AZ Alkmaar'ın Stadının Çatısı Çöktü

AZ Alkmaar'ın stadının çatısı çöktü
Hollanda Eredivisie ekiplerinden AZ Alkmaar'ın maçlarına ev sahipliği yapan AFAS Stadyumu'nun çatısının bir kısmı hortum sebebiyle çöktü.

Kulüpten konuyla ilgili açıklama yapılan açıklamada, genel müdür Robert Eenhorn olayın gerçekleştiği esnada herhangi bir yaralanma ya da can kaybı olmadığını ifade ederken, "Yaşanan olay hepimizi şaşırttı. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili uzman kişilerle çalışmalar yapacağız. Ancak o soruşturmalar bittikten sonra konuyu detaylandırabiliriz. Şimdi bunun için çok erken" dedi.Perşembe günü UEFA Avrupa Ligi 3'üncü tur rövanş maçında iç sahada FK Mariupol ile oynanacak maç ile ilgili ise Eenhorn, "Durum güvenli değilse statta hiçbir maç oynanmayacak. Yaklaşan maçlar hakkında daha net bir şekilde en kısa sürede bir bilgilendirme yapacağız." şeklinde konuştu.
Öte yandan hortum, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da da büyük yıkımlara yol açarken, Lüksemburg ve Fransa'da da etkisi görüldü.

Hortumun verdiği zarar, sosyal medyada paylaşılan videolarda görüldü.

1565547857712.png
 
çatı yapısı itibariyle zayıf bir yapı unsuru. kasırga hortum ve şiddetli fırtınalarda çökmesi yıkılması ya da uçması muhtemel bir yapı elemanı. benzinliklerde stadyumlarda ve müstakil evlerde şiddetli fırtınada çatılar genellikle yapıdan ayrılmaya yıkılmaya ya da uçmaya eğilimlidirler. bunun sağlamlıkla pek de alakası yok
 
Üst Alt