Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

Cevap: Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

Atatürkçü ve Kemalist değilim pek de sevmem ideolojilerini. Atatürkçülerin kendi ideolojilerini eleştirenlere yaptıkları liboş suçlamalarına faşist ya da otoriter suçlamaları ile de karşılık verilebilir ama nedense hep boş tartışma gibi gelir bunlar bana..Artık gına getirmiştir bana bu tür tartışmalar Türkiye'de.. İdeolojiler kişi kabullendikten sonra tek gerçek doğruya dönüşür, insanın özgür düşünmesini kısıtlar. A_B_C ideolojisi olması da çok farketmez.. Artık karşı tarafın ne dediği çok önemli değildir önemli olan tek şey senin ideolojine ya da düşünce sistemine uygun mudur ya da değil midir karşı tarafın söyledikleri. Şöyle mantıksız bir döngü vardır aslında. Kabe: Anıtkabir, Hz. Muhammet: Atatürk, Nutuk: Kuran.. İroni şeklinde bir benzetme oldu hemen böyle şey olur mu ya dine hakaret etme falan demeyin lütfen. Yani aslında bu ikisinin de sorgulanamaz doğruları olduğunu belirtmek için böyle bir ironi. Atatürkçü ya da dinci olmaları ne kadar farklı gibi görünse de düşünce metodolojisi olarak çok yakınlardır birbirlerine..

Sorgulanamaz dediğin yargıları,Büyük Önder'in sana verdiği haklarla düşünüp fikrini açıkça insanlara sunabiliyorsun.

Verilen hakların değerini bilip, birazda birkaç insanın tavırlarını görerek,klişeleştirip,tüm Atatükçüleri etiketlemesek.Hak verirsin ki bilip tam anlamıyla öğrenmeden,basma kalıp boş cümlelerle birşeyleri savunan çok insan var bu ülkede.

Bana sanki her iki ideoloji de sonuç olarak bir birleriyle kesişiyor anlamı geldi bir an, doğaçlama olarak simetri dedim. Belki de aynı şeyi ifade etmiş olabilir ama benim ilk başta anladığım kesişme, simetri değil.

Şöyle bir örnek vereyim.Çevremizde Dinci kesim diye tabir edilen insanların din adı altında yaptığı eziyeti,saygısızlığı bazı Atatürkçü olan insanlar dindar kesime yapıyor.Bu keskinlik zaten bize zarar veriyor. Benim yazısında anladığım,içerik olarak farklı kavramlar ama uygulama açısından birbirine olan benzerlik.

Şöyle bir örnek vereyim.Çevremizde Dinci kesim diye tabir edilen insanların din adı altında yaptığı eziyeti,saygısızlığı bazı Atatürkçü olan insanlar dindar kesime yapıyor.Bu keskinlik zaten bize zarar veriyor. Benim yazısında anladığım,içerik olarak farklı kavramlar ama uygulama açısından birbirine olan benzerlik.

Aslında buna iki farklı ideolojiyi simetrik şekilde birleştirirsek yine de aynı anlama gelebilir. İkisinin de kesiştiği nokta da uygulamalar ortak bir paydada buluşur diyebiliriz.

Konu başlığına gelirsek; ben burada ideolojimin etkisiyle yorum yapmamayı tercih ediyorum. Çünkü tüm ideolojilerin temelinde insanları doğru yola yönlendirme vardır. Düşüngüsel tartışmalar da aslında bu yüzden neticelenmez, hiçbir zaman hangisi doğru yol, hangisi gerçek; bunları objektif olarak bulamayız. Bu karışıklığın nedeni de temelde yatan doğru ve gerçek kavramıdır.

Dindar kesim ne abi. Hem herkesin inancı kendine diyorsunuz. Hemde Atatürkçü bazı insanlar bize saygısızlık yapıyor diyorsunuz.Bu kadar ikileme düşmeyin.

Bizim inanç ve simge olayına çare bulamadığımız sürece bu tartışmalar sürer. Üzüldüğüm nokta Atatürk zamanında bu tür tartışmları olmaması neden ? Baş ötrüsü ve Türban olayı yoktu..

Atatürkçülük annenizdır , dedenizdir , ninenizdir , büyükbabanızdır. Geldiğiniz yeri unutmayın , gideceğiniz yeri unutmadığınız gibi..

Bizim inanç ve simge olayına çare bulamadığımız sürece bu tartışmalar sürerer. Üzüldüğüm nokta Atatürk zamanında bu tür tartışmları olmaması neden. Baş ötrüsü ve Türban olayı yoktu..

inanç olayına nasıl çare bulabilirsinki inanç bea bu inancımı kısıtlayacaksın bu mu doğru olan... Tek çaren zarar vermediği sınırlar içinde saygı duymaktır

Dindar kesim ne abi. Hem herkesin inancı kendine diyorsunuz. Hemde Atatürkçü bazı insanlar bize saygısızlık yapıyor diyorsunuz.Bu kadar ikileme düşmeyin.

Bak,tartışma çıkaracak cümleler kullanma,ne olur.Zaten ben zannettiğin kadar namazında,orucundan bir insan değilim.Sadece ikisininde keskinliklerini eleştiriyorum.Bahsettiklerim Tv'de bir ilahi okunduğunu yada dinine bağlı bir adam görse gericilik damgasını yapıştıran Atatürkçü adı altında geçinen ama haberi dahi olmayan kesim.Aynı şekilde dinci olarak adlandırılan kesimde de var.Konumuz Atatürkçülük olduğu için oradan örnek verdim.Ben sana kendi ideolojimden,görüşümden bahsetmiyorum ki.

Her düşünceden yada görüşten insanların doğruları kadar yanlışları yapanlarıda vardır.Herşeyi bu topraklarda yaşayan insanlar için,bu insanlarla beraber yapan birine herkes hak ettiği saygıyı ve değeri göstermelidir.Ama normal olanı yapıp saygı gösteren,onun devrim ve ilkelerine sahip çıkanlar sadece ''Atatürkçü'' olarak lanse edilmekte.

Malesef halkımızın bir kısmı,kendi Önder'ini yanlış tanımaya mahkum edilmiş,her toplum için tehlikeli olan ayrışımcılığa sürüklenmiştir.

Üst Alt