Babür İmparatorluğu | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Babür İmparatorluğu

hindistan tarihi tıpkı anadolu ve iran tarihi gibi eğlenceli geliyor bana. özellikle Babürlere karşı ilgim var. imparatorluk arşivlerinde bulunan türlü türlü eserler çok ilgi çekici. sanıyorum dünya milletleri için de türkiye ve osmanlı kültürü böyle ilginç geliyor.

uzun olursa kimse okumaz, o yüzden özet geçeyim. bu başlıkta tarihinden daha çok arşivlerdeki belge ya da eserleri paylaşmayı düşünüyorum.

(ben yazmadım, alıntı)
Merkezi Agra olan bu devlet Timur’un torunu Babur tarafından Afganistan, Pakistan ve Kuzey Hindistan’da kuruldu.Baburşah hayatını anlatan Babürname’yi yazdı.Ekber Şah döneminde güçlendiler.Cihan Şah döneminde ise Taçmahal yapıldı.XVII. Yy’da İngilizlerin kontrolü altına girdiler.1858’de ise İngilizler tarafında yıkıldılar.Bu devletin yıkılması ile Gazneli Mahmut’la başlayan buradaki Türk yönetimi sona erdi.

images

burada kalan müslüman karlukların tamamına yakını asimile oldu. hem babürler hem de önceki türk boyları. bazı pakistanlı arkadaşların fenotipi zaman zaman asyatik olabiliyor. etkisi de malum. orada türkiyedeki gibi genotip olarak asyalılıktan bir nebze uzaklaşsa da benliğini milli olarak tutabilen bir millet olsaydı hindistanda günümüzde bir türk devleti görme şansımız olabilirdi, tabi bu british raj'ın hindistandaki varlığı süresinceki politik durum ve britanya imparatorluğunun yarımadadan çekilişindeki insafına bağlı olacaktı. bunun bir bağlayıcılığı yok tabi, hayali bir söylem.

hindistandaki müslüman-hint düşmanlığı bu devletin eveliyatından başlayıp bu devletin hüküm sürdüğü zaman boyunca zirvelere ulaşmıştır. dönemin bölgesel olarak en büyük düşmanlığı babürler ile maratha konfederasyonu arasındaydı. bunların varisleri de günümüzde pakistan ve hindistan. hala sınırda ara sıra çatışıyorlar.

Üst Alt