Bedelli Askerlik - Sayfa 154 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bedelli Askerlik

Askerlik uzun ya da kısa veyahut bedelli olmamalı. İşin adaletsiz kısmı burada, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşın herbiri aynı haklara sahip olmalıdır. Parası olmayan adam gidip bu ülkeye her konuda hizmet ediyorsa parası olanda aynı koşullarda hizmet etmelidir. Herkes patates soymayı, çiçek sulamayı, komutanlara hizmetten bahsetmiş, kimse hudutta nöbet tutmayı, karın içinde uyanıp üstüne yağan kardan dolayı hergün öldüm mü diye uyanmayı, kendi bir ölecekken annesinin hergün öldüğünden bahsetmemiş. Zap suyunda önünde yürüyen arkadaşını bile göremeden heran mayına basar mıyım konusunu bile açmamış. 20 yaşında askere gidip mayına basarak 2 bacağını kaybetmiş arkadaşım var, o dönem parası olsaydı o da sapasağlam geri dönecekti. Vatan borcu parası olana da olmayana da aynı olmalı. Yoksa sen az yaptın ben çok yaptım muhabbeti değil. Bir hak varsa herkese hak olmalıdır.

Askerliği bedelli yaptım renktaş. 20 Aralık'ta bitti.
Askerdeyken, bir akşam, içtimadan sonra koğuşlara çıktık. Gün boyu yürümüşüz sürünmüşüz vesaire. Hepimiz haşat durumdayız. Neyse çıkardık kamuflajları,geçtik yataklara, istirahat ediyoruz. Yan ranzada bir arkadaş var. Antalyalı. Onunla muhabbete daldık. Memleket, aile falan derken, abisinden söz etmeye başladı. Abisinin 36 ay askerlik yaptığından. Haliyle şaşırdım. "O nasıl iş lan?" dedim. Anlatmaya başladı...
Hakkari-Yüksekova mı dedi, Şırnak-Uludere mi dedi, o tarz bir yerde yapmış askerliği şu an bölgeyi tam olarak hatırlamıyorum.
Bir gece abisi, badisiyle beraber gece nöbetinde. Dağların ortasında bir sınır karakolundalar. Neyse, badi alıyor cebinden bir sigara, yakacak. Arkadaşın abisi diyor ki, yakma. Badi bir şey olmaz diyor. Yakıyor sigarayı, bir nefes çekiyor, ikinci nefesi çekiyor, derken mermi tam kafasının kenarından giriyor.
O anın şoku ve öfkesiyle arkadaşın abisi sarılıyor makineliye, dağ-taş ne varsa tarıyor.
Sonrası askeri mahkeme. Emirsiz ateş etmekten askerlik uzuyor. 18 ay askerlik, oluyor sana 36 ay. Hem aylarca beraber askerlik yaptığın arkadaşın yanında can versin, hem o an ateş ettiğin için askerliğin uzasın.
Abi bir dönüyor askerden ki, psikoloji darmadağın. 4-5 yıl psikolojik tedavi görüyor.

Bu hikayeyi dinledikten sonra, askerlik bitene dek hiç şikayet etmedim. Kestim sesimi, işimi yaptım, aldım tezkereyi geldim. Hikayenin hemen ardından oluşan o dakikalar süren sessizliğe hiç girmiyorum bu arada. Ölüm sessizliği çöktü o an koğuşa...

Ulan bizde güneydoğulu bi ekip vardı bizden 2 gün sonra geldilerdi.
Adamların hepsi defineciydi :asd:

Hatta biri ararlarken gece lanetli bi defineye mi rastlamış nolmuşsa 1-2 ay boyunca sürekli gündüz vakitlerinde bi düzine adam görünümünde şeyler musallat oldu, eve gelip dövüyorlardı falan diye baya anlattıydı. Hocalara okutmuşlar geçmiş sonradan. Daha da tövbe etmiş.

İlginç adamlar vardı vesselam.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bedelli askerlik ücretini 55 bin 194 lira olarak açıkladı.

kapak_171121.jpg

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bedelli askerlik ücretini 55 bin 194 lira olarak açıkladı.

kapak_171121.jpg
2019 Haziran - 31.343 TL

2019 Temmuz - Aralık - 33.230 TL

2020 Ocak - Haziran - 35.054 TL

2020 Temmuz - Aralık - 37.070 TL

2021 Ocak - Haziran - 39.788 TL

2021 Temmuz - Aralık - 43.150 TL

2022 Ocak - Haziran - 55.194 TL

Evet 3 yıllık artırımı tek seferde yaptılar

Selamlar rtaşlar

Aralik’ta ben de gidiyorum tecrübeli rtaşlarıma birkac soru sorayim

Gillette
Tişört 7-8 adet
Boxer 7-8 adet
Çorap 7-8 adet
Tabanlık
Bot vatkası
Terlik
Asma kilit

Şimdilik bunlari aldim, baska bir şeye gerek var midir?

Bir de havluyu orada veriyorlar mi + tıraş köpüğünü orada bulabilir miyiz aydinlatirsaniz cok sevinirim

Selamlar rtaşlar

Gillette
Tişört 7-8 adet
Boxer 7-8 adet
Çorap 7-8 adet
Tabanlık
Bot vatkası
Terlik
Asma kilit

Bir de havluyu orada veriyorlar mi + tıraş köpüğünü orada bulabilir miyiz aydinlatirsaniz cok sevinirim
Aralıkta nereye gidiyorsun 8inde kısmetse bende gidiyorum.
Zincir ve powerbank alin diyorlar.
Birde şampuan çok çalınıyormuş. Ipek sampuan alıp içine kendi sampuanımı doldurmayı planlıyorum.
:asd:

Selamlar rtaşlar

Gillette
Tişört 7-8 adet
Boxer 7-8 adet
Çorap 7-8 adet
Tabanlık
Bot vatkası
Terlik
Asma kilit

Vazelin.

Aralıkta nereye gidiyorsun 8inde kısmetse bende gidiyorum.
Zincir ve powerbank alin diyorlar.
Birde şampuan çok çalınıyormuş. Ipek sampuan alıp içine kendi sampuanımı doldurmayı planlıyorum.
:asd:
Kütahya’ya gidiyorum üstad

Powerbank ne alaka acaba ilk defa duydum. Tuslu telefon goturecegim şarjı zaten 6-7 gün gidiyor diyorlar

Üst Alt