Bankalar Birliği Anlaşması Bel Bükecek! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Galatasaray'ın borçlarını yeniden yapılandırma detayları belli oldu
İlk olarak Galatasaray Sportif AŞ Genel Kurulu’nun önüne gelen bankalarla “yeniden yapılandırma” anlaşmasının detayları verildi. Kulüplerin 2 yılı ödemesiz bile olsa toplamda 9 yılda ciddi bir şekilde kemer sıkma politikası uygulayacağı görüldü.

NEVZAT DİNDAR
Kulüplerle, konsorsiyum dahilinde bulunan bankalar arasında yapılacak yeni anlaşmanın en temel maddelerinden biri de, dernek ile şirketin finansal olarak ayrışması... Yapılan yeni anlaşmaya göre, futbol dışındaki branşları yöneten derneğin, kendi gelirleriyle faaliyeti sürdürmesi istendi ve dernek finansal borçlanma yasağına tabi tutuldu.

1 MİLYARLIK BORÇ
Anlaşmayı ilk olarak genel kurula sunan Galatasaray Spor Kulübü’nün Sportif AŞ’ye 31 Ağustos’ta yapılan açıklamaya göre 1 milyar 68 milyon lira borcu bulunuyor. Sarı-kırmızılılarda futbolu yöneten şirket, geçen yıl bu borçlanmadan dolayı 153 milyon lira finansman geliri elde etmişti. Şimdi yeni sezondan itibaren taraflar birbiriyle ayrılacak.

YÜZDE 20 TASARRUF
2021-22 sezonu için futbol giderlerinde bu yıla kıyasla en az yüzde 20 tasarruf edilmesi aranacak. Dolayısıyla bu sezonki masraflar en az 5’te bir oranında azaltılmış olacak.

% 50’Sİ ÖDEMEYE
Ödemenin ilk yapılacağı 2023-24 sezonunun başlangıcından itibaren bir önceki yıldan elde edilmesi öngörülen sabit gelirlerin (Yayın, sponsorluk-reklam, isim hakkı, gişe, ticari ürün vb.) toplamının en az yüzde 50’si konsorsiyuma (ana para+faiz) ödenecek.

OLMAZSA % 75
2022-2023 sezonunun başlangıcından itibaren bir sezonda elde edilen değişken gelirlerin (Transfer ve UEFA gelirleri v.b.) yüzde 50’si de borç ödemesinde kullanılacak. Ancak bir önceki sezon “Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi”nde yer alan nakit akış ve ödeme protokolüne uygun gelir oluşmadığı durumlarda değişken gelirlerin yüzde 75’i borca gidecek.

YÜZDE 25 FAİZ
2022-23 sezonunda asgari 2021-22 sezonunda elde edilmesi öngörülen sabit gelirlerin yüzde 25’ine tekabül eden tutar faiz olarak tahsil edilecek. Söz konusu tutar, öncelikle 2022-23 sezonunda elde edilen değişken gelirlerden karşılanacak.

ÖNCELİK VERGİYE
Kulüp gelirleri, öncelikle vergi ödemelerinin yapılmasında kullanılacak ardından da konsorsiyum borçları ve kulüp operasyonel giderleri sıralamasıyla kullanılacak.

DİĞERLERİ SIRADA
Galatasaray dışında halka açık bulunan Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor da genel kurulda “yeniden yapılandırma”yı oylatacak. Sarı-lacivertliler, 25 Aralık’ta, Kartal 23 Aralık’ta, bordo-mavililer 6 Ocak’ta genel kurula gidecek.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kulüpler satılmadan hiç biri düzlüğe çıkamaz. Devlet bankaları eliyle tamamı ile devlet'in kontrolüne geçebiliriz. Aman diyeyim.

Ne kadar faiz isliyor?
1 milyar gelirimiz olsa 500 milyonu borca gidiyorsa 7 senede 3.5 milyar yapar. Bu yapilanmanin ne faydasi var? Gercekten anlamadim. Tamam, her sene 1 milyar gelirimiz olmaz ama yine de ne gibi yarari var anlamadim

Ne kadar faiz isliyor?
1 milyar gelirimiz olsa 500 milyonu borca gidiyorsa 7 senede 3.5 milyar yapar. Bu yapilanmanin ne faydasi var? Gercekten anlamadim. Tamam, her sene 1 milyar gelirimiz olmaz ama yine de ne gibi yarari var anlamadim

Normalde uygulanan faiz oranları daha yüksek. Çoğu kulübün borcu da kısa vadeliydi.

Yapılandırılan borçlar uzun vadeye yayıldı ve faiz oranları da düştü. Bu da ödenebilir bir program oluşturdu.

25 m euro üstü maaş bütçemiz olduğu an bu kriterleri karşılayamayız 2 sene sonra.

Rivadan gelecek paranın tümünü yatırsak bile yine olmuyor. Olacakları söyleyeyim floryayı da yeniden ihaleye çıkarır satarız ve rivadan gelecek parayla birleştirir rahatlığa ereriz ama tesisi nasıl hallederiz meçhul veya borçları ödeyemeyiz devletin eline geçeriz bizi özelleştirip satarlar bu kadsr basit

Normalde uygulanan faiz oranları daha yüksek. Çoğu kulübün borcu da kısa vadeliydi.

Yapılandırılan borçlar uzun vadeye yayıldı ve faiz oranları da düştü. Bu da ödenebilir bir program oluşturdu.

25 m euro üstü maaş bütçemiz olduğu an bu kriterleri karşılayamayız 2 sene sonra.
Baskan, hani bir toplam borc var, bir de borc alacak farki var. Burada asil amaclanan toplam borcu mu bitirmek?

Ne kadar faiz isliyor?

Yapilandirmanin faydalari:

1. 2 sene geri odemesiz olmasi. Su anki yonetimlerin elini rahatlatiyor. Su anda kulupler borclarinin FAIZLERINI odeyemeyecek durumdalar. Borctan degil yillik faizlerini odeyememekten bahsediyoruz.
2. Bu yapilandirmaya ihtiyaci olan kulupler gercek sartlarda iflas etmis kulupler. Mecburlar. Keyfi bir karar degil. Burada size bu rahatlamayi sagliyoruz ama artik pastalar, cilekler olmayacak deniyor. Bu nedenle borc odemeleri %50 veya %75 olacak ki, yuzde 75 icin anormal bir surpriz olmazsa garanti diyebilirim. Su anda borclarinin faizini bile tum gelirleri ile odeyemeyen kulupler, Sampiyonlar Ligi'nde olmadigimiz surecte gelirlerinin yuzde 50'si ile borcu odeyebilirler mi? Imkansiz.

Burada gelecek icin iki yon var.
1. Kulupler oyunculara hak ettiklerini verecekler. Sacma sapan yasini almis yildizciklara 5-7 milyon Euro ve garanti 3 senelik sozlesme vermeyecekler. Alanyaspor'da "yildizi"! parlamis adamlara 4 milyon Euro bonservis, 1.2-1.7 milyon Euro garanti maas verilmeyecek. Alt yapiya yatirim yapilacak, genc oyuncular scout sistemi ile bulunacak ve maaslar karsinabilir seviyeye donusturulup nispeten kaliteli kadrolar kurulacak.
2. Bu Turk kulupleri icin gercekci olan secenek. Maaslar ciddi oranda dusecek. Ama sonucu kalitesiz oyunculara yine yuksek maas verilecek. Falcao'ya 7 milyon Euro verilemeyecek ama Dorukhan'a 2 milyon Euro verilecek. Alt yapiya para kalmadigi! icin yatirim yapilmayacak ve bu aptal duzen degisik bir cisme donusup yine ayni mantikla devam edecek.

Ben uzun suredir Galatasaray'in maas seviyesinin dusmesi gerektigini 25-30 milyon Euro civarinda bu kulubun iflastan uzaklasacagini soyluyorum. Ayrica su gercek var. Galatasaray'in 60 milyon Euro ustu maas verdigi kadronun zaten su anki gercek hakki 25-30 milyon Euro. Yani kadroyu kotulestirmene gerek yok, salak gibi anlasmalar yapmaman lazim.

Bu arada yazisinin son paragrafina iyi guldum. BJK, Fener ve TS oylamaya sunacakmis. Yahu o takimlar bizden defalarca daha kotu durumdalar. Ne oylamasi? Sanki secenekleri varmis gibi yazilmis. Komedi.

Üst Alt