Bedelli Askerlik - Sayfa 143 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bedelli Askerlik

Ben yandım siz de yanın diye adalet çağrısı mı olur Hocam?!

Zorunlu askerlik saçmalıktan ibarettir. Bedelli askerlikse kapitalist sistemin sunduğu konforlardan sadece bir tanesi. Parası olan basıyor, 21 gün askerlik yapıyor. Parası olmayansa paşa paşa ya 6 ya da 12 ay askerliği mecburen yapıyor. Parayla yapınca adalet mi sağlanmış olunuyor ? Parası olmayan insanın suçu, kabahati nedir söyler misiniz ?

Eşitliği gün üzerinden ele almamak lazım, ona bakarsanız kısa dönemlerde poşet derler uzun dönemler poşetleri de askerden saymaz bu işin sonu yok?

bilmem kaç km tepede karakolda askerlik yapan terhis vakti gelmesine rağmen hava şartları sebebiyle helikopter gelemediği için 1 ay resen eve geç giden adamlar var.

Askerliğini 90 larda yapmış çatışma üstüne çatışma yaşamış insanlar var.

6 aylık asker olmasına rağmen karakol baskını yiyen aslan gibi direnen badisini kolunda şehit veren adam var.

Var oğlu var uzar gider bu şekilde,daha önce bu başlıkta yazdım sulandırılmaması gereken bir süreçtir bu ülkede gerçekten askerlik yapıp bedel ödeyen insanlara saygısızlık yapmamaya özen göstermek lazım tam da bu sebeple 21 gün olmayan ama yüksek yaş sınırı şeklinde çıkmalıydı bedelli neyse...

Artık zorunlu askerler muharip olarak kullanılmıyor bizim sistem soğuk savaştan kalma bir sistem, umarım yeni gelecek sistem kalıcı bir şekilde sorunları çözer bana göre 3 hafta eğitim sonrası terhis yeterli, askerliği meslek edinmeyecek adama fazlasını vermek hem manasız hem de maliyet.

Türkiye'de tam profesyonel ordu tutmaz ve de gerek yok. Tam profesyonel olup da muharip gücünü muhafaza eden dünyada yalnızca iki örnek var.

Ben eşitlikten söz etmedim. Farkındaysanız sadece adalet kelimesini kullandım. Adalet ve eşitlik farklı kavramlar. Herkes eşit askerlik yapmıyor, doğrudur ancak içinde bulunduğumuz sistem en azından adil şekilde askerlik yapmamızı sağlamalıdır ! Bedelli askerlik adaletsizliktir ve parası olmayan insanları hiçe sayan bir uygulamadır. Sırf para ödediniz ve bedelli askerlik yaptınız diye şu saçma sapan garabeti savunmayın. Olaylara nesnel yaklaşmayı deneyin.

Ben eşitlikten söz etmedim. Farkındaysanız sadece adalet kelimesini kullandım. Adalet ve eşitlik farklı kavramlar. Herkes eşit askerlik yapmıyor, doğrudur ancak içinde bulunduğumuz sistem en azından adil şekilde askerlik yapmamızı sağlamalıdır ! Bedelli askerlik adaletsizliktir ve parası olmayan insanları hiçe sayan bir uygulamadır. Sırf para ödediniz ve bedelli askerlik yaptınız diye şu saçma sapan garabeti savunmayın. Olaylara nesnel yaklaşmayı deneyin.
Bana yazdıysan muhatabı ben olamam bu yazının, bir kere ben bedelli yapmadım o dönem bedelli olsaydı da yapmazdım tecil hakkımı bile kullanmadım, ikincisi bedelli askerlik hiç olmamalı görüşündeyim yalnız şartlar gerekli kıldıysa da 21 gün olmamalı ve yüksek yaş olmalı fikrini savundum. Bunları daha önce uzun uzun yazdık ama her yazılana denk gelmek imkansız tabi. Bana yazmadıysan pas geç.

Belki tuhaf gelecek size, ama ben yurtdisinda kaliyorum ve istemeyerekte olsa bedelli askerlik yapmak zorunda kaldim. Aslinda askerligi bir turkun temel gorevi olarak görenlerdenim. Ama yurtdışında yaptigim iş sebebiyle, askerlik yaptigim surede kaydimi kaybetme durumu olabilirdi ve bu sebepten bedelliye para yatirdim.

Hem zaten askere gitseydim elime silah vermek yerine saglik ocagina falan gonderirlerdi. Askerlikten birsey anlamazdim galiba. Memleketteki askerlik burosuna telefon actim ama ilerde ortam uygun olursa gonullu olarak kisa bir askerlik yapmak isterim

Bana yazdıysan muhatabı ben olamam bu yazının, bir kere ben bedelli yapmadım o dönem bedelli olsaydı da yapmazdım tecil hakkımı bile kullanmadım, ikincisi bedelli askerlik hiç olmamalı görüşündeyim yalnız şartlar gerekli kıldıysa da 21 gün olmamalı ve yüksek yaş olmalı fikrini savundum. Bunları daha önce uzun uzun yazdık ama her yazılana denk gelmek imkansız tabi. Bana yazmadıysan pas geç.

Ortaya yazdım, durumu şahsileştirmeyelim. Dediğim gibi, zamanımda benim imkanım olsaydı ben bedelli yapardım çünkü zorunlu askerlik zaman kaybı ve saçmalıktan ibarettir. Vatan, millet, Sakarya edebiyatı veya hamasi laflar söyleyecek değilim. Yapılması gereken ya tamamen zorunluk askerliği kaldırmak veya daha makul bir süreye indirmek. Uzun dönem 3 ay, kısa dönem 1.5 ay olabilir. Temel askerlik eğitimleri bu sürede alınır.

İbonun dediği doğru, parası olan ve kaçmak isteyen adam ezelden beri yurtdışında çalışma formülüyle işini görüyor.
Ortaya yazdım, durumu şahsileştirmeyelim. Dediğim gibi, zamanımda benim imkanım olsaydı ben bedelli yapardım çünkü zorunlu askerlik zaman kaybı ve saçmalıktan ibarettir. Vatan, millet, Sakarya edebiyatı veya hamasi laflar söyleyecek değilim. Yapılması gereken ya tamamen zorunluk askerliği kaldırmak veya daha makul bir süreye indirmek. Uzun dönem 3 ay, kısa dönem 1.5 ay olabilir. Temel askerlik eğitimleri bu sürede alınır.
Saçmalıktan ibaret falan değildir. Afaki ve içi boş konuşuyorsun, savunma konusunda fikrin yok.

İbonun dediği doğru, parası olan ve kaçmak isteyen adam ezelden beri yurtdışında çalışma formülüyle işini görüyor.

Saçmalıktan ibaret falan değildir. Afaki ve içi boş konuşuyorsun, savunma konusunda fikrin yok.

Fikrini paylaş da bilelim o zaman. Madem bu kadar gerekli zorunluk askerlik, her an teyakkuz halindeyiz o zaman saçma sapan bedelli askerlik gibi kanunlar çıkarmayacak sevgili hükümetimiz.

Bedelli Askerlik konusunda düşüncem tamamen olumlu. İstemeyen adam gitse ondan hayır mı gelecek? Versin karşılığı neyse devlet kazansın. İşin enteresan yanı da bizim hükümet ne yaptı ne etti hem askere getirip hem de para almanın yolunu buldu.

Üst Alt