım dönemlerde bildiğin fiziksel sıkıntılar çekiyordum, o yüzden kullanmak daha cazip geliyordu bana...

Üst Alt