Atatürk’ün Ezan ve Kur’an-ı Kerim Hakkındaki Fikir ve Düşünceleri - Sayfa 20 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürk’ün Ezan ve Kur’an-ı Kerim Hakkındaki Fikir ve Düşünceleri

Hayatımda ilk kez Türkçe ezan dinledim, diğerine nazaran daha etkili benim kanaatim. Ne dediğini anlıyor ve ne yapmam gerektiği konusunda bir içsel sorgulamaya yol açıyor en azından diğerini duyduğumda hiç bir şey ifade etmiyor açıkçası, konuya hakim biri ezanın neden Türkçe okunamadığını açıklayabilir mi ve hatta bunu bir şirk, günah gibi görülmesinin alt metni nedir?

bunun sebebi özünün anlaşılmasının istenmemesidir.Daha şiirsel daha medite edici geliyor insanlara arapça okununca.Zaten okuma yada anlama yönünde sıkıntıları olan bir millet olunca birilerininde işine geliyor dinin anlaşılmaması.

Ben hep şunu derim bu ülkenin %99 u müslümandır ama kuranı açıp hakkını vererek okuyan %1-2 civarıdır zaten okusa herkes bu ülkede sosyalizm olurdu hak adalet olurdu.

bunun sebebi özünün anlaşılmasının istenmemesidir.Daha şiirsel daha medite edici geliyor insanlara arapça okununca.Zaten okuma yada anlama yönünde sıkıntıları olan bir millet olunca birilerininde işine geliyor dinin anlaşılmaması.

Ben hep şunu derim bu ülkenin %99 u müslümandır ama kuranı açıp hakkını vererek okuyan %1-2 civarıdır zaten okusa herkes bu ülkede sosyalizm olurdu hak adalet olurdu.
Söylediklerine katılıyorum lakin bu oran mümkün değil. Bu ülkenin %99'u müslümandır lafı siyasal islamcıların yani dincilerin argümanıdır ve külliyen yalandır. %60-70 belki.

Söylediklerine katılıyorum lakin bu oran mümkün değil. Bu ülkenin %99'u müslümandır lafı siyasal islamcıların yani dincilerin argümanıdır ve külliyen yalandır. %60-70 belki.

yo onların dilinden söyledim zaten ben bunu erman hocam sözde %99 u müslman bir ülkeyiz lafa gelince ancak inandığı dinin yaratıcısının göndermiş olduğu kitabı açıp okuma ihtiyacı duyan yok bundan bahsetmek istiyorum.

yo onların dilinden söyledim zaten ben bunu erman hocam sözde %99 u müslman bir ülkeyiz lafa gelince ancak inandığı dinin yaratıcısının göndermiş olduğu kitabı açıp okuma ihtiyacı duyan yok bundan bahsetmek istiyorum.

Sorgulamaya hakki olmayanin okumasina ne ihtiyac olur ki? Sizden oncede sorgulayanlar oldu ve hepsini helak ettim diye tehdit eden bir Tanri olunca muslumanlarin okumak istememesi veya hevesli olmamalari gayet normal.

Bir insanın dini inanışı neden 100 sene boyunca problem olmaktan öteye geçememiştir bunu hep düşünmüşümdür. Türkçe ezanı da Kur'anı da doğru buluyorum. indirildiğinde inanmayanlar için ama kuran evrenseldir şeklinde argüman sunan müslümanlar, kuranın farklı dillere çevrilmesine karşı çıkıyor. Endonezyadaki, hindistandaki bir insan arapça öğrenmek zorunda değil. Bugün arap olmayan müslüman ülke o kadar çok ki, bu kitabı anlamak için herkesin arapça öğrenmesindense kuran o bölgedeki dillere çevrilip insanların okuması sağlanmalı. Bu, dini anlamaya daha faydalı olur. Fakat siz islam adı altında arap kültürünü dayatacaksanız, insanlara islamı dikta edecekseniz o zaman buna karşı çıkmanız kaçınılmazdır.

Bana göre hiç bir ülke dinini yaşamıyor. Hem ibadet olarak hem de fiziksel olarak. Sana kafirle iş yapma diyor ama müslüman ülkelerin hangisine bakarsak bakalım amerikanın bir şubesi gibiler. Fakat tarikat muridlerine sorduğunuz zaman abd deccaldir, olayın derinine indiğinizde aslında bunu diyen iktidarı iktidar koltuğuna oturtanda o deccalden başkası değildir.

Hayatımda ilk kez Türkçe ezan dinledim, diğerine nazaran daha etkili benim kanaatim. Ne dediğini anlıyor ve ne yapmam gerektiği konusunda bir içsel sorgulamaya yol açıyor en azından diğerini duyduğumda hiç bir şey ifade etmiyor açıkçası, konuya hakim biri ezanın neden Türkçe okunamadığını açıklayabilir mi ve hatta bunu bir şirk, günah gibi görülmesinin alt metni nedir?

Günahını, haramını bilemem lakin Ezan; İslam dininin evrensel sembollerindendir. Başka bir dilde okunmasının güzelliğine gölge düşürdüğünün kanaatindeyim şahsen. 15 asırdır Ezan-ı Muhammedi böyle okunmuş.

Sorgulamaya hakki olmayanin okumasina ne ihtiyac olur ki? Sizden oncede sorgulayanlar oldu ve hepsini helak ettim diye tehdit eden bir Tanri olunca muslumanlarin okumak istememesi veya hevesli olmamalari gayet normal.

kuranın farklı anlatımları var olaylara yaklaşımı bazen farklılık gösterebiliyor bazen çok katı gibi bazen çok yumuşak ama bunun temelinde tabii ki bir felsefe var bana göre bir kitaptada okumuştum aynı şekilde yazarında dikkatini bu katılık ve yumuşaklık çekmiş fakat kuranın genel felsefesi içerisinde hepsi aklımızla çözebileceğimiz şeyler zaten bir çok ayetin sonunda ''temiz akıl sahipleri'' diye bir cümle geçer.

Bazı şeyleri gönderildiği zamanla ilgili aslında bunuda çözümlemek gerekiyor.

Son düzenleme:
kuranın farklı anlatımları var olaylara yaklaşımı bazen farklılık gösterebiliyor bazen çok katı gibi bazen çok yumuşak ama bunun temelinde tabii ki bir felsefe var bana göre bir kitaptada okumuştum aynı şekilde yazarında dikkatini bu katılık ve yumuşaklık çekmiş fakat kuranın genel felsefesi içerisinde hepsi aklımızla çözebileceğimiz şeyler zaten bir çok ayetin sonunda ''temiz akıl sahipleri'' diye bir cümle geçer.

Bazı şeyleri gönderildiği zamanla ilgili aslında bunuda çözümlemek gerekiyor.

Mekke ve medine surelerinin ton farkindan bahsediyorsun. Evet Kuran kronolojik olarak incelendiginde ayetlerin ilk baslarda sevecen sirin bana dokunmayan bin yasasin, komsunu sev modundan medineye hicret gerceklesip muslaumanlarin sayisinda artma olunca yazarin daha saldirganlastigi, sevgi baris dolu ayetlerin yerini , yakala, kes, oldur, din yalniz benimki kalana kadar savas ayetleri aldigini rahatlikla gorulur.

Mekke ve medine surelerinin ton farkindan bahsediyorsun. Evet Kuran kronolojik olarak incelendiginde ayetlerin ilk baslarda sevecen sirin bana dokunmayan bin yasasin, komsunu sev modundan medineye hicret gerceklesip muslaumanlarin sayisinda artma olunca yazarin daha saldirganlastigi, sevgi baris dolu ayetlerin yerini , yakala, kes, oldur, din yalniz benimki kalana kadar savas ayetleri aldigini rahatlikla gorulur.

Dediğim gibi bazıları tamamen o dönemlerle ilgili bunu günümüze yormak yada günümüzde uygulamaya almak mantıklı değil tabiiki.Aynı şekilde kadınlarla ilgilide yumuşak ayetler varken bazı yerlerdede katı ayetler var bazı yerlerde kadınların haklarının korunması ile ilgili bahsederken bazı yerlerde kadınları erkeğin bir malı olarak görüyor dediğim gibi bazı şeyleri indirildiği dönemin kafa yapısına uygun.

Son düzenleme:
Dediğim gibi bazıları tamamen o dönemlerle ilgili bunu günümüze yormak yada günümüzde uygulamaya almak mantıklı değil tabiiki.Aynı şekilde kadınlarla ilgilide yumuşak ayetler varken bazı yerlerdede katı ayetler var bazı yerlerde kadınların haklarının korunması ile ilgili bahsederken bazı yerlerde kadınları erkeğin bir malı olarak görüyor dediğim gibi bazı şeyleri indirildiği dönemin kafa yapısına uygun.

indirildigi donemden ote indirildigi gunun politikasi cok onemli. Malum kadinlarin kapanma emri guclu ve zengin hanimi hatice zamaninda olmadi. Hatice zamaninda kadinlarin kapanmasi o kadar ahlak disi bir sey olarak gorulmuyordu. Kadinlarin kapanma emri peygamberin altmis yasini devirdikten sonra elinin altinda 18'lik ayseler ve fistik cariyeler varken geldi. Malum belli yasina gelmis bir erkek icin gencecik toy delikanlilarin hanimlarina dik dik bakmasi veya daha kotusu hanimlarin onlari arzulamasi feci kiskanclik yaratabilecek bir durum. Henuz dunyanin %99'i islamla sereflenememisken, hatta insanlar kole olarak pazarlarda satilirken, yuzlerce insan coluk cocuk bilinmeyen hastaliklardan oldukleri zamanlarda Tanri'nin elcisinin hanimlari hakkinda ayetler indirmesini veya gece hangisiyle yatmak istedigi hakkinda ayetler indirilmesini garipsememek lazim. Bunlar insanligin serefe ermesi ve cennette ebedi saaddet bulmalari icin onemli bilgiler.

Okur yazar konusunda yaptığı tanımlamayı tekrar dinlersen sorun ortadan kalkar sanırım abi. Hatta en baştan tekrar dinlersen daha iyi olur.

Ayrıca Mehmet Okuyan ve Caner Taslaman ikilisini takip etmeni de tavsiye ederim.
Taslaman gereksiz şişirilen bir zat showmenlik yapıyor ilmi bilgisi de çapı da yetmez birseyleri aktarmaya

YouTube

bu video onun dine bakışını net biçimde açıklıyor. kesinlikle müslüman değildi kuranı inkar ediyordu.
montaj diyen olursa aşağıdaki linkte tbmm resmi tutanaklarına son paragrafa bakabilir.

Ataturk

Eee Fatih Bey son paragrafda ne var? Yoruma açık bişeyi çok net gibi gösteriyorsun, aynı geçen bir gazete haberini resmi açıklama olarak göstermen gibi.

Yoruma açık birşey, ben bunu Peygamber değilim olarak algılıyorum, ki zaten bu konuda bir çok kez ona bu yakıştırmayı yapanları azarladığı söylenir.

Ee hadi diyelim Müslüman değildi, ne değişecek? Din üzerinden milleti kandırıp soyanlar müslüman da ne oluyor? Asıl Atatürkün inancını sorgulayanlar önce ikide bir dini dilinden düşürmeyenlere, hop birader siz Peygambermisiniz de göklerden gelen bir karar vardır falan ne demek oluyor diye sorgulasınlar.

Hem Atatürkçüler ne oluyor onu bir anlasam. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıyım ve bu konuda sadece ve sadece Atatürke ve onun ile birlikte savaşan gazilerimize, o zaman varını yoğunu ortaya koyan analarımıza, bacılarımıza minnetarım.

Bu Ateş üfleyerek sönmez

Son düzenleme:
Üst Alt