Apple, Samsung ile El Sıkıştı! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Apple, Samsung ile El Sıkıştı!

Apple ve Samsung bir kez daha el sıkıştı. Akıllı telefon pazarının zirvesinde bulunan iki dev isim daha önce OLED paneller konusunda önemli bir anlaşmaya imza atmışlardı. Bilindiği üzere Apple, bu sene satışa sunacağı ilk OLED ekranlı iPhone modeli için ezeli rakibinin kapısını çalmıştı.

OLED ekranlar konusunda yapılan ticari anlaşmanın olumlu bir şekilde sonuçlanması sonrası, Apple bir kez daha Samsung’un kapısını çaldı.

Yapılan açıklamada, Samsung’un önümüzdeki dönemde satışa sunulacak olan yeni iPhone modellerinde kullanılacak olan A12 yonga setlerini üreteceği belirtildi. Samsung 7nm teknolojisi ile üretilecek olan A12 yonga setleri için üst düzey UV cihazları satın aldı.

Apple’ın yonga setleri 2013’ten bu yana TSMC tarafından üretiliyordu. Samsung bu hamle ile yonga seti üretimi anlamında Tayvanlı rakibine karşı da önemli bir üstünlük sağlamış oldu.​

Samsung'u Apple'den ayıran en önemli özellik bu işte. Kimseye muhtaç değil.
Öte yandan, beyaz eşya, televizyon, laptop, tablet, monitör, panel üretimi, SSD, HDD ve daha akla gelmeyecek kadar alanda piyasaya yön veren bir firma. Bu yüzden Samsung'u HTC vs gibi tek bir alanda hizmet veren firmalar gibi, telefon pazarındaki daralma veya firma bazlı yıllık satışların sayısındaki düşüşler etkilemiyor.

Samsung en büyük hamlesini Galaxy serisinin fırtına gibi estiği dönemde yaptı. Bu pazardaki daralmayı önceden ön görerek kazandıkları o paralarla kendi chip fabrikalarını kurdular.
Şimdi Apple gibi firmalara mobil cihazlar için işlemci üretimi yapıyorlar.
Bununla birlikte AMD'nin Ryzen işlemcilerini ve ekran kartlarının GPU'larını Glofo ile birlikte ortak üretiyorlar.
Hatta Nvidia'nın GPU'ları için de üretim yapıyorlar şu anda, her ne kadar TSMC büyük çoğunluğunu üretse de.

Bununla birlikte dünyanın en iyi SSD'lerini Samsung üretiyor. Kendi geliştirdikleri SSD yongalarının dünyada eşi yok ve her sene daha da ileri götürüyorlar.

Bir chip fabrikası kurmanın ne kadar maliyetli olduğunu şöyle özetleyeyim.

Bugün Nvidia gibi her sene inanılmaz karlar eden bir firmanın bile kendi chip fabrikası yok. TSMC, Samsung gibi firmaların eline bakıyor.

AMD'nin son 20 yıllık karını toplasanız bir chip fabrikası açamazlar. AMD son AR/GE fabrikasını bile devletin yardımı olmadan açamadı.

Samsung geriden gelip Intel'i hacimli üretimde geçmek üzere.

Son düzenleme:
oled ekran candir can
samsung tvlerinde ama bu teknolojiyi kullanmaz
dandik edge aydinlatmali led panelleri fahis fiyatlara satar
gecen sene bir tane suhd almistim 1 hafta sonra degistirip onun yerine bir tane lg oled aldim
pahali olmasina ragmen kurusuna kadar helal valla

oled ekran candir can
samsung tvlerinde ama bu teknolojiyi kullanmaz
dandik edge aydinlatmali led panelleri fahis fiyatlara satar
gecen sene bir tane suhd almistim 1 hafta sonra degistirip onun yerine bir tane lg oled aldim
pahali olmasina ragmen kurusuna kadar helal valla
LG'nin panelleri cidden baya iyi, ama telefon konusunda uzak durmak lazım.

LG'nin panelleri cidden baya iyi, ama telefon konusunda uzak durmak lazım.

oled tv panel konusunda su anda lg piyasaya hakim
sony de a1 modeli icin onlarin panelini kullandi bu sene
led tvlerden ben genel olarak sogudum artik
beni bu saatten sonra oled disinda bir tv kurtarmaz
benimkisi eskiyince yine mecbur oled bakmak zorunda kalacagim
gözler bir kere alisinca baska bir sey istemiyorlar :asd:

telefon konusuna gelirsek
lgnin g2si zamaninda piyasaya bomba gibi düsmüstü
fiyat performans olarak hepsini tokatliyordu
android arayüzleri de neredeyse kusursuz calisiyordu
ama o model sonrasi sapittilar
g3, g4, g5 hepsi isteneni veremedi bu sene cikan g6yi cok methediyorlar
tipi de hosuma gitti acikcasi
lgnin android arayüzünü de hep sevmisimdir
ama ekran formati boktan 18:9 nedir abi
samsungda da ayni sacmalik var
vidyo izlerken ekranin bir kismi siyah kaliyor ve cirkin duruyor
sirf bu yüzden yeni bir telefon almadim s6 edgemi kullaniyorum hala

Samsung'u Apple'den ayıran en önemli özellik bu işte. Kimseye muhtaç değil.
Öte yandan, beyaz eşya, televizyon, laptop, tablet, monitör, panel üretimi, SSD, HDD ve daha akla gelmeyecek kadar alanda piyasaya yön veren bir firma. Bu yüzden Samsung'u HTC vs gibi tek bir alanda hizmet veren firmalar gibi, telefon pazarındaki daralma veya firma bazlı yıllık satışların sayısındaki düşüşler etkilemiyor.

Samsung en büyük hamlesini Galaxy serisinin fırtına gibi estiği dönemde yaptı. Bu pazardaki daralmayı önceden ön görerek kazandıkları o paralarla kendi chip fabrikalarını kurdular.
Şimdi Apple gibi firmalara mobil cihazlar için işlemci üretimi yapıyorlar.
Bununla birlikte AMD'nin Ryzen işlemcilerini ve ekran kartlarının GPU'larını Glofo ile birlikte ortak üretiyorlar.
Hatta Nvidia'nın GPU'ları için de üretim yapıyorlar şu anda, her ne kadar TSMC büyük çoğunluğunu üretse de.

Bununla birlikte dünyanın en iyi SSD'lerini Samsung üretiyor. Kendi geliştirdikleri SSD yongalarının dünyada eşi yok ve her sene daha da ileri götürüyorlar.

Bir chip fabrikası kurmanın ne kadar maliyetli olduğunu şöyle özetleyeyim.

Bugün Nvidia gibi her sene inanılmaz karlar eden bir firmanın bile kendi chip fabrikası yok. TSMC, Samsung gibi firmaların eline bakıyor.

AMD'nin son 20 yıllık karını toplasanız bir chip fabrikası açamazlar. AMD son AR/GE fabrikasını bile devletin yardımı olmadan açamadı.

Samsung geriden gelip Intel'i hacimli üretimde geçmek üzere.

Televizyon
DVD-Player
Ses Sistemi
Buzdolabi
Derin Dondurucu
Yazici
Telefon
Mikrodalga
Monitör
Saat
VR-Gözlük
Tablet
Kurutucu
Camasir makinesi
Bulasik makinesi
Süpürge
SSD
Chip üreticisi

Adamlarin el atmadigi bir tek otomotiv sektörü kaldi diyecegim ama Renault-Samsung Motors var :hat:

Dünya markasi kesinlikle.

oled tv panel konusunda su anda lg piyasaya hakim
sony de a1 modeli icin onlarin panelini kullandi bu sene
led tvlerden ben genel olarak sogudum artik
beni bu saatten sonra oled disinda bir tv kurtarmaz
benimkisi eskiyince yine mecbur oled bakmak zorunda kalacagim
gözler bir kere alisinca baska bir sey istemiyorlar :asd:

telefon konusuna gelirsek
lgnin g2si zamaninda piyasaya bomba gibi düsmüstü
fiyat performans olarak hepsini tokatliyordu
android arayüzleri de neredeyse kusursuz calisiyordu
ama o model sonrasi sapittilar
g3, g4, g5 hepsi isteneni veremedi bu sene cikan g6yi cok methediyorlar
tipi de hosuma gitti acikcasi
lgnin android arayüzünü de hep sevmisimdir
ama ekran formati boktan 18:9 nedir abi
samsungda da ayni sacmalik var
vidyo izlerken ekranin bir kismi siyah kaliyor ve cirkin duruyor
sirf bu yüzden yeni bir telefon almadim s6 edgemi kullaniyorum hala

LG'yi yazılımsal veya tasarım olarak beğenmediğimden değil. Çok sorunlu bir marka olduğu için uzak durun diyorum renktaş.
G4 kullandım bir süre, fakat batarya performansı rezildi en basitinden.
Üstelik anakart arızası verdi. Garantide değiştirdiler, elden çıkardım hemen.
Abim de telefonunu değiştirmek istiyordu zaten, Vibe P1 Pro aldı. Elindeki GM Discovery boşa düştü. Onu kullanıyorum idareten. Şimdilik her işimi görüyor, uzunca bir süre daha kullanırım heralde.

Bu anakart mevzusu okuduğum kadarıyla LG'de yaygın görülen bi sorun. Arkadaşta da G4 var, onun da başına geldi. O da yaptırdı ama kullanıyor şimdilik.

Televizyon
DVD-Player
Ses Sistemi
Buzdolabi
Derin Dondurucu
Yazici
Telefon
Mikrodalga
Monitör
Saat
VR-Gözlük
Tablet
Kurutucu
Camasir makinesi
Bulasik makinesi
Süpürge
SSD
Chip üreticisi

Adamlarin el atmadigi bir tek otomotiv sektörü kaldi diyecegim ama Renault-Samsung Motors var :hat:

Dünya markasi kesinlikle.
O batarya patlama sorunundan dolayı milyonlarca cihazı geri çağırdılar. Bataryayı değiştirdiler başka bir üreticininki ile ama, onda da başka sorunlar meydana geldi, gene patladı. :D Sonra baya iade eden olmuştur.

Bu olay başka bir telefon üreticisinin başına gelse büyük ihtimalle nalları dikmişti. :D

Üst Alt