Avatar - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Cevap: Avatar: Yüzyılın fantastik filmi (?)

İstediği kadar kusursuz olsun.

Ve isterse 1 milyar dolar harcansın.

Asla "Back To The Future" varken, 100 yılın "fantastik" filmi olmaz. ;)

Adam 12 senede çekmiş. Filologlar çalışmış yeni dil yaratmak için. Bence de değil yüzyılın fantastik filmi ama izlemeden yorum yapmamak lazım. Verilmiş büyük bir emek var:)

Avatar diye bir çizgi film vardı bu film o çizgi film hakkında mı yoksa başlı başına film mi?

Hayır, senin bahsettiğin Shyamalan'ın çektiği Avatar: The last Airbender sanırım.

Bunun herhangi bir diziyle, kitapla vs. alakası yok. Tek başına bir franchise.

Uzun uzun yazmaya gerek yok, mutlaka izleyin.

100 yılın fantastik filmi diyebilirmiyiz bilmiyorum ama izlediğim en fantastik filmdi.

:-)

Güzeldi gerçekten, özellikle Na'vi sahneleri çok etkileyici.

Senaryo veya karakterlerin derinliği konusundaki hayal kırıklıklarını anlayabiliyorum seyrettikten sonra. Fakat CGI olarak gerçekten inanılmaz bir film. Zaten bilinen, masalsı bir hikayeyi sürprizsiz bir şekilde anlatıyor, akıcı gayet.

Mesaj kaygısı içermiyor pek, Kurtarla Dans filmiyle yapılan karşılaştırmalar da sadece yerli kabileyle kaynaşmasından öteye gidemez, çok farklı filmler. İşlenişleri farklı.

Muhtemelen devamı da gelecektir, ve bu sefer tamamen CGI olup da herhangi bir aktör kullanmayacaklarını tahmin ediyorum. Çünkü bunu gerçekten yapabileceklerini kanıtladılar bence. Özellikle Na'vi karakterler harika, rol yapmaları, mimikleri, hareketleri müthiş olmuş. Gerçekten "gerçek" aktörlerin oldukları sahnelerden sonra hiçbir şekilde zayıf kalmıyor CGI karakterler. Aksine daha iyi rol yapıyorlar bence :) Kutlamak lazım.

CGI'ın gelebileceği nokta üzerine gelecekte bir mihenk taşı olarak bahsedilecektir bu filmden. Hani fantastik filmlerle bile ilginiz olmasa da kesinlikle görülmesi gereken bir film. Hem sinema hem de teknoloji adına.. Çünkü önümüzdeki seneler boyunca çok bahsedilecek. Görsel şölen dedikleri bu olsa gerek :) Müthiş, fakat kesinlikle abartılı gelmiyor hiç bir yerde, hapsediyor içine izleyiciyi.

Edit: Eğer gerçekten ortaya yeni fikirler sunup da günümüz dünyasıyla ilintili önemli alegoriler barındıran, aynı zamanda fikir olarak da çok yaratıcı olan bir fantastik film arıyorsanız District 9 'ı seyredin kesinlikle. Times'ın 2009'un en iyi 10 filmi listesinde kendine yer bulabilmiş bir yapım. Ve mesajı da etkileyici ve düşündürücü. Avatar kesinlikle görsel bir şölen, teknolojik bir mihenk taşı, fakat fazlası değil.

District 9 hakikaten çok güzeldi Emre:) Peter Jackson o derin konuyu biraz daha güzel yansıtabilirdi ama. Çünkü harika bir bakış açısı var.

District 9 hakikaten çok güzeldi Emre:) Peter Jackson o derin konuyu biraz daha güzel yansıtabilirdi ama. Çünkü harika bir bakış açısı var.

İşin ilginç yanı eskiden insanlar uzaylılara vs. karşı kendilerini savunurdu bu tip fantastik kurgularda, artık Irak işgalinden sonra uzaylılar kendilerini savunmaya başladı insanlara karşı.

İnsanoğlu "iyi adam" kalıbından çıkıp "canavar" olmaya başladı. Yapanlar tabi ki Hollywood liderliğindeki "beyaz adam"lar olunca, özeleştirinin geldiği konum sevindirici :) Artık kendimizi kötü adam olarak görüyoruz, eskiden uzaylılar bize saldırıp biz savunurken şimdi insanoğlu saldırıyor "diğerleri" savunuyor.

District 9 da böyle Avatar da.. District 9 olaya "göçmen azınlıklar" penceresinden bakarken Avatar Blockbuster olduğu için daha yüzeysel kalıp insanoğlunun geneline yaymış bunu. Ama aslında yine de bu tip tamamen kurgusal yapımlar dünyada nelerin değiştiğini güzel yansıtıyor :) Alegori her zaman var yani, istesek de istemesek de etkileniyoruz etrafımızda olup bitenden.

İşin ilginç yanı eskiden insanlar uzaylılara vs. karşı kendilerini savunurdu bu tip fantastik kurgularda, artık Irak işgalinden sonra uzaylılar kendilerini savunmaya başladı insanlara karşı.

İnsanoğlu "iyi adam" kalıbından çıkıp "canavar" olmaya başladı. Yapanlar tabi ki Hollywood liderliğindeki "beyaz adam"lar olunca, özeleştirinin geldiği konum sevindirici :) Artık kendimizi kötü adam olarak görüyoruz, eskiden uzaylılar bize saldırıp biz savunurken şimdi insanoğlu saldırıyor "diğerleri" savunuyor.

District 9 da böyle Avatar da.. District 9 olaya "göçmen azınlıklar" penceresinden bakarken Avatar Blockbuster olduğu için daha yüzeysel kalıp insanoğlunun geneline yaymış bunu. Ama aslında yine de bu tip tamamen kurgusal yapımlar dünyada nelerin değiştiğini güzel yansıtıyor :) Alegori her zaman var yani, istesek de istemesek de etkileniyoruz etrafımızda olup bitenden.

---Spoiler---

Aslında District 9'ın senaryo kurgusu ve karakter çizimlerini alacaksın, avatarın teknolojisini ve çekimini(Yönetmeni de al) kullanacaksın:) Sonuçta doğada çekirge, sülük gibi bize iğrenç gelen şeyler de var. Ama Pandora da doğadaki herşey ya çok güzel ya da güçlü ve karizmatik. Dediğim gibi doğanın bize kötü gelen tarafları gibi olurdu bu district 9 daki karidesler. Van der Merve gibi girseydi bizim oğlan aralarına, iğrenç gibi görünen varlıkların doğayla nasıl iletişimi olduğunu falan görseydi. Sonra yiyosa o çekirge suratlardan birisine aşık olsaydı öpüşseydi falan:D İşte o zaman bir şaheser olurdu. Yoksa ben de aşık olurum Zoe Saldana'ya:) İnsandan farkı yok. Çok yüzeysel olmuş, Pandora; doğa; herşey mükemmel, güzel... Halbuki doğa öyle deği her zaman. Neyse işte bu da böyle bir fikir. Yine de Peter Jackson yeterince iyi yansıtamamış diye düşünüyorum böyle değişik bir konuyu. Ama severim keratayı...

---Spoiler---

Izledim, film iyidi ama okadar woow vay be diyecek kadar yok zaten canim sikildi filmde sade son 15-20 dk.si güzeldi, 3d efektleride öyle abartilacak kadar degil bildigin hollywood filmi.

Tabi ki yüzyılıın filmi olur. Adamlar sadece pazarlamaya 150 milyon dolar harcamış. Filmin 350 milyonluk bütçesini de eklersek 500 milyon dolar eder ki: biraz daha kassalar, Türkiye'nin IMF borcunu öder neredeyse.

Bende bugün izledim filmi. Öyle ''obaaaaaaa, süpeeeeeeer'' diyecek pek şey olmasa da, yine de hoş film. Gidin, görün. Zaman kaybı olmaz.

Sinema filmlerini eleştirecek kadar yorum yapabilecek biri değilim ancak ve ancak Avatar izlenilmesi gereken bir film bu kesin.

3D ile izlemediğimizi düşünürsek bir an bu filmi;"standart bir konu,yaratıcı olmayan silah materyalleri,uçan araçlar,basite indirgenmiş iki ırk arası sorunlar ve savaş" der geçerdim.

Ama üç boyutun getirdiği inanılmaz bir fark var filme.Görsel şölen derler ya o bu işte dedim.Daha ilk saniyede film size 3 boyutta film izliyorsun arkadaş dedirtiyor.Her duyguyu daha derin hissediyorsun film boyunca.Aşk'ı da , Başkaldırıyı'da.

Gidilmesi gerek işte bu yüzden.

Sinema dünyasında yeni bir sayfa açmıştır bence bu film.Bundan sonra senaryosu çok büyüleyici olmasa bile insanların gidip,tatmin olmuş şekilde çıktığı film sayısı çok azalacaktır,çünkü çıta çok yükseğe kondu bence..

Bir sonraki adım Matrix,Lord of The Rings gibi efsanevi yapılarında tekrardan 3 boyutlu şekilde yeni bir filmle veya eskilere yapılacak bilgisayar oyunlarıyla yaratılacak filmler olsa gerek.Çok büyük gişe yapar.

Burada olsun, ekşisözlükte olsun, imdb de olsun gördüğüm, okuduğum şeyler bu filmin harika olması gerektiğini anlatıyordu bana. Beklentim çok yüsekti. Ama gittim gördüm eleştirmek belki haddime değil ama bomboş, %95i klişe olan bir film gördüm. Ha tamam efektler, animasyonlar harikaydı hiç bir yapmacıklık yoktu ama hikayesi ciddi anlamda kötüydü. Ben salt aksiyon filmlerinden sıkılan bir insan olarak 15. dakikadan itibaren bitse de gitsek gözüyle izledim. James Cameron'u sevmezdim artık hiç sevmiyorum.

-Spoiler-

Ya her yeri klişeydi. Kaç tane son anda kurtarılma sahnesi vardı. Hani aha bitti öldü dediğiniz anda biri gelir kurtarır ya böyle sahneler en az 15 kez vardı diye hatırlıyorum haksız mıyım?

-Spoiler-

Burada netten izleme git gör diyen arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum.

Bir kere kesinlikle 3D real gösterimlere gitmelerini öneririm. Beğenmeyenler olabilir ama sanırım beğenmeyenler filme hikaye gözüyle gittiler ya da hayalgüçleri gerçekten çok genişti ki filmdeki görsel şölenden tatmin olmadılar.

Bir kere herşeyi geçtim sadece filmde tasvir ettikleri doğa da kullanılan hayalgücü bile gerçekten çok etkileyici idi. Pırpır havalanan bitkiler hayvanlar havada asılı duran dağlar mükemmeldi. Bu doğayı hayal edenler cennete gitti, geldi ve gördüklerini yansıttı diye tahmin ediyorum.

Filmin konusu da her ne kadar basit gibi görünse de o görsel şölenin sonunda farklı bir son izlemeyi gerçekten istemezdim.

Eleştirilecek tek nokta varsa o da bazı hafızalara kazınmış filmlerden çalıntı gibi duran fikirler diyebiliriz.

Herşey 3D de bitiyor gibi göstermek istemiyorum ama Saw, LOTR gibi filmleri bu teknoloji ile izlemeyi gerçekten isterim. Özellikle Saw da yüzüme kan sıçrıyormuş gibi hissetmek hoşuma giderdi.

Gidin görün Avatara can verin ve bu tarz filmler daha çok çekilsin.

Saygılarrr

Burada olsun, ekşisözlükte olsun, imdb de olsun gördüğüm, okuduğum şeyler bu filmin harika olması gerektiğini anlatıyordu bana. Beklentim çok yüsekti. Ama gittim gördüm eleştirmek belki haddime değil ama bomboş, %95i klişe olan bir film gördüm. Ha tamam efektler, animasyonlar harikaydı hiç bir yapmacıklık yoktu ama hikayesi ciddi anlamda kötüydü. Ben salt aksiyon filmlerinden sıkılan bir insan olarak 15. dakikadan itibaren bitse de gitsek gözüyle izledim. James Cameron'u sevmezdim artık hiç sevmiyorum.

-Spoiler-

Ya her yeri klişeydi. Kaç tane son anda kurtarılma sahnesi vardı. Hani aha bitti öldü dediğiniz anda biri gelir kurtarır ya böyle sahneler en az 15 kez vardı diye hatırlıyorum haksız mıyım?

-Spoiler-

Spoiler içerebilir.

Hani elbet vardır ama bu bahsettiğin spoiler bölümündeki olayın tersi olan bir film çıksa tapcam ona.

Kahramanın ölmesi gereken yerde ölmesi, son anda kurtarılacakken işlerin ters gitmesi, kötünün kazanması gibi şeylere pek cesaret edilmiyor sanırım. Elbet çok vardır bu tarz filmler ve genel de tutulmamıştır. Tutulsa da benim hafızam şuan yanıltıyor beni.

Tekrardan söylüyorum. Değişik film, konu genelde beğenilmemiş ama ben konuyu beğendim. Üstte yorum yapan 1-2 arkadaşın dediği gibi. Grafiksel açıdan çıta çok ama çok yükseldi artık.

Ne yalan söyliyeyim. Yüzüklerin Efendisini 3 boyutlu izlemek ayrı zevk olur. Umarım görebiliriz bir türlü.

Üst Alt