Arda En Çok Hangi Mevkide Verimli Olur ? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Arda En Çok Hangi Mevkide Verimli Olur ?

Cevap: Arda'nın yeri?Kanat? Orta saha?=Takım verimi?

Arda busene solda OYNAMAZ.Yaser varken bile sol oynamıyan Arda Kewell-Aydın ve Serdar varkenmi oynuyacak veyahut Rijkaard oynatacak lütfen biraz düşünerek yazalım.

Şimdi temel bir soru daha geliyor cumartesi öncesi : Elano ilk 11′e girerse ki muhtemelen değişmez adamı olacak, Brezilya’da giriyorsa burada da girmesi lazım kim dışarı gelecek? iki çıpadan bir tanesi mi yoksa kanatlardan biri mi? Başka bir deyişle Aydın/Kader mi yoksa Ayhan/Sarp mı bench yolcusu? Senin bakışını merak ettim Melih Ağabey. Selamlar.

(Emreciğim selamlar. Buna aslında yanıt vermiştim örtük olarak. Bence Rijkaard ilk elde Arda Turan ve Elano’yu yanyana oynatmayı düşünüyor. (Çift işlemcili, çift çekirdekli bilgisayar örneği.) Arkalarında da tek bir önlibero. Muhtemelen Mustafa Sarp. Forvette de Aydın (Kewell) – Baros – Keita. (Gördüğün kimin yedek olacağı ilerideki hattımızda kimin formsuz olduğuyla ilintili. Arda Turan’ın sol kanada geçip Kewell’ı yedeğe itmesiyle ilintili değil bazı yazarlarımızın ileri sürdüğü gibi.)

Burada iki önemli mesele var. Galatasaray çift ön liberolu oynadığı maçlarda bile (ki son maç da böyleydi) Ayhan Akman’ın daha çok ofansif görevi vardı. (Ki birinci ve üçüncü golümüzün ilk pasları ondan geldi.) Mustafa Sarp’ın ise daha defansif. Bu durumda Arda Turan Ayhan Akman’ın görevine soyunacak. Yani Mustafa Sarp’tan ilk pası o alacak. Elano ise muhtemelen tamamen ofansif oynayacak.

İkinci mesele. Şimdi Arda Turan’la Eleno’nun yanyana oynamasının, kabul edelim ki takımın savunma gücünü kısmen zayıflatacağı aşikâr. Ancak burada ilginç bir şey var. Eleno’nun girmesi, ilerideki pas koordinasyonunu kanımca inanılmaz yükseltecek. Yani Galatasaray üçüncü bölgede bile (rakibin 18′i önünde yani) rahat paslaşacak. Bu da topun daha çok bizde olmasını, bu da takımın boyunun kısalmasını temin edecek. Bu takımın savunma kurgusunun daha bir organize olması anlamına geliyor kuşkusuz. Yani biz daha çok topla oynadığımız ve bunu da rakip yarı sahasında yapacağımız için savunma kurgumuz takımın boyu kısalacağı için daha güçlü olacak.

Bu da Elano ve Arda Turan’ın birlikte oynamasından oluşacak savunma zaafiyetini dengeleyecek. Umarım anlatabildim kafamdakini. Sevgilerimle. Melih)

Aklın yolu bir, bu denenmeli bu sene

tamam orta olsun Arda'nın ana yeri.. ama neden kanatta'da oynamasın ki ?... kanatta yetersiz falan mı kalıyor ki ?.... Elano oynadığı zaman, oyun kurucu pozisyonunda olacak.

2 oyun kurucu olmaz. Dolayısıyla mecburen Arda'yı sol açığa alacağız. Elano'nun City'de kanat oynadığını hatırlamıyorum.

sahada 2 oyun kurucu da olur, 3 de olur 6 da olur. Gerekirse sol kanattan kurarsin oyunu gerekirse sag kanattan, olmadi defansdan kurarsin, onemli olan bu "oyun kurucularin" diger gorevlerini yerine getirmesi degil midir zaten. Birakin bu oyun kurucu olmazmis, tek santrafor oynamazmis falan cok ama cok sacma bunlar gercekten.

Oyun kurucu denen sey forvetin arkasinda bekleyip defans yapmayan adam mi demektir acaba?

Haklisin Arda sol kanatta etkisiz falan degil, hatta harika oynuyor sol kanatta, ama neden boyle bir oyuncuyu sahanin 3'te birinin 3'te birine hapsetmek istiyoruz biz? (ileri uclunun sol tarafi) Zekasiyla isi bitirebilecekken ileri geri deli danalar gibi kosmasindan zevk mi aliyoruz?

Tobi-Elano-Arda oynar, Sarp-Topal-ayhan oynar, hepsi de oyun kurar bulunduklari bolgeden. Hepsi de serbest oynayabilir bizim o hasta oldugumuz forvet arkasi oynayan yalanci oyun kurucular gibi. Hem de hic top kaybetmeden takimina katki saglayarak ve alan kapatarak. Belki calim atmasina gerek olmaz ama o zaman, cunku etrafinda topu paylasabilecegi cok daha fazla arkadasi olur kendi opsiyonlari cogalir. Boylece pas verecek arkadas bulamayip muhtesem calimlar attigini cok goremeyiz. Cok kotu olur ama o zaman dimi? Sadece gerektiginde yapar calimini, cok da top kaybetmedigi icin geriye kosmak zorunda kalmaz. Ama biz seyirci olarak kan ter gormek isteriz tabi. Sov isteriz sov, sov yapilinca da saygisiz karaktersiz adam deriz.

Yeri gelir cikarirsin Kewell'i sokarsin Ayhan'i ortaya cekersin, Arda'yi sol kanata cekersin ne bileyim FR'in bilecegi is onlar. Ama eger Arda ortada oynamaya devam ederse hem Galatasaray, hem seyirciler, hem Arda, hem de Turk futbolu cok sey kazanacak. Arda hapsolmayacak sadece pas verebilecegi maksimum 3 opsiyona. Zekasini kullanarak is bitirmeyi ogrenecek, zaten yasina gore cok ust duzey olan futbol mantalitesi daha da yukarilara cikacak, oyunda sadece sag tarafindaki adamlarin nerede durduguna dikkat etmekten cok tum sahadaki butun oyuncularin pozisyonlarinin farkinda olmak zorunda kalacak, bunu defansif olarak da yapicak kanatta bir adamin pesinden can havliyle kosup kademeye girmeye calismak yerine. Zor degil bu potansiyeli gormek sanirim. Heyecanlanmak da zor degil bu potansiyel konusunda sanirim. Sayilara bakin demeyi sevmem ama bakin yani simdi ne diyim baska nasil anlatayim derdimi bilmiyorum.

Elano da kanatta oynadi, kendi milli takiminda da oynadi, City'de de oynadi, seyrettim oynarken de. Gayet de guzel oynadi ama umarim oynamasina gerek olmaz.

Biraz agresif oldu ama derdimi anlatmak icin muhtemelen zaten senin dusuncen olmayan yerlere kaydi bazi seyler. Kusura bakma ama gina geliyor bazen insana..

Şimdi temel bir soru daha geliyor cumartesi öncesi : Elano ilk 11′e girerse ki muhtemelen değişmez adamı olacak, Brezilya’da giriyorsa burada da girmesi lazım kim dışarı gelecek? iki çıpadan bir tanesi mi yoksa kanatlardan biri mi? Başka bir deyişle Aydın/Kader mi yoksa Ayhan/Sarp mı bench yolcusu? Senin bakışını merak ettim Melih Ağabey. Selamlar.

(Emreciğim selamlar. Buna aslında yanıt vermiştim örtük olarak. Bence Rijkaard ilk elde Arda Turan ve Elano’yu yanyana oynatmayı düşünüyor. (Çift işlemcili, çift çekirdekli bilgisayar örneği.) Arkalarında da tek bir önlibero. Muhtemelen Mustafa Sarp. Forvette de Aydın (Kewell) – Baros – Keita. (Gördüğün kimin yedek olacağı ilerideki hattımızda kimin formsuz olduğuyla ilintili. Arda Turan’ın sol kanada geçip Kewell’ı yedeğe itmesiyle ilintili değil bazı yazarlarımızın ileri sürdüğü gibi.)

Burada iki önemli mesele var. Galatasaray çift ön liberolu oynadığı maçlarda bile (ki son maç da böyleydi) Ayhan Akman’ın daha çok ofansif görevi vardı. (Ki birinci ve üçüncü golümüzün ilk pasları ondan geldi.) Mustafa Sarp’ın ise daha defansif. Bu durumda Arda Turan Ayhan Akman’ın görevine soyunacak. Yani Mustafa Sarp’tan ilk pası o alacak. Elano ise muhtemelen tamamen ofansif oynayacak.

İkinci mesele. Şimdi Arda Turan’la Eleno’nun yanyana oynamasının, kabul edelim ki takımın savunma gücünü kısmen zayıflatacağı aşikâr. Ancak burada ilginç bir şey var. Eleno’nun girmesi, ilerideki pas koordinasyonunu kanımca inanılmaz yükseltecek. Yani Galatasaray üçüncü bölgede bile (rakibin 18′i önünde yani) rahat paslaşacak. Bu da topun daha çok bizde olmasını, bu da takımın boyunun kısalmasını temin edecek. Bu takımın savunma kurgusunun daha bir organize olması anlamına geliyor kuşkusuz. Yani biz daha çok topla oynadığımız ve bunu da rakip yarı sahasında yapacağımız için savunma kurgumuz takımın boyu kısalacağı için daha güçlü olacak.

Bu da Elano ve Arda Turan’ın birlikte oynamasından oluşacak savunma zaafiyetini dengeleyecek. Umarım anlatabildim kafamdakini. Sevgilerimle. Melih)

işte budur melih abi, nokta.

----Baros----

Kewell------------------------Keita

Arda----Elano

----M.Topal/Ayhan/Linderoth----

Çokmu Ofansif Oldu?​

Bunun üstüne bişi yazılmaz zaten yazıdan dolayı tebrik ederim ellerine sağlık.. Yalnız bi noktada ufak bi ayrılık yaşıyoruz ben Elano'nun Arda'dan daha ofansif olacağını düşünmüyorum ikisininde genelde aynı parelelde olacağını tahmin ediyorum her zaman ki örnekler gibi (xavi-iniesta, lampard-ballack) olacaklardır, ön libero mevzusunda ise Topal Arda-Elano ikilisinin arkasında mükemmel olur ama eski günlerindeki bi Linderoth'da daha yüksek top tekniğiyle çok şey katabilir

1970 senesinde olsaydık süper kadro derdim.Ama bu dönemde bu 11 ile bütün önemli maçlarda delik deşik oluruz.

aslında orda kewell ve keita ve çıkıştaki aydın, kendini hazır tutmasını beklediğim serdar eylik birde sağlam bir linderoth olduktan sonra arda ile elano uyum sürecini aşınca 1970leri günümüz taşırız bencede renktaş aslında...

1970 senesinde olsaydık süper kadro derdim.Ama bu dönemde bu 11 ile bütün önemli maçlarda delik deşik oluruz.

amac bu kadroyu kaldirabilecek futbol mantalitesine ulasmak. Cok belli bu elde bulunan kadrolardan, saha icindeki taktik degisikliklerden vs. hem de cok cok belli.

delik desik falan da olmayiz delik desik ederiz. Cikalim bence artik belcika 4231'i almanya baklava'si gibi kaliplardan. Top yapmak istiyor takim, oradaki isimlere bakinca sanmayinki hepsi bundan once seyrettigimiz gibi oynayacak, lutfen pozisyonlarina bakin ve oranin hakkini verebilme potansiyellerine bakin.

katılmıyorum, arda zamanında forvet olan ayhan kadar defans yapamaz mı? veya yapmayı öğrenemez mi? geçen sene hiç defans yapmayan lincoln ü kaldırıyordu bu kadro, onun yerine sağ bek oynamış yani defans yapmayı orta düzeyde bilen mücadeleci bir elano takıma katılmış, bence bu kadro oynar hem de çok iyi oynar. ayrıca topun bize kalması defans yapma süremizi de azaltacaktır, ilk mesajı okursanız.

Bizim için en ideal orta saha uçlüsü.

-------------------------Mehmet Topal-----------------------

------------------Linderoth----------Elano------------------------

dur.Kanatlarda

------Ugur-----------------------------------Hakan--------

------Keita-----------------------------------Arda--------

ama maalesef Linde'den umut yok o yüzden o bölgede mehmet topal dan daha ofansif ama elano dan daha defansif olan bir oyuncuya ihtiyacımız var.Mevcut kadro içinde bu görevi bir tek biraz Ayhan yapabilir ama koca sezonun yükünü bir tek Ayhan'a verirsek sıkıntı yasarız.Kısaca bize Gareth Barry tarzı veya Hamsik gibi bir oyuncuya ihtiyac var.Ama biraz tuzlu kaçabilir.Ayrıca bu kadar orta saha trasnferinin üzerine biraz abes kaçabilir ama seneye bu kadro korunursa mutlaka alınmalı.Arda ise bana kalırsa orta da çok verimli ama Elano--Arda dan olusan orta saha ikilisi topu kaptırdığı anda Servet+Gökhan'a küfür olarak döner kahve insanlarından,çok teknik ama yumusak bir orta sahamız olur bu yüzden birini kanada göndermek zorundayız ki bu isim 2 ay öncesine kadar kanat oynayan Arda olmak zorunda.

Merak ettim 1970lerin futbolunu nerden biliyorsun?

Birde çok erken konuştuğunu belirtmek isterim Gökhan zan ve Servet konusunda zamanında karşı çıktığımda bu futbolcular milli takım oyuncuları defansımız çok sağlam gerek yok transfere gibi şeyler söylemiştin ama ilk maçtan sonra stopere acil transfer gerek diyende sendin.Ezbere konuşmaktan vazgeçelim.

Bizim için en ideal orta saha uçlüsü.

-------------------------Mehmet Topal-----------------------

------------------Linderoth----------Elano------------------------

dur.Kanatlarda

------Ugur-----------------------------------Hakan--------

------Keita-----------------------------------Arda--------

ama maalesef Linde'den umut yok o yüzden o bölgede mehmet topal dan daha ofansif ama elano dan daha defansif olan bir oyuncuya ihtiyacımız var.Mevcut kadro içinde bu görevi bir tek biraz Ayhan yapabilir ama koca sezonun yükünü bir tek Ayhan'a verirsek sıkıntı yasarız.Kısaca bize Gareth Barry tarzı veya Hamsik gibi bir oyuncuya ihtiyac var.Ama biraz tuzlu kaçabilir.Ayrıca bu kadar orta saha trasnferinin üzerine biraz abes kaçabilir ama seneye bu kadro korunursa mutlaka alınmalı.Arda ise bana kalırsa orta da çok verimli ama Elano--Arda dan olusan orta saha ikilisi topu kaptırdığı anda Servet+Gökhan'a küfür olarak döner kahve insanlarından,çok teknik ama yumusak bir orta sahamız olur bu yüzden birini kanada göndermek zorundayız ki bu isim 2 ay öncesine kadar kanat oynayan Arda olmak zorunda.

Elano cok teknik ama yumusak bir oyuncu degil. Elano'yu seyredince anlariz umarim zaten bunu. Umuyorum oynadigi futbolu takdir edebilirz de. Arda'ya da yumusak oyuncu diyorsun.. vazgectim haklisin

Üst Alt