Ayhan Elmastaşoğlu | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ayhan Elmastaşoğlu

ayhanelmastasogluyavru1pi1.jpg

Ayhan Elmastaşoğlu

Orta Saha

Galatasaray

1938 yılında İzmir 'de doğdu.

Alsancak'ta Gazi İlk Okulunun Sevinç pastanesi yönüne bakan arka bahçesinde ( şimdi otopark ) toprak zeminde kardeşleri Nail ve Ayfer Elmastaşoğlu ile başlayan futbol sevdası Profosyonel manada Altay 'da Kardeşi Ayfer Elmastaşoğlu ile başlar.. Daha sonra 1960-61 sezonunda Teknik Direktör Remodini döneminde Galatasarayımız'a transfer olan Ayhan Elmastaşoğlu ; 12-13 yıllık Galatasaray ortasahasının değişmez mihenk taşlarından birisi olmuştur... Orta saha daki harika organizatörlüğü, sürati, zeki oluşu ve ofansif düşüncesi ile de hücuma olan süper katkısı sayesinde "Golcü" kimliğine kavuşmuştur.. İnanırmısınız bir çok kritik maçlarda Ayhan Elmastaşoğlu'nun kritik golleriyle maçı kazanmışızdır... Tabii ki Metin Oktayımız bir başkaydı.. Ama bir Ayhan Elmastaşoğlu 'da müthiş zeka ve becerileriyle Metin Oktay'ı, Gökmen Özdenak'ı veya Uğur Köken'i gol yollarında buluştururdu...

Çelebi duruşu, efendiliği ve zekasıyla Türk Futbol tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.. Halit Kıvanç'ın, Orhan Ayhan 'ın maç anlatımlarında Ayhan adı "Yavru" lakabı ile de anılırdı.. Hele top Ayhan'ın ayağına geldiğinde adeta gol sinyalleri veriyorcasına heyecanlanırlar ve bizleride adeta o atmosfere sokarlardı....

Galatasaray formasını uzun yıllar sırtında taşıdı... 6 kez Ümit, 20 kez de A Milli takımımızın formasını giydi. Gerek Galatasarayımız 'ın gerekse Milli Takımımızın en istikrarlı oyuncularındandı..

O dönemi yaşamış olanlar için Ayhan Elmastaşoğlu çok şey ifade etmektedir....

Kendisini huzurlarınızda saygı ve sevgiyle yad ediyorum... İzmir 'de yaşadığını biliyorum... Kendisine Allah'tan sağlık, huzur ve güzel yaşamlar diliyorum...

Saygılarımla ; sevgiyle kalın...

ayhanelmastasoglu1941izmp2.jpg

Galatasarayımız 'ın gerçekten çok ama çok önemli futbolcusuydu.. İnanın dostlar Metin Oktayımız 'a yaptığı muhteşem asistler ve attığı kritik gollerle Galatasarayımız'a çok büyük hizmetler etmiş tabiri caiz ise "vefakar ve cefakar" oyuncumuzdu...

ayhanelmastaolugsgsgsay8.jpg

Sevgili Renkdaşlar ; Metin Oktayımız'ı gönüllerimize taşıyanların başında gelir Ayhan Elmastaşoğlu..

Orta saha da kaptığı tüm topları adrese teslim asistleriyle Metin Oktayımız'a al da at diyen Ayhan Elmastaşoğlu Cimbom taraftarımızın gönlünde her zaman saygı ve sevgiyle yad edilmektedir...

Cevap: Ayhan Elmastaşoğlu ...!

ayhanelmasmz1941sakaryaji4.jpg

1973-1974 sezonunda 2. Lig'den 1. Lige çıkmak için mücadele eden Sakaryaspor Yönetimi ; Bülent Giz’i Teknik Direktörlüğe getirirken, Kaleci Tamer, Erdal, Haluk, Sarı İhsan, Yalovalı İbrahim, Galatasarayımız’dan Ayhan Elmastaşoğlu, Fenerbahçe’den Yaşar, Bora, Baykul, Fuat gibi dönemin ünlü ve gelecek vaat eden oyuncularından bir takım kurmuştu.

Ayhan Elmastaşoğlu'nun da bulunduğu bu kadro'ya spor otoriteleri 1. Lige çıkar gözüyle bakıyorlardı. Hatta ilk yarıyı 5-6 puan da önde kapatmışlardı.. Ama ikici yarı alınan mağlubiyetler sonucu Ayhan'ın transfer olduğu yıl Sakaryaspor'un bu düşü gerçekleşmemişti.

Çok sevdiğim Ayhan'ın, Galatasaray'dan ayrılışına çok ama çok üzülmüştüm. Sakarya'da oynarken de sürekli takip ediyordum..

Bu üzüntümü paylaşmak istedim.

Sevgiyle kalın...

Cevap: Ayhan Elmastaşoğlu

ayhan1938.jpg

Trabzonspor'un 1. lige çıktığı yıllarda Gaziantep - Sakaryaspor maçına gitmiştim. Sakaryaspor'da çok sevdiğim Ayhan Elmastaşoğlu, rakibi ise Gaziantepspor'da yine çok sevdiğim Talat Özkarslı.. Benim için belkide hayatımda izlediğim en anlamlı karşılaşma idi. Çok sevdiğim iki Unutulmaz Galatasaray futbolcusunun karşılıklı rakip olarak oynaması. Bu durumları şu anda da fazlasıyla yaşıyoruz ama o dönemlerdeki o tadı asla vermiyor. Paylaşmak istedim. Sevgiyle kalın..

Cevap: Ayhan Elmastaşoğlu ...!

ayhanelmasmz1941sakaryaji4.jpg

1973-1974 sezonunda 2. Lig'den 1. Lige çıkmak için mücadele eden Sakaryaspor Yönetimi ; Bülent Giz’i Teknik Direktörlüğe getirirken, Kaleci Tamer, Erdal, Haluk, Sarı İhsan, Yalovalı İbrahim, Galatasarayımız’dan Ayhan Elmastaşoğlu, Fenerbahçe’den Yaşar, Bora, Baykul, Fuat gibi dönemin ünlü ve gelecek vaat eden oyuncularından bir takım kurmuştu.

Ayhan Elmastaşoğlu'nun da bulunduğu bu kadro'ya spor otoriteleri 1. Lige çıkar gözüyle bakıyorlardı. Hatta ilk yarıyı 5-6 puan da önde kapatmışlardı.. Ama ikici yarı alınan mağlubiyetler sonucu Ayhan'ın transfer olduğu yıl Sakaryaspor'un bu düşü gerçekleşmemişti.

Çok sevdiğim Ayhan'ın, Galatasaray'dan ayrılışına çok ama çok üzülmüştüm. Sakarya'da oynarken de sürekli takip ediyordum..

Bu üzüntümü paylaşmak istedim.

Sevgiyle kalın...

Bu karşılaşma ile ilgili bir anımı paylaşmak istiyorum izninizle ;

Heyecanla maçı izliyoruz..

Şimdi ne güzel plastik'te olsa koltuklar var,

O zamanlar beton zemin üzerine elimizde ne varsa onu serip oturuyorduk :)

Maça gitmiştim ama hangi takımı tutsam diye karmakarışık duygular içindeyim. :) Çünkü, Gaziantepspor'da efsane futbolcumuz Talat Özkarslı, Sakaryaspor'da ise bir başka efsanemiz Ayhan Elmastaşoğlu var..

Elimizde ayçekirdeği ; çitleyip, çitleyip kabukları nereye attığımızı bilmeden pür dikkat maçı izliyoruz...

Neyse sadede geleyim :)

Tesadüfen elime geçen küçücük bir gazete kağıdını sererek üzerine oturdum. Maçı izlerken gazete'den ıslaklık belirtileri gelmeye başladı. Gayrı ihtiyarı bir refleks yapıp ayağa fırladığımda, arkamızda oturan bir baba ve 3-5 yaşlarındaki oğlunun ilginç profili ile karşılaştım.

Profil aynen şuydu :)

Zavallı baba'nın bir elinde oğlu'nun p..p..si, diğer elinde 1 kg'lık toz şeker poşeti.. Oğlunu, farkında olmadan delik bir poşete işetmeye çalışan baba ve oğul'un maalesef kurbanı ben olmuştum.:D

Tabii ki tepkimi merak etmişsinizdir. :)

1973-74 'lü yılların delikanlısı olarak, olayı drama-komik olarak kabullenip ; baba ve oğulu mahcubiyetten kurtaran tevazu ve alçak gönüllüğü sergileyerek noktaladık.

Sevgiyle kalın. :)

Cevap: Ayhan Elmastaşoğlu

ayhanelmastasoglu2.jpg

Ayhan Elmastaşoğlu ve saygıdeğer eşi Suna hanımefendi

ayhanelmastasoglu1.jpg

Ayhan Elmastaşoğlu ve torunu Burak bey​

Değerli renkdaşlarım,

İşte Galatasarayımız'a uzun yıllar hizmet etmiş... Bizim gibi yaşı 50-55 leri devirmiş insanların çocukluk idollerinden olan "Ayhan Elmastaşoğlu" abimiz...

Facebook'ta çok sevdiğim eski efsane futbolcularımız adına açmış olduğum face sayfasını ziyaret ederek şahsımı onurlandıran eski futbolcularımızın yakınlarına zaman zaman sanal ortamda ulaşmış ve iletişim kurmuş oldum.

Yukarıdaki fotoğrafları da face sayfasında kurduğum "Fan" sayfasına Efsane futbolcumuz Ayhan Elmastaşoğlu abimizin evladı Sayın Ahu hanımefendi tarafından eklenmesi bizleri ziyadesi ile memnun ve mutlu etti...

Bu fotoğrafları GSCimbom forumda kullanmak için Ayhan abinin evladı Ahu hanımefendi'den müsaade istedim ve sorun olmadığını ifade edince bu güzellikleri sizlerle paylaşmak istedim...

Ayhan abimizin yıllar sonraki tatlı "Dede"liğini ve mutlu yuvasının güzelliğini görerek yad etmiş olduk...

GSCimbom ailesi olarak ; Değerli, Elmastaşoğlu ailesine sağlık, huzur, mutluluk dolu nice nice yıllar diliyoruz..

Arzu eden arkadaşlar face'de "Ayhan Elmastaşoğlu Fan Kulüp"e girerek efsane ve emektar futbolcumuz Ayhan Elmastaşoğluna belki birşeyler karalarayak yad etmiş ve onore etmiş olursunuz diye düşünüyorum...

Saygılarımla, sevgiyle kalın...

Üst Alt