Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir? - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

Cevap: Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

Bravo... O zaman en can alıcı soru .. Bir insan doğru ve gerçek için neyi baz almalıdır neye kime güvenilebilir ?? :)

Doğru için öznel, yani kişinin mantığına ve inancına sığan objeler baz alınmalıdır. Sen kendin için ben büyüğüm diyorsan, büyüksündür, bu doğru diyorsan doğrudur. İşte senin ideolojinin de yaratıcısı budur, yani kendin.

Gerçek için nesnel, yani insanların düşünceden, bilgiden, inançtan, gönülden arınarak bildiği objelerdir. Bu objeler içinde genelde dinler ve ya herhangi bir inanç birimleri ortaya çıkar. Ya da Tanrı'nın gözü diyebiliriz buna...

Her düşünceden yada görüşten insanların doğruları kadar yanlışları yapanlarıda vardır.Herşeyi bu topraklarda yaşayan insanlar için,bu insanlarla beraber yapan birine herkes hak ettiği saygıyı ve değeri göstermelidir.Ama normal olanı yapıp saygı gösteren,onun devrim ve ilkelerine sahip çıkanlar sadece ''Atatürkçü'' olarak lanse edilmekte.

Malesef halkımızın bir kısmı,kendi Önder'ine yanlış tanıtılmış,her toplum için tehlikeli olan ayrışımcılığa sürüklenmiştir.

Atatükçülük ilk fikir olarak nasıl oluştu bilmiyorum ama yanlış yerlere kaydığını düşünüyorum bazı kesimler için.Ondan yakınıyorum işte.O gerçi bizim Türk halkının okuma ve mantığını konuşturamamasından kaynaklanıyor.

Bak,tartışma çıkaracak cümleler kullanma,ne olur.Zaten ben zannettiğin kadar namazında,orucundan bir insan değilim.Sadece ikisininde keskinliklerini eleştiriyorum.Bahsettiklerim Tv'de bir ilahi okunduğunu yada dinine bağlı bir adam görse gericilik damgasını yapıştıran Atatürkçü adı altında geçinen ama haberi dahi olmayan kesim.Aynı şekilde dinci olarak adlandırılan kesimde de var.Konumuz Atatürkçülük olduğu için oradan örnek verdim.Ben sana kendi ideolojimden,görüşümden bahsetmiyorum ki.

Benim olayım o değil. Benim olayım. Türban ile baş örtüsü arasındaki farkı bulmak.

Anladında işine gelmiyor.

Hocam ne diyorsun ya,lütfen.Gerçekten anlamadım.Tartışma çıkmadan birşey konuşulamayacak mı burada.Ben sana kendi fikrimden,düşüncemden bahsetmedim ki.Ne anladın da beni yargılma gereği duyuyorsun.Çevremdeki iki kesimdekiler içinde yanlış anlaşılmalardan bahsediyorum.

Benzerlik yok, arada sadece simetri var.

Düşünce metodolojisi olarak dedim tabiki iki ideoloji arasında farklılıklar var..

Sorgulanamaz dediğin yargıları,Büyük Önder'in sana verdiği haklarla düşünüp fikrini açıkça insanlara sunabiliyorsun.

Verilen hakların değerini bilip, birazda birkaç insanın tavırlarını görerek,klişeleştirip,tüm Atatükçüleri etiketlemesek.Hak verirsin ki bilip tam anlamıyla öğrenmeden,basma kalıp boş cümlelerle birşeyleri savunan çok insan var bu ülkede.

Hakaret eder tarzda konuşmazsan daha iyi olur. Burda bile tam dediğim noktaya geldik aslında önemli olan denilenin ne olduğundan ziyade denilen şeyin ideolojine uygun olup olmaması.. Senin verdiğin tepki de tam dediğime uygun oldu zaten..Dediğimi tam anlamamışsın. İkisinin de sorgulanamaz doğruları vardır kendilerine göre. Senin için onlar Atatürk, Nutuk vs. vs. dir diğeri için Kuran, Hz. Muhammet vs. vs.'dir...Etki olayına gelince insanlar televizyon da izlemesin. Orda da herkes bir şeyleri savunuyor ve insanlar üzerinde etki de bulunabilir.. Zaten sorun çoğu insanın birşeyleri basmakalıp savunması dediğin gibi. Bu tür şeyler bir taraftar mantığıyla yapılmamalı. Benim bu ülkede gördüğüm bu. Her iki kesim için de geçerli.. Şu Büyük Önder sayesinde vs. vs. işte tam dediğim mantık.. Diğeri de bu durumu takdir-i ilahiye bağlayıp ona şükretmem gerektiğini söyleyebilir.. Mandalite aynı..

Hocam ne diyorsun ya,lütfen.Gerçekten anlamadım.Tartışma çıkmadan birşey konuşulamayacak mı burada.Ben sana kendi fikrimden,düşüncemden bahsetmedim ki.Ne anladın da beni yargılma gereği duyuyorsun.Çevremdeki iki kesimdekiler içinde yanlış anlaşılmalardan bahsediyorum.

Türban ve baş örtüsü diyorum. Sen anlamadım diyorsun (ayak yapıyorsun). Saygı çerçevesinde tartışalım dostum.

Bizim en büyük sorunumuz ideoloji saygısıdır. İnsanlara zorla birşeyler empoze etme sevdamız, tamamen heyecanımızdan kaynaklanıyor. Çünkü emin o doğrudur, o kadar emin ki başkasının ne düşündüğü umurunda olmaz.

Atatrürk zamanında türban diye bir kavram mı vardı ?

Dinci kesime sorarsak; türban diye bir kavram yok,takılan baş örtüsü.

Diğer kesime sorarsak ; Baş örtüsü ananelerimizin,babanelerimiz taktığı,saçın bir kısmı görülebilen örtü,türban iğne ucu kadar saç bile görünmeyecek örtü.

Konuya burada devam edin, açık forumda işin cılkı çıkmasın. Ha, olurda burada da işin rengi kaçarsa komple kaldırırım. Biraz daha dikkat edelim lütfen.

Benim firkrim ;

Türban ; %100 siyasi (tarikat) simgesi.

Baş örtüsü ; Benim annemde takıyor. Babanemde.

Hakaret eder tarzda konuşmazsan daha iyi olur. Burda bile tam dediğim noktaya geldik aslında önemli olan denilenin ne olduğundan ziyade denilen şeyin ideolojine uygun olup olmaması.. Senin verdiğin tepki de tam dediğime uygun oldu zaten..Dediğimi tam anlamamışsın. İkisinin de sorgulanamaz doğruları vardır kendilerine göre. Senin için onlar Atatürk, Nutuk vs. vs. dir diğeri için Kuran, Hz. Muhammet vs. vs.'dir...Etki olayına gelince insanlar televizyon da izlemesin. Orda da herkes bir şeyleri savunuyor ve insanlar üzerinde etki de bulunabilir.. Zaten sorun çoğu insanın birşeyleri basmakalıp savunması dediğin gibi. Bu tür şeyler bir taraftar mantığıyla yapılmamalı. Benim bu ülkede gördüğüm bu. Her iki kesim için de geçerli.. Şu Büyük Önder sayesinde vs. vs. işte tam dediğim mantık.. Diğeri de bu durumu takdir-i ilahiye bağlayıp ona şükretmem gerektiğini söyleyebilir.. Mandalite aynı..

Bu forumda ilk kez birisi bana hakaret tarzıyla konuşma dedi,öyle kendini beğenmiş bir üslubum ve karşımdakine düşüncelerimi baskıyla kabul ettirecek bir tutumum yoktur.

Asıl konuya geçersek;söylediğin şeylerin ideolojime uygun olmamasına tepki vermedim.Sorgulanamaz şeyler olduğunu söylemişsin,bende hür iraden ve düşüncenle buları tartışabiliyorsun yani kimse seni baskı altına almıyor dedim.Diğer bir söylediğin benzerlikler üzerine olan cevabım ise;Atatürk ilkelerinde bu ülke LAİK'tir.Yani dinini herkes özgürce yaşar,yönetimi ise dinsel öğelere indirgemeden yapar.Birisi dindir,diğeri devlet otoritesini yönetim şeklidir.Her insan dinini yaşarken özgürce,yönetimsel yada siyasi düşüncelerini de farklı şekillerde dile getirebilir.

Etki olayını da sanırım yanlış anlamışsın.Mesajımda etkiden bahsetmedim.Etiketlemekten bahsettim.Tekrar okursan sevinirim.

Şahsen bu konu Atatürkçülükten neden başörtüsü sorununa kayar anlamış değilim...

Baştan uyarıyı yapmıştım...

Her neyse...

Üst Alt