Bilim Adamları Saç Dökülmesine Çare Buldu!


bilim.jpg


Güney Kore’de yapılan yeni bir araştırmada, kelliğe de çare olacağı düşünülen bir yöntemle fareler üzerinde saçların tekrar büyümesi başarıyla sağlandı.

Seul’daki Yonsei Üniversitesi’nde Profesör Kang-Yell Choi yönetimindeki bir ekip, yarattıkları yeni bir biyo kimyasalı kullanarak farelerde 28 günde yeniden büyüme ve vücut onarımı sağladı.

PTD-DBM adı verilen biyokimyasalın iki proteinin birbirine bağlanmasını engelleyerek çalıştığı aktarıldı. Genelde bu iki protein birbirine bağlandığında vücut onarımını ve yaraların iyileşmesini engelliyor.

Bu nedenle bilim insanları, PTD-DBM’in bu istenmeyen durumu engelleyerek saçların tekrar normal bir şekilde çıkmasına olanak sağladığını belirtiyor.

Hatta bu araştırmada PTD-DBM uygulamasında valproik asit kullanıldığında saçların normalden de hızlı çıkabildiği gözlemlendi.

Araştırmanın başındaki Profesör Kang-Yell Choi, "Saç büyümesini kontrol eden bir protein bulduk ve bu proteinin işlevini kontrol ederek saç oluşumunu sağlayan yeni bir madde geliştirdik. Bu yeni maddenin sadece saç kayıplarında değil aynı zamanda zarar görmüş deri ve dokularının tedavisinde de kullanılmasını bekliyoruz" dedi.

Sıradaki aşama PTD-DBM’in herhangi bir yan etkisi olup olmadığını kontrol etmek.

Çalışma Ağustos ayında Kaliforniya Üniversitesi’nde yayınlanmış yeniden saç oluşumu konulu bir araştırmayı temel alıyor.

Araştırma yazarlarından Aimee Flores, hem kadın hem erkek, kellik ve saç dökülmesi sorunlarıyla mücadele eden milyonlarca insanın için umut vadettiğini söyledi.

Henüz insanlar üzerinde test edilmemiş olan ilgili ilaçların Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından insan için uygun ve etkin olduğu kanıtlanarak onlayması gerekiyor.
 
Kore Bilim Bakanlığından yapılmış açıklama ve bakanlık finanse ediyor bu çalışmayı. Ciddi bir netice elde edilmese bakanlık böyle 1 açıklama yapmazdı sanırım. Yine de bilemiyorum.

2017 yılındayız, kafa naklinden bahseden adamların deride saç çıkaramaması inandırıcı gelmiyor
 
Bu dermokozkemetik tarzı zamazingolardan fena para kaldiriyorlar yoksa sac dökülmesiymis sivilceymis bunların çözümü olmaması olanaksız
 
Öbür tarafta Yaradan sormazmı reis. Ben seni böyle yarattım ne karışıyon lan demezmi estetiğe girmezmi bu yaşamı engellemiyor. Cehenneme gidip küküm olabilirsiniz iki saç teli uğruna. Yapmayın etmeyin o paraya Karıya filan gidin o saçınıza bakmaz


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
 
Geçen yıl Türkiye dönüp 10bin TL saç ektirdim çokta memnunum böyle bı ilaç bulunmuş olsa bile çıkartmazlar bu sektörde ne kadar para dönüyor sizin üzerinizde yok mu
 
Üst Alt