Bangladeş - Ülke İncelemesi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bangladeş - Ülke İncelemesi

Merhaba dostlar,
Bangladeş bana çok ilginç gelen bir ülke olduğu için bu ülke hakkında topladığım bilgileri, bu başlıkta sizlerle paylaşmak istedim. Eğer olumlu tepkiler alırsa, bangladeş gibi az bilinen ülkelerin araştırmalarını yapmaya devam edeceğim.

BANGLADEŞ HALK CUMHURİYETİ

images

041020182211450149123.jpg

Resmi Diller: Bengalce

Dini: İslam

Başkent: Dakka
13 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehridir, aynı zamanda en fakir başkentidir.

Yönetim Biçimi: Cumhuriyet

Devlet Başkanı: Abdul Hamid

Bulunduğu Kıta: Asya

Yüzölçümü : 147.570 km²
Yüz ölçümünü kolay kavrayabilmeniz için Yunanistan üzerinden örnek verebilirim. Bu devletin sınırları Yunanistandan birazcık daha büyüktür.

Nüfusu: 166 milyon
Ülkemizin yüz ölçümünü ve nüfusunu ele aldığımızda, bu kadar küçük bir ülkeye nasıl 166 milyon insan sığabilmiş dediğinizi hayal edebiliyorum.

Şimdi paylaşacağım görsel ise, işin ne kadar ilginç olduğunu gözler önüne sermektedir.

113.JPG

yıllara göre nüfusu:
1960 yılında 48.200.702
1970 yılında 65.048.701
1980 yılında 81.364.176
2000 yılında 105.983.136
2018 yılında 165.995.642

Toplam GSYİH (2013): 129,9 Milyar USD
Türkiye (2013), 820 milyar 12 milyon dolara

Kişi Başı GSYİH (2013): 829,25 USD
Türkiye (2013), 10 bin 782 dolar

Kısa Tarihi:
Animist, Budist ve Hint imparatorlukları geleneğinden gelen Bangladeş 8. yüzyılda Paharpur’da kurulmuştur. 12. yüzyılla beraber İslam etkisine giren ülkeyi ticaret amaçlı ziyarete gelen Sufi misyonerler sonradan Müslüman ordularını bu topraklara göndermiştir. 1757’de British East India Company’nin Bengal’i kazanmasıyla Bengal, Hint ve Müslüman nüfus arasında bölünmüştür.
1905’te İngiltere kolonilerine karşı ayaklanmanın ardından 1947’de ikiye ayrılmıştır. Ağırlıklı olarak Hintlilerin olduğu Batı Bengal ve ağırlıklı olarak Müslümanların olduğu Doğu Bengal, diğer adıyla Doğu Pakistan, bu dönemde ortaya çıkmıştır. Resmi olarak 17 Kasım 1971’de bağımsızlığını kazansa da zayıf bir hükümete sahip olan ülke demokrasisini 1991’de yeniden inşa etmiştir. Tsunami ve su taşkınları gibi pek çok doğal afetle mücadele eden ülke iklim değişikliğinden çok hızlı etkilenmektedir.

*1972 yılında bağımsızlığını ilan ettiğinde ilk israil tarafından tanınmış ancak filistin meselesi nedeniyle israil'in bağımsızlığını tanımayacağını ilan ederek karşılık vermemiş ülkedir.

*Bizim Suriye'lileri kucakladığımız gibi bu fakir ülke, Türk olmamasına rağmen Arakanlı müslüman sığınmacıları kabul etmiştir.
‘60 Bin Arakanlı Müslüman Bangladeş’e Sığındı’

Ekonomi:
Başlıca İhracat Kalemleri:
En önemli ihraç ürünleri; hazır giyim, jüt ve jüt ürünleri, dondurulmuş deniz ürünleri, deri ve çaydır.
İhraç Pazarları: İlki ABD olup, onu Almanya, Birleşik Krallık, Fransa İspanya, Kanada, İtalya ve Türkiye izlemektedir.
Başlıca İthalat Kalemleri : Petrol yağları, pamuk, tekstil makineleri ve ekipmanları, plastik mamüller, tarım ürünleri ve demir çelik’dir.
İthalat Pazarları: 2014 yılında en önemli ülke ÇHC olup, Hindistan, Singapur, Malezya, Kore, Endonezya, Tayland ve ABD diğer önemli ülkelerdir

Bangladeş'ten, biz ne alıyoruz arkadaş diyorsanız: Demir çelik inşaat malzemeleri, pamuk, süt ve süt mamulleri, elektrikli makina ve cihazlar, tekstil makineleri, tekstil kimyasalları, baharatlar ve jeneratörlerdir. Bangladeş’ten ithal ettiğimiz ürünler arasında hazır giyim ürünleri ilk sırada yeralmaktadır.

Fotoğraflar:

banglades-hukumeti-interneti-sinirlandirdi.jpg

Tren yolcuğu :red::red:

resized_c21c9-2e69b1c83e315d80000005780imagea37_1489398619374.jpg

bangladeste-islam-resmi-din-olarak-kalacak-h1459214827-84d4ad.jpg

Şehirleşme pek fazla yoktur genelde baraka tarzında, bildiğimiz gece kondu yapıları ile bir yayılma vardır.

banglades-multeci.jpg

multeci-kampi-depophotos6_16_9_1534592871-880x495.jpg

Google maps görüntüleri için : Google Maps

İnternette araştırdım, ülke hakkında bu tarz bir araştırma çalışması bulamadım. Seyahat rehberi dahi yok, araştırınca bir insan bu ülkeye neden gider ki diyorsunuz zaten.

gerçekten ne zor hayatlar varmış :cry::cry:

Nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkelerdendir. THY'den karşılıklı olarak sefer yapılmaktadır. Uçak hiç boş değil genelde Avrupa ve Amerika'ya aktarma olarak gidiyorlar.

Üst Alt