Arda En Çok Hangi Mevkide Verimli Olur ? | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Arda En Çok Hangi Mevkide Verimli Olur ?

Hepimizin bildiği gibi Arda yeni yerine çok çabuk uyum sağaladı,

fakat forumda da görüldüğü gibi Arda'nın hangi mevkii de daha faydalı olacağına ilişkin tartışmalar yaşanıyor,

Şahsi fikrim Arda'nın yeni yerine daha faydalı olacağı yönünde ve de Elano'nun da takıma girişiyle yerinin değişmemesi gerektiğini düşünüyorum, bu düşüncemin sebepleri ise;

1. olarak Arda gücünü daha verimli kullanabiliyor, şöyle ki; kanatta oynayınca çok gereksiz çalımlara kalkışıp gücünü gereksiz yere harcıyordu, ama ortasahaya geçince her gereksiz çalımının çok pahalıya mal olacağını bildiği için bu tarz işlere kalkışmıyor ve kalkışamaz, bu nedenle de basit ve etkili paslara yöneliyor ve de takımın atağa kalkmasını daha da kolaylaştırıyor, ayrıca gücünü de daha iş bitirici yerlerde kullanabiliyor.

2. olarak da işin takım yönü, Elano takıma geldikten sonra da Arda'yla beraber yanyana oynatılmasının büyük faydası var, çünkü bildiğimiz gibi iyi topçular iyilerle oynamak ister daha iyi anlaşır, geçen sezon Lincoln gibi istikrarsız bir adam bile zaman zaman Arda'ya çok iyi uyum sağladı, ve de sonuca çok çabuk gittik. Bu sene Elano gibi istikrarlı bir adamla beraber neler yapabileceklerini bir düşünün.

Son olarak bu ikisinin yanyana oynatılması topun bizde kalmasını daha çok sağlayacak ve de bazılarımızın haklı olarak endişe ettiği gibi kağıt üstünde defansif olarak zayıf olacak olmamıza rağmen topu daha çok kullandığımız için defansif olarak daha da güçlenmemizi sağlayacak diye düşünüyorum. Çünkü bu kadroyla topu bizden kolay kolay çalabilecek bir takım özellikle Türkiye'de yok.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, güzel günler bizi bekliyor...

Cevap: Arda'nın yeri?Kanat? Orta saha?=Takım verimi?

Modern futbolda kanat oyuncuları genellikle hızlı, fizik olarak güçlü, yırtıcı oyuncular oluyor. Arda bu tanıma uyan bir oyuncu değil. Bu tanıma uyan oyuncu, yani kanatta oynayacak asıl oyuncu Aydın'dır. Teknik kapasitesi ve oyun zekası yüksek olan Arda ise forvet arkası veya ortasahada hücuma yönelik oyuncu olarak çok daha başarılı olabilir ve kendisini çok daha fazla gösterme imkanı bulabilir.....

Her yerde muhteşem. Orta alanda görev yaptığında biraz daha savunmaya yardım etme imkanı yakalayabilirse o mevkinin en iyisi olur.

Baros'un arkasındaki 3 oyuncu dönerek oynuyor zaten. Belli bir mevkii yok.

baroşun arkasında 3 oyuncu öyle oynuyor ama ben ondan bahsetmiyorum, ortasahada 1 tane çok iyi top kullanan adam yerine Ayhan veya Sarptan birini kesip 2 tane top kullanmayı çok iyi bilen adam Arda-Elano kullanmanın takıma ve Arda'ya faydalarından bahsediyorum.

Tabikide ortasaha kanatta oynarken sonuca direk etki edecek oyundan çok pozisyonu başlatan bir oyun içerisindeydi şuan sonuca direk etki eden bir oyun anlayışında ve bu mükemmel üstelik defansıda var bir nevi 2 yönü ortasaha.

Arda kıvrak olmasına rağmen yeterince süratli değil,zaten ortaya da çok alıştı.Rijkaard onu biraz da serbest oynatıyor.Yerini hiç yadırgamadı...

Arda hala sol kanatta oynasin diyenler icin..

koymayin su Arda'yi kanada, senelerdir ilk defa oyunu acabilen, yaptigi kosularla takim arkadaslarini yonlendirebilen, pozisyon sezisi ust duzey olan, orta sahanin ortasina, beyin diyebilecegimiz bir adam bulduk millet hala iki calim sevdasinda ya.

atar calimlarini Arda merak etmeyin siz, ne bicim mantik anlamadimki

bence:

------------------leo----------------------

----------sabri servet hakan-------------

----------------ayhan---------------------

--------------------------------------------

-keita nonda baros elano kewell arda--

olsun, boylece senelerdir guzide ligimizde seyrettigimiz doldur bosalt futbolunun en kralini, goze en hos geleneni seyredriz. Hatta mumkunse ondeki elemanlarin hepsi mumkun oldugunca rakip kaleciye yakin durarak topu birbirlerine abanma seklinde vursunlar ve top carpa carpa masa tenisi oynuyomus gibi girsin kaleye. muthis olur. Buyuk takima bu yakisir. Arda da ozellikle kanatta olsunki rakip defanstan sonra kewell ve elano'ya calim atmak zorunda kalsin ve boylece iki calim daha fazla seyrettirsin bize.

tamam orta olsun Arda'nın ana yeri.. ama neden kanatta'da oynamasın ki ?... kanatta yetersiz falan mı kalıyor ki ?.... Elano oynadığı zaman, oyun kurucu pozisyonunda olacak.

2 oyun kurucu olmaz. Dolayısıyla mecburen Arda'yı sol açığa alacağız. Elano'nun City'de kanat oynadığını hatırlamıyorum.

tamam orta olsun Arda'nın ana yeri.. ama neden kanatta'da oynamasın ki ?... kanatta yetersiz falan mı kalıyor ki ?.... Elano oynadığı zaman, oyun kurucu pozisyonunda olacak.

2 oyun kurucu olmaz. Dolayısıyla mecburen Arda'yı sol açığa alacağız. Elano'nun City'de kanat oynadığını hatırlamıyorum.

Birbiriyleriyle anlaşmaları çok önemli. Yoksa iki oyun kurucu olmaz gibi bir mantık olmamalı bence. Ayrıca Elano'yu daha izlemeden tam yorum yapmak da yersiz olur gibi.

En iyisi serbest oynaması istediği yere gitsin.. :p

Zaten kendiside demişti en iyi serbest oynamak..

Arda gibi bir oyuncuyu bir noktaya bağlıyamazsın..

renkdaş sen hala Arda'nın kanatta oynamasına karşı olduğumuzu sanıyorsun, bütün mesele şudur;

ortasahada 1 tane çok iyi top kullanan adam yerine Ayhan veya Sarptan birini kesip 2 tane top kullanmayı çok iyi bilen adam Arda-Elano kullanmanın takıma ve Arda'ya faydalarından bahsediyorum.

Demekki Elano'yu City de hiç izlememişsinki Hughes'ın arada bir sağ kanat oynattığınıda görmemişsin.Elano sağ bek bile oynamış adam cityde.Ayrıca 2 oyun kurucu çok diye saçma birşey görmedim.Sanki bu 2 oyuncunun hiç defansı yokmuş gibi diyorsun.ARdanın nekadar iyi defansının olduğunu biliyoruz keza Elano'nunda.Sana Xavi ve İniesta veya Rijkaaard dönemindeki Xaavi ve Deco örneklerini verebilirim.

Demekki Elano'yu City de hiç izlememişsinki Hughes'ın arada bir sağ kanat oynattığınıda görmemişsin.Elano sağ bek bile oynamış adam cityde.Ayrıca 2 oyuncu kurucu çok diye saçam birşey duymadım.Sanki bu 2 oyuncunun hiç defansı yokmuş gibi diyorsun.ARdanın nekadar iyi defanslarının olduğunu biliyoruz keza Elano'nunda.Sana Xavi ve İniesta veya Rijkaaard dönemindeki Xaavi ve Deco örneklerini verebilirim.

bütün mesele budur:tiphat:

ELano ile uyum sağlarlarsa müthiş hücum organizasyonları izleyeceğiz bu sene takımımızdan.

Demekki Elano'yu City de hiç izlememişsinki Hughes'ın arada bir sağ kanat oynattığınıda görmemişsin.Elano sağ bek bile oynamış adam cityde.Ayrıca 2 oyun kurucu çok diye saçma birşey duymadım.Sanki bu 2 oyuncunun hiç defansı yokmuş gibi diyorsun.ARdanın nekadar iyi defanslarının olduğunu biliyoruz keza Elano'nunda.Sana Xavi ve İniesta veya Rijkaaard dönemindeki Xaavi ve Deco örneklerini verebilirim.

City'nin her maçını izlemedim. Elano'yu daha önce 10-15 kere izledim okadar. Birde Brezilya milli takımında. Oynamış olabilir bilmiyorum ama ben gördüğümde hep ortadaydı.

Xavi - Inesta iki oyun kurucu diğilki.

Arda Elano orta alanda oynayabilir ancak, iki oyun kurucu şeklinde olmaz o iş bana sorarsan.

Bir kere şurası bir gerçek, ne kadar muhteşem oyuncu olursa olsun, Kewell 90 dakika oynıyamıyor arkadaş.

Aydın'ın henüz ne olacağı tam olarak belli diğil. (zaten Aydın'ı alırsan yabancılardan birini kesme durumuda var.)

Elano geldiği zaman büyük ihtimal senin öbür topikte kurduğun kadro olacak, sadece Kewell/Aydın değişir.

Ama Arda, sol kanatta mutlaka oynayacak bunun kaçarı yok. Çünkü her zaman tek bir Linderoth yada tek bir Sarp'la gidemeyiz. Pres yapmamız gereken maçlar olacak, Barış'ı oynatmak zorunda kalacağın maçlar vs..

Kısacası, Elano takıma monte edilip, iyi işler çıkartmaya başlarsa, Ben Rijkaard'ın Arda'yı kanada yerleştireceğinden adım gibi eminim.

Şimdi temel bir soru daha geliyor cumartesi öncesi : Elano ilk 11′e girerse ki muhtemelen değişmez adamı olacak, Brezilya’da giriyorsa burada da girmesi lazım kim dışarı gelecek? iki çıpadan bir tanesi mi yoksa kanatlardan biri mi? Başka bir deyişle Aydın/Kader mi yoksa Ayhan/Sarp mı bench yolcusu? Senin bakışını merak ettim Melih Ağabey. Selamlar.

(Emreciğim selamlar. Buna aslında yanıt vermiştim örtük olarak. Bence Rijkaard ilk elde Arda Turan ve Elano’yu yanyana oynatmayı düşünüyor. (Çift işlemcili, çift çekirdekli bilgisayar örneği.) Arkalarında da tek bir önlibero. Muhtemelen Mustafa Sarp. Forvette de Aydın (Kewell) – Baros – Keita. (Gördüğün kimin yedek olacağı ilerideki hattımızda kimin formsuz olduğuyla ilintili. Arda Turan’ın sol kanada geçip Kewell’ı yedeğe itmesiyle ilintili değil bazı yazarlarımızın ileri sürdüğü gibi.)

Burada iki önemli mesele var. Galatasaray çift ön liberolu oynadığı maçlarda bile (ki son maç da böyleydi) Ayhan Akman’ın daha çok ofansif görevi vardı. (Ki birinci ve üçüncü golümüzün ilk pasları ondan geldi.) Mustafa Sarp’ın ise daha defansif. Bu durumda Arda Turan Ayhan Akman’ın görevine soyunacak. Yani Mustafa Sarp’tan ilk pası o alacak. Elano ise muhtemelen tamamen ofansif oynayacak.

İkinci mesele. Şimdi Arda Turan’la Eleno’nun yanyana oynamasının, kabul edelim ki takımın savunma gücünü kısmen zayıflatacağı aşikâr. Ancak burada ilginç bir şey var. Eleno’nun girmesi, ilerideki pas koordinasyonunu kanımca inanılmaz yükseltecek. Yani Galatasaray üçüncü bölgede bile (rakibin 18′i önünde yani) rahat paslaşacak. Bu da topun daha çok bizde olmasını, bu da takımın boyunun kısalmasını temin edecek. Bu takımın savunma kurgusunun daha bir organize olması anlamına geliyor kuşkusuz. Yani biz daha çok topla oynadığımız ve bunu da rakip yarı sahasında yapacağımız için savunma kurgumuz takımın boyu kısalacağı için daha güçlü olacak.

Bu da Elano ve Arda Turan’ın birlikte oynamasından oluşacak savunma zaafiyetini dengeleyecek. Umarım anlatabildim kafamdakini. Sevgilerimle. Melih)

Üst Alt