Beklerdeki Performans Düşüklüğü | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Beklerdeki Performans Düşüklüğü

Genel olarak takımdaki problemlere bir kısmı orta saha diyebilir bir kısmı forvet diyebilir fakat benim düşüncem takımdaki en büyük problem sağ ve sok beklerde ikisi de inanılmaz şekilde formsuz ve hiçbir şekilde oyunu genişletemiyoruz. Günümüz futbolunda sağ ve sol beklerin çok hızlı olması gerekir hem kademe hem de ileri geri 90 dakikalık tempoyu kaldırabilmesi gerekir. Mariano ilk geldiği sene karşısında çalım atamayacağı futbolcu yoktu şu an çalım atmasını geçtim rakibinden bile sıyrılamıyor Nagatomo desek çizgiye inip sol ayakla orta açması gerekiyor sürekli sağa çekip geri oynuyor. Kısacası bizim bu kötü futbol döngüsünden çıkmak için radikal kararlar alıp Falcao transferinden öte 2 tane beki de şu kısa sürede değiştirmeliyiz.

Geçen senede bu sıkıntı vardı Diagne gibi bir kuleye bir tane adam gibi orta açamıyoruz sonuç olarak herkes Diagne'ye karşı öfke ve nefret biriktirmesine sebep olmaya başlıyor. Trezeguet öyle ortalar kesiyordu ki Diagne zaten boy ve fizik gücüyle rahatlıkla gol yapabiliyordu ama son 1 yıl da Mariano ve Nagatomo'nun bir tane adam gibi orta açtığını hatırlamıyorum.

Sağ ve Sol bekler işlemediği sürece takım da sistem olarak hiçbir şey işlemez orta sahalar pas kaynaklarını bulamaz sağdan sola geriye oynamak zorunda kalırız. Sağ ve sol bekler yavaş kaldığı sürece Falcao gelse dahi gol attıramayız. Sağ ve Sol bekler hızlı olmadığı sürece kontra atağa da çıkamayız.

Artık transfer döneminin bitmesine 6-7 gün kala Mariano ve Nagatomo yollayıp bekleri değiştirmeliyiz Falcao transferinden çok daha önemli çünkü hiçbir şekilde tempo yapamıyoruz sürekli iki futbolcu da geriye çekip duruyor bize gereken iki tane çizgi beki almamız lazım.

marianoda problem yok bence
japon biraz daha sikinti topu alinca garip seyler yapiyor. ama idare edecez artik onlari da degistirecek halimiz yok son 3 gun. gerci onu mu dedin bilmiyorum heis biraz uzun yazmissin o yuzden okuyamadim malum sinirimiz bozuk

Şu maçta nagatomo 2 tane sol ayakla çizgiye inip orta açıyor ve Diagne 2 topa da yükselip çok iyi kafa atıyor. Bence dediğim gibi performans olarak orta açamayan beklerle oynamamalıyız.

Geçen senede bu sıkıntı vardı Diagne gibi bir kuleye bir tane adam gibi orta açamıyoruz sonuç olarak herkes Diagne'ye karşı öfke ve nefret biriktirmesine sebep olmaya başlıyor. Trezeguet öyle ortalar kesiyordu ki Diagne zaten boy ve fizik gücüyle rahatlıkla gol yapabiliyordu ama son 1 yıl da Mariano ve Nagatomo'nun bir tane adam gibi orta açtığını hatırlamıyorum.

Sağ ve Sol bekler işlemediği sürece takım da sistem olarak hiçbir şey işlemez orta sahalar pas kaynaklarını bulamaz sağdan sola geriye oynamak zorunda kalırız. Sağ ve sol bekler yavaş kaldığı sürece Falcao gelse dahi gol attıramayız. Sağ ve Sol bekler hızlı olmadığı sürece kontra atağa da çıkamayız.

Artık transfer döneminin bitmesine 6-7 gün kala Mariano ve Nagatomo yollayıp bekleri değiştirmeliyiz Falcao transferinden çok daha önemli çünkü hiçbir şekilde tempo yapamıyoruz sürekli iki futbolcu da geriye çekip duruyor bize gereken iki tane çizgi beki almamız lazım.
Durumun böyle olacağını daha transfer dönemi bitmeden söylemiştim şu an Babel, Feghouli, Belhanda ve ön tarafta kim varsa şu an kötü diye algı yaratılan ya da sitem edilenler için bunun baş sorumlusu arkalarındaki sağ ve sol beklerdir oyunu 3. bölge de yeterince yataya yaymakta güçlük çekiyoruz. Öndeki oyuncular da elbette formsuzlar ya da suçlular ama %20 civarındadır geri kalan tüm sorumluluk bekler de...

Bekler neden mi önemli Feghouli ve Babel'i tutan oyuncu sayısı 2 hatta 3 oluyor bekler bindirme yapmadıkları için tamamen geriye odaklı bir futbol ortaya çıkıyor kapanan takımları çizgiye inerek ön direğe, geriye veya arka direğe gönderecekleri toplarla açabilirsin. Rakibin oyununu bozman için yataya yayılıp merkezdeki oyuncuları o bölgeye kaydırman gerekiyor ama bekler temposuz ve orta açmayı bilmedikleri için de rakibin sadece merkezinden pozisyona girmeye çalışıyoruz.

Bazıları Diagne'yi suçlarken Diagne'de de suç olmadığını söyledim sorumsuz olabilir ama adama kaç tane top servis ettin adam onları gole çeviremedi Rize deplasmanında attığı kafa golü gibi kaç orta açtın da adam kafa golü atmadı bugün Falcao gibi dünya yıldızı geliyor adamı ceza sahası içinde 1 tane pozisyon yaratamıyoruz Kasımpaşa maçında da attığı gol ceza sahası dışından geliyor

Bugün Fener iç sahada Antalyaspor'a karşı pozisyon bulamıyor çünkü 6-7 tane orta saha özellikli oyuncuyla çıkıyor rakip kapanınca da pozisyon üretemiyorsun onlarda da sorun merkez de veya kanat oyuncularında değil sorun bizzat beklerin oyunu genişletip rakibin defans hattındaki kalabalığı direk yataya çekmemesidir o yüzden 30 tane orta saha koysalar da pas oyunuyla pozisyon bulamazlar.

Linnes'le de olacak iş değil bize net çok hızlı ve teknik 2 tane bek lazım umarım sezonun geri kalanında Şener, Emre Taşdemir, Ömer Bayram hatta genç çocuklar oynar gerekirse 3'lü defans dönüp Feghouli ve Emre Mor dahi kanatlar yapabiliriz ama bir şekilde yeni bir çözüm gerekiyor Mariano ve Nagatomoyla olmayacağı bariz belliydi

Son düzenleme:

Bek transferleri için Falcao'dan daha önemli olduğunu söylemiştim rakibi ablukaya alamıyoruz hiçbir şekilde oyuna ağırlığımızı koyamıyoruz, oyunu genişletemiyoruz hatta önde olduğumuz maçlarda kötü de oynasak korner direğinin orada topu tutup saklayacak ya da dripling atıp ileriye taşıyacak bir tane dahi bekimiz yok. Hoca da son günlerde farkına vardı değiştirmek istedi ama oyuncular bu sene gitmek istemedi şu an elimizde Ronaldo olsa bile o dahi gol atamaz bence Riera tarzı devşirme beklere dönebiliriz sistemi 3-4-1-2 yapıp Lemina sağ bek, Jimmy sol bek olabilir en azından tempo katarlar ama net farklı tarz da bir plana ihtiyacımız var

--------------------Muslera-----------------
------Luyindama---Donk----Marcao------
Lemina--------Seri-----Nzonzi-----Jimmy
--------------------Feghouli----------------
--------------Falcao-----Andone-----------

Bek transferleri için Falcao'dan daha önemli olduğunu söylemiştim rakibi ablukaya alamıyoruz hiçbir şekilde oyuna ağırlığımızı koyamıyoruz, oyunu genişletemiyoruz hatta önde olduğumuz maçlarda kötü de oynasak korner direğinin orada topu tutup saklayacak ya da dripling atıp ileriye taşıyacak bir tane dahi bekimiz yok. Hoca da son günlerde farkına vardı değiştirmek istedi ama oyuncular bu sene gitmek istemedi şu an elimizde Ronaldo olsa bile o dahi gol atamaz bence Riera tarzı devşirme beklere dönebiliriz sistemi 3-4-1-2 yapıp Lemina sağ bek, Jimmy sol bek olabilir en azından tempo katarlar ama net farklı tarz da bir plana ihtiyacımız var

--------------------Muslera-----------------
------Luyindama---Donk----Marcao------
Lemina--------Seri-----Nzonzi-----Jimmy
--------------------Feghouli----------------
--------------Falcao-----Andone-----------
Elimizde suleyman lus gibi bi cevher var cimi nedir suleyman bu sistemde her türlü kaldirir orayi yasa basa bakmaya gerek yok artik

Burada bas bas bağırdım kaç defa bu iki bekle ptt 1 lig de bile oynanmaz alt yapıdaki çocuklar bile daha iyi oynar

emekliye ayrılacak adamlardan performans bekledik. heleki 27 yaşındaki linnesi kadrodışı bırakıp, zombi marianoyu kadroya almayı kimse düşünemezdi. herkez linnesi seçer mariano yu serbest bırakırdı.

Üst Alt