Benzema : "Kur'an dinlemek huzur veriyor" - Sayfa 12 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Benzema : "Kur'an dinlemek huzur veriyor"

Yani bence haklı çıkmak için limonun suyunu çıkarmaya çalışıyorsun renkdaşım :) Bunun için mantığı çok zorluyorsun bence ki zaman zaman mantık dışına çıkıyorsun. Hani adım gibi biliyorum sormazlar ya velev ki senin dediğin gibi sordular. Der ki; Evet dini vecibeleri yerine getirmek fiziksel ve zihinsel anlamda beni güçlü kılıyor... Der ve çıkar işin içinden... Yok efendim maçlardan önce kulaklıklarımı takıp ilahi dinliyorum kuran ayetlerini dinliyorum huzur buluyorum falan filan çok yapmacık ve şov geliyor bana kusura bakma :) Sabaha kadar anlatsanız ikna edemezsiniz beni. Birçok kişiye de böyle geliyor ki bu kadar sayfa tartışması yapılmış.

He dini içerikli bir dergiye veya portala falan röportaj verdiyse birşey diyemem. Bu tarz şeylerin afişe edilmesini pek doğru bulmasam da belki o durumda anlardım...

yahu oruclu falan da degilimde ,sen anlamak istemiyorsun iki satir bir olay var orda

dogrumu yalan mi .ceviri nasil ne sekilde yapti ,nerde oldu ,ne sorular soruldu

hic birini bilmedigin halde ,sen sov yapior diyince ben san onerme sundum ,boyle boyle olmazmi , ve en son cumlende ha soyleyse olur demisisn ,ya belki oyle ...

velhasik ki oylede olmasa ,niye sov olsun ,kuran dinlemek niye sov olsunki , ve sen arkadaslarinla satir arasi bir sey paylasmiyormusun ,veya onun bulundugu gibi bir platformda kac kere bulundun ....

bir dunya paradox var isin icinde ...

( barca guardiola donemi , oyuncular ropartajinda sorulmadigi halde maclardan once cold play dinlettirdigini soylemisti guardiola icin-alves sevmedigim halde dinliyordum demisti )

tamamen onyargili dusundugunu dusunuyorum ,ha kotulemiyorumda

haklısın

haksızsın

dediğim gibi kimi boylar kabul ettiler, kimisi etmediler. kabul eden boylar devlet kurabildikleri için etmeyenleri zorla ettirdiler. önceki mesajda yazdığım gibi araplar tüm türkleri islama geçirmediler. Böyle bişeyi zaten yapamazsınki. Eğer tamamen yapılsaydı dediğin gibi kurtuluş savaşında olurdu.

sana şöyle diyim. kurtuluş savaşından ornek verek

islamcılar ve cumhuriyetçiler vardı. islamcılar ingilterenin adamıydı, damat ferit idi. islamı savunurken ingiliz mandasına girilmesi gerektiğini savunurdu. Ama atatürkte vardı, cumhuriyetçiydi. hattı mudafa yoktur sathı mudafa vardır,bu satıh tüm vatandir. dedi. 2 hükümet vardı istanbul hükümeti ve ankara hükümeti. Atatürk devlete isyan ederek ankara hükümetini kurdu. istanbul hükümeti ise itilaf devletlerinden yanaydı. çünkü topu tüfeği dahi yoktu. ingiltere ne derse yapıyorduk. Hatta ist. hükümetinden isteklerde bulundular. Fransız-Britanya armadası boğaza girecek, bu nedenle gazetelerde Britanyanın özgürlük getireceğini yazmalısınız dediler istanbul hükümetide bunu uygulattı. Britanya ve fransız orduları istanbula çıkarken hiç bir tepkiyle karşılaşmadılar. kendi ülkelerine girer gibi ayak bastılar.

sonuç olarak 2 taraftan biri yani ankara hükümeti kazanarak yeni devleti ilan ettiler. halifeliği kaldırıp cumhuriyet kuruldu. Cumhuriyet karşıtlarıda seve seve kabul etti bunu.

Eğer istanbul hükümeti kazanabilseydi şuan padişahla yönetiliyor olurduk, atatürk asılırdı. işte o dönemki olaylarda böyle. İslama geçirdikleri küçük boylar devlete isyan ederek, islam devletleri kurarak kendi vatandaşlarını katlettiler, baskı uyguladılar. Küçük türk boylarından bazıları islamı seçti. Çünkü arap devletleri çok büyük ve güçlüyken kendileri sadece bir boydu

ikinci paragraf ornegi ,ozgurluk hur duusnce icindi ,dinsel degil ,daha sonraki surec de sistemin degismesi uzarineydiki ,binayi yiktiginda yine aynisi yapmassin ,aynisi istiyorsan restore edersin.boylece cumhuriyete gecilmistir.ama devletin din anlayisi yine degismemistir,veya ozellikle bir din tercih edilmemestir.(edilmistir aslinda)

ayriyetten dinde zorlama yoktur tezide bir nevi etkendir.

Osmanli donemi o zaman balkanlarin full muslim olmasi oylede kalmasi gerekirdi. ha yapmissada bak basarili olamamis .

benim kabul ettigim nokta ,ikimizin tezide tartismaya acik ,kanitlmasi zor bir durum.

tartisma icinde tesekkurler

ikinci paragraf ornegi ,ozgurluk hur duusnce icindi ,dinsel degil ,daha sonraki surec de sistemin degismesi uzarineydiki ,binayi yiktiginda yine aynisi yapmassin ,aynisi istiyorsan restore edersin.boylece cumhuriyete gecilmistir.ama devletin din anlayisi yine degismemistir,veya ozellikle bir din tercih edilmemestir.(edilmistir aslinda)

ayriyetten dinde zorlama yoktur tezide bir nevi etkendir.

Osmanli donemi o zaman balkanlarin full muslim olmasi oylede kalmasi gerekirdi. ha yapmissada bak basarili olamamis .

benim kabul ettigim nokta ,ikimizin tezide tartismaya acik ,kanitlmasi zor bir durum.

tartisma icinde tesekkurler

ben iceriklerini anlatmak istemedim, olayin nasıl gerçekleştiğini göstermek için benzer bir örnek kullandım. ataturkte devlete isyan ederek yenş devlet kurdu. ikisi çok benzer şeyler. dinsel ya da ozgurluk olayı olarak ele alma dediklerimi.

ikisinin uygulanisi ayniyken. amaçları farklı.

osmanlının pek dini yonden baskısı yoktu. toprakları ekonomi genişletip vergi toplamak için fetih ettiler. islamı yaymak için değil. zaten bu amaçlarını anlamak için halife yetkisini sadece misir fethinde yavuzla ve 1. dunya savaşında kullandık (onada katılım olmadı)

Şöyle izah etmeye çalışayım. Marmaray açılışını herkes hatırlıyordur. Ateist Japonlar gelip bilmem kaç milyar dolara mal olan marmarayı yaptı. Ülkemizin o kadar parasını japonlara verdik. Fakat açılışta ne oldu? Müftü, diyanet işleri başkanı vs dualarla açılışını yaptı. Bütün tv kanallarında canlı yayınlayıp hükümet reklamı yapıldı. Peki sen 12 senedir iktidar sahibi iken bu işi niye kendi ülkemizin gençlerinin yapabilmesi için gerekli ortamı yaratmadın? Ateist japonlara dünya para verip açılışta kameralar karşısında amin çekmenin anlamı nedir? Köyde ürününü kota yüzünden satamayan, hayvancılığın ve çiftçiliğin(benzin) in durumu ortada iken, televizyondaki duaya sevinip, ya bu başbakan harbiden Allah için çok Müslüman çok çalışıyor demesinin anlamı nedir? Şöyle bir olayları toparladığımızda, bu ufak bir anlık örnekte olsa, daha onlarca bu tür durumlara herkes rastlamıştır. Yani halkı uyutmanın en güzel yolu bu tür belden aşağı vurma olaylarıdır.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Benim sorumla hiç alakası olmayan bir cevap tekrar soruyorum

Din halkların afyonuysa ABD İsrail zamanında Osmanlı vb ülkeler nasıl süper güç olmuş?

yahu oruclu falan da degilimde ,sen anlamak istemiyorsun iki satir bir olay var orda

dogrumu yalan mi .ceviri nasil ne sekilde yapti ,nerde oldu ,ne sorular soruldu

hic birini bilmedigin halde ,sen sov yapior diyince ben san onerme sundum ,boyle boyle olmazmi , ve en son cumlende ha soyleyse olur demisisn ,ya belki oyle ...

velhasik ki oylede olmasa ,niye sov olsun ,kuran dinlemek niye sov olsunki, ve sen arkadaslarinla satir arasi bir sey paylasmiyormusun ,veya onun bulundugu gibi bir platformda kac kere bulundun ....

bir dunya paradox var isin icinde ...

( barca guardiola donemi , oyuncular ropartajinda sorulmadigi halde maclardan once cold play dinlettirdigini soylemisti guardiola icin-alves sevmedigim halde dinliyordum demisti )

tamamen onyargili dusundugunu dusunuyorum ,ha kotulemiyorumda

Yani renkdaş oruçlu değilsin orucu açmışsın sanırım (allah kabul etsin) ama oruç uzun olunca başına vurmuş sanırım :D Doğru mu yalan mı, çeviri nasıl yapıldı olayına gelmişsin şimdi de... Yani işin o kısmını ben bilemem. Ona bakarsan adam belki kuran'a küfretti ama kuran'ı seviyorum şeklinde çevrildi. İşin o kısmına girersek çıkamayız. Burada paylaşılan her haberi her konuyu da doğru mu yalan mı diye tartarak yorum yapmıyoruz. Yorum yapıyorsak doğru olduğunu veya en azından medyaya bu şekilde yansıdığını kabul ederek konuşuyoruz. Yanılma payımız herşeyde olduğu gibi tabi ki var. Senin de var benim de var. Ben olayı görebildiğim şekli ile kendi düşüncelerime göre yorumluyorum.

Bir de demişsin ki "kuran dinlemek niye sov olsunki" :) Ben böyle birşey dedim mi allasen? Benim söylediklerimden bunu mu çıkardın? Nerede demişim allah aşkına göster :D Kuran dinlemek şov değil elbet neden olsun? Dini vecibeleri yerine getirmek şov değildir öyle birşey söylemedim. Bunu alakasız zamanlarda ve alakasız şekillerde dile getirmek ve karşında sen niye yapmıyorsun vs.. demek şovdur benim gözümde... Aynı şekilde ateistler içinde bir örnek vermiştim hatırlarsan.

Açıkçası bende aynı şekilde senin önyargılı olduğunu düşünüyorum ki hak veriyorum. İnançlı bir insan olarak bir adamın kuran sevgisi ile alakalı açıklamalar yapmasında ne gibi bir kötülük olabilir ki şeklinde iyi niyetli bir düşünceye sahip olabilirsin. O açıdan bakınca da hak veriyorum. Ama kötülemiyorum orası ayrı :)

Din halkların afyonuysa ABD İsrail zamanında Osmanlı vb ülkeler nasıl süper güç olmuş?

Osmanlı ne zaman kuruldu? ABD ne zaman bulundu? İsrail ise kaç sene Osmanlı hakimiyetinde yaşadı? Osmanlı'nın yıkılmasındaki Arapların rolü neydi? Bizim şuan herşeyi Allah'a havale eden Osmanlı devamı cahil toplumumuza bir bak birde insansız hava uçağı satan, çekirdeksiz tohumlar pazarlayan vs bir küçücük İsrail'e bak. İsraildeki eğitim sistemiyle bizimki kıyaslanmaz bile. Çünkü adamlar bilime çok önem verdiler. Müslüman toplumlar ise hala hacı, şeyh, şıh, halife hurafe peşinde koşuyor. Çünkü kurulan sistem böyle. Yukarıdakiler din ile halkları uyutuyor. İşte bu yüzden Afyon oluyor.

Osmanlı ne zaman kuruldu? ABD ne zaman bulundu? İsrail ise kaç sene Osmanlı hakimiyetinde yaşadı? Osmanlı'nın yıkılmasındaki Arapların rolü neydi? Bizim şuan herşeyi Allah'a havale eden Osmanlı devamı cahil toplumumuza bir bak birde insansız hava uçağı satan, çekirdeksiz tohumlar pazarlayan vs bir küçücük İsrail'e bak. İsraildeki eğitim sistemiyle bizimki kıyaslanmaz bile. Çünkü adamlar bilime çok önem verdiler. Müslüman toplumlar ise hala hacı, şeyh, şıh, halife hurafe peşinde koşuyor. Çünkü kurulan sistem böyle. Yukarıdakiler din ile halkları uyutuyor. İşte bu yüzden Afyon oluyor.

Kardeşim ben anlatamıyorum galiba İsrail yahudi devleti değil mi*Sen din halkların afyonudur demedin mi?Hala bana İsraili övüyorsun farkında olmadan beni destekliyorsun.Dinden kastın tek İslamiyetse sende din değil İslamiyet düşmanlığı vardır.Benim dinlerden kastım tüm semavi dinler Hristiyanlık Yahudilik İslamiyet.İnsanların kötüye kullanımı dini kötü yapmaz insanı kötü yapar.

Kardeşim ben anlatamıyorum galiba İsrail yahudi devleti değil mi*Sen din halkların afyonudur demedin mi?Hala bana İsraili övüyorsun farkında olmadan beni destekliyorsun.Dinden kastın tek İslamiyetse sende din değil İslamiyet düşmanlığı vardır.Benim dinlerden kastım tüm semavi dinler Hristiyanlık Yahudilik İslamiyet.İnsanların kötüye kullanımı dini kötü yapmaz insanı kötü yapar.

Önce marmaray olayındaki dinci hükümetin üçkağıtcılığını anlattım. Sonra İsraillirin din-bilim durumuyla, Müslüman toplumların din-bilim ilişkisini anlattım. Müslüman toplumlarda dînin nasıl Afyon olarak kullanıldığını anlattım. Sen ise kalkıp benim sadece müslüman düşmanı olduğuma karar kıldın. Ben ateistim. Şu din ne ise, bu din de o benim için. Fakat en cahil kalan toplum Müslüman toplumlar. Çünkü sin siyasetine maruz kalıyorlar ve bu yüzden kendilerini geliştirmiyorlar.

Önce marmaray olayındaki dinci hükümetin üçkağıtcılığını anlattım. Sonra İsraillirin din-bilim durumuyla, Müslüman toplumların din-bilim ilişkisini anlattım. Müslüman toplumlarda dînin nasıl Afyon olarak kullanıldığını anlattım. Sen ise kalkıp benim sadece müslüman düşmanı olduğuma karar kıldın. Ben ateistim. Şu din ne ise, bu din de o benim için. Fakat en cahil kalan toplum Müslüman toplumlar. Çünkü sin siyasetine maruz kalıyorlar ve bu yüzden kendilerini geliştirmiyorlar.

Dini yerinde kullandığın zaman her hangi bir afyon etkisi yokmuş işte seninde örneğini verdiğin İsrail din-bilim ilişkisinde olduğu gibi.Din halkların afyonudur dediğin için buralara geldi konu yoksa arapların geri kaldığını kafasını çalıştırmadığını bende kabul ediyorum bana ne araplardan ben kendime bakarım.

Renkdaş muhabbetinizi bölüyor olmak gibi olmasın ama benimde cevaplarım var :D Osmanlı zamanında süper güç oldu doğrudur yani bir nevi imparatorluk oldu. Her imparatorluğunda bir ömrü vardır. Hiç bir imparatorluk ölümsüz olamamıştır. Roma ve Osmanlı gibi dünya üzerinde görülen en büyük iki imparatorlukta dahildir buna kabul. Ama kalıntıları hala devam etmiyor mu? Tamamen silinmediler yeryüzünden. Avrupalı bazı devletler ve Türkiye bu dediğime örnektir. Çağın gereksinimlerine göre şekil değiştirdiler. Ama bu değişim gereksinimlerini en fazla zorunlu kılan neydi? Bilim ve Teknik... Osmanlı buna ne kadar ayak uydurabildi? Fransız ihtilaline, sanayi devrimine ne kadar cevap verebildi?

En görkemli zamanlarında savaşa, sefere dayalı bir ekonomiye sahipti. Ticarette vardı ama savaşlar çok büyük etkendi. İpek yolu baharat yolu senden soruluyordu. Ama adamlar coğrafi keşiflere başlayıp bu yolları önemsiz hale getirince kalakalmış koca imparatorluk. Buna bir çözüm üretilememiş. Kısmen üretilen çözümler kapitülasyonlar, imtiyazlar vs.. olmuş. Onlarda çözüm mü olmuş zarar mı sen karar ver :) Bir süre sonra da adamlar fransız ihtilali ve sanayi devrimi ile son darbeyi vurmuşlar. Ondan sonra bir daha toparlanması cidden zormuş zaten ki toparlanamamışlar.

Yani mesela biraz klasik olacak ama matbaa mevzusu bile ciddi bir handikaptır. Mimar Sinan'ların yetiştiği bir imparatorlukken bir süre sonra uçuş deneyleri yapıyor diye insanların sürgün edilebildiği, bilimle uğraşanların iblis kabul edildiği, hurafelerin hacıların şeyhlerin at koşturduğu bir imparatorluk haline geliyorsun. Bu normal mi? Sence zamanla dini konularda yozlaşma yaşanmamış mı? Hatta şu anda da devam etmiyor mu?

Dini yerinde kullandığın zaman her hangi bir afyon etkisi yokmuş işte seninde örneğini verdiğin İsrail din-bilim ilişkisinde olduğu gibi.Din halkların afyonudur dediğin için buralara geldi konu yoksa arapların geri kaldığını kafasını çalıştırmadığını bende kabul ediyorum bana ne araplardan ben kendime bakarım.

Bana ne araplardan mı? Günde 5 vakit ülkende Arapça bağırılıyor. Mevlütmüş cenazeymiş hayırmış vs hep Arapça dönüyor bu işler. Ülkende iktidara gelebilmek için millet yüzlerce dîni şov yapıyor. Bir bak bakalım İsrail'in dili ve Tevrat'ın aynı mı? Onlar nasıl çözüyor bu işi.

Renkdaş muhabbetinizi bölüyor olmak gibi olmasın ama benimde cevaplarım var :D Osmanlı zamanında süper güç oldu doğrudur yani bir nevi imparatorluk oldu. Her imparatorluğunda bir ömrü vardır. Hiç bir imparatorluk ölümsüz olamamıştır. Roma ve Osmanlı gibi dünya üzerinde görülen en büyük iki imparatorlukta dahildir buna kabul. Ama kalıntıları hala devam etmiyor mu? Tamamen silinmediler yeryüzünden. Avrupalı bazı devletler ve Türkiye bu dediğime örnektir. Çağın gereksinimlerine göre şekil değiştirdiler. Ama bu değişim gereksinimlerini en fazla zorunlu kılan neydi? Bilim ve Teknik... Osmanlı buna ne kadar ayak uydurabildi? Fransız ihtilaline, sanayi devrimine ne kadar cevap verebildi?

En görkemli zamanlarında savaşa, sefere dayalı bir ekonomiye sahipti. Ticarette vardı ama savaşlar çok büyük etkendi. İpek yolu baharat yolu senden soruluyordu. Ama adamlar coğrafi keşiflere başlayıp bu yolları önemsiz hale getirince kalakalmış koca imparatorluk. Buna bir çözüm üretilememiş. Kısmen üretilen çözümler kapitülasyonlar, imtiyazlar vs.. olmuş. Onlarda çözüm mü olmuş zarar mı sen karar ver :) Bir süre sonra da adamlar fransız ihtilali ve sanayi devrimi ile son darbeyi vurmuşlar. Ondan sonra bir daha toparlanması cidden zormuş zaten ki toparlanamamışlar.

Yani mesela biraz klasik olacak ama matbaa mevzusu bile ciddi bir handikaptır. Mimar Sinan'ların yetiştiği bir imparatorlukken bir süre sonra uçuş deneyleri yapıyor diye insanların sürgün edilebildiği, bilimle uğraşanların iblis kabul edildiği, hurafelerin hacıların şeyhlerin at koşturduğu bir imparatorluk haline geliyorsun. Bu normal mi? Sence zamanla dini konularda yozlaşma yaşanmamış mı? Hatta şu anda da devam etmiyor mu?

Tabi ki dedikleriniz doğru bunlara kimsenin itirazı olamaz çağın gerisinde kaldığı bir süre sonra bilimi inkar ettiği için koskocaman imparatorluk çöktü nasıl ki zamanında din ile bilme gerektiği kadar değer verip süper güç olduysa bir süre sonra bilimden uzaklaşıp dinide kendine göre yorumlamalar başlayınca giderek güçsüzleşen imparatorluk nihayetinde son buldu.

Buraya kadar olan kısımda ben dinin her hangi bir kötü etkisini göremiyorum dini yanlış yorumlama sonucu kötü sonuçlar doğurduğunu görüyorum buda dinin değil insanların suçu oluyor bunu savunuyorum.Zaten mevzu din afyondur mevzusundan buralara geldi.Bir çoğumuzun anlamadığı şu,din din olmaktan çıkarılıp gelenek haline getirldiği veya yöneticilerin kendi çıkarları için kullandığı zaman tehlikeli hale gelmektedir yoksa dürüstlüğü emreden dini gerektiği gibi dürüstlükle yorumladığın zaman kimseye bir zararı yoktur.

Dinin yanlıs yorumlanmasından kaynaklanıyor bunlar. Misal Araplar, adamlar Kuran'ın dısında bir Müslümanlık yasıyor. Kendi kendilerine koydukları kurallar var.

Kuran'da sürekli ibadet edeceksin diye bir ayet yok. İbadetin az ama sürekli olanı iyidir deniyor. Neden ? İnsanın ibadet yapmak dısında da görevleri vardır. Yasamını sürdürebilmek icin Calısmak ve Cahil kalmamak icin İlim-irfan öğrenmek gibi.

Bizde de araplar gibi dini kendi kendine yorumlayan cemaatlar ve onlara koyun gibi kanan bir kitle olustu ve yıllar boyu böyle gitti. Hala daha gitmekte aslında. Bunlar yüzünden dine soğuyan büyük bir kitle oldugu aşikar ama onlarda sucsuz değil. Neden ? Oku kardesim. Kur-an'ın mealini oku. Dini neden kendilerine göre yorumlayan cemaatlerden ögreniyoruz ?

Cemaatin dini buysa benim ki değil diyen insanlar var ama o cemaatlerin Allah katında müslüman oldukları ne malüm ?

İslamiyet Akıl dinidir. Hoşgörü dinidir. Çağdaş bir dindir.

Üst Alt