Band of Brothers | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Band of Brothers

1708129501568.png
Kardeşler Takımı, tarihçi ve biyografçı Stephen Ambrose tarafından yazılan aynı adlı romanından uyarlanan, II. Dünya Savaşı temalı, 10 bölümlük televizyon dizisi serisidir. Ortak yapımcılığını, Akademi Ödüllü Er Ryan'ı Kurtarmak filminde beraber çalışan Steven Spielberg ve Tom Hanks üstlenmiştir. 2001 yapımı Kardeşler Takımı hala dünyanın birçok ülkesinde televizyon kanallarında yayınlanmaktadır.

Dizi, II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun 101. Hava İndirme Tümenine bağlı Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıkları tecrübeler esas alınarak kurgulanmıştır. Dizi, öncelikle askerlerin temel eğitim aldığı Georgia'daki Toccoa kampından başlamıştır. Devamında ise Normandiya Çıkarması, Market Garden Harekâtı ve Ardenler Taarruzu ve Berghof'taki Hitler'in kalesinin ele geçirilmesi anlatılmıştır.

Dizideki olaylar Ambrose'nin Easy Bölüğü'nden hayatta olanlar ile gerçekleştirdiği röportajlarla şekillendirilmiştir. Ayrıca savaşın ardından yazılan anı kitaplarından da yararlanılmıştır.

KESİNLİKLE İZLEYİN 1 SEZON 10 BÖLÜM

Bizim jenarasyon bunların kahramanlık destanı pompalamasyon filmleriyle büyümüş, göndere çekilmiş bayraklarının dalgalanışıyla serinlemiş bir jenerasyon oldu. Lakin bunların tarihlerinde kazandığı ve haklı oldukları yegane savaş buydu. Bu da çok ilginç bir durum.

Kahramanlık destanı olaylarını birtek bu savaş için kabul ederim. Büyük bir zulmü bitirdiler. Ama maalesef onu da atom bombasıyla binlerce japon kadın ve çocuğu buharlaştırarak noktaladılar. Ve bir zulmü bitirirken başka bir zulme başvurmayı seçerek bence bir avuç inciri berbat ettiler.

Band of Brothers çok güzel bir dizi olsa da benim içime sinmeyen bu tarihi durum hasabiyle dizinin içine giremedim. Yani Imdb de 1 numara olan gayet güzel bir yapıt benim için öyle olamadı, olamamakta.

Aradan 23 yıl geçmiş hala karakterlere yerinde ve kararında giren (fazla duygusala bağlayıp bokunu çıkarmayan), gerçekçi çatışma sahneleri olan tarihi bir dizi daha çekemediler. Pacific de dahil alternatifi yok. Herhalde 10 kere izledim ama sürekli aklıma gelir tekrar bir açıp izlesem mi diye.

Hikayede bazı yanlış taraflar olduğu söyleniyor, 3. bölümdeki Blight adlı eleman mesela bu savaşın ardından ölmüyormuş, ekstra Kore Savaşı'na da giriyormuş vs deniliyor ama o işin ayrı bir boyutu. Dizi içerisinde gereksiz bir iyi-kötü savaşı, Amerikancılık vs var diyemem. Hatta Yahudi elemanın Nazi komutan avına çıkması kısmında bayağı kendi içinde bir eleştiri bile var denilebilir (Elemanın bayağı kara cahil bir tip olması, gerçek asker olsa kaçmazdı dedikten sonra arkadaşının savaş bitti herkes kaçabilir diye bunu bozması vs).

Bir detay daha, en son Almanlar teslim olduktan sonra Alman Generalin askerlerine yaptığı konuşmanın aslında bir ABD Komutanı'nın askerlerine yapmış olacağı konuşmayla bire bir aynı içeriğe sahip olup bunları da düşüncelere gark etmesi... Çok güzel detaylar var dizide.

Son düzenleme:
Aradan 23 yıl geçmiş hala karakterlere yerinde ve kararında giren (fazla duygusala bağlayıp bokunu çıkarmayan), gerçekçi çatışma sahneleri olan tarihi bir dizi daha çekemediler. Pacific de dahil alternatifi yok. Herhalde 10 kere izledim ama sürekli aklıma gelir tekrar bir açıp izlesem mi diye.
Piyasadaki ww2 yapımlarınin bir çoğunu izlemiş biri olarak Genariton War i da izlemeni tavsiye ederim. Kesinlikte tatmin edecektir. Pasificin önüne band of brothers in arkasına koyarım gönül rahatlığıyla.
images-38.jpeg
Ww2 için IMDb listesi yapmıştım bir ara faydalanmak isteyenler için bırakıyorum yine buraya

Piyasadaki ww2 yapımlarınin bir çoğunu izlemiş biri olarak Genariton War i da izlemeni tavsiye ederim. Kesinlikte tatmin edecektir. Pasificin önüne band of brothers in arkasına koyarım gönül rahatlığıyla.
Ekli dosyayı görüntüle 235211
Ww2 için IMDb listesi yapmıştım bir ara faydalanmak isteyenler için bırakıyorum yine buraya
Generation War'u izledim de çok karakter odaklı ve biraz fazla dram olduğu için pek sevemedim ya.

Bir de şarkıcı kızın sahne adının Greta Del Torres olması enteresan. Hitler duysa kahrından ölür savaş erken biterdi :asd:

Bunu ben çocukken yerel bir kanalda izlemiştim. O zaman sansür falan yoktu, headshotlar, kopan bacaklar falan gösteriliyordu. Yıllar sonra tekrar bulup indirip izlemiştim, efsane bir dizidir.

Üst Alt