Biraz da Tarih: 1947 Partition Hindistan’ın Bölünmesi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Biraz da Tarih: 1947 Partition Hindistan’ın Bölünmesi

Aslında bizi uzaktan da olsa ilgilendiren önemli bir tarih olayı yüzyılın en büyük göçü ve dini çatışmaların başında gelen dramatik bir olay.

Osmanlı ve kurtuluş savaşını da oldukça ilgilendiren bir olay İngilizlerin dünyada yarattığı bir çok trajediden birisi diyebiliriz.

Ben bu konuda çok fazla bilgili değilim açıkçası.Çok absürt gelebilir ama MS marvel izlerken merak sardım diyebilirim.

Bulunduğum bölgede çok fazla Hindistanlı insan var bunların arasında Müslüman olanlar da var bu açıdan ayrı bir ilgi duyuyorum diyebilirim.

Aramızda bir çok tarih uzmanı arkadaş var bu konuda güvenilir kaynakları paylaşmalarını rica edeceğim bu şekilde hepimizde bilgilenmiş oluruz.

@Doğu Alkan

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu konuda Hindistanlı arkadaşımla uzun uza bir sohbeti yapıp onun ağzından bilgiler aktaracağım

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İngilizler Hint yarımadasından çekilme kararı aldığında Ghandi ve Nehru önderliğindeki grup tam ve bütünlük halinde bağımsızlık istiyordu. Fakat Muhammet Ali Cinnah önderliğindeki Müslüman taraf ayrı bir İslam devleti kurmak istiiyordu. Çünkü Cinnah'a ve taraftarlarına göre tek Hint devleti içinde müslümanlar azınlıkta kalacak, baskıya ve sömürülmeye açık olacaklardı.

Haliye 1947'de Hindistan ve Pakistan diye iki devlet kuruldu. Bölgedeki bağımsız prenslikler de tercihlerine göre Pakistan ve Hindistan'a katıldılar.

Hindu bölgesinde yaşayan 6 milyon müslüman Pakistan'a göç etti. Paki bölgedeki 4.5 milyon hindu da Hint tarafına geçti. Tabii bu göç sorunsuz olmadı. Çıkan karışıklıklarda 500 bin civarı insan öldü. Karşıklı katliamlar da Ghandi'nin ölmesiyle durdu.

Pakilere ya da Hindulara katılan prenslik sayısı tam 570'tir. Bilin bakalım bu prenslikler içinde sorun yaşanan prenslik hangisiydi? Evet bildiniz; Keşmir.

Üst Alt